Рішення № 82991818, 24.06.2019, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.06.2019
Номер справи
160/3764/19
Номер документу
82991818
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2019 року Справа № 160/3764/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Озерянської С.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

23.04.2019 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради, в якій просить визнати протиправними дії щодо скасування та припинення надання пільг, передбачених статтею 22 Закону України «Про пожежну безпеку» в редакції станом на 17.12.1997 року; зобов`язати поновити з 01.07.2013 року надання пільг, передбачених статтею 22 Закону України «Про пожежну безпеку» в редакції станом на 17.12.1997 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до довідки УМВС в Дніпропетровській області № 4869 від 23.04.2002 року та довідки Головного управління МВС України в Дніпропетровській області від 10.04.2015 року № 3/І-1 позивач має довічне право на знижку 50% по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива. З 11.08.2010 року по 30.06.2013 року позивач перебував в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, за категорією пільги «Пожежник на пенсії» та отримував 50% знижку на сплату комунальних послуг. З 01.07.2013 року по даний час відповідачем протиправно позбавлено зазначених пільг, що підтверджується листом від 19.07.2018 року № 01-09/4421.

Відповідач проти позову заперечує. Зазначає, що починаючи з 11.08.2010 року по 30.06.2013 року позивач отримував 50 - відсоткову знижку на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до Закону України «Про пожежну безпеку». 01.07.2013 року вступив в дію Кодекс цивільного захисту України, відповідно до пункту 2 «Прикінцевих та перехідних положень» якого Закон України «Про пожежну безпеку» - втратив чинність. Згідно з частино 1 статті 120 Кодексу цивільного захисту України, знижка у розмірі 50 відсотків плати за користування житлом (квартирна плата) та комунальними послугами (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги) у жилих будинках незалежно від форми власності у межах норм споживання, передбачених законодавством, та вартості палива, у тому числі рідкого, у межах встановлених норм для осіб, які проживають у будинках, що не мають централізованого опалення, надається: 1) особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту та членам їхніх сімей, які перебувають на їх утриманні; 2) батькам та членам сімей осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які загинули (померли) або зникли безвісти під час виконання службових обов`язків; 3) особам, звільненим із служби цивільного захисту за віком, через хворобу або за вислугою років, та які стали особами з інвалідністю під час

виконання службових обов`язків, та членам їхніх сімей. Статтею 102 Бюджетного кодексу України визначений вичерпний перелік осіб, яким за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам надаються пільги з житлово-комунальних послуг. У даному переліку відсутні особи, рядового та начальницького складу державної пожежної охорони, звільнені зі служби за віком, через хворобу або за вислугою років. Таким чином, відповідно до діючого законодавства в Управління, були відсутні правові підстави для подальшого підтвердження пільг позивачу. На звернення позивача відповідачем були надані детальні роз`яснення з вказаного питання, листом від 19.07.2018 року № 01 -09/4421.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.04.2019 року відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідачем 03.05.2019 року отримано копію ухвали суду про відкриття спрощеного позовного провадження в даній адміністративній справі та копію позову разом із копіями доданих до нього документів.

17.05.2019 року на адресу суду від відповідача надійшов відзив щодо заявлених позовних вимог, в якому відповідач просив суд відмовити у задоволенні позову.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Так, судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ».

Відповідно до довідки від 23.04.2002 року, виданою УМВС України в Дніпропетровській області, ОСОБА_1 звільнено зі служби за віком та він і члени його сім`ї мають право на 50% знижку по оплату жилої площі, комунальних послуг, а також палива згідно з Законом України «Про пожежну безпеку». Зазначена довідка видана довічно.

У період з 11.08.2010 року по 30.06.2013 року ОСОБА_1 отримував 50 % знижку на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до Закону України «Про пожежну безпеку».

У липні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Металургійної районної у місті ради із заявою про відновлення пільг, передбачених статтею 22 Закону України «Про пожежну безпеку».

Як вбачається з листа Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Металургійної районної у місті ради № 01-09/4421 від 19.07.2018 року, позивачу повідомлено, що 01.07.2013 року вступив в дію Кодекс цивільного захисту України, відповідно до пункту 2 «Прикінцевих та перехідних положень» якого Закон України «Про пожежну безпеку» - втратив чинність. Згідно з частиною 1 статті 120 Кодексу цивільного захисту України, знижка у розмірі 50 відсотків плати за користування житлом (квартирна плата) та комунальними послугами (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги) у жилих будинках незалежно від форми власності у межах норм споживання, передбачених законодавством, та вартості палива, у тому числі рідкого, у межах встановлених норм для осіб, які проживають у будинках, що не мають централізованого опалення, надається: 1) особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту та членам їхніх сімей, які перебувають на їх утриманні; 2) батькам та членам сімей осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які загинули (померли) або зникли безвісти під час виконання службових обов`язків; 3) особам, звільненим із служби цивільного захисту за віком, через хворобу або за вислугою років, та які стали особами з інвалідністю під час виконання службових обов`язків, та членам їхніх сімей. Статтею 102 Бюджетного кодексу України визначений вичерпний перелік осіб, яким за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам надаються пільги з житлово-комунальних послуг.

Отже, відповідно до діючого законодавства відсутні підстави для підтвердження пільги на житлово-комунальні послуги.

Вважаючи дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Металургійної районної у місті ради протиправними позивач звернувся з даним позовом до суду.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 22 Закону України «Про пожежну безпеку», чинного на момент звільнення позивача за вислугою років - 23.04.2002 року, працівникам державної пожежної охорони держава гарантує соціальний захист.

Особовому складу державної пожежної охорони та членам їх сімей надається 50-відсоткова знижка плати за жилу площу, комунальні послуги, а також паливо в межах норм, встановлених законодавством, за умови, якщо розмір наданих пільг у грошовому еквіваленті разом із середньомісячним сукупним доходом цієї особи за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

За особами рядового та начальницького складу державної пожежної охорони, звільненими зі служби за віком, через хворобу або за вислугою років, зберігається право на пільги відповідно до цього Закону за умови, якщо середньомісячний сукупний доход сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно з Прикінцевими та перехідними положеннями Кодексу цивільного захисту України цей Кодекс набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію з 1 липня 2013 року та з вказаної дати втратив чинність Закон України «Про пожежну безпеку».

Статтею 1 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що зазначений Кодекс регулює відносини, пов`язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов`язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.

Відповідно до статті 22 Кодексу цивільного захисту України до сил цивільного захисту належать: 1) оперативно-рятувальна служба цивільного захисту; 2) аварійно-рятувальні служби; 3) формування цивільного захисту; 4) спеціалізовані служби цивільного захисту; 5) пожежно-рятувальні підрозділи (частини); 6) добровільні формування цивільного захисту.

Статтею 120 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що знижка у розмірі 50 відсотків плати за користування житлом (квартирна плата) та комунальними послугами (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги) у жилих будинках незалежно від форми власності у межах норм споживання, передбачених законодавством, та вартості палива, у тому числі рідкого, у межах встановлених норм для осіб, які проживають у будинках, що не мають централізованого опалення, надається: 1) особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту та членам їхніх сімей, які перебувають на їх утриманні; 2) батькам та членам сімей осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які загинули (померли) або зникли безвісти під час виконання службових обов`язків; 3) особам, звільненим із служби цивільного захисту за віком, через хворобу або за вислугою років, та які стали інвалідами під час виконання службових обов`язків, та членам їхніх сімей.

Пільги, передбачені частиною першою цієї статті, надаються за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Отже, лише зміна нормативно-правового акту, яким регулюються спірні правовідносини, не позбавляє позивача права на пільги, оскільки підстави набуття таких пільг в новому законодавчому акті збереглися в повному обсязі.

Крім того, зміна в назві посад «працівники пожежної безпеки» та «працівники служби цивільного захисту» також не може свідчити про втрату позивачем право на користування пільгами, які він мав в силу Закону, що діяв на час звільнення його з органів пожежної безпеки.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 року № 1-16/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України і Міністерства фінансів України щодо офіційного тлумачення положень частини 6 ст. 22 ЗУ «Про міліцію» та ч. 7 ст. 22 ЗУ «Про пожежну безпеку», в мотивувальній частині якого зазначено, що Україна як соціальна держава взяла на себе зобов`язання щодо соціального захисту громадянина, забезпечення права кожного на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім`ї, тощо. Позбавлення членів сім`ї працівника міліції чи особового складу державної пожежної охорони права на житлово-комунальні пільги, якими вони користувались протягом усього періоду перебування останнього на службі в міліції чи державній пожежній охороні, у разі його звільнення за віком, через хворобу чи за вислугою років означало б не лише суттєве обмеження прав особи, звуження їх змісту та обсягу, а й дискримінацію непрацездатних, приниження людини, зневаження її честі й гідності, повагу до яких закріплено на конституційному рівню.

Крім того, частина 5 статті 17 Конституції України встановлює обов`язок держави щодо забезпечення соціального захисту громадян України, які перебувають на службі в Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їх сімей. Фундаментальним правовим підґрунтям для закріплення цього обов`язку держави є визнання Конституцією України людини найвищою соціальною цінністю (ст. 3), проголошення України соціальною державою (преамбула, ст. 1), конституційний обов`язок держави і відповідні йому права громадян України, які перебувають або перебували на службі у Збройних Силах України та інших військових формуваннях, а також членів їх сімей, отримали свій розвиток та конкретизацію, зокрема в ст. 22 Закону України «Про міліцію», де визначено, що держава гарантує працівникам міліції соціальний захист.

Відповідно до статті 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Згідно статті 22 Конституції України, Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Отже, відповідно до викладеного і обставин справи, з введенням в дію Кодексу цивільного захисту України і втратою чинності Законом України «Про пожежну безпеку» відбулося чергове перепідпорядкування органів державної пожежної охорони із збереженням їх основних завдань та функцій.

Враховуючи викладене суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 має право на отримання 50-відсоткової пільги по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива, оскільки позивачу призначалися вказані пільги відповідно до чинного на той момент законодавства, відповідно позбавлення вказаних пільг є обмеженням його прав, а також враховуючи що чинним на час розгляду справи законодавством аналогічно передбачено право отримання пільг особам, звільненим із служби цивільного захисту за віком, через хворобу або за вислугою років, та які стали інвалідами під час виконання службових обов`язків, та членам їхніх сімей.

Аналогічна позиція зазначена у постанові Верховного суду від 24 січня 2019 року у справі № 820/5836/15.

Відповідно до частини 1 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Згідно частини 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За таких обставин, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.

При зверненні до суду позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 768,40 грн.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради (пр. Металургів, б. 16, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50006, код ЄДРПОУ 03192336) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради щодо скасування та припинення надання пільг ОСОБА_1 , передбачених статтею 22 Закону України «Про пожежну безпеку».

Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради поновити ОСОБА_1 з 01.07.2013 року надання пільг, передбачених статтею 22 Закону України «Про пожежну безпеку».

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складено 24 червня 2019 року.

Суддя С.І. Озерянська