
Рішення
Іменем України
Справа №712/4285/19
Провадження 2/712/1453/19
08 липня 2019 року Соснівський районний суд м. Черкаси у складі:
головуючого/судді - Марцішевської О.М.
за участю секретаря судового засідання - Шевченко О.П.
представника позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Черкаси в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів державної допомоги, -
в с т а н о в и в:
Позивач Департамент соціальної політики Черкаської міської ради (бульв.Шевченка,307, м.Черкаси) звернувся до суду з вказаним позовом до відповідача ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ), посилаючись на те, що ОСОБА_3 перебувала на обліку в управлінні соціальної допомоги та компенсаційних виплат Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради і отримувала державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку.На підставі заяви відповідача від 29.05.2008 і доданих до неї документів, рішенням начальника управління соціального захисту населення Соснівського району департаменту соціальної політики Черкаської міської ради, оформленим протоколом № 638090 від 30.05.2008, їй була призначена і виплачена державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Листом від 25.01.2018 № 1230/04 управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області повідомило департамент, про те що ОСОБА_2 звернулася до їхнього управління за призначенням пенсії по інвалідності. Для призначення пенсії вона надала довідку про отримання нею допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01.05.2008 по 27.02.2011. Також було зазначено, що в цей період вона мала нарахування за кодом НОМЕР_1 (ПП « ОСОБА_2 »). Спеціалістами департаменту була проведена перевірка даної інформації. В ході якої було встановлено, що відповідач дійсно з 07.09.2009 зареєстрована як фізична особа-підприємець, про що нею не було повідомлено департамент. Рішенням заступника директора департаменту-начальника управління від 08.02.2018 виплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку припинено з 01.09.2009.Згідно з розрахунком, відділу контролю за здійсненням соціальних виплат, Відповідачу були надмірно нараховані та виплачені кошти в сумі 2 335 грн. 36 коп. за період з 01.09.2009 по 27.02.2011. Вищенаведене свідчить про наявність підстав для стягнення з ОСОБА_2 на користь департаменту нарахованої та виплаченої державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі 2 335 грн. 36 коп., як набутої без достатніх правових підстав.Відповідач листами від 02.05.2018 № 3351/28-5/01-10 та від 16.10.2018 №7149/28-5/01-10 була повідомлена про переплату яка виникла з одночасним проханням повернути заборгованість, проте станом на дату звернення департаменту до суду сума надміру виплачених коштів державної допомоги так і не була повернута. У зв"язку з викладеним, позивач просить суд стягнути з відповідача надміру виплачені кошти державної допомоги в розмірі 2335,36 грн. та витрати по сплаті судового збору в розмірі 1921 грн.
Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, відзиву на позов не подав.
Відповідно до п.3 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 02.06.2016 року №1402-VІІІ «Про судоустрій та статус суддів», районні, міжрайонні, районні у містах, міські, міськрайонні суди продовжують здійснювати свої повноваження до утворення та початку діяльності місцевого окружного суду, юрисдикція якого розповсюджується на відповідну територію.
Вислухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Згідно ч. 1 ст. 3 ЦПК Україникожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 1с т. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Положеннями статей 15, 16 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 перебувала на обліку в управлінні соціальної допомоги та компенсаційних виплат Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради і отримувала державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку.
На підставі заяви відповідача від 29.05.2008 і доданих до неї документів, рішенням начальника управління соціального захисту населення Соснівського району департаменту соціальної політики Черкаської міської ради, оформленим протоколом № 638090 від 30.05.2008, їй була призначена і виплачена державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Листом від 25.01.2018 № 1230/04 управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області повідомило департамент, про те що ОСОБА_2 звернулася до їхнього управління за призначенням пенсії по інвалідності.
Для призначення пенсії вона надала довідку про отримання нею допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01.05.2008 по 27.02.2011. Також було зазначено, що в цей період вона мала нарахування за кодом НОМЕР_1 (ПП « ОСОБА_2 »).
Спеціалістами департаменту була проведена перевірка даної інформації, в ході якої було встановлено, що відповідач дійсно з 07.09.2009 зареєстрована як фізична особа-підприємець, про що нею не було повідомлено департамент.
На момент звернення відповідача за призначенням допомоги порядок виплати державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку регулювався нормами Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми", № 2811-XII від 21.11.1992 року (надалі-Закон № 2811-XII) та Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 (надалі-Порядок №1751).
У відповідності до ст.5 Закону № 2811-XII всі види державної допомоги сім`ям з дітьми, крім допомоги у зв`язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника).
Частиною першою ст.13 Закону № 2811-XII в редакції від 09.12.2012 року та п.17 Порядку №1751 в редакції від 18.04.2013 року, що були чинними на момент призначення відповідачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за має особа (один з батьків дитини, усиновлювач, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
У відповідності до ч.1 ст.14 Закону № 2811-XII в редакції від 09.12.2012 року, п.19 Порядку №1751 в редакції від 18.04.2013 року допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно.
Згідно абзацу четвертого підпункту 2 пункту 23 Порядку №1751 виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку припиняється у разі, коли особа, що отримує в органі праці та соціального захисту населення допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку розпочала або поновила підприємницьку діяльність - з першого числа місяця, в якому розпочато таку діяльність.
Рішенням заступника директора департаменту-начальника управління від 08.02.2018 виплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку припинено з 01.09.2009.
Згідно з розрахунком, відділу контролю за здійсненням соціальних виплат, Відповідачу були надмірно нараховані та виплачені кошти в сумі 2 335 грн. 36 коп. за період з 01.09.2009 по 27.02.2011. Вищенаведене свідчить про наявність підстав для стягнення з ОСОБА_2 на користь департаменту нарахованої та виплаченої державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі 2 335 грн. 36 коп., як набутої без достатніх правових підстав.
Відповідач листами від 02.05.2018 № 3351/28-5/01-10 та від 16.10.2018 №7149/28-5/01-10 була повідомлена про переплату яка виникла з одночасним проханням повернути заборгованість, проте станом на дату звернення департаменту до суду сума надміру виплачених коштів державної допомоги так і не була повернута.
Статтею 22 Закону № 2811-XII в редакції від 09.12.2012 року передбачено, що одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Відповідно до п. 49 Порядку, суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із Законом.
Частиною першою ст.1212 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи без достатньої підстави(безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно.
Враховуючи докази, надані позивачем в обґрунтування позовних вимог, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню шляхом стягнення з відповідача суми надмірно виплаченої допомоги в розмірі 2335,36 грн.
Відповідно до ч. 6 ст. 141 ЦПК України якщо сторону,на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли.Тому з відповідача на користь позивача підлягають стягненню 1921 грн. судового збору.
Зі згоди представника позивача суд ухвалює заочне рішення в справі, що передбачено ст.280 ЦПК України.
Керуючись ст. 5,7,10,12,13,81,141,259,263,265,273,280-282 ЦПК України, ст.. 1212, 1215 ЦК України, ЗУ «Про державну допомогу сімям з дітьми» № 2811-ХІІ від 21 листопада 1992 року, Порядком призначення і виплат державної допомоги сімям з дітьми, затвердженого постановою КМУ № 1751 від 27 грудня 2001 року, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задоволити повністю.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради надміру виплачені кошти державної допомоги в розмірі 2335,36 грн.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради витрати по сплаті судового збору в розмірі 1921 грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Апеляційного суду Черкаської області через суд першої інстанції (з початку функціонування Єдиної інформаційно-телекомунікаційної системи безпосередньо до суду апеляційної інстанції) протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, відповідачем - у випадку залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано, або за результатом розгляду справи судом апеляційної інстанції.
ГОЛОВУЮЧИЙ:
Дата виготовлення повного тексту рішення 12.07.2019р.
Веб-адреса рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень http://reyestr.court.gov.ua.
Позивач: Департамент соціальної політики Черкаської міської ради (код ЄДРПОУ 37853109, м.Черкаси, бульвар Шевченка, 307, 18005).
Відповідач: ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ).