Рішення № 82982122, 12.07.2019, Сихівський районний суд м. Львова

Дата ухвалення
12.07.2019
Номер справи
464/7355/18
Номер документу
82982122
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 464/7355/18

пр.№ 2-а/464/45/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12.07.2019 року м.Львів

Сихівський районний суд м.Львова

суддя Тімченко О.В.

справа № 464/7355/19

учасники справи:

позивач ОСОБА_1

відповідач Львівська митниця ДФС

вимоги: скасування постанови про накладення адміністративного стягнення

Обставини справи

Позивач звернувся до суду із позовною заявою, в якій просить визнати дії відповідача протиправними та скасувати постанову від 11 вересня 2018 року № 5101/20900/18 ДФС України Львівської митниці, покликаючись на недотримання митних правил через тимчасову непрацездатність (хворобу), що є поважною причиною.

Ухвалою судді від 02 січня 2019 року позовну заяву залишено без руху з наданням строку, який не може перевищувати 10 днів з дня вручення даної ухвали, для усунення недоліків заяви.

Ухвалою судді від 23 січня 2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи, поновлено строк звернення до адміністративного суду.

У судове засідання позивач не з`явився, скористався правом, наданим ч.3 ст.194 КАС України, та просить справу розглядати у його відсутності, позовні вимоги підтримує та просить задоволити.

Відповідачем подано відзив на позов, в якому просить у позові відмовити у зв`язку з їх безпідставністю та необґрунтованістю, оскільки спірну про порушення відповідачем митних правил винесено відповідно до вимог закону, хвороба не відноситься до обставин непереборної сили.

У порядку ст.268 ЦПК України відповідач повідомлявся про розгляд справи, однак його представник у судове засідання не прибув, що не перешкоджає для розгляду справи.

Отже на підставі п.10 ч.1 ст.4 та ч.9 ст.205 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження без фіксування судового процесу технічними засобами згідно з вимогами ч.4 ст.229 КАС України.

Мотиви суду

У ч.1, ч.2 ст.9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

11 вересня 2018 року заступником начальника Львівської митниці ДФС – начальником УПМП та МВ Скоромним Я.І. винесено постанову № 5101/20900/18, якою позивача ОСОБА_1 визнано у порушенні митних правил, передбаченого ч.2 ст.470 МК України, та накладено стягнення у вигляді штрафу розміром 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на суму 3400 грн.

Даною постановою встановлено, що 22 серпня 2018 року близько 15.40 год. громадянин України ОСОБА_1 , слідуючи в приватну поїздку з України в Республіку Польща через митний пост «Грушів» Львівської митниці ДФС в якості водія легкового автомобіля марки «MITSUBISHI OUTLANDER» реєстраційний номер НОМЕР_1 в`їхав в зону митного контролю, обравши для проходження митного контролю канал, позначений символами зеленого кольору («зелений коридор»).

Під час перевірки інформації в ЄАІС ДФС України встановлено, що ОСОБА_1 03 серпня 2018 року ввіз через пункт пропуску «Краківець-Корчова» на територію України в митному режимі «транзит» вказаний транспортний засіб країни реєстрації Республіка Польща без письмового декларування та сплати всіх митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті транспортних засобів, на строк, передбачений нормами ст.95 МК України для автомобільного транспорту – 10 діб (у разі переміщення в зоні діяльності однієї митниці – 5 діб). Станом на 22 серпня 2018 року інформація в ПІУ «Інспектор» та ЄАІС ДФС України щодо вивезення за межі митної території України чи поміщення в інший митний режим автомобіль ОСОБА_1 відсутня.

Отже громадянин України ОСОБА_1 не доставив транспортний засіб до органу засіб до органу доходів і зборів призначення, а саме перевищив встановлений Митним кодексом України строк доставки транспортного засобу, що перебуває під митним контролем до органу доходів і зборів призначення, терміном більше ніж на одну добу, але не більше ніж на 10 діб.

Позивачем не заперечується факт перевищення граничного десятиденного строку транзитного перевезення транспортного засобу, однак покликається на тимчасову непрацездатність у період з 14 по 21 серпня 2018 року. В підтвердження цього при перетині кордону 22 серпня 2018 року мав при собі виписку № 285/5 від 21 серпня 2018 року.

У ч.2 ст.470 МК України встановлено адміністративну відповідальність за вчинення правопорушення, передбаченого частиною першою цієї статті, особою, яка протягом року притягалася до відповідальності за вчинення такого правопорушення, а так само перевищення встановленого статтею 95 цього Кодексу строку доставки товарів, транспортних засобів комерційного призначення, митних або інших документів на ці товари, транспортні засоби більше ніж на одну добу, але не більше ніж на десять діб, що тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Строк транзитного перевезення для автомобільного транспорту становить 10 діб (у разі переміщення в зоні діяльності однієї митниці - 5 діб) (ч.1 ст.95 МК України).

У ч.1 ст. 460 МК України встановлено, що вчинення порушень митних правил, передбачених частиною третьою статті 469, статтею 470, частиною третьою статті 478, статтею 481 цього Кодексу, внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, що підтверджується відповідними документами, а також допущення у митній декларації помилок, які не призвели до неправомірного звільнення від сплати митних платежів або зменшення їх розміру, до незабезпечення дотримання заходів тарифного та/або нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, якщо такі помилки не допускаються систематично (стаття 268 цього Кодексу), не тягне за собою адміністративної відповідальності, передбаченої цим Кодексом.

Тобто, умовою звільнення особи від відповідальності за порушення митних правил, передбачене ст. 470 МК України, є аварія, дії непереборної сили, протиправні дії третіх осіб, що підтверджено відповідними документами.

Правилами митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України, затвердженими наказом Державної митної служби України від 17 листопада 2005 року № 1118, встановлено, що обставини непереборної сили - це смерть власника ТЗ; стихійне лихо (пожежа, повінь, інше стихійне лихо чи сезонне природне явище, зокрема замерзання моря, проток, портів тощо, закриття шляхів, проток, каналів, перевалів); військові дії чи надзвичайний стан у регіоні, через який переміщується ТЗ; страйк; злочинні дії третіх осіб, спрямовані проти власника ТЗ; дорожня пригода за участю ТЗ, яка спричинила повне або часткове його пошкодження; неможливість подальшого руху ТЗ, якщо зсув або ожеледиця створює небезпеку чи загрозу дорожньому руху, життю чи здоров`ю людей або навколишньому середовищу; інші схожі за характером обставини чи події.

Також згідно із Порядком виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31 травня 2013 року № 657, обставини непереборної сили - це надзвичайні та невідворотні події, що виникли незалежно від волі особи, зокрема стихійне лихо (землетрус, пожежа, повінь, зсув тощо), сезонне природне явище (замерзання моря, проток, портів, ожеледиця тощо), введення воєнного чи надзвичайного стану, страйк, громадянські безпорядки, злочинні дії третіх осіб, прийняття рішень законодавчого або нормативно-правового характеру, обов`язкових для особи, закриття шляхів, проток, каналів, перевалів та інші надзвичайні та невідворотні за таких умов події. Залежно від характеру аварії чи обставин непереборної сили документи, що підтверджують їх наявність і тривалість дії, можуть видаватися державними органами, місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, іншими спеціально вповноваженими на це державними органами, а також уповноваженими на це підприємствами, установами та організаціями відповідно до їх компетенції.

Якщо факт аварії чи дії обставин непереборної сили має місце на митній території України, особа, відповідальна за виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи щодо товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем (власник товару або уповноважена ним особа, перевізник чи особа, відповідальна за дотримання митного режиму), повинна звернутись до митного органу, в зоні діяльності якого перебувають ці товари, транспортні засоби, із письмовою заявою, яка повинна містити відомості, що надають можливість ідентифікувати товари, транспортні засоби як такі, що перебувають під митним контролем, а також інформацію про час, місце, обставини та наслідки аварії чи дії обставин непереборної сили.

У даному випадку позивачем не виконано зазначеного обов`язку, не надано доказів наявності обставин непереборної сили у розумінні зазначених вимог митного законодавства. Позивачем не подавалось до митних органів заява про продовження терміну транзиту транспортного засобу, а також інших документів на обґрунтування не вивезення транспортного засоби за межі митної території України.

Виписка із медичної карти хворого № 285/5 від 21 серпня 2018 року щодо отримання амбулаторного лікування ОСОБА_1 у період з 14 по 21 серпня 2018 року з діагнозом гостре респіраторне захворювання не є підтвердженням наявності обставини непереборної сили та не виключає адміністративну відповідальність у розумінні вимог митного законодавства.

З огляду на наведене, з представлених на розгляд суду матеріалів вбачається вчинення позивачем порушення, передбаченого ч.2 ст.470 МК України, а тому відповідачем обґрунтовано притягнуто позивача до адміністративної відповідальності постановою у справі про порушення митних правил № 5101/20900/18 від 11 вересня 2018 року.

Отже доводи позивача в заперечення своєї вини у вчиненні правопорушення є голослівними, жодними доказами не підтверджуються, спростовуються наведеним вище, а відтак не приймається судом до уваги та розцінюються як уникнення адміністративної відповідальності.

Також за ч.3 ст.286 КАС України не передбачено повноважень суду про визнання дій суб`єкта владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності протиправними. Така вимога позивача фактично охоплюється вимогою про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення, а тому додаткового вирішення не потребує, через що в цій частині позивачем обраний невірний спосіб захисту своїх прав та інтересів.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України та ч.2 ст.2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За умовами ч.3 ст.286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення.

Оскільки підстав для скасування постанови у справі про порушення митних правил від 11 вересня 2018 року не встановлено, а тому у задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись ст.ст.241-246, 271, 272, 286 КАС України, суддя,

п о с т а н о в и в:

відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 до Львівської митниці ДФС про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.

Рішення може бути оскаржено згідно з ч.4 ст.286 КАС України протягом 10 днів з дня її проголошення шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду з урахуванням Перехідних положень КАС України.

Рішення набирає законної сили в порядку ст.272 КАС України.

Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_2 , виданий 07 травня 2018 року, орган, що видав 4610, місце проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач Львівська митниця ДФС, код ЄДРПОУ 39420875, місцезнаходження: м.Львів, вул.Костюшка, 1.

Повне судове рішення складено та підписано 12 липня 2019 року, що є датою його ухвалення в порядку письмового провадження – ч.5 ст.250 КАС України.

Суддя О.В.Тімченко