
Справа № 569/8824/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 липня 2019 року м.Рівне
Рівненський міський суд Рівненської області в складі:
головуючого судді Кучиної Н.Г.
при секретарі судового засідання Ющук О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції у Львівській області інспектора 2 батальйону 4 роти лейтенанта поліції Левчука Івана Романовича про скасування постанови, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся з позовом до Управління патрульної поліції у Львівській області інспектора 2 батальйону 4 роти лейтенанта поліції Левчука Івана Романовича про скасування постанови.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що 28 квітня 2019 року близько 16 год. 48 хв., керуючи транспортним засобом, на М-10 30 км дорога Львів-Краковець він ніби то перетнув суцільну лінію дорожньої розмітки 1.1, яка поділяє транспортні потоки протилежних напрямків, чим порушив п. 34 ПДР Порушення вимог розмітки проізної частини доріг, чим скоїв адміністративне правопорушення , передбачене ч. 1 ст. 122 КУпАП. Вважає, що відповідачем не зафіксовано порушення п. 34 ПДР України, яке б доводило вину, оскільки відсутні докази вчинення адміністративного правопорушення, тому постанова про накладання адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення серії ЕАВ №1107468 від 28.04.2019 року підлягає скасуванню, а справа закриттю.
Ухвалою Рівненського міського суду від 11.05.2019 року по вищевказаній справі відкрите провадження за правилами спрощеного позовного провадження.
Позивач через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує, просить їх задовольнити.
Відповідач у судове засідання не з`явився, будучи належним чином повідомленими про час та місце розгляду справи, про причини неявки суду не сповістив, відзиву на позов до суду не подав.
За таких обставин суд, вважає за можливе розглянути справу за відсутності позивача та представника відповідача, що не суперечить вимогам ч.3 ст. 268 КАС України.
З огляду на це, а також на скорочені строки розгляду справ даної категорії, суд вирішив можливим розглянути справу за відсутності сторін, на підставі наявних у справі доказів.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до такого.
Судом встановлено, що 28 квітня 2019 року близько 16 год. 48 хв. інспектором поліції Левчуком І.Р. була винесена постанова про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАВ №1107468 відносно ОСОБА_1 .
З оскаржуваної постанови вбачається, що ОСОБА_1 28 квітня 2019 року близько 16 год. 48 хв., керуючи транспортним засобом, на М-10 30 км дорога Львів-Краковець перетнув суцільну лінію дорожньої розмітки 1.1, яка поділяє транспортні потоки протилежних напрямків, чим порушив п. 34 ПДР Порушення вимог розмітки проізної частини доріг, чим скоїв адміністративне правопорушення , передбачене ч. 1 ст. 122 КУпАП.
Відповідно ч. 5 ст. 14 Закону України «Про дорожній рух» учасники дорожнього руху зобов`язані знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.
Відповідно до п. 1.3 Правил дорожнього руху, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року № 1306 (надалі - Правила дорожнього руху), учасники дорожнього руху зобов`язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил,а також бути взаємно ввічливими.
Частина перша статті 122 КУпАП передбачає відповідальність за перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів більш як на двадцять кілометрів на годину, порушення вимог дорожніх знаків та розмітки проїзної частини доріг, правил перевезення вантажів, буксирування транспортних засобів, зупинки, стоянки, проїзду пішохідних переходів, ненадання переваги у русі пішоходам на нерегульованих пішохідних переходах, а так само порушення встановленої для транспортних засобів заборони рухатися тротуарами чи пішохідними доріжками.
З позову ОСОБА_1 вбачається, що позивач не порушував вимог ч.1 ст. 122 КУпАП.
Представник відповідача, суб`єкт владних повноважень не надав суду належних та допустимих доказів на спростування обставин, зазначених позивачем в адміністративному позові.
За таких обставин суд вважає, що вина позивача у вчиненні адміністративного правопорушення є недоведеною, при винесенні оскаржуваної постанови не були з`ясовані всі обставини справи, доказів фото-відео фіксації порушення суду не надано, а тому позовні вимоги про скасування постанови є обгрунтованими.
Статтею 252 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно роз`яснень п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14 "Про практику застосування судами України законодавства у справах по деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті", зміст постанови має відповідати вимогам, передбаченим статтями 283 і 284 КУпАП. У ній, зокрема, потрібно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Згідно положень ч.1,2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно ст.72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Жодних належних та допустимих доказів на підтвердження правомірності своїх дій щодо притягнення позивача до адміністративної відповідальності відповідачем суду не надано, доводи позивача, якими він заперечує постанову, не спростовані.
Дані, які містяться в постанові про адміністративне правопорушення не дають можливості встановити наявність порушення позивачем вимог Правил дорожнього руху і, відповідно, наявність адміністративного правопорушення.
Разом з тим, оскаржувана постанова не містить відомостей щодо здійснення фіксації правопорушення. З цього слідує, що окрім доказування правових підстав для рішення (тобто правомірності), суб`єкт владних повноважень повинен доказувати фактичну підставу, тобто наявність фактів, з якими закон пов`язує можливість прийняття рішення, вчинення дії чи утримання від неї. В силу принципу презумпції невинуватості, діючого в адміністративному праві, всі сумніви у винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведена вина прирівнюється до доведеної невуноватості.
Таким чином, відповідачем не було надано суду беззаперечних доказів, які б підтверджували, що позивач дійсно порушив правила перетину суцільної лінії, що є безумовною підставою для задоволення позову, відтак, суд приходить до висновку, що оскаржувана постанова у справі про адміністративне правопорушення серії ЕАВ №1107468 від 28.04.2019 року, є безпідставною та необґрунтованою.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі вищевикладеного, оскаржувана постанова підлягає скасуванню, а провадження у справі закриттю.
Крім того, позивач також просить суд стягнути з відповідача на його користь судові витрати, пов"язані із розглядом справи, а саме із сплатою за надання юридичних послуг.
Відповідно до положень пункту 1 частини 3 статті 132 КАС України до витрат, пов`язаних з розглядом справи належать витрати на професійну правничу допомогу.
Згідно з ч. 1- 3 ст. 134 КАС України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Приписами частини 4 статті 134 КАС України для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Позивач виконав приписи вказаної вище статті та надав суду на підтвердження розміру витрат на правничу допомогу: договір про надання правничої допомоги, укладений між адвокатським об"єднанням "Прищепа і Партнери" та ОСОБА_1 ; акт-приймання передачі наданих послуг №27/06-01; рахунок на оплату послуг № 27/06-1, в якому міститься детальний опис робіт (наданих послуг) та платіжне доручення № Р24А629549409А25306 від 27.06.2019 року, згідно якого ОСОБА_1 оплатив для адвокатського об"єднання "Прищепа і Партнери" 2000 грн. за послуги адвоката згідно договору про надання правничої допомоги 07/05/19 від 07 травня 2019 року, за таких обставин, беручи до уваги положення КАС України, суд приходить до висновку про наявність достатніх правових підстав для стягнення з відповідача на користь позивача витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 2000 грн.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст. 2,5,9,77,139,242,244,245,246,286 КАС України, суд,-
В И Р I Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції у Львівській області інспектора 2 батальйону 4 роти лейтенанта поліції Левчука Івана Романовича про скасування постанови – задовольнити.
Скасувати постанову серії ЕАВ №1107468 від 28.04.2019 року по справі про адміністративне правопорушення, винесену інспектором 2 батальйону 4 роти лейтенантом поліції у Львівській області Левчуком Іваном Романовичем про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.122 КУпА, а справу про адміністративне правопорушення закрити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління національної поліції в Львівській області на користь ОСОБА_1 витрати на правову допомогу в розмірі 2000 (дві тисячі) грн.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана через Рівненський міський суд Рівненської області в Восьмий апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач – ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач – Управління патрульної поліції у Львівській області, м. Львів, вул. Перфецького, 19.
Суддя Рівненського міського суду Н.Г. Кучина