
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
01 липня 2019 року № 640/7312/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Каракашьяна С.К., при секретарі судового засідання Мині І.І., за участі представника позивача - Козаренко Є.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу:
За позовом Публічного акціонерного товариства "Чорноморський банк розвитку та реконструкції" до за участі третьої особи Головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Руденко Віталія Володимировича Міністерства юстиції Українипро визнання протиправними дій, зобов`язати вчинити дії
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов позов Публічного акціонерного товариства "Чорноморський банк розвитку та реконструкції", в якому позивач просить суд (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог):
«Визнати дії Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про винесення Повідомлення про повернення стягувачу виконавчого документу без виконання від 04.04.2019 № 20-1/58740912/25 незаконними;
Скасувати Повідомлення про повернення стягувачу виконавчого документу без виконання від 04.04.2019 № 20-1/58740912/25;
Зобов`язати Відділ примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України відкрити виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа № 826/12365/17, виданого Окружним адміністративним судом міста Києва 15.01.2019р.»
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачем було надано державному виконавцю всі документи, необхідні для відкриття провадження, оскільки повноваження керівника позивача - уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб не потребують, на думку позивача, документального підтвердження.
Відповідачем вимоги позивача заперечуються у зв`язку з необґрунтованістю, справу відповідач просив слухати без його участі.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
Окружним адміністративним судом міста Києва 16 січня 2019 року у справі №826/12365/17 видано виконавчий лист, у відповідності до якого зобов`язано Міністерство юстиції України, як держателя Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців громадських формувань забезпечити приведення у відповідність та налаштування програмного комплексу (інтерфейсу) Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб -підприємців та громадських формувань та надати технічну можливість проведення реєстраційної дії (адміністративної послуги) - державна реєстрація створення відокремленого підрозділу юридичної особи публічного акціонерного товариства "Чорноморський банк розвитку та реконструкції".
Стягувачем у даному листі зазначено публічне акціонерне товариство "Чорноморський банк розвитку та реконструкції" (ЄДРПОУ 20929956, адреса: м. Київ, вул. Дніпровська набережна, 13).
Даний виконавчий лист, разом з заявою про примусове виконання рішення, 22 січня 2019 року було направлено на адресу Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України.
При цьому, заяву було підписано уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «ЧБРР» А.А.Матвієнко, а до заяви додано оригінал платіжного доручення про сплату авансового внеску, оригінали виконавчого листа та копію судового рішення.
Повідомленням від 04.04.2019 № 20-1/58740912/25, яке було винесене головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Руденком Віталієм Володимировичем, на підставі п. 6 ч. 4 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження», виконавчий документ було повернуто стягувачу.
При цьому, підставою для повернення виконавчого документу було визначено відсутність документів, якими було б підтверджено повноваження заявника - А .А. Матвієнко
Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законом України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 р. № 1404-VIII (далі - Закон № 1404-VIII), Інструкцією з організації примусового виконання рішень, затвердженою Наказом Міністерства юстиції України 02.04.2012 р. № 512/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України 21.03.2018 № 855/5) (далі -Інструкція № 512/5).
Відповідно до пункту 6 частини 4 статті 4 вищезазначеного Закону, виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред`явлення, якщо, зокрема, виконавчий документ не відповідає вимогам, передбаченим цією статтею, або якщо стягувач не подав заяву про примусове виконання рішення відповідно до статті 26 цього Закону.
За змістом частини 1 статті 35 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", тимчасовим адміністратором неплатоспроможного банку та ліквідатором банку (крім ліквідації банку за рішенням власників) є Фонд. Фонд може делегувати рішенням виконавчої дирекції Фонду частину або всі свої повноваження як тимчасового адміністратора або ліквідатора уповноваженій особі (уповноваженим особам) Фонду, яка має високі професійні та моральні якості, бездоганну ділову репутацію, повну вищу освіту в галузі економіки, фінансів чи права (не нижче кваліфікаційного рівня «спеціаліст») та професійний досвід, необхідний для виконання заходів у межах здійснення тимчасової адміністрації.
Згідно з пунктом 17 частини 1 статті 2 Закону, уповноважена особа Фонду - працівник Фонду, який від імені Фонду та в межах повноважень, передбачених цим Законом та/або делегованих Фондом, виконує дії із забезпечення виведення банку з ринку під час здійснення тимчасової адміністрації неплатоспроможного банку та/або ліквідації банку.
Уповноважена особа Фонду (кілька уповноважених осіб Фонду) визначається виконавчою дирекцією Фонду (частина 1 статті 47 Закону).
Відповідно до частини 2 статті 37 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", Фонд безпосередньо або уповноважена особа Фонду у разі делегування їй повноважень має право, зокрема, укладати від імені банку будь-які договори (вчиняти правочини), необхідні для забезпечення операційної діяльності банку, здійснення ним банківських та інших господарських операцій, з урахуванням вимог, встановлених цим Законом. На виконання своїх повноважень уповноважена особа Фонду діє без довіреності від імені банку, має право підпису будь-яких договорів (правочинів), інших документів від імені банку; видає накази та розпорядження, дає доручення, обов`язкові до виконання працівниками банку.
Відповідно до частини 1 статті 48 Закону, Фонд безпосередньо або шляхом делегування повноважень уповноваженій особі Фонду з дня початку процедури ліквідації банку здійснює, зокрема, повноваження органів управління банку; вживає у встановленому законодавством порядку заходів до повернення дебіторської заборгованості банку, заборгованості позичальників перед банком та пошуку, виявлення, повернення (витребування) майна банку, що перебуває у третіх осіб; здійснює повноваження, що визначені частиною 2 статті 37 цього Закону.
Наведене дає підстави для висновку, що уповноважена особа Фонду з дня початку процедури ліквідації банку набуває повноважень органів управління та контролю неплатоспроможного банку, тобто крім повноважень, визначених Законом, уповноважена особа Фонду здійснює повноваження керівництва банку, а відтак наділена правом видачі та підписання довіреностей від імені банку, як юридичної особи на представництво його (банку) інтересів.
Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд України в постанові від 8 червня 2016 року у справі №3-399гс16.
Згідно з ч. 3 ст. 16 Закону України «Про виконавче провадження», представництво юридичних осіб у виконавчому провадженні здійснюється їх керівниками чи органами, посадовими особами, які діють у межах повноважень, наданих їм законом чи установчими документами юридичної особи, або через представників юридичної особи.
Відповідно до ч. 4 ст. 16 Закону України «Про виконавче провадження», представником юридичної особи у виконавчому провадженні може бути особа, яка відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань має право вчиняти дії від імені такої юридичної особи без довіреності. Повноваження представника юридичної особи у виконавчому провадженні можуть бути підтверджені довіреністю, виданою і оформленою відповідно до закону. Представник може вчиняти від імені особи, яку він представляє, усі процесуальні дії, що їх має право вчиняти така особа. Дані про наявність обмежень щодо представництва юридичної особи у виконавчому провадженні можуть міститися в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань або у виданій довіреності.
Відповідно до Закону України «Про виконавче провадження» та з метою приведення нормативно-правових актів у відповідність до вимог чинного законодавства, наказом Міністерства юстиції України від 02 квітня 2012 року № 512/5 затверджено Інструкцію з організації примусового виконання рішень (далі - Інструкція), у редакції наказу Міністерства юстиції України від 29 вересня 2016 року N 2832/5), яку було зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30 вересня 2016 р. за №1302/29432.
Пунктом 1 Інструкції передбачено, що ця Інструкція розроблена відповідно до Закону України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів", Закону України від 02 червня 2016 року "Про виконавче провадження", інших законодавчих актів України та нормативно-правових актів Міністерства юстиції України і визначає окремі питання організації виконання судових рішень і рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення), що відповідно до Закону підлягають примусовому виконанню.
Пунктом 10 розділу ІІ вказаної інструкції передбачено, що повноваження представників сторін, які беруть участь у виконавчому провадженні, мають бути посвідчені, зокрема, довіреністю юридичної особи або документами, що посвідчують право представництва юридичної особи (документом про призначення керівником юридичної особи, тощо).
Отже, чинним нормативно - правовим актом передбачено обов`язок з надання документів, що посвідчують право представництва юридичної особи, зокрема, документу про призначення керівником юридичної особи.
При цьому, позивачем не було надано відповідачу жодних документів, якими б підтверджувались повноваження особи, яка підписала заяву про виконання рішення - ні витягу з реєстру, ні копії наказу про призначення.
Судом відхиляються посилання позивача на те, що відомості про особу, яка підписала заяву містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, з огляду на те, що частиною 4 ст. 16 передбачено обсяг повноважень, натомість, перелік необхідних документів для підтвердження наявності таких повноважень, передбачено саме вищезазначеною Інструкцією.
Судом відхиляються посилання позивача на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 09.07.2018р., яке було додано до заяви, оскільки даним рішенням не було визначено переліку повноважень уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «ЧБРР».
З огляду на викладене, керуючись вимогами ст.ст. 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позову Публічного акціонерного товариства "Чорноморський банк розвитку та реконструкції" відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.
Повний текст рішення складено 10.07.2019.
Суддя С.К. Каракашьян