
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 липня 2019 року м.Чернігів Справа № 620/1771/19
розглянувши у письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сосницького районного сектору Державної міграційної служби у Чернігівській області про визнання протиправною відмову та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И Л А:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Сосницького районного сектору Державної міграційної служби у Чернігівській області про визнання протиправною відмову та зобов`язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що вона звернулась до відповідача із заявою щодо вклеювання фотокартки в паспорт громадянина України у формі книжечки. За наслідками розгляду заяви її було повідомлено про те, що відповідно до постанови КМУ України від 25.03.2015 № 302 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України» в редакції від 03.10.2018, якщо особа досягла 25- чи 45-річного віку та не звернулась в установленому законодавством порядку не пізніше як через місяць після досягнення відповідного віку для вклеювання до паспорта зразка 1994 року нових фотокарток - здійснюється обмін паспорта. Паспорт в якому не вклеєна фотокартка з пропущенням місячного строку є не чинним та підлягає обміну на паспорт у вигляді картки з безконтактним електронним носієм. Також, повідомлено, що у зв`язку з пропущенням місячного строку визначеного для вклеювання фотографії, позивач має право на звернення до УДМС у Чернігівській області з поданням визначених чинним законодавством документів для оформлення нового паспорту з безконтактним електронним носієм.
Ухвалою судді від 20.06.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
03.07.2019 на адресу суду відповідачем подано клопотання представника відповідача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Вирішуючи вказане клопотання, суд зазначає таке.
Частиною першою та другою статті 257 КАС України передбачено, що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Відповідно до пункту 11 частини шостої статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо перебування іноземців або осіб без громадянства на території України.
Пунктом 5 частини першої статті 167 КАС України передбачено, що будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити підстави заяви (клопотання, заперечення).
Якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду (частина друга статті 167 КАС України).
Однак вказане клопотання не містить підстави за яких належить розгляд справи проводити за правилами загального провадження, тому відповідно до частини другої статті 167 КАС України заява повертається без розгляду заявнику.
У встановлений судом строк представником відповідача подано відзив на позовну заяву, у якому він заперечує щодо задоволення даного адміністративного позову. Зокрема зазначив, що у позивача відсутнє порушене право чи законний інтерес на момент звернення до суду, оскільки позивачу відповідно до Закону України "Про звернення громадян" була надана відповідь на звернення та роз`яснено правила та процедуру оформлення паспорта громадянина України. Також зазначив, що позивачка звернулась до відповідача із заявою, у якій просила вклеїти фото до її паспорта громадянина України зразка 1994 року, у зв`язку із досягненням нею 25-річного віку. Громадянці ОСОБА_1 , виповнилось 25 років – ІНФОРМАЦІЯ_1 , відтак позивачка, зобов`язана була звернутися до відповідного відділення Управління ДМС України у Чернігівської області щодо вклеювання фотокартки протягом місяця, оскільки відповідно до вимог ст.197 КУпАП відповідний паспортний документ вважається недійсним, а громадянка підпадає під адміністративний проступок. Однак, з відповідною заявою позивач звернулась, лише 26.12.2018.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов має бути задоволений у повному обсязі, виходячи із таких підстав.
ОСОБА_1 , 1975 року народження, (далі — Позивач), звернулась до Сосницького районного сектору управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області (далі - районний відділ ДМС), що є територіальним підрозділом Головного управління Державної міграційної служби у Чернігівській області (далі - Відповідач), із заявою від 26.12.2018 про вклеювання фотокартки в існуючий паспорт серії НОМЕР_1 виданий 14.05.1996 Сосницьким РВ УМВС України в Чернігівській області, яка була не вклеєна при досягненні 25-річного віку, надаючи всі необхідні документи для вирішення цього питання.
09.01.2019 Сосницьким районним сектором ДМС України у Чернігівській області листом №7429-5/7429.1-19 повідомлено позивача, що відповідно до підпункту 6 пункту 6 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою КМУ № 302 від 25.03.2015 в редакції Постанови КМ № 795 від 03.10.2018 , якщо особа досятіча 25- чи 45-річното віку та не звернулася в установленому законодавством порядку не пізніше як через місяць після досягнення відповідного віку для вклеювання до паспорта зразка 1994 року нових фотокарток, паспорт у формі книжечки потрібно замінити на ГО-картку. Зважаючи на викладене вище, вклеїти фото при досягненні 25 річного віку у паспорт громадянина України у формі книжечки немає можливості.
06.02.2019 позивач звернулася до Головного управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області щодо перевірки законності відповіді Сосницького районного сектору ДМС України у Чернігівській області.
06.03.2019 Управління ДМС України в Чернігівській області надало пояснення № П-23/6/7401-19/7401.3/2145-19 щодо неможливості вклеювання фотокартки в її існуючий паспорт.
Позивач звернулась повторно до Сосницького районного відділу ДМС із заявою від 28.05.2019 про обмін її існуючого паспорта серії НОМЕР_1 , виданого 14.05.1996 Сосницьким РВ УМВС України в Чернігівській області, в якому не вклеєна фотокартка по досягненню 25-річного віку, на паперовий паспорт у вигляді книжечки, надаючи всі необхідні документи для вирішення цього питання.
Сосницький районний сектор ДМС листом від 31.05.2019 вих. № 7429-130/7429.1-19 відмовив позивачу в оформленні такого паспорта, посилаючись на Закон України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» (далі — закон «Про ЄДЦР»), відповідно до якого оформлення і видача паспорта громадянина України здійснюється розпорядником ЄДДР у формі картки.
Звертаючись до Головного управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області 31.05.2019 щодо перевірки законності дій Сосницького районного сектору ДМС України у Чернігівській області, позивач отримала відповідь про підтвердження законності дій працівників Сосницького районного сектору ДМС України в Чернігівській області.
Не погоджуючись з вказаною відмовою, позивач звернулась до суду з даним адміністративним позовом.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 1 ст. 5 Закону України «Про громадянство України» документом, що підтверджує громадянство України, є, зокрема, паспорт громадянина України.
Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-XII затверджено Положення про паспорт громадянина України та Положення про паспорт громадянина України для виїзду за кордон.
Згідно з п.п. 1, 3, 5, 8, 9-11 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України № 2503-XII від 26.06.1992, паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт дійсний для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України. Бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Терміни впровадження паспортної картки визначаються Кабінетом Міністрів України у міру створення державної автоматизованої системи обліку населення. Паспортна книжечка являє собою зшиту внакидку нитками обрізну книжечку розміром 88 х 125 мм, що складається з обкладинки та 16 сторінок. Усі сторінки книжечки пронумеровані і на кожній з них зображено Державний герб України і перфоровано серію та номер паспорта. Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної книжечки, не обмежується. До паспортної книжечки при досягненні громадянином 25- і 45-річного віку вклеюються нові фотокартки, що відповідають його вікові. Паспорт, в якому не вклеєно таких фотокарток при досягненні його власником зазначеного віку, вважається недійсним. Паспорт, виготовлений у вигляді паспортної картки (інформаційного листка), має розмір 80 х 60 мм. У інформаційний листок вклеюється фотокартка і вносяться відомості про його власника: прізвище, ім`я та по батькові, дата народження і особистий номер, а також дата видачі і код органу, що його видав. Інформаційний листок заклеюється плівкою з обох боків. Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної картки, визначається Кабінетом Міністрів України. Бланки паспортів виготовляються на замовлення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, з високоякісного паперу з використанням спеціального захисту.
Закон України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» визначає правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов`язки осіб, на ім`я яких видані такі документи.
Відповідно до пп. «а» п. 1 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру (далі - документи Реєстру), відповідно до їх функціонального призначення поділяються на, крім іншого, документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, до яких відноситься паспорт громадянина України.
Згідно з положеннями ст. 14 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклета. Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації.
Відповідно до ч. 1 ст. 21 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.
Згідно з п. 6 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 302 (в редакції, що діяла станом на 19.08.2018), обмін паспорта здійснюється у разі: 1) зміни інформації, внесеної до паспорта (крім додаткової змінної інформації); 2) отримання реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків (РНОКПП) або повідомлення про відмову від прийняття зазначеного номера (за бажанням); 3) виявлення помилки в інформації, внесеній до паспорта; 4) закінчення строку дії паспорта; 5) непридатності паспорта для подальшого використання; 6) досягнення 25- чи 45-річного віку особою, яка має паспорт зразка 1994 року (за бажанням).
Відповідно до п. 21 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302 (в редакції, що діяла станом на 19.08.2018), у разі виникнення обставин (подій), у зв`язку з якими паспорт підлягає обміну (крім закінчення строку дії паспорта), документи для його обміну подаються протягом одного місяця з дати настання таких обставин (подій).
Судом встановлено, що позивачці виповнилось 25 років - ІНФОРМАЦІЯ_1 , тому вона мала звернутись до органів міграційної служби України з відповідною заявою про вклейку фотокартки протягом місяця.
Разом з цим, таку заяву позивач подала до Сосницького районного сектору ДМС в Чернігівській області тільки 26.12.2018, що підтверджується матеріалами справи.
03.10.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 795 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302», якою внесено зміни до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженому зазначеною постановою: 1) у пункті 6: підпункт 6 викласти в такій редакції: « 6) якщо особа досягла 25- чи 45-річного віку та не звернулася в установленому законодавством порядку не пізніше як через місяць після досягнення відповідного віку для вклеювання до паспорта зразка 1994 року нових фотокарток».
Згідно з п. 6 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302 (в редакції, що діяла станом на 29.11.2018, обмін паспорта здійснюється у разі:
1) зміни інформації, внесеної до паспорта (крім додаткової змінної інформації);
2) отримання реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків (РНОКПП) або повідомлення про відмову від прийняття зазначеного номера (за бажанням);
3) виявлення помилки в інформації, внесеній до паспорта;
4) закінчення строку дії паспорта;
5) непридатності паспорта для подальшого використання;
6) якщо особа досягла 25- чи 45-річного віку та не звернулася в установленому законодавством порядку не пізніше як через місяць після досягнення відповідного віку для вклеювання до паспорта зразка 1994 року нових фотокарток;
7) наявності в особи паспорта зразка 1994 року (за бажанням).
З урахуванням зазначеного, якщо особа досягла 25- чи 45-річного віку та не звернулася в установленому законодавством порядку не пізніше як через місяць після досягнення відповідного віку для вклеювання до паспорта зразка 1994 року нових фотокарток, здійснюється обмін паспорта.
Таким чином, на переконання суду, відповідач надав позивачу обґрунтовану відповідь на його звернення.
Відповідно до ч.ч. 2, 3 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Таким правом користуються й особи, в інтересах яких подано позовну заяву, за винятком тих, які не мають адміністративної процесуальної дієздатності.
Доводи позивача, якими він обґрунтовував свої позовні вимоги, не знайшли свого підтвердження впродовж розгляду справи та спростовуються наведеними в рішенні суду обставинами. Адже, згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відповідачем доведено суду належними та допустимими в спірних правовідносинах доказами з посиланнями на відповідні положення законодавства про необґрунтованість позовних вимог позивача.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Згідно з вимогами ст. 139 КАС України судові витрати не стягуються.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
в и р і ш и в :
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду в строки, визначені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст судового рішення виготовлено 10.07.2019.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ).
Відповідач: Сосницький районний сектор Державної міграційної служби у Чернігівській області (вул. Виноградського,32, смт. Сосниця, Чернігівська область, 16100).
Суддя І.І. Соломко