Рішення № 82943982, 11.07.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.07.2019
Номер справи
580/1868/19
Номер документу
82943982
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 липня 2019 року справа № 580/1868/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Бабич А.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

11.06.2019 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі – позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул. Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) (далі – відповідач) про:

визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо непроведення перерахунку та виплати йому пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої 24.04.2019 ГУ ДФС у Черкаській області;

зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату йому пенсії відповідно до вказаної вище довідки з 01.01.2018 з урахуванням раніше призначеної пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач безпідставно не перерахував йому пенсію відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення, виданої 24.04.2019 ГУ ДФС у Черкаській області.

Ухвалою суду від 13.06.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати на виконання ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними матеріалами, встановлено відповідачу строк тривалістю п`ятнадцять днів з дня отримання копії ухвали для надання відзиву на позовну заяву. Згідно з даними розписки та рекомендованого повідомлення вказану ухвалу учасники справи отримали 13.06.2019.

27.06.2019 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить суд у задоволенні позову відмовити. Вказує, що перерахунок пенсії відповідно до вимог закону позивачу проведений на підставі довідки від 30.03.2018. Тому вважає, що підстави для повторного перерахунку на підставі довідки від 24.04.2019 відсутні. Акцентував, що прийняття рішення про перерахунок пенсії є дискреційними повноваженнями відповідача. Також відповідач зазначив, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, яке набрало законної сили 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі – Постанова №103). Після набрання законної сили цим рішенням суду нормативно-правових актів щодо умов, порядку та розмірів, за якими проводиться перерахунок пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, не приймалось. Крім того відповідач зазначив, що позивач пропустив строк звернення в суд з цим позовом.

08.07.2019 позивач надав суду відповідь на відзив, в якому позивач наголосив, що оскільки дізнався про порушення своїх прав з листа відповідача від 28.05.2019, строк звернення в суд ним не пропущений. Стосовно дискреційних повноважень відповідача щодо прийняття рішення про перерахунок пенсії зазначає, що невиправдане втручання у права позивача потребує ефективного правового засобу захисту. Вказує на необґрунтованість викладених у відзиві обставин.

Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Суд встановив, що наказом ДПА України від 31.05.2010 №762-о позивач звільнений з посади першого заступника начальника управління ДПА в Луганській області у званні полковника податкової міліції. З 09.07.2010 позивач отримує пенсію за вислугу років, що підтверджується даними його пенсійного посвідчення № НОМЕР_2 , копія якого додана до матеріалів справи.

На виконання Постанови №103 ГУ ДФС в Черкаській області склало на ім`я позивача та направило відповідачу довідку від 30.03.2018 №2305005029 “Про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції)”, в якій зазначений розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії за прирівняною посадою - 16170,00 грн., у т.ч.: посадовий оклад – 9300,00 грн., оклад за спеціальним званням полковник – 1480,00 грн., надбавка за стаж служби (50%) – 5390,00 грн.

На підставі цієї довідки відповідач рішенням від 04.04.2018 №2305005029 здійснив з 01.01.2018 перерахунок позивачу пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення з урахуванням збільшення основного розміру пенсії на 25%, як інваліду війни 2 групи.

01.04.2019 позивач звернувся до ГУ ДФС в Черкаській області із заявою про здійснення перерахунку його грошового забезпечення, складення та направлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Черкаській області нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з включенням до неї всіх видів грошового забезпечення (надбавок, підвищень тощо).

За наслідками розгляду вказаної заяви ГУ ДФС в Черкаській області склало на ім`я позивача та направило відповідачу супровідним листом від 24.04.2019 №13527/23-00-05-041 довідку “Про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції)”, в якій зазначило розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії за прирівняною посадою - 20355,00 грн., у т.ч.: посадовий оклад – 9300,00 грн., оклад за спеціальним званням полковник – 1480,00 грн., надбавка за стаж служби (50%) – 5390,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) – 1395,00 грн., премія (30%) – 2790,00 грн.

14.05.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити йому перерахунок пенсії відповідно до довідки від 24.04.2019 №13527/23-00-05-041 та провести доплату до пенсії відповідно до Постанови №103.

За наслідками її розгляду відповідач листом від 28.05.2019 №657/С-10 повідомив позивача, що перерахунок пенсії відповідно до норм Закону України від 09.04.1992 №2262-XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі – Закон №2262-ХІІ) та Постанови №103 позивачу здійснений на підставі довідки від 30.03.2018 №2305005029. Також зазначив, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, яке набрало законної сили 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103. Після набрання законної сили цим рішенням суду нормативно-правових актів щодо умов, порядку та розмірів, за якими проводиться перерахунок пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ не приймалось. Тому підстави для повторного перерахунку його пенсії відповідно до довідки від 24.04.2019 відсутні.

Надаючи оцінку спірним обставинам суд врахував, що умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України визначає Закон №2262-ХІІ.

Відповідно до абз.2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 02.07.2015 №580-VIII "Про Національну поліцію" (далі – Закон №580-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 102 Закону №580-VIII визначено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" .

Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі – Постанова №988) встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року.

З урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою №988, в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Згідно зі ст.1 Закону України від 04.12.1990 №509-XII "Про державну податкову службу в Україні" (далі – Закон №509), що діяв станом на час звільнення позивача, до системи органів державної податкової служби належать: Державна податкова адміністрація України, спеціалізовані державні податкові інспекції, державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах (далі - органи державної податкової служби).

У складі органів державної податкової служби знаходяться відповідні спеціальні підрозділи по боротьбі з податковими правопорушеннями (податкова міліція).

Статтею 1 чинного станом на час звільнення позивача Закону України від 20.12.1990 № 565-XII "Про міліцію" визначено, що міліція в Україні – державний озброєний орган виконавчої влади, який захищає життя, здоров`я, права і свободи громадян, власність, природне середовище, інтереси суспільства і держави від протиправних посягань. Основні завдання міліції визначалися статтею 2 Закону України "Про міліцію".

Податкова міліція є спеціальним підрозділом з боротьби з податковими правопорушеннями у складі державної податкової служби та не входила до складу міліції в Україні, тобто органу виконавчої влади, який захищав життя, здоров`я, права і свободи громадян, власність, природне середовище, інтереси суспільства і держави від протиправних посягань.

Позивач звільнений зі служби в податковій міліції, а не зі служби в органах внутрішніх справ.

З цього приводу суд врахував правові висновки Верховного Суду (далі – ВС) у постанові від 21.03.2019 у справі № 334/8944/16-а у подібних правовідносинах щодо перерахунку пенсії, яка відповідно до ч.5 ст.242 КАС України обов`язкова для врахування судами нижчих інстанцій.

ВС у вказаному рішенні вказав, що незважаючи на те, що відповідно до пункту 357.2. статті 357 Податкового кодексу України пенсійне забезпечення осіб начальницького складу податкової міліції здійснюється у порядку, встановленому законом для осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, підставою для перерахунку пенсії є прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення саме для відповідних категорій військовослужбовців.

Частиною 4 ст.63 Закону №2262-ХІІ передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбачених цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (далі – Постанова №704), якою збільшив розмір грошового забезпечення та затвердив схему тарифних розрядів за посадами осіб начальницького складу податкової міліції.

Відповідно до пункту 10 Постанови №704 вона набирає чинності з 01.01.2018.

Отже, з набранням чинності Постановою №704 (01.01.2018), якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення податкової міліції, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.

21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №103, якою визначив правові підстави, порядок і терміни проведення перерахунку та встановив види грошового забезпечення, які враховуються при перерахунку пенсії.

На момент виникнення права позивача на перерахунок пенсії Постанова №103 була чинною та підлягала обов`язковому застосуванню в межах спірних правовідносин, оскільки встановлений Кабінетом Міністрів України порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, є обов`язковим для виконання органами державної влади, у тому числі відповідачем.

Відповідно до п.1 Постанови №103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

На підставі п.7 Постанови №103 доручено Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі – Порядок №45).

Пунктами 2, 3, 4 Порядку №45 передбачено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Абзацом 1 п.5 Порядку №45 визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Врахування інших видів грошового забезпечення цією постановою не передбачено.

Тому суд дійшов висновку, що на підставі пункту 5 Порядку №45 та пункту 1 Постанови №103 перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 мав здійснюватися з таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років.

Відповідно до п.9 Порядку №45 Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок.

Дослідивши довідки про розмір грошового забезпечення позивача від 30.03.2018 та від 24.04.2019, суд встановив, що в останню включено додатково такі види грошового забезпечення, як надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) – 1395,00 грн. та премія (30%) – 2790,00 грн. Інші складові (посадовий оклад – 9300,00 грн., оклад за спеціальним званням полковник – 1480,00 грн., надбавка за стаж служби (50%) – 5390,00 грн.) були враховані у попередній довідці про розмір грошового забезпечення від 30.03.2018, на підставі якої позивачу вже здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018.

З огляду на вимоги абзацу 1 п.5 Порядку №45 відсутні підстави враховувати для перерахунку позивачу пенсії зазначені у довідці від 24.04.2019 №13527/23-00-05-041 надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії.

Отже, відмовляючи у перерахунку пенсії на підставі довідки від 24.04.2019 №13527/23-00-05-041, позивач діяв у межах та у спосіб, що передбачені вимогами чинного законодавства, а права позивача у спірних правовідносинах не порушені.

Посилання позивача у позові на постанову Верховного Суду від 03.10.2018 у справі №127/4267/17 суд не врахував, оскільки вона стосується обставин, які не є подібними спірним правовідносинам позивача. Зокрема, предметом спору у вказаній справі була перевірка судом дій органу пенсійного Фонду щодо обмеження виплати пенсії максимальним розміром.

Доводи відповідача про пропуск позивачем встановленого ст.122 КАС України шестимісячного строку звернення в суд з цим позовом є необґрунтованими, оскільки, зважаючи, що спірні правовідносини виникли навесні 2019 року, звернення з позовом 11.06.2019 відбулося з дотриманням таких строків.

Посилання відповідача на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, яке набрало законної сили 05.03.2019, про визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 Постанови №103, суд не врахував оскільки це не вплинуло на чинність норм Порядку №45, що передбачають алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, та не скасовує передбаченого законом права особи на відповідний перерахунок пенсії.

Врахувавши вище зазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню. Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, відсутні підстави для розподілу судових витрат.

Керуючись ст.ст. 6, 14, 242-245, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо непроведення перерахунку та виплати йому пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої 24.04.2019 ГУ ДФС у Черкаській області, зобов`язання здійснити перерахунок та виплату йому пенсії відповідно до вказаної довідки з 01.01.2018 з урахуванням раніше призначеної пенсії – відмовити повністю.

2. Судові витрати розподілу не підлягають.

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя А.М. Бабич

Рішення складене у повному обсязі 11.07.2019