
Справа № 560/1730/19
РІШЕННЯ
іменем України
10 липня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом від 05.06.2019, в якому просить зобов`язати Головне Управління Пенсійного Фонду України Хмельницькій області здійснити виплату ОСОБА_1 заборгованості пенсії за період з 01.09.2018 по 30.11.2018 в сумі 4305 гривень.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що їй не виплачена сума пенсії за період з 01.09.2018 по 30.11.2018. В листі відповідача від 18.02.2019 вказано, що заборгованість буде виплачена після прийняття Кабінетом Міністрів України окремого порядку. Вважає таку позицію відповідача протиправною та такою, що порушує її права, тому звернулася до суду за захистом порушених прав.
Відповідно до ухвали від 10.06.2019 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (арк. спр. 2-3).
25.06.2019 до суду поступив відзив на позовну заяву, згідно якого відповідач просить в задоволенні позову відмовити. Вказує, що пенсія за період з 01.09.2018 по 30.11.2018 в сумі 4305,00 грн облікована в головному управлінні та буде виплачена після прийняття Кабінетом Міністрів України окремого порядку, враховуючи п. 15 постанови № 365. Також, просив провести розгляд справи за участі представника головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (арк. спр. 94-96).
Ухвалою від 01.07.2019 відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін (арк. спр. 101).
03.07.2019 до суду поступила відповідь на відзив, в якому представник позивача зазначає правові позиції Верховного суду та практику Європейського суду з прав людини, і просить задовольнити адміністративний позов (арк. спр. 103-108).
З`ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог, так і заперечень, та оцінивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
Позивач має статус внутрішньо переміщеної особи згідно довідки від 16.10.2014 №6810000022 (арк. спр. 46).
Згідно з Розпорядженням 1695 від 29.08.2014 ОСОБА_1 призначено довічно пенсію за віком з 01.08.2014 (арк. спр. 30).
Листом від 18.02.2019 за №400/Б-12 відповідач на адвокатський запит представника позивача від 07.02.2019 №07/02-1 повідомив, що пенсія ОСОБА_1 за період з 01.09.2018 по 30.11.2018 в сумі 4305,00 грн облікована в головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та буде виплачена після прийняття Кабінетом Міністрів України окремого порядку. Вказує, що відповідно до п. 15 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року №365, суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України (арк. спр. 81).
Відповідно до листа від 19.06.2019 за №20496/04, відповідач на виконання ухвали суду також повідомив, що кошти за період з 01.09.2018 по 30.11.2018 в сумі 4305,00 грн (09.2018 - 1435,00 грн, 10.2018 - 1435,00 грн, 11.2018 - 1435,00 грн) обліковані в головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та будуть виплачені після прийняття Кабінетом Міністрів України окремого порядку (арк. спр. 92).
Згідно з ст. 5 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV (далі - Закон №1058-IV), цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням.
Відповідно до ст. 47 Закону №1058-IV, пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеними у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.
Згідно з ч. 1 ст. 49 Закону № 1058-IV, виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду, або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) у разі смерті пенсіонера; 3) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 4) в інших випадках, передбачених законом.
Відповідачем не проведена виплата пенсії позивачу за вересень-листопад 2018 року відповідно до п. 15 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 червня 2016 року № 365 "Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" (далі - Порядок).
Так, відповідно до п. 15 Порядку, орган, що здійснює соціальні виплати, на підставі рішення комісії призначає (відновлює) таку соціальну виплату з місяця, в якому надійшла заява внутрішньо переміщеної особи. Суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.
На даний час окремий порядок, який регулює призначення (відновлення) соціальних виплат відсутній.
Водночас, суд звертає увагу, що п. 15 Порядку передбачає, що орган, що здійснює соціальні виплати, на підставі рішення комісії призначає (відновлює) таку соціальну виплату з місяця, в якому надійшла заява внутрішньо переміщеної особи. В подальшому така норма вказує, що суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються та виплачуються на умовах окремого порядку, тобто вказана умова стосується періоду, який мав місце до звернення особи із заявою про призначення пенсії.
Однак невиплата пенсії позивача відбулось за місяці, котрі є наступними після її звернення з відповідною заявою та призначення пенсії. Так, позивачу пенсія призначена з 01.08.2014 згідно Розпорядження 1695 від 29.08.2014, тому п. 15 Порядку не стосується спірного випадку.
Також, відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону №1058-IV, виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Суд зазначає, що в даному випадку пріоритетними стосовно повноваження державного органу припинення виплати (невиплати) пенсії є вимоги ст. 49 Закону №1058-IV, а тому доводи відповідача щодо необхідності застосування норм постанов Кабінету Міністрів є безпідставними.
Відтак, постанова Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 №365 є підзаконним нормативно-правовим актом, який обмежує встановлене законодавством право на отримання пенсії, і тому не може застосовуватись.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 04.09.2018 по справі №805/402/18 за результатами розгляду зразкової справи.
Отже, судом не встановлено наявність підстав для невиплати пенсії позивачу за вересень-листопад 2018 року, тому її пенсія повинна бути виплачена без відкладення на невизначений час, що порушує права позивача, і є протиправною бездіяльністю.
Згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
З метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких він просить, суд на підставі ч. 2 ст. 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, та визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо невиплати нарахованої пенсії позивачу з 01.09.2018 по 30.11.2018 в розмірі 4305,00 гривень.
Як наслідок, суд дійшов висновку про необхідність зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 за період з 01.09.2018 по 30.09.2018 в розмірі 1435,00 гривень.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, суд, з урахуванням висновку Верховного Суду у постанові від 04.09.2018 по справі №805/402/18, приходить до висновку, що позивач довів позовні вимоги, а відповідач не довів правомірність невиплати пенсії позивачу за вересень-листопад 2018 року в розмірі 4305,00 грн, що підтверджено доказами, які перевірено судом, тому позов задовольняється.
Згідно з ст. 371 КАС України негайно виконуються рішення, зокрема, про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць. Таким чином, рішення суду щодо зобов`язання відповідача здійснити виплату пенсії позивачу за період з 01.09.2018 по 30.09.2018 підлягає негайному виконанню.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Позивач в даному позові заявив вимогу майнового характеру на суму 4305,00 гривень.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" передбачено, що розмір прожиткового мінімуму з 01 січня 2019 року встановлено у розмірі 1921,00 гривень.
Згідно з ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою або фізичною особою - підприємцем сплачується 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Ухвалою суду від 10.06.2019 відстрочено позивачу сплату судового збору до ухвалення рішення у справі №560/1730/19.
Згідно з ч. 2 ст. 133 КАС України, якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , яка не є суб`єктом владних повноважень, судові витрати в розмірі 768,40 грн слід стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на користь Державної судової адміністрації України.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо невиплати нарахованої пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2018 по 30.11.2018 в розмірі 4305,00 гривень.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити виплату нарахованої з 01.09.2018 по 30.11.2018 ОСОБА_1 пенсії в розмірі 4305,00 (чотири тисячі триста п`ять) гривень.
Допустити до негайного виконання рішення суду в частині зобов`язання відповідача здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 за період з 01.09.2018 по 30.09.2018 в розмірі 1435,00 гривень.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області судові витрати в розмірі 768,40 (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок) гривень на користь Державної судової адміністрації України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 10 липня 2019 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя А.І. Петричкович