
Справа № 560/1471/19
РІШЕННЯ
іменем України
11 липня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Гнап Д.Д. розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов`язання вчинити дії.
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, в якому просить:
- визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, викладену в листі від 25.03.2019 №Б-3122/0-1712/0/95-19 щодо надання позивачу - ОСОБА_1 дозволу на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 2,0 га з метою подальшої передачі безкоштовно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Рідкодубської сільської ради (Чорноострівської селищної територіальної громади) Хмельницького району Хмельницької області;
- зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області надати ОСОБА_1 дозвіл на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, орієнтовною площею 2,0 га з метою подальшої передачі безкоштовно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Рідкодубської сільської ради (Чорноострівської селищної територіальної громади) Хмельницького району Хмельницької області, в порядку, передбаченому статтею 118 Земельного кодексу України.
В обґрунтування позовних вимог вказує на те, що відмова відповідача не містить будь-якого посилання на норми чинного законодавства України, лише частково мотивується інвентаризацією земель, пов`язаною з майбутньою їх передачею з державної в комунальну власність, проте така підстава для відмови не передбачена нормами чинного земельного законодавства України.
30.05.2019 до суду надійшов відзив на позов, згідно з яким відповідач просить відмовити в задоволенні позову. Вказує, що позивачу було рекомендовано після проведення передачі земель сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність та реєстрації права комунальної власності об`єднаних територіальних громад, звернутися з відповідним клопотанням до органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених ст. 122 Земельного кодексу України. Звертає увагу, що земельна ділянка є сформованою, кадастровий номер НОМЕР_1 площею 73,655 га, тому поділ земельної ділянки має здійснюватись власником або користувачем, на підставі технічної документації по поділу земельної ділянки, згідно ст. 56 ЗУ «Про землеустрій», а не на підставі проекту землеустрою. При цьому земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_1 площею 73,655 га на даний час перебуває у користуванні на умовах оренди СФГ "Альфа".
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою від 14.05.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Позивач звернулася до Головного управління із заявою від 15.03.2019, в якій просила надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2,00 га з метою подальшої передачі її у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту Рідкодубської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області.
Відповідно до графічного матеріалу позивач зазначив бажане місце розташування земельної ділянки, яким є ділянка з кадастровим номером НОМЕР_1 площею 73,655 га.
Листом від 25.03.2019 за №Б-3122/0-1712/0/95-19 Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області було надано відповідь на вказану заяву, згідно якої після передачі земель сільськогосподарського призначення державної власності в комунальну власність об`єднаних територіальних громад (ОТГ), рекомендовано звернутися з відповідним клопотанням щодо відведення земельної ділянки у власність до органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України. Також, посилаючись на розпорядження КМУ від 31 січня 2018 р. № 60-р «Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об`єднаних територіальних громад», вказано, що до моменту передачі земельних ділянок об`єднаним територіальним громадам надання земельних ділянок у власність або користування можливе лише шляхом прийняття відповідною радою рішення щодо погодження передачі земельної ділянки у власність/користування.
Позивач не погоджуючись з такими діями відповідача звернулася до суду за захистом своїх прав.
IV. ОЦІНКА СУДУ
Відповідно до частини 4 статті 22 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою вказаної статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Згідно з частиною 6 статті 118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення, зокрема, особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідно до пункту 1 частини 7 статті 118 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Отже, чинним законодавством визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. При цьому, в оскаржуваному листі відповідача не міститься аргументованої підстави ненадання позивачу дозволу на виготовлення проекту землеустрою, як і не міститься категоричної форми про відмову у наданні такого. За результатами розгляду клопотання позивачу, всупереч наведеним нормам, направлено лише лист без прийняття будь-якого рішення.
Меморандум про співпрацю при здійсненні заходів щодо передачі земель сільськогосподарського призначення державної власності в комунальну власність об`єднаних територіальних громад, на який посилається Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, не є нормативно-правовим актом, що врегульовує порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності громадянам, а лише затверджує роботи по інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності з метою їх передачі в комунальну власність об`єднаних територіальних громад (OTГ) з визначеними в державному земельному кадастрі кадастровими номерами.
Крім того, пояснення відповідачем проведенням робіт по інвентаризації земель не є передачею її у власність, а тому надання дозволу на розробку проекту землеустрою для відведення такої земельної ділянки у власність не заборонено законом.
Також, відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 31 січня 2018 року №60-р "Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об`єднаних територіальних громад", Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру починаючи з 1 лютого 2018 р. забезпечити, зокрема, здійснення до передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності під час передачі в користування (виключно шляхом проведення аукціонів) або у власність за погодженням з об`єднаними територіальними громадами (шляхом прийняття відповідною радою рішення згідно із статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Отже, отримання погодження від органу місцевого самоврядування для передачі у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності розпорядженням Кабінету Міністрів України від 31 січня 2018 р. №60-р доручено Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру (Головному управлінню Держгеокадастру у Хмельницькій області), а не позивачу.
Таким чином, слід визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області щодо прийняття рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою або про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою за заявою ОСОБА_1 від 15.03.2019 в порядку, передбаченому статтею 118 Земельного кодексу України.
Позовна вимога про визнання протиправною та скасування відмови відповідача, викладену в листі від 25.03.2019 року №Б-3122/0-1712/0/95-19, не підлягає задоволенню, за відсутності самої відмови.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання відповідача надати дозвіл на розробку проекту землеустрою, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 4 статті 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Водночас, судом не встановлено, що для прийняття рішення виконано всі умови, визначені законом, а саме, що уповноваженим органом здійснено перевірку відповідності місця розташування бажаних замовниками об`єктів вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Крім цього, суд враховує, що земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_1 , відносно якої позивачем подано заяву щодо виготовлення проекту землеустрою, була передана у користування на умовах оренди СФГ "Альфа" на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №28612115 від 05.03.2019, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №168279566 від 28.05.2019. Таким чином, суд не вправі зобов`язувати відповідача надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою відносно земельної ділянки, права розпорядження якою відповідач не має.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що належним способом захисту порушеного права є зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність в порядку, передбаченому статтею 118 Земельного кодексу України.
Аналогічна позиція викладена у постановах Верховного Суду від 22 грудня 2018 року по справі №804/1469/17 та від 29.01.2019 по справі №824/332/17-а.
Отже, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до частин 1,3 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області щодо прийняття рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою або про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою за заявою ОСОБА_1 від 15.03.2019 в порядку, передбаченому статтею 118 Земельного кодексу України.
Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою від 15.03.2019 в порядку, передбаченому статтею 118 Земельного кодексу України.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір сумі 1536 (одна тисяча п`ятсот тридцять шість) грн 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадатру в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 НОМЕР_2 ) Відповідач:Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (вул. Інститутська, 4/1,Хмельницький,Хмельницька область,29000 39767479)
Головуючий суддя Д.Д. Гнап