Рішення № 82943751, 11.07.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.07.2019
Номер справи
520/5576/19
Номер документу
82943751
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Харків

11 липня 2019 р. справа № 520/5576/19

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Біленський О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Куп`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (63701, Харківська обл., м.Куп`янськ, вул.П.Іванова, 1, код ЄДРПОУ 40384269) та Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, площа Свободи, 5, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання протиправними рішень та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Куп`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області та Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:

- визнати протиправними рішення відповідачів по призначенню та виплаті позивачу пенсії на пільгових умовах №79/4-19 від 3 квітня 2019 року комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області, №52 від 8 травня 2019 року Куп`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області;

- зобов`язати Куп`янське об`єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області призначити та виплачувати позивачу пільгову пенсію за віком на підставі ст.114 ч.2 п.3 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 1 грудня 2018 року на підставі трудової книжки, за якою позивач працював весь час трактористом - машиністом у сільськогосподарському виробництві за записами у трудовій книжці колгоспника, а саме трудовою книжкою колгоспника №118 від 01.02.1982 року, трудовою книжкою колгоспника укр.№ НОМЕР_2 від 04.08.1986 року, трудовою книжкою НОМЕР_3 від 05.02.1984 року.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 20.06.2019 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі згідно з положеннями п.2 ч.1 ст.263 КАС України, якою унормовано що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Згідно з положеннями ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до положень ч.2 ст.263 КАС України, справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Згідно з положеннями ч.1 та ч.2 ст.262 КАС України, розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі. Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що з 1 грудня 2018 року він має право на пільгову пенсію за віком при досягненні 55 років у зв`язку з тим, що працював в колгоспі трактористом-машиністом більше 20 років. Позивач звернувся до відповідача -Куп`янського об`єднаного управління пенсійного фонду України в Харківській області, але отримав рішення комісії для розгляду питань, пов`язаних з призначенням/перерахунком та виплатою пенсій Куп`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про відмову №52 від 8 травня 2019 року. Як указано в цьому рішенні є відомості про переведення з тракторної бригади на рядові роботи, про прийом за 1981 рік, 2001 рік, звільнення за 2000 рік не знайдено. Є дані, що позивач працював механізатором. Також, за рішенням головного управління пенсійного фонду України в Харківській області щодо права позивача на пенсійне забезпечення №79/4-19 від 3 квітня 2019 року відмовлено у праві на пільгову пенсію за тими ж підставами. Указані рішення являються незаконними та необґрунтованими, позивач не згоден з такими рішеннями та вважає що їх необхідно визнати протиправними. Позивач зазначив, що висновок про відсутність необхідного пільгового стажу роботи про роботу тракториста - машиніста в рішеннях відповідачів є незаконний, так як відповідачами не аналізувались всі надані докази, які свідчать про роботу в сільському господарстві у якості тракториста - машиніста та нормативні акти, які діяли на час роботи позивача. Позивач вважає що відповідачі при прийнятті оскаржуваних рішень діяли не у спосіб, визначений чинним законодавством з питань пенсійного забезпечення, що є підставою для задоволення позовних вимог.

Представник відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, 24.06.2019 року отримав ухвалу про відкриття спрощеного провадження у справі від 20.06.2019 року, якою встановлено строк відповідачу для подання до суду відзиву на адміністративний позов разом з усіма доказами, що обґрунтовують доводи, які в ньому наведені або заяву про визнання позову протягом шістнадцяти днів з дня одержання копії ухвали про відкриття спрощеного провадження у справі, надіславши позивачу, іншим відповідачам, третім особам копію відзиву та доданих до нього документів, що підтверджується повідомлення про вручення поштового відправлення. При цьому, у встановлений судом строк, до суду не надано відзив на адміністративний позов. Відповідно до вимог ч.6 ст.162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Представник відповідача - Куп`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, надав до суду відзив на позов, в якому зазначив, що 10.01.2019 року позивач звернувся до відповідача з заявою №6 про призначення пенсії за віком відповідно до п.п.3 п.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” та надав документи, перелічені в розписці-повідомленні до заяви. Згідно з п.п.3 п.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", право на призначення пенсії за віком мають чоловіки, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі. Позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1 , має загальний страховий стаж роботи, підтверджений документами, 35 років 3 місяці 21 дні. Пільговий стаж роботи, підтверджений документами становить 17 років 4 місяці 6 днів. Представник відповідача зазначив, що з`ясування обставини безпосередньої зайнятості позивача у виробництві сільськогосподарської продукції в оспорюваний період роботи на посаді тракториста-машиніста має суттєве значення. У трудовій книжці позивача лише зазначено, що він за певні періоди роботи працював по професії механізатор, тракторист. Проте в ній не вказані відомості про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції, тому такі відомості повинні бути підтверджені уточнюючими довідками. В зв`язку з ліквідацією колгоспа ім. Димитрова, КСП «Просянка» с. Просянка Куп`янського району Харківської області, позивач звернувся з заявою про підтвердження стажу роботи за періоди з 15.07.1981 р. по 30.10.1981р. на посаді тракториста, з 01.08.1986 р. по 28.02.2001 року на посаді тракториста, до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області та наддав документи, перелічені в заяві, за наслідками розгляду вказаної заяви 3 квітня 2019 року Комісією при головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області прийнято рішення №79/4-19 про результати розгляду заяви позивача щодо підтвердження стажу роботи на пільгових умовах за період роботи з 01.08.1986 р. по 30.09.1990 р. по професії тракторист ( з урахуванням вихододнів у колгоспі). Тобто, пільговий стаж роботи, підтверджений документами становить 17 років 4 місяці 6 днів, що є недостатнім для призначення пенсії. На підставі вище зазначеного рішення, комісія для розгляду питань, пов`язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій управління Пенсійного фонду України в Куп`янському районі прийняла рішення №52 від 08.05.2019 року про відмову в призначенні пенсії за віком відповідно до п.п.3 п.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” з 01.12.2018 року в зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи. Представник відповідача також зазначив, що питання про призначення пільгової пенсії за віком віднесено виключно до компетенції спеціалістів Пенсійного фонду України та не входить до компетенції суду, а тому позовні вимоги про зобов`язання відповідача призначити пільгову пенсію є такими, що не відповідають нормам матеріального та процесуального права.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

З наявних матеріалів справи вбачається, що згідно трудової книжки колгоспника НОМЕР_4 , позивач працював:

- з 01.08.1986 року по 10.03.2000 року в колгоспі ім. Димитрова, КСП «Просянка» с. Просянка Куп`янського району Харківської області на посаді тракториста;

- з 10.03.2000 року по 28.02.2001 в СТОВ "Просянка" Куп`янського району Харківської області на посаді механізатора;

- з 01.03.2001 року по 30.09.2001 року в ТОВ «Індустар» на посаді механізатора;

- з 01.10.2001 року по 31.12.2001 року в ПП «Індустар техніка» на посаді механізатора;

- з 01.01.2002 року по 04.09.2002 року в ТОВ «Індустар» на посаді механізатора;

- з 13.10.2002 року по 16.12.2002 року в ТОВ «Індустар» на посаді механізатора;

- з 10.02.2003 року по 04.02.2004 року перебував на обліку в центрі зайнятості;

- з 17.02.2004 року по 31.07.2007 року та з 26.02.2008 року по теперішній час працює на посаді тракториста ПАТ «Агрофірма « 8 Березня».

В зв`язку з ліквідацією колгоспа ім. Димитрова, КСП «Просянка» с. Просянка Куп`янського району Харківської області, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з заявою про підтвердження стажу роботи за періоди з 15.07.1981 р. по 30.10.1981р. на посаді тракториста, з 01.08.1986 р. по 28.02.2001 року на посаді тракториста та надав до вказаної заяви копії: трудової книжки, витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 24169863, архівних довідок від 26.06.2018 № 01-63/157, від 13.07.2018 №01-26/377 - №01-26/379, від 20.07.2018 №01-26/391, від 26.06.2018 №01-63/158, рішення суду від 30.10.2018 по справі №628/2888/18.

За наслідками розгляду вказаної заяви 3 квітня 2019 року Комісією при головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області прийнято рішення №79/4-19 про результати розгляду заяви позивача щодо підтвердження стажу роботи на пільгових умовах та підтверджено стаж роботи позивача за період з 01.08.1986 р. по 30.09.1990 р. по професії тракторист (з урахуванням вихододнів у колгоспі). В іншій частині відмовлено з огляду на зміст архівної довідки від 26.06.2018 року №01-63/157, а саме: в архівному фонді колгоспу ім. Димитрова є протоколи засідань правління та накази директора: від 04.08.1986 р. про прийом в члени колгоспу та надання роботи; від 31.10.1990 р. № 15 - відомості про прогули за жовтень 1, 4, 5, 6, 8, 9, 10 - було вирішено звільнити з тракторної бригади, перевести на рядові роботи; відомості про прийом за 1981 р., 2001 р., звільнення за 2000 р. не знайдено; є дані від 01.02.2000 р. про те, що заявник працював механізатором.

Після досягнення 55 років та у зв`язку з тим, що позивач працював в колгоспі трактористом-машиністом більше 20 років, позивач звернувся до відповідача Куп`янського об`єднаного управління пенсійного фонду України в Харківській області з заявою про призначення пенсії за віком.

Рішенням комісії для розгляду питань, пов`язаних з призначенням/перерахунком та виплатою пенсій Куп`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №52 від 8 травня 2019 року відмовлено позивачу в призначенні пенсії за віком відповідно до п.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» в зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу з 01.12.2018 року. Вказана відмова мотивована тим, що згідно наданих документів страховий стаж гр. ОСОБА_1 складає 35 років 03 місяці 22 дні. Підтверджений документами пільговий стаж роботи ОСОБА_1 17 років 04 місяці 06 днів. Комісією при головному управлінні ПФУ в Харківській області підтверджено пільговий стаж роботи з 01.08.1986 року по 30.09.1990 року з урахуванням вихододнів в колгоспі. Окрім цього, на підставі уточнюючої довідки №5 від 10.01.2019 року, видану ПАТ «Агрофірма « 8 Березня», згідно якої позивач дійсно працював в господарстві з 17.02.2004 року по 31.07.2007 року, з 26.02.2008 року по теперішній час трактористом і був безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції на протязі повного польового періоду в рослинництві та на протязі календарного року в тваринництві, зазначені періоди також були зараховані до пільгового стажу роботи.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Правовою основою діяльності Комісії при ГУПФУ в Харківській області є саме положення Порядку №18-1.

Відповідно до п.п.3, 4, 5 Порядку № 18-1 підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - підтвердження стажу роботи), здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - Комісії).

Комісії створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких обов`язково включаються представники органів соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду України, Державної служби України з питань праці. До складу Комісії за згодою включаються представники членських організацій Федерації професійних спілок України та регіональних організацій роботодавців та їх об`єднань.

Комісії діють у відповідності до цього Порядку. Склад Комісій затверджується начальником Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі. Головою Комісії є начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Разом з тим, відповідно до п.1 Порядку №18-1, цей Порядок визначає механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника.

У відповідності до пп.пп.1, 2 п.11 Порядку для підтвердження стажу роботи заявник подає до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об`єднаних управлінь, за місцем проживання (реєстрації) такі документи, зокрема, як: заяву про підтвердження стажу роботи, а також документи, які підтверджують факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні) - щодо підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01.07.2004 та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр).

Судом встановлено, що до заяви про підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах позивач надав копії: трудової книжки, витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 24169863, архівних довідок від 26.06.2018 № 01-63/157, від 13.07.2018 №01-26/377 - №01-26/379, від 20.07.2018 №01-26/391, від 26.06.2018 №01-63/158, рішення суду від 30.10.2018 по справі №628/2888/18.

Однак, зі змісту оскаржуваного рішення Комісії при головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області №79/4-19 від 03.04.2019 року вбачається, що було надано аналіз виключно одній архівній довідці від 26.06.2018 року №01-63/157, при цьому не взято до уваги інші надані позивачем документи.

Зокрема, згідно архівної довідки від 13.07.2018 року №01-26/378, яка була в розпорядженні комісії, зазначено що позивач в період з 1986 по 1999 роки працював у колгоспі ім. Димитрова, КСП «Просянка» ТОВ "Просянка" с. Просянка Куп`янського району Харківської області та вказано професію "трактор." та позивачу нараховані відповідні вихододні, окрім цього за період липень-листопад 1981 року позивачу нараховувалась на зазначених підприємствах заробітна плата та нараховані відповідні вихододні.

Суд зазначає, що порядок призначення пенсій на пільгових умовах цій категорії працівників роз`яснено у листі Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року №7. До трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, належать працівники, які оформлені на роботу трактористами-машиністами, мають відповідні посвідчення, постійно зайняті на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах протягом повного сезону сільгоспробіт в рослинництві та тваринництві. Трактористам-машиністам, які відпрацювали повний польовий період на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення, і в тому випадку, якщо в міжпольовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи на стаціонарних і причіпних установках та агрегатах, з ремонту сільськогосподарської техніки, на тваринницьких фермах тощо. Віднесення господарства до сільгосппідприємств, трактористи-машиністи яких мають право на пільгову пенсію, здійснюється відповідно до класифікатора галузей народного господарства. До сільськогосподарських належать підприємства, які виробляють продукцію рослинництва і тваринництва. Єдина назва професії «тракторист-машиніст», запроваджена в 1961 році, охоплює такі професії: бульдозерист, бульдозерист-скреперист, грейдерист; комбайнер; машиніст дощувальної установки, змонтованої на базі трактора; машиніст скрепера, скреперист; машиніст чаєзбиральної машини; машиніст екскаватора; машиніст-водій льонозбиральної машини, самохідної широкозахватної сінокосарки; механік-комбайнер, тракторист, тракторист-бульдозерист. До числа трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, віднесено працівників, прийнятих на роботу трактористами-машиністами, які мають про це відповідні посвідчення. Для призначення пенсії на пільгових умовах марка трактора, на якому працює тракторист-машиніст, значення не має.

Таким чином, під час прийняття Комісією при головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області рішення №79/4-19 від 03.04.2019 року не було взято до уваги та проаналізовано усі надані позивачем документи, надані на підтвердження права позивача на призначення пенсії на пільгових умовах, відповідно вказане рішення є необгрунтованим, протиправним та як наслідок підлягає скасуванню.

Пунктом 3 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається чоловікам, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

Згідно ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Додатково в довідці наводяться такі відомості: стосовно трактористів-машиністів підприємств сільського господарства (в тому числі колгоспів) - про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції.

За відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника (п.18 наведеного Порядку).

Отже, головними умовами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є виконання робіт на посаді тракториста-машиніста, безпосередня зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, досягнення відповідного віку, а також наявність кількості відповідного стажу.

Однак, комісія для розгляду питань, пов`язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій управління Пенсійного фонду України в Куп`янському районі прийняла рішення №52 від 08.05.2019 року про відмову в призначенні пенсії за віком відповідно до п.п.3 п.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” з 01.12.2018 року в зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи, на підставі виключно рішення Комісії при головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області №79/4-19 від 03.04.2019 року та уточнюючої довідки №5 від 10.01.2019 року, виданої ПАТ «Агрофірма « 8 Березня». Судом не встановлено, а відповідачем не надано до суду жодного доказу здійснення відповідачем законодавчо передбачених заходів щодо підтвердження права позивача на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Вказане свідчить, що в основу оскаржуваного рішення покладено протиправне рішення Комісії при головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області №79/4-19 від 03.04.2019 року, відповідачем не вчинено відповідних дій, що призвело до ухвалення протиправного рішення.

Таким чином, рішення комісії для розгляду питань, пов`язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій управління Пенсійного фонду України в Куп`янському районі №52 від 08.05.2019 року також є протиправним та підлягає скасуванню.

Відносно позовних вимог зобов`язати Куп`янське об`єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області призначити та виплачувати позивачу пільгову пенсію за віком на підставі ст.114 ч.2 п.3 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 1 грудня 2018 року на підставі трудової книжки, за якою позивач працював весь час трактористом - машиністом у сільськогосподарському виробництві за записами у трудовій книжці колгоспника, а саме трудовою книжкою колгоспника №118 від 01.02.1982 року, трудовою книжкою колгоспника укр.№ НОМЕР_2 від 04.08.1986 року, трудовою книжкою НОМЕР_3 від 05.02.1984 року, суд зазначає наступне.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Зі змісту Рекомендації № R (80) 2 Комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень від 11.03.1980 року під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Суди не вправі втручатися в діяльність державних органів та органів місцевого самоврядування при здійсненні ними функцій та повноважень, визначених законодавством, не вправі переймати на себе функції суб`єктів владних повноважень, оскільки чинним законодавством України суди не наділені правом створювати норми права, а наділені лише компетенцією перевіряти уже створені норми права на їх відповідність вищестоящим в ієрархії нормативно-правовим актам.

Суб`єкти владних повноважень застосовують надані їм в межах закону повноваження на власний розсуд, без необхідності узгодження у будь-якій формі своїх дій з іншими суб`єктами (дискреційні повноваження). Втручання в дискреційні повноваження суб`єкта владних повноважень виходить за межі завдань адміністративного судочинства.

Таким чином, суди не вправі підміняти собою державні органи, компетенція яких чітко регламентована чинним законодавством. Так, повноваженнями щодо призначення та виплати пенсії за віком наділений виключно відповідач, а тому зазначення судом конкретних дій відповідача під час розгляду заяви про призначення пенсії, є виходом за межі повноважень суду, наданих чинним законодавством при постановленні судових рішень.

З огляду на викладене, суд вважає за необхідне задовольнити вказані позовні вимоги частково та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах; зобов`язати Куп`янське об`єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.01.2019 року про призначення пенсії за віком на підставі ст.114 ч.2 п.3 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 01.12.2018 року.

За приписами ч.1 та ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд зазначає, що позивачем при зверненні до суду не була надана копія трудової книжки колгоспника №118 від 01.02.1982 року, на яку позивач посилається у позовних вимогах, відповідно вказаний доказ не досліджувався судом в межах даної справи.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За викладених обставин, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги в частині визнання протиправними та скасування рішення Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області №79/4-19 від 03.04.2019 року та рішення Комісії для розгляду питань, пов`язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій Куп`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області №52 від 08.05.2019 року; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах; зобов`язати Куп`янське об`єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.01.2019 року про призначення пенсії за віком на підставі ст.114 ч.2 п.3 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 01.12.2018 року, документально і нормативно обґрунтовані та підлягають задоволенню.

В іншій частині позовних вимог підстави для задоволення відсутні.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 19, 139, 205, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Куп`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (63701, Харківська обл., м.Куп`янськ, вул.П.Іванова, 1, код ЄДРПОУ 40384269) та Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, площа Свободи, 5, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання протиправними рішень та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області №79/4-19 від 03.04.2019 року.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії для розгляду питань, пов`язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій Куп`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області №52 від 08.05.2019 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, площа Свободи, 5, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) про підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах.

Зобов`язати Куп`янське об`єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області (63701, Харківська обл., м.Куп`янськ, вул.П.Іванова, 1, код ЄДРПОУ 40384269) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) від 10.01.2019 року про призначення пенсії за віком на підставі ст.114 ч.2 п.3 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 01.12.2018 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Куп`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (63701, Харківська обл., м.Куп`янськ, вул.П.Іванова, 1, код ЄДРПОУ 40384269) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, площа Свободи, 5, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складено 11.07.2019 року.

Суддя Біленський О.О.