
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 липня 2019 р. № 400/1122/19 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А., розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача:Головного управління Держгеокадастру Миколаївській області, пр-т Миру , 34, м.Миколаїв, 54034
про:визнання протиправною відмову у наданні дозволу на виготовлення технічної документації та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з позовом до Відділу у Вознесенському районі Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області з вимогами:
- визнати протиправною відмову відділу у Вознесенському районі Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області (код ЄДРПОУ 39825404), у наданні ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки орієнтовною площею 0,016847 гектарів, що розташована по АДРЕСА_2 ;
- зобов`язати відділ у Вознесенському районі Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області (код ЄДРПОУ 39825404) розглянути заяву ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки орієнтовною площею 0,016847 гектарів, що розташована по АДРЕСА_2 .
Ухвалою суду від 19.04.2019 року провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою суду від 28.05.2019 року по справі замінено первинного відповідача - відділ у Вознесенському районі Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області на належного відповідача по справі - Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області (далі - відповідач).
Позивач в обгрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем безпідставно та необгрунтовано відмовлено у наданні дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки та запропоновано звернутись з приводу проведеня інвентаризації до Вознесенської міської ради. Крім того, відповідач в своєму листі вказав, що відповідно до національної кадастрової системи інформація стосовно реєстрації права власності, права користування земельної ділянки відсутня.
Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області у відзиві від 04.07.2019 року зазначило, що позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають, оскільки надання відповідного дозволу виходить за межі повноважень відповідача та відділу у Вознесенському районі. Таким чином, відмова Головного управління щодо надання дозволу викладена в листі від 12.03.2019р. № 62/10-19 відповідає вимогам чинного законодавства.
Суд розглянув справу в порядку спрощеного провадження без проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 є власником нежилого приміщення на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 05.10.2004 по АДРЕСА_2 (а.с. 17). Згідно витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно, нерухомість перебуває у приватній власності частка 1/1 (а.с. 18).
25.02.2019 року ОСОБА_1 звернулася до відділу у Вознесенському районі головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки орієнтовною площею 0,016847га по АДРЕСА_2 .
12.03.2019 року відділом у Вознесенському районі головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області направлено позивачу листа за № 62/140-19, яким у наданні дозволу відмовлено, та запропоновано позивачу звернутися стосовно проведення інвентаризації, до розпорядника земель комунальної власності м.Вознесенська, а саме до Вознесенської міської ради. Також зазначено, що відповідно до національної кадастрової системи інформація стосовно реєстрації права власності, права користування земельної ділянки відсутня.
Позивач вважає, що відділом у Вознесенському районі головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області безпідставно та необгрунтовано було відмовлено у наданні дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки. З цього приводу ОСОБА_1 зверулась до суду з відповідним позовом.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відзив на адміністративний позов, дослідивши і оцінивши зібрані по справі докази, в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з таких підстав та мотивів.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про землеустрій» технічна документація із землеустрою - сукупність текстових та графічних матеріалів, що визначають технічний процес проведення заходів з використання та охорони земель без застосування елементів проектування.
Статтею 13 Закону України «Про землеустрій» до повноважень місцевих державних адміністрацій у сфері землеустрою належать: а) забезпечення реалізації державної політики у галузі використання та охорони земель; б) участь у розробленні та забезпеченні виконання загальнодержавних і регіональних (республіканських) програм щодо використання та охорони земель; в) координація діяльності державних органів земельних ресурсів; г) координація здійснення землеустрою і державного контролю за використанням та охороною земель; ґ) інформування населення про заходи, передбачені землеустроєм; д) вирішення інших питань у сфері землеустрою відповідно до закону.
Відповідно до пункту «в» частини 1 статті 14 Закону України «Про землеустрій» до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, у сфері землеустрою, належать: здійснення землеустрою, у тому числі забезпечення проведення державної інвентаризації земель.
Статтею 35 Закону України «Про землеустрій» визначено, що інвентаризація земель проводиться з метою встановлення місця розташування об`єктів землеустрою, їхніх меж, розмірів, правового статусу, виявлення земель, що не використовуються, використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, виявлення і консервації деградованих сільськогосподарських угідь і забруднених земель, встановлення кількісних та якісних характеристик земель, необхідних для ведення державного земельного кадастру, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і прийняття на їх основі відповідних рішень органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
У разі виявлення при проведенні інвентаризації земель державної та комунальної власності земель, не віднесених до тієї чи іншої категорії, віднесення таких земель до відповідної категорії здійснюється органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування на підставі відповідної документації із землеустрою, погодженої та затвердженої в установленому законом порядку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2012 №513 затверджено Порядок проведення інвентаризації земель (далі - Порядок №513), який установлює вимоги до проведення інвентаризації земель під час здійснення землеустрою та складення за її результатами технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель (далі - технічна документація).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 513 інвентаризація земель проводиться з метою: забезпечення ведення Державного земельного кадастру, здійснення контролю за використанням і охороною земель; визначення якісного стану земельних ділянок, їх меж, розміру, складу угідь; узгодження даних, отриманих у результаті проведення інвентаризації земель, з інформацією, що міститься у документах, які посвідчують право на земельну ділянку, та у Державному земельному кадастрі; прийняття за результатами інвентаризації земель Кабінетом Міністрів України, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями та органами місцевого самоврядування відповідних рішень; здійснення землеустрою.
Позивач звернувся до відповідача з заявою про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель з метою визначення правильного розташування об`єктів землеустрою, їхніх меж, розмірів, правового статусу, виявлення земель, що не використовуються, використовуються не раціонально або не за цільовим призначенням.
Відповідно до пункту «в» статті 57 Закону України «Про землеустрій» технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель включає: рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про інвентаризацію земель (у разі якщо інвентаризація земель проводиться щодо земель державної чи комунальної власності).
Тобто, для проведення інвентаризації спірної земельної ділянки необхідне відповідне рішення відділу у Вознесенському районі ГУ Держгеокадастру у Миколаївській області, оскільки земельна ділянка відноситься до земель державної власності.
Відповідно до пункту 8 Порядку №513 підставою для проведення інвентаризації земель є рішення відповідного органу виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим чи органу місцевого самоврядування щодо виконання відповідних робіт, договори, укладені між юридичними чи фізичними особами (землевласниками і землекористувачами) та розробниками документації із землеустрою, судові рішення.
Згідно пункту 9 Порядку №513 замовниками технічної документації можуть бути органи виконавчої влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим чи органи місцевого самоврядування, землевласники та землекористувачі (далі - замовники).
Чинним законодавством України не передбачено підстав за яких орган Держгеокадастру має право відмовити у наданні дозволу на проведення інвентаризації земельної ділянки, у разі якщо наявні підстави для проведення такої інвентаризації, в тому числі і за бажанням землекористувача та/або органу виконавчої влади.
Інвентаризація земельної ділянки відповідно до статті 35 Закону України «Про землеустрій» не змінює та не встановлює прав власності/користування на земельну ділянку, а лише спрямоване на усунення недоліків такої земельної ділянки.
Аналізуючи зміст рішення про відмову в наданні дозволу на розроблення технічної документації із землеустрої щодо інвентаризації земель, суд приходит до висновку, що не можливо встановити, яким саме вимогам і нормам законодавства не відповідає звернення позивача. Оскаржуване рішення не містить посилань на конкретні приписи нормативно-правових актів, які не були додержані позивачем.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обгрунтованими.
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не довів суду правомірності відмови викладеної в листі від 12.03.2019р. за № 62/10-19.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судові витрати по справі розподілються відповідно до тс.139 КАС України.
Керуючись ст. 2, 19, 241 – 246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру Миколаївській області (пр-т Миру, 34, м. Миколаїв, 54034, код ЄДРПОУ 39825404) задовольнити.
2. Визнати протиправною відмову відділу у Вознесенському районі Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області (код ЄДРПОУ 39825404), у наданні ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки орієнтовною площею 0,016847 гектарів, що розташована по АДРЕСА_2 .
3. Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області (код ЄДРПОУ 39825404) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки орієнтовною площею 0,016847 гектарів, що розташована по АДРЕСА_2 .
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру Миколаївській області (пр-т Мру, 34, м. Миколаїв, 54034, код ЄДРПОУ 39825404) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) судові збір в розмірі 768,40 грн., сплачений квитанцією від 08.04.2019 року № 84265.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя І. А. Устинов