Рішення № 82943246, 09.07.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.07.2019
Номер справи
1.380.2019.002536
Номер документу
82943246
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1.380.2019.002536

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 липня 2019 року

14 год. 02 хв. м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П., за участю секретаря судового засідання Кушика Й.-Д.М., представника позивача ОСОБА_1 , представника відповідача Гавриляка Р.А., розглянув у підготовчому засіданні адміністративну справу за позовом приватного підприємства «ТД «Агро» (80454, Львівська область, Кам`янка-Бузький район, с. Убині, вул. Шкільна, 9В; поштова адреса: 79008, м. Львів, пл. Ринок, 20/3) до Головного управління ДФС у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

у с т а н о в и в:

Приватне підприємство «ТД «Агро» (далі - позивач, ПП «ТД «Агро») звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління ДФС у Львівській області (далі - відповідач, ГУ ДФС у Львівській області) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0041705312 від 24.04.2019 про сплату штрафу в розмірі 5574, 83 грн.

Підставою позову зазначено безпідставність оскаржуваного податкового-повідомлення рішення відповідача, оскільки позивачем 15.01.2019 за допомогою програмного забезпечення М.е.doc., використовуючи ІТС «Єдине вікно подання електронної звітності» відправлено на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 31 від 26.12.2018, що підтверджується відповідним повідомленнями з програми. Позивач стверджує, що податкову накладну подану в електронній формі ДФС протягом операційного дня, зокрема 15.01.2019 о 18:57:57. Проте, квитанція про прийняття вказаної податкової накладної від 26.12.2018 надіслана відповідачем лише 16.01.2018. З огляду на наведене, з позиції позивача ним своєчасно подано для реєстрації податкові накладні, тобто своєчасно виконано обов`язок, встановлений Податковим кодексом України, а відтак підстави для застосування штрафних санкцій відсутні. Вказане податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню. У зв`язку з чим позивач звернувся до суду із цим позовом.

Ухвалою суду від 27.05.2019 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження.

Представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, з підстав, викладених у позовній заяві (а.с.6-8), просив позов задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечив повністю, з підстав, викладених у відзиві за вх. № 21309 від 19.06.2019 (а.с. 33-34). Зазначив, що відповідачем проведено камеральну перевірку позивача з питань своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН у грудні 2018 року та січні 2019 року, результати якої оформлені у акті перевірки від 27.03.2019 № 734/53.12-15/40266212.

У зв`язку з виявленими порушеннями, що зафіксовані у цьому акті, контролюючим органом прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення. Просив відмовити у задоволені позову.

Суд заслухав вступне слово представників сторін, дослідив фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини та встановив таке.

ПП «ТД «Агро» зареєстроване як юридична особа 09.02.2016, ідентифікаційний код юридичної особи 40266212.

27 березня 2019 року ГУ ДФС у Львівській області проведено камеральну перевірку ПП «ТД «Агро» щодо своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН у грудні 2018 року та січні 2019 року, про що складено акт № 734/53.12-15/40266212 від 27.03.2019 (11-13).

За результатами камеральної перевірки встановлено, що позивач порушив граничні терміни реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних встановлених статтею 201 ПК України, що тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість штрафу відповідно п. 201.10 ст. 201 ПК України.

Згідно з розрахунком штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ПП «ТД «Агро» (а.с. 10) податковим органом встановлено наступні порушення термінів реєстрації:

1. податкова накладна № 31 від 26.12.2018 - 1 день;

2. податкова накладна № 52 від 28.12.2018 року - 12 днів.

Контролюючий орган, згідно з підпунктом 54.3.1п. 54.3 ст. 54 глави 4 розділу ІІ ПК України, на підставі акта перевірки, за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 55748, 33 грн. застосував штраф в розмірі 10% в сумі 5574, 83 грн.

21 січня 2019 року ПП «ТД «Агро» звернулося з листом до Державної фіскальної служби України, ГУ ДФС у Львівській області, Кам`янка-Бузької державної податкової інспекції Червоноградського управління Головного управління ДФС у Львівській області, в якому просив податкову накладну № 31 від 26.12.2018 вважати зареєстрованою в ЄРПН 15.01.2019, про що внести відповідні відомості до ЄРПН (а.с.19-21).

Державної фіскальної служби України скерувала на адресу ПП «ТД «Агро» лист від 11.03.2019 № 11353/6/99-99-08-02-01-15 (а.с.23-24), в якому повідомила позивача, що за даними ЄРПП, податкова накладна № 31 від 26.12.2018, складена ПП «ТД «Агро» та яка надсилалася 15.01.2019 двічі на реєстрацію до ЄРПН не прийнята, про що платнику надіслано відповідні квитанції із зазначенням причини неприйняття. У вказаному листі зазначено, що 16.01.2019 вказана податкова накладна зареєстрована в ЄРПН, про що позивачу надіслано квитанцію.

Позивач не погоджуючись із таким податковим повідомленням-рішенням, звернувся до суду із цим позовом.

Вирішуючи справу, суд керується таким.

Пунктом 75.1 ст.75 Податкового кодексу України (далі - ПК України) встановлено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові, виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального (пп.75.1.1 п.75.1 ст.75 ПК України).

Відповідно до п. 200.10 ст. 200 ПК України, у строк, передбачений абзацом першим пункту 76.3 статті 76 цього Кодексу, контролюючий орган проводить камеральну перевірку даних податкової декларації або уточнюючих розрахунків (в разі їх подання).

Камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов`язкова (п. 76.1 ст.76 ПК України).

Відповідно до п. 76.3 ст.76 ПК України, камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.

Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу (абз. 2 п.76.3 ст.76 ПК України).

В абз. 2 пп. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 ПК України зазначено, що камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

У відповідності до положень статті 120-1 ПК України (в редакції, чинній на час проведення перевірки) порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

-10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

-20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

-30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

-40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

-50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Пунктом 201.10 ст. 201 ПК України встановлено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата, час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених п. 201.1 цієї статті та/або п. 192 ст. 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до п. 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в ЄРПН.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Порядок).

Пунктом 2 Порядку наведено значення термінів, у якому вони вживаються в Порядку № 1246. Зокрема, податкова накладна електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог ПК України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації; операційний день частина дня, протягом якого здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації.

Пунктами 10, 11 Порядку встановлено, що після складення податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі на них накладається електронний цифровий підпис посадових осіб постачальника (продавця) у такому порядку:

-електронний цифровий підпис головного бухгалтера (бухгалтера) або електронний цифровий підпис керівника (у разі відсутності у постачальника (продавця) посади бухгалтера); електронний цифровий підпис, який за правовим статусом прирівнюється до печатки (у разі наявності).

-після складення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Закону України «Про електронний цифровий підпис» та Порядку обміну електронним документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунок коригування в електронній формі зберігається у платника податку.

Згідно п. 12 Порядку після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки питань, перелік яких наведено у даному пункті.

Відповідно до п. 13, п. 14 Порядку за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку формується квитанція про прийняття або неприйняття, зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.

Існують кілька відповідей на електронні документи звітності, які відправляються автоматично з серверу (шлюзу) відповідної державної установи:

Повідомлення означає, що ваш документ (або пакет документів) успішно прийнятий сервером державної установи;

Квитанція № 1 означає, що підписи вашого документа (або пакета документів) було перевірено та успішно розшифровано. Якщо квитанція прийшла без поміток або з позначкою «із зауваженнями», то документ пройшов перевірку підписів. Якщо наявна позначка «не прийнято» - то виникла проблема технічного характеру (подробиці в тексті квитанції);

Квитанція № 2 - означає, що ваш звіт або накладна розглянуті автоматичними системами контролю звітності. Вона може інформувати як про успішне подання документа, так і про якісь помилки, допущені при його заповненні.

Суд встановив, що позивач виконав усі, покладені на нього обов`язки як на платника податків щодо направлення податкової накладної № 31 від 26.12.2018 до ЄРПН у строки, встановлені законодавством, про що свідчить відповідна квитанція № 1 (а.с. 16), у якій відображено дату, час отримання для реєстрації в ЄРПН податкової накладної № 31 від 26.12.2018 на суму 55740 грн., час відправки 15.01.2018 о 18:57:57.

Отже, судом встановлено, що позивачем вчасно надіслано податкову накладну № 31 від 26.12.2018 для реєстрації в ЄРПН, проте податкова накладна прийнята не була з підстав виявлення помилок, оскільки сума ПДВ в документі (55740, 00 грн) не може перевищувати суму ПДВ, на яку продавець має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування (54478, 32 грн) (а.с. 16).

Як слідує із змісту наявної в матеріалах виписки (скріншоту) із електронного кабінету платника податків ПП «ТД «Агро» (адреса сайту: https://mail/googlе/com/mail/u/0/#inbox/FMfcgxwCggBFmWpVsmkLcXBwKCLQLjnL?projector=1) сформованої ПП «ТД «Агро» 16.01.2019, сума ліміту (ПДВ) станом на 15.01.2019 становить 61978, 82 грн. (а.с. 25).

У квитанції про реєстрацію податкової накладної № 31 від 26.12.18, датованої 16.01.2019, долученої до матеріалів справи відповідачем (а.с. 35) вказано, що документ доставлено до ДФС України і прийнято о 09:57:18.

Позивачем також долучено до матеріалів справи інформацію із офіційного сайту Державної фіскальної служби України про те, що 15.01.2018 у зв`язку із перевантаженням серверу ДФС та необхідністю своєчасного прийому податкових накладних/розрахунків коригування, запити щодо отримання відомостей з ЄРПН обробляються із затримкою в часі. (а.с. 26). Вказане перевантаження могло призвести до затримки доставки податкових накладних.

Враховуючи наведене, судом встановлено, що позивачем вчасно надіслано податкову накладну для реєстрації, проте квитанція № 1 про прийняття для реєстрації в ЄРПН датована 16.01.2019, тобто з пропуском на 1 день.

Окрім того, суд встановив, що згідно з розрахунком штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ПП «ТД «Агро» було надіслано для реєстрації в ЄРПН податкову накладну № 52 від 28.12.2018 на суму ПДВ 8, 33 грн з порушенням термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН 12 днів, що не спростовано позивачем під час судового розгляду справи.

Таким чином, ПП «ТД «Агро» податкову накладну № 31 від 26.12.2018 відправлено на реєстрацію у термін, визначений п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, проте така зареєстровано податковим органом із запізненням встановленого терміну реєстрації на 1 день.

Вказані обставини не спростовані представником відповідача у судовому засіданні, а тому суд вважає їх доведеними позивачем.

Відповідно до п. 109.1 ст. 109 ПК України податковим правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Таким чином, податкове правопорушення, як і правопорушення будь-яке, має суб`єктивну сторону, тобто це повинно бути умисне порушення норм закону, або умисне невиконання її , коли повинен її виконати.

Встановлені судом обставини свідчать про відсутність у позивача складу податкового правопорушення.

Обов`язком позивача було своєчасне направлення податкових накладних до ЄРПН. Платник податку не несе відповідальності за роботу телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем та програм. Несвоєчасна доставка відправлення адресату з будь-яких причин виключає відповідальність платника податків, який свій обов`язок виконав своєчасно.

Суд звертає увагу відповідача, що 14.08.2018 у межах справи № 803/1583/17, адміністративне провадження № К/9901/49627/18 (ЄДРСРУ № 75932783) та від 28.08.2018 у справі № 806/1965/16, адміністративне провадження № К/9901/39361/18 (ЄДРСРУ № 76138374) Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду підтвердив висновок, який викладено у постановах Верховного Суду від 30.01.2018 у справі № 815/2745/17 та від 30.01.2018 у справі № 816/390/17 про те, що законодавець передбачив можливість застосування до платника наслідків несвоєчасної реєстрації податкової накладної, передбачених статтею 120-1 Податкового кодексу України лише за наявності його вини.

З огляду на викладене суд дійшов висновку, що поданими позивачем доказами доведено здійснення усіх передбачених законодавством дій для своєчасної реєстрації податкової накладної № 31 від 26.12.2018. Тому податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Львівській області № 0041705312 від 24.04.2019 в частині застосування штрафної санкції за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної № 31 від 26.12.2018 в розмірі 5574, 00 грн підлягає скасуванню.

В частині позовних вимог про скасування податкового повідомлення-рішення ГУ ДФС у Львівській області № 0041705312 від 24.04.2019 щодо застосування штрафної санкції за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної № 52 від 28.12.2018 в розмірі 0, 83 грн відмовити за недоведеністю.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу (ч. 1 ст. 77 КАС України).

Відповідно до приписів ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

З врахуванням викладеного, позовні вимоги позивача в частині скасування податкового повідомлення-рішення № 0041705312 від 24.04.2019 щодо стягнення штрафної санкції за затримку реєстрації податкової накладної на суму 5574, 00 грн слід задовольнити. В іншій частин відмовити.

На підставі ст. 139 КАС України на користь позивача належить стягнути понесені ним витрати зі сплати судового збору пропорційно задоволеним позовним вимогам за рахунок бюджетних асигнувань відповідача в розмірі 1919, 80 грн.

Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 132, 159, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Львівській області від 24.04.2019 № 0041705312 в частині застосування штрафу за затримку реєстрації податкових накладних у розмірі 5574,00 грн.

3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДФС у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35, код ЄДРПОУ 39462700) на користь Приватного підприємства «ТД «АГРО» (80454, Кам`янка-Бузький район, с. Убині, вул. Шкільна, буд. 9В, код ЄДРПОУ 40266212 ) 1919 (сімсот чотири) грн. 80 коп. судового збору, сплаченого на підставі платіжного доручення № 225 від 16.05.2019.

4. В іншій частині позовних вимог відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Повний текст рішення складений та підписаний 11.07.2019

Суддя Качур Р.П.