
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 липня 2019 року Справа № 280/2541/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Новікової І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Токмацького об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
28 травня 2019 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі – позивачі) до Токмацького об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд зобов`язати відповідача внести зміни до відомостей реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування шляхом внесення всіх індивідуальних відомостей за період з 01.01.2004 по 12.12.2006 про застраховану особу, зазначених за номером облікової картки: НОМЕР_1 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до індивідуальних відомостей про застраховану особу.
Ухвалою суду від 03.06.2019 відкрито спрощене (письмове) позовне провадження у справі.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що у період з 18.04.2001 по 23.07.2001, з 13.03.2002 по 22.11.2005, з 10.05.2006 по 07.06.2006, з 10.06.2006 по 12.12.2006 він працював у ТОВ «Мир». Під час звернення до територіального органу Пенсійного фонду позивача повідомлено про те, що період роботи у ТОВ «Мир» до 01.01.2004 буде зараховано на підставі даних трудової книжки, а період роботи з 01.01.2004 по 12.12.2006 зараховано не буде, оскільки за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування вищезазначені періоди відсутні у зв`язку з тим, що не сплачено страхові внески. Вказує, що під час дослідження книг обліку розрахунків ТОВ «Мир» за 2004-2006 роки було встановлено, що страхові внески за позивача сплачувались, однак сплачувались помилково на номер « НОМЕР_1 » замість правильного « НОМЕР_2 ». Зазначені обставини зумовили звернення позивача з позовом до суду про зобов`язання відповідача внести зміни до відомостей реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування шляхом внесення всіх індивідуальних відомостей за період з 01.01.2004 по 12.12.2006. Просить задовольнити позовні вимоги.
Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень послався на те, що об`єднане управління не може самостійно внести зміни до відомостей Реєстру застрахованих осіб. Також, відповідач вказував на те, що оскільки ТОВ «Мир» припинено діяльність, у зв`язку із визнанням його банкрутом, відповідні зміни можуть бути внесені виключно на підставі рішення суду.
На підставі приписів ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв`язок у сукупності, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 15.02.2019 ОСОБА_1 звернувся до об`єднаного управління із заявою, в якій порушив питання щодо відсутності в індивідуальних відомостях про застраховану особу періоду роботи в ТОВ «Мир».
Листом Токмацького об`єднаного УПФУ в Запорізькій області від 26.02.2019 №21/С-7 позивача повідомлено про те, що з 01.01.2004 підтвердження страхового стажу здійснюється за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування. За даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, вищезазначені періоди відсутні у зв`язку з тим, що не сплачено страхові внески. Також, позивача додаткового повідомлено про те, що період роботи у ТОВ «Мир» по 30.06.2003 при призначенні пенсії буде враховано згідно з трудовою книжкою, а з 01.01.2004 – за умови внесення коригуючих змін до Реєстру застрахованих осіб, відповідно до рішення суду, що набрало законної сили.
Також, позивача повідомлено про те, що відповідні зміни до Реєстру можуть бути внесені виключно на підставі рішення суду, оскільки ТОВ «Мир» припинено як юридичну особу без визначення правонаступника.
Зазначені обставини зумовили звернення позивача з позовом до суду.
Відповідно до статті 3 Конституції України, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.
Згідно статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Як встановлено під час розгляду матеріалів адміністративної справи підставою для звернення до суду стало не зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 періоду роботи у ТОВ «Мир» з 01.01.2004 по 12.12.2006, оскільки в Реєстрі застрахованих осіб відсутні відомості про сплату страхових внесків за вказаний період.
При цьому, з наданої до матеріалів адміністративної справи трудової книжки серії НОМЕР_3 від 30.06.1981 встановлено та не заперечувалось сторонами, що у період з 18.04.2001 по 23.07.2001, з 13.03.2002 по 22.11.2005, з 10.05.2006 по 07.06.2006, з 10.06.2006 по 12.12.2006 ОСОБА_1 дійсно працював у ТОВ «Мир».
Відповідно до п.7 ч.1 ст.1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №2464-VI), Пенсійний фонд України - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести реєстр застрахованих осіб Державного реєстру та виконувати інші функції, передбачені законом.
Згідно із статтею 14-1 Закону №2464-VI визначено, що Пенсійний фонд та його територіальні органи зобов`язані забезпечувати своєчасне внесення відомостей до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру та здійснювати контроль за достовірністю відомостей, поданих до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру.
Дані обов`язки Пенсійного фонду кореспондуються з нормами Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 №10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08.07.2014 за №785/25562 (далі - Положення №10-1).
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування визначені Законом України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
За змістом статті 1 цього Закону, застрахована особа – фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування; страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески; страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
У відповідності до пунктів 4, 5 частини першої статті 16 названого Закону, застрахована особа має право: отримувати безоплатно відомості, внесені до її персональної облікової картки з системи персоніфікованого обліку та Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування; звертатися із заявою до територіального органу Пенсійного фонду про уточнення відомостей, внесених до персональної облікової картки в системі персоніфікованого обліку та Державному реєстрі загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Персоніфікований облік у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування визначено положеннями ст.21 Закону №1058-IV. На кожну застраховану особу відкривається персональна електронна облікова картка, якій присвоюється унікальний номер електронної облікової картки. Персональна електронна облікова картка застрахованої особи повинна містити відомості, зокрема частина персональної електронної облікової картки, яка відображає страховий стаж, заробітну плату (дохід, грошове забезпечення), розмір сплачених страхових внесків та інші відомості, необхідні для обчислення та призначення страхових виплат.
Згідно з частинами першою та другою статті 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж – період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Пунктом 5 Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 №10-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27.03.2018 №8-1), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08.07.2014 за №785/25562 (надалі - Положення), реєстр застрахованих осіб забезпечує: облік застрахованих осіб у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування та їх ідентифікацію; накопичення, зберігання та автоматизовану обробку інформації про страховий стаж та заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію), про набуття застрахованими особами права на отримання страхових виплат за окремими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування; нарахування та облік виплат за окремими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Відповідно до пункту 3 розділу IV Положення, відомості до Реєстру застрахованих осіб, зміни, уточнення до них вносяться в електронній формі в автоматичному режимі на підставі: звітності, що подається страхувальниками до Пенсійного фонду України, відомостей центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Абзацами другим, третім другим пункту 4 розділу IV Положення передбачено, що у разі припинення або зняття з обліку у фіскальних органах страхувальника без визначення правонаступника зміни та уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб вносяться відповідно до рішення суду, що набрало законної сили.
Внесення змін до відомостей про застраховану особу в Реєстрі застрахованих осіб відповідно до рішення суду, що набрало законної сили, здійснюється територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі наказу керівника відповідного органу у десятиденний строк після надходження (надання особою) рішення суду.
Наявність у системі персоніфікованого обліку (Реєстрі застрахованих осіб) відомостей про періоди трудової діяльності застрахованих осіб у подальшому є підставою для призначення та здійснення такій особі пенсійних виплат. У свою чергу, відсутність у Реєстрі відповідної інформації призведе до порушення права застрахованої особи на одержання виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням та/або зменшення їх розміру.
Суд зазначає, що в даному випадку не є спірними періоди роботи позивача у ТОВ «Мир», як і не є спірним питання сплати страхових внесків за позивача, проте, у зв`язку з тим, що внески помилково сплачувались на інший розрахунковий рахунок « НОМЕР_1 » замість правильного « НОМЕР_2 », то відомості у Реєстрі про позивача за спірний період відсутні.
Разом з тим, суд звертає увагу на ту обставину, що відповідно до п.1 ч.1 ст.4 Закону №2464, платниками єдиного внеску є: роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Згідно п.1 ч.2 ст.6 Закону №2464, платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
За таких обставин, саме на роботодавця – ТОВ «Мир» було покладено обов`язок нарахування та сплати страхових внесків за позивача, а відтак позивач не має нести негативні наслідки, у зв`язку з тим, що суми страхових внесків за нього ТОВ «Мир» помилково сплачувались на інший рахунок.
За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов`язання відповідача внести зміни до відомостей реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування шляхом внесення всіх індивідуальних відомостей за період з 01.01.2004 по 12.12.2006 про застраховану особу, зазначених за номером облікової картки: НОМЕР_1 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до індивідуальних відомостей про застраховану особу.
Згідно вимог статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_2 ) до Токмацького об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (71707, Запорізька область, м.Токмак, вул.Центральна, 42/10, код ЄДРПОУ 37830810) про зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.
Зобов`язати Токмацьке об`єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області внести зміни до відомостей реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування шляхом внесення всіх індивідуальних відомостей за період з 01.01.2004 по 12.12.2006 про застраховану особу, зазначених за номером облікової картки: НОМЕР_1 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до індивідуальних відомостей про застраховану особу, зазначених за номером облікової картки: НОМЕР_1 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачену суму судового збору в розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Токмацького об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя І.В. Новікова