
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 липня 2019 року Справа № 160/4399/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Захарчук-Борисенко Н.В., розглянувши у письмовому провадженні у м.Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
14.05.2019 ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 звернулись до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до, в якому просили:
- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , учасникам ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби, які стали особами з інвалідністю у порядку ст.59 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII – протиправними;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , які внаслідок ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби стали особами з інвалідністю, пенсію, починаючи з 01.10.2017 у п`ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року у порядку ст.59 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII.
В обґрунтування адміністративного позову представник позивачів зазначив, що ОСОБА_1 , інвалід ВВВ II групи, ОСОБА_2 , інвалід ВВВ III групи, ОСОБА_3 , інвалід ВВВ III групи, ОСОБА_4 , інвалід ВВВ II групи, учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС під час проходження дійсної строкової служби, які отримали інвалідність у зв`язку з виконанням військових обов`язків. Згідно з ст. 9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-ХІІ позивачі є особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, тобто є: учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС., про що є відповідні документи, як наведено у ст. ст. 10, 11 Закону (796-ХІІ). 03.11.2018 позивачі звернулися із заявами до Головного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, де просили: «Із врахуванням положення постанови Кабінету Міністрів України №851 від 15 листопада 2017 року прошу: забезпечити проведення перерахунку мого пенсійного забезпечення в розмірі відшкодування фактичних збитків із застосуванням п`ятикратного розміру заробітної плати, встановленої Законом на 01.01.2017, за матеріалами пенсійної справи із 1 жовтня 2017 року та виплатити мені різницю належною до сплати та фактично виплаченою пенсією із 01 жовтня 2017 року з подальшим засуванням згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 851 від 15 листопада 2017 року та відповідно до абзацу 3 ст. 59 Закону України № 796-ХІІ, з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати встановленої на 01 січня відповідного року», але відповіді не отримали. Таким чином,Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відмовило ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 у перерахунку пенсії відповідно до ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-ХІІ.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.05.2019 було прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
28.05.2019 до суду від представника відповідача надійшов письмовий відзив на адміністративний позов, в якому останній проти задоволення адміністративного позову заперечував та просив відмовити у його задоволенні в повному обсязі. Свою правову позицію обгрунтував наступним. ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , перебувають на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України Дніпропетровській області та отримують пенсію по інвалідності відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". На відміну від ОСОБА_2 , який отримує пенсію за віком на пільгових умовах призначену відповідно до ЗУ "IIро загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Позивачі звернулись із заявами щодо проведення перерахунку пенсії з 01.10.2017 в п`ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року відповідно до ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції на момент звернення). У листопаді 2018 року Головне управління Пенсійного фонду України Дніпропетровській області відмовило ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 у проведенні вищезазначеного перерахунку мотивуючи тим, що позивачі при виконанні робіт ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС не проходили дійсну строкову військову службу, а були призвані для проходження військових зборів. Статтею 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції на момент звернення), передбачено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановлена законом на 1 січня відповідного року. Пунктом 2 Постанови КМУ №851 від 15.11.2017 "Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» Порядок №1210 від 23.11.2011 доповнено пунктом 9-1 наступного змісту: « За бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.» Постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 1 жовтня 2017 року. Таким чином, позивачі приймали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не під час проходження дійсної строкової служби, а відтак дія норми частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на них не поширюється. Відповідно, до дня ухвалення Конституційним Судом рішення про неконституційність положення ч. 3 ст. 59 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - 25.04.2019, вказані норми правомірно підлягали для застосування до правовідносин в сфері пенсійного забезпечення.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.05.2019 було відмовлено у задоволенні клопотання представника ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про проведення судового засідання у справі №160/4399/19 в режимі відеоконференції.
10.06.2019 до суду від представника позивачів надійшла письмова відповідь на відзив, в якій останній підтримав доводи, викладені в адміністративному позові та просив суд задовольнити позовні вимоги позивачів у повному обсязі.
11.06.2019 до суду від представника відповідача надійшов письмовий уточнений відзив на адміністративний позов, в якому останній зазначив, що не визнає позовні вимоги в повному обсязі зазначивши наступне. ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 звернулись із заявами щодо проведення їм перерахунку пенсії з 01.10.2017 в п`ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до ч.3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції на момент звернення). ОСОБА_2 взагалі не звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ч.3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». 21.11.2018 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відмовило ОСОБА_1 у проведенні вищезазначеного перерахунку мотивуючи тим, що позивач при виконанні робіт по ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС не проходив дійсну строкову військову службу, а був призваний для проходження військових зборів. ОСОБА_2 отримує пенсію за віком на пільгових умовах, призначену відповідно до ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування ". ОСОБА_2 пенсію по інвалідності не отримує, із заявою про перехід на інший вид пенсії не звертався. Враховуючи вищевикладене, ОСОБА_2 не отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (ст.54) до нього не застосовуються норми статті 59 цього Закону. 23.04.2018 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відмовило ОСОБА_3 у проведенні вищезазначеного перерахунку мотивуючи тим, що позивач при виконанні робіт по ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС не проходив дійсну строкову військову службу, а був призваний для проходження військових зборів. 06.07.2018 та 21.11.2018 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відмовило ОСОБА_4 у проведенні вищезазначеного перерахунку мотивуючи тим, що позивач при виконанні робіт по ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС не проходив дійсну строкову військову службу. Таким чином, позивачі приймали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не під час проходження дійсної строкової служби, а відтак дія норми частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на них не поширюється.
19.06.2019 до суду від представника відповідача надійшли письмові заперечення, які за своїм змістом дублюють обгрунтування, викладені в уточненому відзиві на адміністративний позов та додатково зазначено, що вимога ч. 3 ст. 59 Закону №796-ХII щодо участі у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби втратила чинність з 25.04.2019. Тобто, зазначена норма, визнана неконституційною та поширюється на правовідносини, що виникли з 25.04.2019 та зворотної дії у часі не має.
04.07.2019 представники сторін у судове засідання не з`явились, надали до суду заяви про розгляд справи без участі представників.
Відповідно до ч.3 ст.194 КАС України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
З огляду на викладене, суд вирішив подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд виходить з наступного.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1-ої категорії, інвалідом війни II групи, захворювання яке пов`язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується військовим квитком НУ № 6240786 від 29.10.1979, трудовою книжкою від 10.07.1972, посвідченням НОМЕР_1 від 21.12.1991, посвідченням № НОМЕР_2 від 17.01.2003, довідкою МСЕК № 271750 від 23.12.2002, довідкою МСЕК № 271750 від 23.12.2002. Позивач з 21.08.1987 по 14.10.1987 був військовослужбовцем, який проходив строкову службу з ліквідацією аварії на ЧАЕС у військовій частині 18576 у с. Ораное.
ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1-ої категорії, інвалідом війни III групи, захворювання яке пов`язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується військовим квитком НУ № 6241880 від 13.11.1972, довідкою № 1122, посвідченням НОМЕР_3 від 27.12.2012, посвідченням НОМЕР_4 №220758 від 25.05.2010, довідкою № 217 від 08.08.1989, архівною довідкою № 25866 від 20.08.2013, експертним висновком № 12551 від 27.06.2012, індивідуальною програмою реабілітації інваліда № 796 від 21.12.2012, довідкою обласної МСЕК № 616002 від 20.12.2012, довідкою № 2 від 03.01.2013. Позивач з 22.04.1989 по 08.08.1989 був військовослужбовцем, який строкову службу з ліквідацією аварії на ЧАЕС у військовій частині 15362 в п. Рудня-Ільнецька Іваньківського району Київської області.
ОСОБА_3 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1-ої категорії, інвалідом III групи, захворювання яке пов`язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується військовим квитком НУ № 7005129 від 16.04.1979, посвідченням учасника ВВВ, інваліда III групи Є НОМЕР_5 від 14.11.2005, посвідченням учасника ліквідації ЧАЕС А НОМЕР_6 417378 від 31.07.2003, довідкою МСЕК ДНА-01 № 271840 від 01.03.2003. Позивач з 26.07.1986 по 20.08.1986 був військовослужбовцем, який проходив строкову службу з ліквідацією аварії на ЧАЕС у військовій частині 32207 у с. Ораное.
ОСОБА_4 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1-ої категорії, інвалідом війни III групи, захворювання яке пов`язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується військовим квитком НУ № 6276924 від 29.04.1975, посвідченням № 130859 від 07.10.2010, посвідченням НОМЕР_7 від 25.01.2005, посвідченням НОМЕР_8 від 23.12.2004, довідкою № 4/928 від 21.10.2004, довідкою № 15 від 14.06.1988, архівною довідкою № 2436 від 25.04.1994, довідкою МСЕК № 004535 від 06.10.2010. Позивач з 06.03.1988 по 14.06.1988 був військовослужбовцем, який проходив строкову службу з ліквідацією аварії на ЧАЕС у військовій частині 18576 у с. Ораное.
ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 звернулися із заявами до Головного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій просили забезпечити проведення перерахунку їх пенсійного забезпечення в розмірі відшкодування фактичних збитків із застосуванням п`ятикратного розміру заробітної плати, встановленої Законом на 01.01.2017, за матеріалами пенсійної справи із 1 жовтня 2017 року та виплатити різницю належною до сплати та фактично виплаченою пенсією із 01 жовтня 2017 року з подальшим засуванням згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 851 від 15 листопада 2017 року та відповідно до абзацу 3 ст. 59 Закону України № 796-ХІІ, з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати встановленої на 01 січня відповідного року.
23.04.2018 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відмовило ОСОБА_3 у проведенні вищезазначеного перерахунку мотивуючи тим, що позивач при виконанні робіт по ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС не проходив дійсну строкову військову службу, а був призваний для проходження військових зборів.
21.11.2018 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відмовило ОСОБА_1 у проведенні вищезазначеного перерахунку мотивуючи тим, що позивач при виконанні робіт по ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС не проходив дійсну строкову військову службу, а був призваний для проходження військових зборів.
06.07.2018 та 21.11.2018 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відмовило ОСОБА_4 у проведенні вищезазначеного перерахунку мотивуючи тим, що позивач при виконанні робіт по ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС не проходив дійсну строкову військову службу.
Такі дії відповідача позивачі вважають протиправними, у зв`язку з чим звернулись до суду з даним адміністративним позовом для захисту своїх законних прав та інтересів.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Так, статтею 59 Закону України від 28 лютого 1991 року №796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон №796-XII у редакції чинній до 01 жовтня 2017 року) передбачено, що пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону. Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством України для осіб, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов`язків військової служби (службових обов`язків) або відповідно до статті 54 цього Закону.
Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.
Таким чином, частиною 3 статті 59 Закону №796-ХІІ у редакції, чинній до 01 жовтня 2017 року, визначено лише одну категорію осіб, які мали право на обчислення пенсії з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, а саме: особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами.
Законом України від 03 жовтня 2017 року №2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" статтю 59 Закону №796-ХІІ викладено в наступній редакції: "Пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону.
Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов`язків військової служби (службових обов`язків), або відповідно до статті 54 цього Закону.
Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року".
Закон №2148-VIII в частині внесених змін, згідно Прикінцевих та перехідний положень, набрав чинності з 01 жовтня 2017 року.
Тобто, Законом №2148-VIII розширено перелік категорій осіб, які мають право на отримання пенсії, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, а саме: 1) особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань; 2) особи, які брали участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби.
Окрім того, згідно внесених змін суттєво змінився коефіцієнт, з якого необхідно здійснювати розрахунок пенсії, а саме з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження на п`ятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
У зв`язку з цим, Урядом прийнято постанову від 15 листопада 2017 року №851 "Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якою доповнено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пунктом 9-1 такого змісту: "а бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою: де П - розмір пенсії; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки; Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії; Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).
Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою: де Зп(мін) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року; Зс 1 - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року.
Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи.
У разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року".
Отже, виходячи з аналізу вказаних правових норм, з 01 жовтня 2017 року право на перерахунок пенсії по інвалідності на підставі статті 59 Закону №796-ХІІ з розрахунку п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року мають особи наступної категорії: особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань; особи, які брали участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 з 21.08.1987 по 14.10.1987 був військовослужбовцем, який проходив строкову службу з ліквідацією аварії на ЧАЕС у військовій частині 18576 у с. Ораное. ОСОБА_2 з 22.04.1989 по 08.08.1989 був військовослужбовцем, який строкову службу з ліквідацією аварії на ЧАЕС у військовій частині 15362 в п. Рудня-Ільнецька Іваньківського району Київської області. ОСОБА_3 з 26.07.1986 по 20.08.1986 був військовослужбовцем, який проходив строкову службу з ліквідацією аварії на ЧАЕС у військовій частині 32207 у с. Ораное. ОСОБА_4 з 06.03.1988 по 14.06.1988 був військовослужбовцем, який проходив строкову службу з ліквідацією аварії на ЧАЕС у військовій частині у 18576 у с. Ораное.
Таким чином, позивачі, будучи в складі військових частин, проходячи строкову службу по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та отримавши у зв`язку з цим інвалідність, на переконання суду, належать до числа осіб, на яких поширюється дія статті 59 Закону №796-ХІІ та яким на її підставі має бути здійснений перерахунок пенсії, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Проте, за твердженням відповідача, право на перерахунок пенсії мають виключно пенсіонери з числа осіб, які на момент участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС проходили дійсну строкову військову службу.
Статтею 10 Закону №796-ХІІ передбачено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців*, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до примітки до вказаної статті до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов`язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.
Отже, у розумінні вказаної статті військовозобов`язані, призвані на військові збори для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є військовослужбовцями та прирівнюються до осіб, які перебувають на дійсній строковій військовій службі.
З огляду на те, що позивачі були в складі військових частин, були військовослужбовцями, які проходили строкову службу з ліквідацією аварії на ЧАЕС, доводи пенсійного органу про відсутність правових підстав для віднесення позивача до категорії осіб, які мають право на перерахунок пенсії згідно статті 59 Закону №796-ХІІ є необґрунтованими.
Також суд враховує Рішення Конституційного Суду України (другий сенат) щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ч. 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 25 квітня 2019 року №1-р (ІІ)/2019 справа №3-14/2019 (402/19, 1737/19), яким було визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової служби", яке міститься у положеннях ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ зі змінами, за якими визнання розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.
Словосполучення "дійсної строкової", що міститься в положеннях ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюється лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, визнане неконституційним.
Отже, цим Рішенням Конституційний Суд України визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях ч. 3 ст. 59 Закону, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.
У Рішенні Конституційного Суду України наголошується, що закріплений у Конституції України обов`язок громадян України потребує поваги, а статус військовослужбовців будь-яких категорій обумовлюється військовою службою, інститут якої надає їм спеціальний статус.
Вирішуючи порушені в конституційних скаргах питання, Конституційний Суд України зазначив, що аналіз положень статей 16, 17 Конституції України дає підстави для висновку, що особи, які під час проходження військової служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, мають спеціальний статус та особливі умови соціального захисту. За Конституцією України посилений соціальний захист вказаних категорій осіб вимагає від держави виконання обов`язку визначати такий обсяг їх соціального забезпечення, який гарантуватиме їм гідні умови життя, а також повне відшкодування заподіяної шкоди.
Конституційний Суд України наголосив, що держава може встановлювати певні відмінності щодо рівня соціального захисту вказаних категорій осіб, однак визначені законом відмінності не повинні: допускати жодних невиправданих винятків із конституційного принципу рівності, містити ознак дискримінації при реалізації зазначеними особами права на соціальний захист та порушувати сутність права на соціальний захист, а обґрунтування механізму нарахування соціальних виплат має відбуватись із урахуванням критеріїв пропорційності та справедливості.
Конституційний Суд України дійшов висновку, що військовослужбовці строкової служби, пенсія яким призначається за ч. 3 ст. 59 Закону та обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, в окремих випадках мають вищий рівень соціального захисту, оскільки розмір їх соціального забезпечення є значно більшим порівняно з іншими категоріями військовослужбовців (у тому числі військовозобов`язані під час участі у військових зборах), які брали безпосередню участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та її наслідків.
Таким чином, на думку Конституційного Суду України, законодавець не забезпечив певні категорії військовослужбовців, які виконують конституційно значущі функції щодо захисту Вітчизни, особливими умовами соціального захисту, обсяг яких має передбачати гідні умови їх життя й повне відшкодування заподіяної шкоди, чим порушив сутність конституційного права на соціальний захист, конституційні гарантії щодо безумовного забезпечення належного рівня їх соціального захисту.
Словосполучення "дійсної строкової", що міститься в положеннях частини третьої статті 59 Закону, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Отже, положення ч. 3 ст. 59 Зaкoну Укрaїни "Прo статус і сoціaльний зaxист грoмaдян, які пoстрaждaли внaслідoк Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи" в частині "дійсної строкової" втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, а відтак позивачі мають право на перерахунок пенсії у п`ятикратному розмірі згідно ч. 3 статті 59 Зaкoну Укрaїни "Прo стaтус і сoціaльний зaxист грoмaдян, які пoстрaждaли внaслідoк Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи" з 25 квітня 2019 року.
Оскільки судом встановлено, що відповідно зо звернень позивачів до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявами про перерахунок пенсії останній діяв не у відповідності до вимог чинного законодавства, суд вважає, що позовні вимоги щодо визнати дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , учасникам ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби, які стали особами з інвалідністю у порядку ст.59 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII є обгунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Оскільки станом на день розгляду даної справи наявні підстави для перерахунку пенсії позивачам у відповідності до вимог ч. 3 статті 59 Зaкoну Укрaїни "Прo стaтус і сoціaльний зaxист грoмaдян, які пoстрaждaли внaслідoк Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи", суд приходить до висновку, що з метою належного та повного захисту прав позивачів слід зобов`язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , які внаслідок ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби стали особами з інвалідністю, пенсію, починаючи з 25.04.2019 у п`ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року у порядку ст.59 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Під час розгляду справи відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав суду достатньо належних і достовірних доказів на підтвердження своїх доводів.
Враховуючи викладене, адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Керуючись статей 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242 - 246, 250, 255 КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_9 ), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_10 ), ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_11 ), ОСОБА_4 ( АДРЕСА_4 , ідентифікаційний номер НОМЕР_12 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , учасникам ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби, які стали особами з інвалідністю у порядку ст.59 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII – протиправними.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , які внаслідок ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби стали особами з інвалідністю, пенсію, починаючи з 25.04.2019 у п`ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року у порядку ст.59 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Захарчук-Борисенко