
Господарський суд Рівненської області
вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"10" липня 2019 р. м. Рівне Справа № 918/287/19
Господарський суд Рівненської області у складі судді Марач В.В., при секретарі судового засідання Ярощук О.П., розглянувши у загальному позовному провадженні у підготовчому засіданні матеріали справи
за позовом Рівненської міської ради (33028, м. Рівне, вул. Соборна, 12А, код ЄДРПОУ 34847334)
третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета позову на стороні позивача Головне управління Держгеокадастру у Рівненській області (вул. С.Петлюри,37, м.Рівне,33013, код ЄДРПОУ 39768252)
до відповідача 1 фізичної особи-підприємця Калюжного Сергія Зіновійовича ( АДРЕСА_1 , ІН НОМЕР_1 )
до відповідача 2 фізичної особи Нікончука Івана Івановича ( АДРЕСА_2 )
про внесення змін до договору оренди землі
В засіданні приймали участь:
від позивача: не з"явився;
від третьої особи: не з"явився;
від відповідача 1: не з"явився;
від відповідача 2: не з"явився.
ВСТАНОВИВ:
Рівненська міська рада (надалі - Позивач або Рівненська міськрада) звернулася в Господарський суд Рівненської області з позовом до відповідача 1 фізичної особи-підприємця Калюжного Сергія Зіновійовича ( АДРЕСА_1 , НОМЕР_2 ), до відповідача 2 фізичної особи-підприємця Нікончука Івана Івановича ( АДРЕСА_2 ) в якому просить внести зміни до договору оренди землі від 11 вересня 2008 року № 040858300142 та його окремі пункти викласти у наступній редакції:
«п. 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 11 січня 2019 року становить:
кадастровий помер земельної ділянки НОМЕР_3 - 8 658 541, 17 грн. (вісім мільйонів шістсот п`ятдесят вісім тисяч п`ятсот сорок одна грн. 17 коп.)- витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 21 від 11 січня 2019 року, виконаний Відділом у м. Рівному Міськрайонного управління у Рівненському районі та м. Рівному Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області.
п. 9. За оренду земельної ділянки Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату виключно у грошовій формі. Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає 432 927,06 грн. (чотириста тридцять дві тисячі дев`ятсот двадцять сім грн. 06 коп.), що становить 5,0% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку №03-04/2 виданий Управлінням земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради, відповідно до протоколу №15 від 25 січня 2019 року засідання контрольної комісії Рівненської міської ради з питань встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки.»
Свої вимоги Позивач мотивує наступним.
Рішенням Рівненської міської ради від 11 квітня 2008 року № 1444 відповідачам надано в оренду строком на 50 років земельну ділянку площею 9 375 м2 на вул . Київській, 102-Д , для будівництва та обслуговування офісно-побутових та складських приміщень, магазину з продажу автозапчастин, гаражних боксів для вантажних автомобілів та авторемонтної майстерні, без права облаштування в них залів ігрових автоматів та ігрових закладів. Між відповідачами та Рівненською міською радою був укладений договір оренди землі від 11 вересня 2008 року № 040858300142 строком на п`ятдесят років. При проведені нормативно-грошової оцінки даної земельної ділянки та видачі розрахунку розміру орендної плати коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), був прийнятий у розмірі 0,5 (на період будівництва). Відповідно до наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25 листопада 2016 року № 489, яким затверджено Порядок нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, коефіцієнт у розмірі 0,5, передбачений для земель, зайнятих поточним та відведених під майбутнє будівництво, відсутній.
З метою внесення змін договору оренди землі від 11 вересня 2008 року № 040858300142, Рівненська міська рада, в силу вимог ст. 188 Господарського кодексу України та ст. 19 Господарського процесуального кодексу України, надіслала пропозицію від 04.02.2019 року № 08-231 (направлено 19.02.2019 року), а саме додатковий договір про внесення змін до договору оренди землі від 11 вересня 2008 року № 040858300142, укладений між Рівненською міською радою та ФОП Калюжним Сергієм Зіновійовичем та фізичною особою Нікончуком Іваном Івановичем , для розгляду та підписання. Однак, Відповідачі ухиляються від внесення змін до договору оренди земельної ділянки.
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 08.05.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на "28" травня 2019 р.. Замінено Відповідача 2 фізичну особу- підприємця Нікончука Івана Івановича ( АДРЕСА_2 ) на належного Відповідача 2 фізичну особу Нікончука Івана Івановича ( АДРЕСА_2 ).
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 28.05.2019 року відкладено розгляд справи у підготовчому засіданні на "11" червня 2019 р.
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 11.06.2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на "02" липня 2019 р.
Представники Позивача та третьої особи в судове засідання 02.07.2019 року не з`явились. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Представники відповідачів в судове засідання 02.07.2019 не з`явились. Відповідач 2 про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Від відповідача 1 до суду повернулась ухвала суду з відміткою поштового відправлення "за закінченням терміну зберігання".
До повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи.
Водночас законодавство України, в тому числі ГПК, не зобов`язує й сторону у справі, зокрема Позивача, з`ясовувати фактичне місцезнаходження іншої сторони (сторін) у справі (якщо воно не співпадає з її місцезнаходженням, визначеним згідно із згаданою статтею 93 Цивільного кодексу України) та зазначати таке фактичне місцезнаходження в позовній заяві чи інших процесуальних документах.
В разі коли фактичне місцезнаходження юридичної особи - учасника судового процесу з якихось причин не відповідає її місцезнаходженню, визначеному згідно з законом, і дана особа своєчасно не довела про це до відома господарського суду, інших учасників процесу, то всі процесуальні наслідки такої невідповідності покладаються на цю юридичну особу.
Крім того частиною пунктом 7 статті 120 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно з ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання Відповідачами відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно з ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання Відповідачами відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Згідно з ч. 1 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час та місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.
Неявка представника Позивача та представників Відповідачів не перешкоджає всебічному, повному та об`єктивному розгляду всіх обставин справи.
Таким чином суд вважає, що Відповідачі про дату, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином, відтак, керуючись статтею 202 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності Відповідачів та відзиву з їх боку за наявними у ній матеріалами.
Розглянувши документи і матеріали, які подані учасниками судового процесу, з"ясувавши обставини на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, безпосередньо дослідивши докази у справі, господарський суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню. При цьому господарський суд керувався наступним.
04.08.2008 року між Рівненською міською радою (Орендодавець) та ФОП Калюжним Сергієм Зіновійовичем та ФОП Нікончуком Іваном Івановичем (Орендарі) було укладено Договір оренди землі (далі - Договір), за умовами якого, Орендодавець на підставі рішення Рівненської міської ради від 11 квітня 2008 року № 1444 надає, а Орендарі приймають в строкове платне користування земельну ділянку для будівництва та обслуговування офісно-побутових та складських приміщень, магазину з продажу автозапчастин, гаражних боксів для вантажних автомобілів та авторемонтної майстерні, яка знаходиться у АДРЕСА_5 загальною площею 9 375 (дев`ять тисяч триста сімдесят п`ять) квадратних метрів (п.1 та п.2 Договору).
Згідно з п. 4 Договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 579 565,25 грн. (п`ятсот сімдесят дев`ять тисяч п`ятсот шістдесят п`ять грн. 25 коп.) - згідно довідки №03-19/37-1 виданої Рівненським міським управлінням земельних ресурсів 11.04.2008 року.
Відповідно до п.7 Договір укладено строком на 50 років. Після закінчення строку Договору Орендарі мають переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендарі повинні не пізніше, ніж за 30 днів до закінчення строку дії Договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію.
За змістом п.8 Договору, за оренду земельної ділянки Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату виключно у грошовій формі. Розмір орендної плати в рік становить 17 386,96 (сімнадцять тисяч триста вісімдесят шість) грн. 96 копійок (довідка №03-19/37-1 видана 11.04.2008 року Рівненським міським управлінням земельних ресурсів).
Відповідно до п. 20 Договору, передача земельної ділянки Орендарям здійснюється по акту передачі.
Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації (п. 41 Договору).
Вказаний Договір підписаний сторонами та скріплено відбитками печаток.
Договір зареєстрований в Рівненській регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України», про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 11 вересня 2008 року за №040858300142.
Судом встановлено, що на виконання п. 20 Договору, відповідно до акту приймання - передачі земельної ділянки в оренду, Рівненська міська рада передала, а ФОП Калюжний Сергій Зіновійович та ФОП Нікончук Іван Іванович прийняли земельну ділянку площею 9 375 м2 на вулиці Київській ,102-Д , в оренду на підставі договору оренди.
Згідно з Витягом відділу у м. Рівному Міськрайонного управління у Рівненському районі та м. Рівному ГУ Держгеокадастру у Рівненській області № 21 від 11.01.2019 року із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, орендованої Відповідачами, на вул . Київській,102-Д, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_3 , з урахуванням коефіцієнта індексації, складає 8 658 541,17 грн. (вісім мільйонів шістсот п`ятдесят вісім тисяч сорок одна гривня 17 копійок).
Витяг № 21 від 11.01.2019 року виконано відповідно до Порядку нормативно грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 року № 489 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 19.12.2016 р. за № 1647/2977.
Рішенням Позивача від 19 жовтня 2017 року №3427 "Про затвердження Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності на території міста Рівного та за його межами, які є власністю територіальної громади міста, і затвердження складу територіальної комісії рівненської міської ради з питань встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки" затверджено Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності на території міста Рівного та за його межами, яким, зокрема, встановлено мінімальні та максимальні величини розміру орендної плати за земельні ділянки.
Із зазначених вище документів вбачається, що за оренду земельної ділянки Орендар зобов"язаний споачувати Орендодавцю орендну плату виключно у грошовій формі. Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає 432 927,06 грн. (чотириста тридцять дві тисячі дев`ятсот двадцять сім грн. 06 коп.), що складає 5,0% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, з яких мінімальна величина 3% від нормативної грошової оцінки та збільшується на 2%, якщо на земельній ділянці здійснюється ремонт автомобілів та автотехобслуговування (п.6 ч.2 розділу 2 Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати). Вказане підтверджено пунктом 2 протоколу №15 засідання контрольної комісії Рівненської міської ради з питань встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки від 25 січня 2019 року.
Як вбачається з матеріалів справи, Рівненська міська рада 04.02.2019 року направила пропозицію ФОП С . Калюжному та ФОП І . Нікончуку про необхідність внесення змін до договору оренди землі з примірником додаткового договору про внесення змін до договору оренди землі від 11.09.2008 р. № 040858300142. Однак, даний лист з пропозицією внести зміни до договору залишений Відповідачами без відповіді та задоволення.
Відповідно до п. 1 ст. 2 Земельного кодексу України, земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.
Право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності (ч. 1 ст. 93 Земельного кодексу України).
У відповідності до ст. 13 та ч. 1 ст.15 Закону України "Про оренду землі", договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Істотними умовами договору оренди землі є: об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Частинами 1, 2, 3 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі XII - орендна плата) (підп. 14.1.136 п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України).
Підп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України передбачено, що плата за землю - обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно з ч. 1 п. 288.1, п. 288.4, п.п. 288.5.1., 288.5.2, 288.5.3. п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки; для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, - у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки; може перевищувати граничний розмір орендної плати, встановлений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах.
Статтею 289 Податкового кодексу України встановлено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = І : 100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік. У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.
Відповідно до ст. 1, ч. 5 ст. 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Частиною 1 ст. 13 Закону України "Про оцінку земель" визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
У відповідності до ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оцінку земель" підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
За приписами ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7 - 10 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".
За ч. 2 ст. 20 Закону України "Про оцінку земель", дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (ч. 1, ч. 3 ст. 23 Закону України "Про оцінку земель").
Таким чином, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі", орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду (ч.ч. 2, 3, 4 ст. 188 Господарського кодексу України).
Згідно з ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
За змістом ч. 1, ч. 2 ст. 651 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 653 ЦК України, у разі зміни або розірвання договору зобов`язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов`язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Як встановлено судом із запропонованого позивачем проекту змін до договору оренди землі від 11.09.2008 року, розмір орендної плати позивачем визначений на підставі затвердженої нормативної грошової оцінки земельної ділянки та не перевищує розміру, передбаченого п. 288.5. ст. 288 Податкового кодексу України.
За таких обставин, враховуючи, що зміна нормативно грошової оцінки земельної ділянки є підставою для заінтересованої особи для ініціювання внесення змін до договору оренди землі і відповідну пропозицію Позивачем зроблено у відповідності з вимогами ст. 188 ГК України, позовні вимоги про внесення змін до договору оренди землі від 11.09.2008 р. судом визнаються обґрунтованими.
У відповідності до пункту 4 частини 2 статті 129 Конституції України основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
Поняття і види доказів викладені у статті 73 ГПК України, згідно якої доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов`язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів (ст. 74 ГПК України).
Згідно з ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Частиною 1 статті 77 ГПК України передбачено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
У відповідності до ст. 78 ГПК України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (ст. 79 ГПК України).
Відповідно до ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог Рівненської міської ради про внесення змін до договору оренди землі від 11 вересня 2008 року, укладеного між Рівненською міською радою та ФОП Калюжним Сергієм Зіновійовичем та Нікончуком Іваном Івановичем та зареєстрованого в Рівненській регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Держковмземі України», про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 11 вересня 2008 року за №040858300142.
На підставі ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати покладаються на Відповідачів.
Статтею 240 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Відповідно до цієї ж статті датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення. Відтак датою ухвалення даного рішення є дата складення його повного тексту.
Керуючись статтями 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов Рівненської міської ради (33028, м. Рівне, вул. Соборна, 12А, код ЄДРПОУ 34847334) задоволити.
2. Внести зміни до договору оренди землі від 11 вересня 2018 року № 040858300142, який укладено між Рівненською міською радою та фізичною особою-підприємцем Калюжним Сергієм Зіновійовичем та фізичною особою-підприємцем Нікончуком Іваном Івановичем та його окремі пункти викласти у наступній редакції:
«п. 4. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 11 січня 2019 року становить:
кадастровий помер земельної ділянки НОМЕР_3 - 8 658 541, 17 грн. (вісім мільйонів шістсот п`ятдесят вісім тисяч п`ятсот сорок одна грн. 17 коп.)- витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 21 від 11 січня 2019 року, виконаний Відділом у м. Рівному Міськрайонного управління у Рівненському районі та м. Рівному Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області.
п. 8. За оренду земельної ділянки Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату виключно у грошовій формі. Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає 432 927,06 грн. (чотириста тридцять дві тисячі дев`ятсот двадцять сім грн. 06 коп.), що становить 5,0% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку №03-04/2 виданий Управлінням земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради, відповідно до протоколу №15 від 25 січня 2019 року засідання контрольної комісії Рівненської міської ради з питань встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки.»
3. Стягнути з фізичної особи-підприємця Калюжного Сергія Зіновійовича ( АДРЕСА_1 , НОМЕР_2 ) та фізичної особи Нікончука Івана Івановича ( АДРЕСА_2 ) на користь Рівненської міської ради (33028, м. Рівне, вул. Соборна, 12А, код ЄДРПОУ 34847334) по 960,50 грн. з кожного, витрат по сплаті судового збору.
4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Північно - західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення через господарський суд, що прийняв рішення або безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 10 липня 2019 року.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://rv.arbitr.gov.ua.
Суддя Марач В.В.