Рішення № 82931051, 02.04.2019, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.04.2019
Номер справи
188/1798/18
Номер документу
82931051
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 квітня 2019 року Справа № 188/1798/18 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Єфанової О.В. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Петропавлівської районної державної адміністрації Дніпропетровської області, до Управління соціального захисту населення Петропавлівської районної державної адміністрації, третя особа - Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Петропавлівської районної державної адміністрації Дніпропетровської області, до Управління соціального захисту населення Петропавлівської районної державної адміністрації, третя особа - Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області, в якому позивач просить:

- визнати дії Петропавлівської районної державної адміністрації, та Управління соціального захисту населення Петропавлівської районної державної адміністрації щодо відмови у виданні довідки для отримання пільгових пенсійних виплат за висновком комісійної судової експертизи №3372/8507 Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз ім. заслуженого професора С.С. Бокаріуса - неправомірним;

- зобов`язати Петропавлівську районну державну адміністрацію та Управління соціального захисту населення Петропавлівської районної державної адміністрації видати ОСОБА_1 довідку для звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, для отримання пільгових пенсійних виплат за висновком комісійної судової експертизи №3372/8507 Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз ім. заслуженого професора С.С. Бокаріуса.

В обґрунтування позову, позивач зазначив, що протиправна відмова відповідачів у видачі довідки належного зразка про розмір заробітної плати, що отримувалась позивачем під час праці в зоні відчуження, позбавляє позивача законодавчо гарантованого права на належний соціальний захист, а саме - отримання пенсії відповідно до ч.3 ст.57 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Ухвалою Петропавлівського районного суду Дніпропетровської області від 13.12.2018 року адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Петропавлівської районної державної адміністрації Дніпропетровської області, до Управління соціального захисту населення Петропавлівської районної державної адміністрації, третя особа - Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії передано до Дніпропетровського окружного адміністративного суду за підсудністю.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.12.2018 року відкрито провадження у справі №188/798/18 та призначено підготовче засідання, а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання ухвали.

До суду представником третьої особи - ГУ ПФУ в Дніпропетровській області надіслано письмові пояснення, в яких зазначено, про те, що третя особа не погоджується з заявленими позовними вимогами та вважає їх необґрунтованими, оскільки надана позивачем довідка не містить всіх необхідних даних, а саме назв первинних документів на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можна провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Також, Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, до суду надіслано клопотання про розгляд справи без участі представника третьої особи.

Управлінням соціального захисту населення Петропавлівської районної державної адміністрації до суду надано відзив на адміністративний позов, в якому відповідач заперечує проти заявлених позовних вимог вважає їх необґрунтованими та безпідставними з огляду на те, що видача довідок про заробітну плату за роботу позивача в зоні відчуження не відноситься до компетенції органів соціального захисту населення. Крім того, відповідачем зазначено, що застосування приписів Постанови Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 року №919 «Про затвердження порядку визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату», якими обґрунтовує свої позовні вимоги позивач, є помилковим, оскільки даним порядком визначено чіткій перелік випадків коли органи соціального захисту населення вповноважені видати довідку про заробітну плату і видача довідок на підставі висновків експертизи серед них не зазначена.

Позивачем до суду надіслано відповідь на відзив, в якому останній наполягає на необхідності задоволення позовних вимог як на забезпечення гарантованого права на отримання пенсії та відповідних пільг.

У зв`язку з неявкою сторін до судового засідання, суд вирішив розглянути позовну заяву за наявними в справі матеріалами в порядку письмового провадження.

Згідно з п. 1 ч. 3 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

А тому, з огляду на вимоги ч. 1 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Згідно з ч.9 ст.205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Згідно ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 26.10.1986 року по 20.12.1986 року, куди був направлений військовим комісаріатом із сільськогосподарського підприємства ім. «Горького» (Сільськогосподарське підприємство «Прогрес»).

Згідно із посвідченням серія НОМЕР_1 с, ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2).

Матеріалами пенсійної справи позивача підтверджується, що з 30.05.2015 року він перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Дніпропетровській області, та отримує пенсію за віком, згідно із Законом №1058-ІV, враховуючи норми ст.55 Закону №796-ХІІ.

Судом встановлено, що 16.06.2017 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою щодо надання роз`яснення за якими Законами України йому надано право отримання пенсії та пояснення як розрахована пенсія, з якої заробітної плати, який коефіцієнт заробітної плати, який коефіцієнт стажу, які отримує додатки або донарахування до пенсії, та проханням надати копію довідки про заробітну плату, з якої проведено нарахування пенсії.

07.07.2017 року листом № Т-13 «Про розрахунок пенсії» позивачу було повідомлено щодо підстав та розміру отримання пенсії, а також надано виписку із розпорядження про призначення пенсії.

29.08.2017 року позивач подав заяву «Про перерахунок пенсії», відповідно до ч.2 ст.27 Закону №1058-ІV та ч.2 ст.57 Закону №796-ХІІ, разом із копією довідки про заробітну плату за працю у зоні відчуження, видану 16.02.1998 року № 186 КСП «Прогрес».

12.09.2017 року ГУ ПФУ в Дніпропетровській області було направлено лист № Т-30/17 «Про перерахунок пенсії», в якому він надав роз`яснення щодо відмови у перерахунку пенсії на пільгових умовах, з підстав, що довідка № 186 від 16.02.1998 року не відповідає формі затвердженого порядку, відповідно до Закону №1058-ІV, повідомив про відсутність законних підстав для перерахунку пенсії відповідно до ч.2 ст.27 Закону №1058-ІV та ч.2 ст.57 Закону №796-ХІІ.

08.10.2018 року ОСОБА_1 звернувся до відповідачів з заявою про видачу довідки для отримання пільгових пенсійних виплат за висновком комісійної судової експертизи №3372/8507 Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз ім. заслуженого професора С.С. Бокаріуса та підтверджуючих документів про відсутність інформації про заробітну плату з 26.10.1986 року по 20.12.1986 року за термін праці в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Листом від 14.11.2018 року №2261 УПСЗН Петропавлівської районної державної адміністрації відповіло про відсутність підстав для видачі довідки, оскільки приписами Постанови Кабінету Міністрів України від 05.7.2006 року №919 «Про затвердження порядку визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату», на які посилався заявник передбачено визначення заробітної плати для призначення пенсії особам, страховий стаж яких, починаючи з 01.07.2000 року становить менше ніж 60 місяців, за основним місцем роботи за період страхового стажу до 1 липня 2000 р. за умови відсутності заробітної плати (доходу) за будь-які інші 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв до 1 липня 2000 р. у разі втрати первинних документів про нарахування та виплату підприємствами, установами, організаціями заробітної плати (доходу) у зв`язку із стихійним лихом, аваріями, катастрофами або з інших незалежних від застрахованої особи обставин. В свою чергу трудовий стаж позивача за період з 01.07.2000 року перевищує 6 місяців, крім того документи про заробітну плату зберігаються в трудовому архіві Петропавлівської районної ради.

Петропавлівською районною державною адміністрацією листом від 22.10.2018 року (вих.№1908/0/34-18) повідомлено заявника про те, що первинні документи щодо заробітної плати позивача за запитуємий період знаходяться у відділу трудового архіву Петропавлівської районної ради, що унеможливлює видачу довідки Петропавлівською райдержадміністрацією.

Архівною довідкою від 02.11.2018 року №466, виданою Петропавлівською районною радою зазначено, що відповідно до документів архівного фонду колгоспу ім. Горкого /КСП «Прогрес»/, що передані на зберігання до трудового архіву, відсутня інформація про виплати ОСОБА_1 за період з жовтня по грудень 1986 року.

Наведені обставини слугували підставою для звернення позивача до суду.

Дослідивши обставини у справі, суд зазначає наступне.

Так, для можливості проведення перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із заробітної плати у зоні відчуження необхідно надати довідку, видану підприємством на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки.

Статтею 49 Кодексу законів про працю України також визначено, що власник (уповноважений ним орган) зобов`язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на цьому підприємстві із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.

Якщо підприємства ліквідовані або припинили своє існування, довідки про заробіток учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС мають видаватися правонаступником або державними архівними установами.

Відповідно до пункту 17 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, довідки про заробітну плату видаються на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою, організацією, де працювала особа.

Таким чином, підставою для призначення (перерахунку) пенсії є довідка, видана установою, організацією, підприємством, де працювала особа, а підставою для проведення розрахунку заробітної плати за період в зоні відчуження являються первинні документи про нараховану заробітну плату, періоду та фактичної тривалості робочого дня і місця її виконання.

Без довідки про оплату праці в зоні відчуження, підтвердження виїздів на роботи в зону відчуження тощо призначають пенсію у мінімальному розмірі.

Згідно ч. 1, 2 ст. 55 Конституції України, права і свободи людини і громадянина захищаються судом, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. У Конституції України, Україну проголошено демократичною, соціальною, правовою державою (стаття 1), визнано, що найвищою соціальною цінністю в Україні є людина, її права і свободи та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, а їх утвердження і забезпечення є головним обов`язком держави (стаття 3), права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними (стаття 21).

Видача довідок про період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами та установами. Це прямо передбачено статтею 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що видача довідок про заробіток за роботи (службу) в зоні відчуження, а також на територіях радіоактивного забруднення здійснюється підприємствами (військкоматами) за основним місцем роботи працівників того часу.

Відомості про встановлення умов і розмірів оплати праці та умов їхнього запровадження по конкретних особах повинні мати, а отже й надавати, виключно підприємства, де працювали ці особи, або їхні правонаступники. Інші підприємства, органи державної влади тощо не можуть надавати довідок про заробіток по конкретних особах, які не працювали і не працюють у цих підприємствах, органах державної влади.

З 01.01.2012 набув чинності Порядок обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 року (далі - Порядок).

В силу положень п. 1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання і пенсії в зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

У пенсійній справі позивача відсутня відповідна довідка, а підприємство - роботодавець припинило існування унаслідок припинення без правонаступника.

Постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2012 №886 було затверджено Типове положення про комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках (далі за текстом - Положення №886), на підставі якого було створено та здійснюється діяльність Регіональних комісій з визначення даних про заробітну плату працівників в зоні відчуження в 1986-1990 роках відповідних обласних державних адміністрацій (далі за текстом - Регіональна комісія).

Згідно з п.п. 1, 2, 8, 9, 10 Положення №886 розгляд письмових заяв громадян України з числа інвалідів внаслідок каліцтва або захворювання (категорія 1) та осіб, які втратили годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, про видачу довідки про заробітну плату, одержану працівниками за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, здійснюється комісією Мінсоцполітики (далі - центральна комісія) і комісіями Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації (далі - регіональна комісія) за поданням райдержадміністрацій.

Центральна і регіональна комісії є допоміжними органами і у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства та цим Типовим положенням.

Під час прийняття рішення про достатність підстав для видачі працівнику довідки про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, центральна і регіональна комісії керуються законодавчими, іншими нормативно-правовими актами та документами СРСР та УРСР, що діяли на дату їх складення.

Регіональна комісія розглядає письмові заяви громадян України з числа інвалідів внаслідок каліцтва або захворювання (категорія 1) і осіб, які втратили годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - заявник), про видачу довідки про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у разі, коли підприємство, установу або організацію ліквідовано без правонаступника.

До заяви додаються копії:

- перереєстрованого посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), та вкладки до посвідчення (з пред`явленням оригіналів);

- архівної довідки про відсутність документів щодо оплати праці за ліквідованим підприємством, установою, організацією;

- особового рахунка, розрахунково-платіжної відомості, табуляграми з планом рахунків (розшифрованими кодами) або довідки підприємства про фактично виплачену у 1986-1990 роках заробітну плату в зоні відчуження, у тому числі за її складовими, із зазначенням суми та дати виплати (за наявності);

- довідки про періоди несення служби (виконання робіт), виданої військовою частиною (підприємством) або Галузевим державним архівом Міноборони, довідки Галузевого державного архіву CБУ, довідки інших архівних установ та архівів територіальних органів центральних органів виконавчої влади, Міністерства оборони Російської Федерації, витягу із журналу обліку виїздів у зону відчуження, в яких зазначаються дні виїзду на об`єкти (в населені пункти) зони відчуження;

- документа, що підтверджує факт виконання робіт у зонах небезпеки зони відчуження, на об`єктах, місцевостях (населених пунктах) у 1986-1990 роках, визначених рішеннями Урядової комісії з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (за наявності);

- колективного договору або положення про оплату праці, що були чинними на підприємстві, в установі чи організації у відповідний період, інших документів про умови та режим роботи підприємства та заявника (із зазначенням змін, підсумованого обліку робочого часу та облікового періоду - місяць, квартал тощо), наказів по підприємству, інших документів заявника; табеля обліку робочого часу заявника в зоні відчуження або шляхового листа (за наявності), що засвідчені печаткою (у разі наявності) підприємства, у складі якого виконувалися роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, в якому зазначено час, фактично відпрацьований у зоні відчуження заявником.

Копії документів, які подаються заявником, засвідчуються в установленому порядку центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, в яких зберігаються оригінали таких документів.

Копія перереєстрованого посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), та вкладки до посвідчення засвідчення не потребує.

Голова регіональної комісії в день надходження письмової заяви забезпечує надсилання до державного реєстратора запиту щодо надання витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про підприємство, установу, організацію, з якого було відряджено (призвано на військові збори) заявника.

За результатами опрацювання поданих заявником документів регіональна комісія у місячний строк з дати реєстрації заяви приймає рішення про достатність підстав для видачі довідки про заробітну плату. За бажанням заявника його може бути запрошено на засідання регіональної комісії.

Довідка про заробітну плату видається протягом п`яти робочих днів після підписання протоколу засідання регіональної комісії органом, яким вона утворена, завіряється печаткою цього органу і є підставою для розгляду органами Пенсійного фонду України питання проведення перерахунку пенсії.

У разі відсутності підстав для видачі довідки про заробітну плату копія рішення регіональної комісії у тижневий строк надсилається заявникові із зазначенням причин відмови.

З наведеного вбачається, що надання довідки про заробітну плату, за умови відсутності первинних документів, для призначення/перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» віднесено до компетенції Регіональних комісій з визначення даних про заробітну плату працівників в зоні відчуження в 1986-1990 роках.

Доказів звернень позивача до відповідної комісії не надано.

В своєму позові позивач посилається на наявність у відповідачів обов`язку надати довідку про заробітну плату згідно до «Порядку визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 липня 2006 року №919.

Однак, суд вважає, що ця постанова не може бути застосована, оскільки цей Порядок встановлює механізм визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії застрахованої особи, страховий стаж якої починаючи з 1 липня 2000 р. становить менш як 60 місяців, за основним місцем роботи за період страхового стажу до 1 липня 2000 р. за умови відсутності заробітної плати (доходу) за будь-які інші 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв до 1 липня 2000 р. у разі втрати первинних документів про нарахування та виплату підприємствами, установами, організаціями заробітної плати (доходу) у зв`язку із стихійним лихом, аваріями, катастрофами або з інших незалежних від застрахованої особи обставин.

Суд звертає увагу на ту обставину, що стаж позивача з 1 липня 2000 року складає більше 60 місяців, що виключає застосування «Порядку визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 липня 2006 року №919 до спірних правовідносин.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 не обґрунтовані, не відповідають вимогам законодавства та не підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати у зв`язку із відмовою у задоволенні позову не підлягають відшкодуванню.

Керуючись ст.ст.243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Єфанова