
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про зупинення провадження по справі
10 липня 2019 рокум. Ужгород№ 260/715/19 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Луцович М.М.
при секретарі судових засідань - Симканич Ю.В.
та осіб, що беруть участь у справі:
позивача - ОСОБА_1 ;
представника відповідача - Секерня О.В.;
розглянувши у судовому засіданні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про зупинення провадження по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій, які полягають у зменшенні розміру пенсії позивача за рахунок виплати лише 50 % розрахункової суми місячного розміру підвищення пенсії, визначеного станом на 01.01.2016 року з 01.01.2019 року на 100 % суми місячного розміру підвищення з 01.01.2020 року до забезпечення повної виплати розрахункової суми щомісячно протиправними та зобов`язання виплатити перераховану суму пенсії з урахуванням 100 % суми нарахованого підвищення пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року з урахуванням сплачених сум.
05.07.2019 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області надійшло клопотання про зупинення провадження по даній адміністративній справі до набрання законної сили судовими рішеннями у зразковій справі №160/3586/19 (Пз/9901/12/19) та справі №510/1286/16-а (№К/9901/20882/18).
Представник відповідача в судовому засіданні підтримала подане клопотання та наголошувала на необхідності зупинення провадження по даній справі.
Позивач у судовому засіданні заперечував щодо зупинення провадження по справі.
Розглянувши подане клопотання про зупинення провадження по справі, суд приходить висновку, що таке підлягає до задоволення, з огляду на наступне.
Згідно п. 5, п. 9 ч. 2 ст. 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об`єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції; розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 291 КАС України суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі.
Судом встановлено, що 23.05.2019 року Верховним Судом відкрито провадження у зразковій справі №160/3586/19 (Пз/9901/12/19) за позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії, предметом розгляду якої є позовні вимоги, що є тотожними з вимогами у даній справі.
Також, 02.04.2019 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду ухвалив передати на розгляд Великої палати Верховного Суду справу №510/1286/16-а за позовом до Ізманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.
Так, в ухвалі від 02.04.2019 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду зазначив, що виняткова правова проблема, головним чином, полягає у необхідності формування правових позицій з таких питань:
1. Чи можуть судами застосовуватися у спорах стосовно соціального захисту (для обмеження розміру належних особі сум соціальних виплат) шестимісячні строки звернення до суду, встановлені процесуальним законом - КАС України (стаття 99 в редакції, що діяла до 15 грудня 2017 року, та стаття 122 в чинній редакції), якщо предметом спору є неотримання особою регулярних (щомісячних тощо) соціальних виплат, які суб`єкт владних повноважень з власної вини не виплачував фізичній особі або виплачував у неповному розмірі?
2. Чи можуть суди застосовувати строки звернення до суду, встановлені процесуальним законом - КАС України (стаття 99 в редакції, що діяла до 15 грудня 2017 року, та стаття 122 в чинній редакції), для фактичного встановлення строкових меж (може граничним меж) триваючого правопорушення у сфері реалізації соціальних прав та відповідно цим строком обмежувати доступ особи до суду?
3. Чи може бути факт нездійснення перевірки особою, якій державою призначено пенсію або інші постійні соціальні виплати, правильності нарахування уповноваженими суб`єктами владних повноважень конкретних сум таких виплат або невчасне звернення з відповідним позовом до адміністративного суду підставою для судового захисту її прав лише у межах останніх шести місяців, що передують даті звернення до суду?
4. Чи можуть суди не застосовувати відповідний процесуальний строк, а відповідно до частини шостої статті 7 КАС України використовувати як аналогію закону до всіх зазначених вище спорів положення частини другої статті 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення»; статті 46 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та статей 51, 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в яких міститься норма, згідно з якою нараховані (первинно встановлені за відповідною заявою фізичної особи) суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком?
При винесенні ухвали від 02.04.2019 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду зазначив, що лише до компетенції Великої Палати Верховного Суду віднесено питання вирішення виключної правової проблеми, яка сформована відповідним касаційним судом та відповідає двом обов`язковим ознакам: спрямованість на розвиток права в цілому та спрямованість на формування єдиної правозастосовчої практики.
Враховуючи вище викладене, суд приходить висновку, що на підставі ч. 2 ст. 236 КАС України слід зупинити провадження по даній справі до набрання законної сили судовими рішеннями у зразковій справі №160/3586/19 (Пз/9901/12/19) та справі №510/1286/16-а (№К/9901/20882/18).
Керуючись ст. 236, 241, ч. 3 ст. 243, 256, 294, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
1. Клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про зупинення провадження по справі № 260/715/19 - задовольнити.
2. Зупинити провадження по справі № 260/715/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - до набрання законної сили судовими рішеннями у зразковій справі №160/3586/19 (Пз/9901/12/19) та справі №510/1286/16-а (№К/9901/20882/18).
3.Ухвала суду може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду в строки визначені ст. 295 КАС України. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку визначеному ст. 256 КАС України.
Суддя Луцович М.М.
Відповідно до ч. 3 ст. 243 КАС України ухвала суду у повному обсязі складена 11.07.2019 р.