
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 липня 2019 року м. Кропивницький Справа № 340/1481/19
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Притула К.М., розглянувши в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом в якому просить:
- визнати протиправним та нечинним з моменту прийняття рішення №935120138636 від 19.03.2019р. Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 ;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області зарахувати до страхового стажу для пенсії ОСОБА_1 час перебування його на інвалідності у зв`язку з професійним захворюванням у період з 14 березня 2011р. по 11 березня 2019р. як пільговий стаж шахтаря згідно ст.14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», та здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності у зв`язку з професійним захворюванням в розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як 3 розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, згідно ст.8 закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», з 11 березня 2019 року на весь період отримання пенсії по інвалідності у зв`язку з професійним захворюванням.
В обґрунтування своєї позиції позивач зазначив, що відповідачем протиправно було відмовлено здійснити перерахунок пенсії з пенсії по інвалідності на пенсію за віком. Оскільки, враховуючи час перебування на інвалідності внаслідок професійного захворювання, його пільговий стаж шахтаря становить повних 19 років, що дає йому право на отримання даного виду пенсії. Вважає, Рішення № 935120138636 від 19.03.2019 про відмову в перерахунку пенсії незаконним та просить скасувати.
27.06.2019 (вх. № 10576) на адресу суду надійшов відзив на позов, в якому Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградської області просить в позові відмовити. В обґрунтування своєї позиції зазначає, посилається на ст.24 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, згідно якої час перебування на інвалідності у зв`язку з професійним захворюванням зараховується до страхового стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до страхового стажу роботи зі шкідливими умовами праці, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і в пільгових розмірах. Період з дня встановлення інвалідності до досягнення особою пенсійного віку зараховується до страхового стажу при обчисленні розміру пенсії за віком, тобто цей період зараховується до страхового стажу лише під час отримання пенсії по інвалідності у зв`язку з професійним захворюванням при переході на пенсію за віком.
У відповідності до п.3 ч.6 ст.12 КАС України дана справа є справою незначної складності, та згідно ст.ст.257, 263 розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Клопотань позивача та представника відповідача про проведення розгляду справи в судовому засіданні з повідомленням сторін до суду не надходило.
Дослідивши докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з таких підстав.
У період з 01.12.1999 по 28.02.2011 позивач працював на Смолінській шахті ДП “Східний гірничо-збагачувальний комбінат” в умовах повного робочого дня у підземних умовах шахти, за професіями: учень гірничого робітника очисного забою, гірник очисного забою підземної шахти, учень машиніста скреперної лебідки шахти, гірничий робітник очисного забою шахти, що підтверджується записами в трудовій книжці та довідкою № 92 від 17.03.2011 (а.с.16-17,18).
07.02.2011 позивача було переведено на нижчеоплачувану роботу за станом здоров`я, який перешкоджає продовженню роботи шахтаря.
Відповідно до акту розслідування хронічного професійного захворювання від 28.02.2011 встановлено, що захворювання позивача виникло внаслідок тривалого терміну роботи в умовах Смолінської шахти під впливом шкідливих виробничих факторів (а.с.27 -29).
З 14.03.2011 року і дотепер позивач перебуває на інвалідності у зв`язку з професійним захворюванням, що підтверджується довідкою до акту огляду МСЕК №463076, довідкою про результати визначення втрати ступеня професійної працездатності у відсотках, потреби у додаткових видах допомоги №049786, та довідками до акту огляду медико-соціальною експертною комісією № 767068, № 169671, 621210(а.с.20-24).
11.03.2019 позивач звернувся до Маловисківського відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України із заявою, в якій просив здійснити перерахунок і виплату його пенсії по інвалідності внаслідок професійного захворюванням в розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як 3 розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність (а.с.13-14).
Рішенням № 935120138636 від 19.03.2019 відповідач відмовив в перерахунку пенсії ОСОБА_1 обґрунтовуючи тим, що згідно зі ст.24 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” час перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до страхового стажу роботи зі шкідливими умовами праці, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах. Період з дня встановлення інвалідності до досягнення особою пенсійного віку зараховується до страхового стажу при обчисленні розміру пенсії за віком, тобто цей період зараховується до страхового стажу лише за час отримання пенсії по інвалідності у зв`язку з професійним захворюванням при переході на пенсію за віком. Станом на 19.03.2019 року відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки ОСОБА_1 отримувач пенсії по інвалідності і право на пенсію за віком у нього відсутнє (а.с.15).
Не погоджуючись із зазначеним рішенням, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закон України “Про підвищення престижності шахтарської праці” від 09.09.2008 року №345-VI (далі Закон №345-VI) спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв`язанні соціально-побутових проблем шахтарів.
Відповідно до ст.1 Закону №345-VI дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV (далі Закон №1058-ІV).
Відповідно до ч.1 ст.24 Закону №1058-ІV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв`язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону.
Час перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.
Аналогічні норми містяться і в ч.5 ст.56 Закону України “Про пенсійне забезпечення” від 05.11.1991 №1788-ХІІ, відповідно до яких час перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.
Отже, позивач відповідно до ст.1 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, а також згідно ст.14 Закону України “Про пенсійне забезпечення” у період роботи на Смолінській шахті ДП “СХІД ГЗК” з 01.12.1999 по 28.02.2011 набув пільговий стаж шахтаря, який складає 11 років 1 місяць, а час перебування його на інвалідності у зв`язку з професійним захворюванням, на момент звернення з заявою до відповідача (11 березня 2019 року) – 8 років 3 дні, має бути зарахований до страхового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах та складатиме більше ніж 15 років стажу шахтаря.
Відповідно до ст.8 Закону мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Також, згідно з абз.3 ч.1 ст.28 Закону №1058-ІV мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Суд зазначає, що не приймає до уваги до уваги посилання представника відповідача на правову позицію зазначену у постанові Верховного Суду від 18.04.2019 по справі № 392/17/17 та доводи стосовно того, що враховуючи норми Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» зарахувати час перебування позивача на інвалідності у зв`язку з професійним захворюванням за період з 14.03.2011 року по 11.03.2019 року (8 років) немає підстав. Оскільки, проаналізувавши вищезазначену постанову Верховного Суду, судом з`ясовано, що у випадку висвітленому даною постановою заявнику на перерахунок пенсії вже було попередньо призначено пенсію за віком на пільгових умовах.
Однак, судом встановлено, що відповідно до копії протоколу № 6692 від 28.03.2011 ОСОБА_1 було призначено пенсію по інвалідності, а не пенсію за віком на пільгових умовах.
Таким чином, враховуючи приписи ст.8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, відповідно до яких, мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як 3 розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, суд вважає, що позивач набув право на отримання пенсії саме в такому розмірі.
В силу вимог частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
У своєму рішенні від 16 вересня 2015 року у справі № 21-1465а15 Верховний Суд України вказав, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Згідно ст.13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Україною Законом №475/97-ВР від 17.07.1997 кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб правового захисту у відповідному національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, що діяли як офіційні особи.
Засіб правового захисту, що передбачений зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави.
Будь-яка інша позиція була б рівнозначною санкціонуванню неналежного розподілу обмежених державних ресурсів, що саме по собі суперечило б загальним інтересам.
Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків.
Суд зауважує, що ст.17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини” встановлено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Отже, ефективний засіб правого захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.
Таким чином, враховуючи вищевикладене та положення п.3 ч.1 ст.245 КАС України, за змістом якого у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, тому суд задовольняє спосіб поновлення порушених прав позивача у вигляді зобов`язання відповідача зарахувати до страхового стажу для пенсії позивача час перебування його на інвалідності у зв`язку з професійним захворюванням у період з 14 березня 2011 року по 11 березня 2011 року (8 років 3 дні) як пільговий стаж шахтаря згідно ст.14 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, а також здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності у зв`язку з професійним захворюванням в розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як 3 розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, згідно ст.8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, з 11 березня 2018 року на весь період отримання пенсії по інвалідності у зв`язку з професійним захворюванням.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, оскільки вони є обґрунтованими та законними. Заперечення представника відповідача не відповідають вимогам чинного законодавства, а рішення відповідача прийнято не відповідно до наданих йому повноважень.
Судові витрати сторонами не понесенні.
Керуючись ст.,ст. 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -
В и р і ш и в
Позовні вимоги ОСОБА_1 (ІПН АДРЕСА_1 АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ20632802, 25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а) про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення №935120138636 від 19.03.2019 Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області зарахувати до страхового стажу для пенсії ОСОБА_1 час перебування його на інвалідності у зв`язку з професійним захворюванням у період з 14 березня 2011р. по 11 березня 2019р. як пільговий стаж шахтаря згідно ст.14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», та здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності у зв`язку з професійним захворюванням в розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як 3 розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, згідно ст.8 закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», з 11 березня 2019 року на весь період отримання пенсії по інвалідності у зв`язку з професійним захворюванням.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду К.М. Притула