Ухвала суду № 82929235, 08.07.2019, Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
08.07.2019
Номер справи
359/6143/19
Номер документу
82929235
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

Справа № 359/6143/19

Провадження №1-КС/359/2172/2019

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 липня 2019 року м. Бориспіль

Слідчий суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області Муранова-Лесів І. В., розглянувши клопотання прокурора у кримінальному провадженні – прокурора Бориспільської місцевої прокуратури юриста 1 класу Каспрук Денис Ігорович, про надання тимчасового доступу до інформації, яка знаходиться в операторів та провайдерів телекомунікацій,-

встановив :

08.07.2019 до Бориспільського міськрайонного суду Київської області надійшло вище зазначене клопотання про надання тимчасового доступу до речей і документів, в зв`язку з проведенням досудового розслідування по кримінальному провадженню відомості про яке 29.05.2019 внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42019111100000111 за ознаками складу злочину, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що посадові особи Бориспільської районної державної адміністрації здійснюють незаконні реєстраційні дії відносно земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 , яка знаходиться в межах с. Проців Бориспільського району Київської області та є власністю територіальної громади.

Так, рішенням Київської обласної ради від 27.05.2004 встановлено межі с. Проців Бориспільського району Київської області та землі державної власності введено у межі села Проців Бориспільського району Київської області. У подальшому з земель Процівської сільської ради було відведено земельну ділянку, якій у подальшому було надано кадастровий номер НОМЕР_1 . Зміни меж адміністративно-територіального утворення села Проців з включенням до її меж вказаної земельної ділянки погоджено також рішенням Бориспільської районної ради № 153-13-XXIV від 27.04.2004. У подальшому 20.11.2009 Процівською сільською радою за попереднім погодженням з містобудівною радою Київської обласної державної адміністрації, затверджено генеральний план с. Проців і вказана земельна ділянка також зазначена у такому генеральному плані як частина с. Проців.

На підставі договору оренди від 27.03.2008, укладеного між ТОВ «Фонд будівельних ресурсів України» та Процівською сільською радою, вказану земельну ділянку передано в оренду. Рішенням Господарського суду Київської області від 13.04.2011 у справі № 23/023-11 за позовом Бориспільського міжрайонного прокурора Київської області в інтересах держави в особі, у тому числі Процівської сільської ради, вищевказаний договір оренди земельної ділянки розірвано та ТОВ «Фонд будівельних ресурсів України» (ЄДРПОУ 04363596) зобов`язано повернути земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_1 площею 100,00 га Процівській сільській раді.

Відповідно до ч. 4 ст. 173 Земельного кодексу України землі та земельні ділянки державної власності, включені в межі населеного пункту (крім земель, які не можуть передаватися у комунальну власність), переходять у власність територіальної громади. Рішення про встановлення меж населеного пункту та витяги з Державного земельного кадастру про межу відповідної адміністративно-територіальної одиниці та про відповідні земельні ділянки, право власності на які переходить до територіальної громади, є підставою для державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки.

Згідно з ч. 2 ст. 117 Земельного кодексу України до земель державної власності, які не можуть передаватися у комунальну власність, належать земельні ділянки, що використовуються Чорноморським флотом Російської Федерації на території України на підставі міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна державної власності, а також земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні органів державної влади, державних підприємств, установ, організацій, крім випадків передачі таких об`єктів у комунальну власність.

Відповідно до матеріалів зазначеного кримінального провадження відсутні будь-які об`єктивні відомості, які б свідчили про неможливість передачі такої земельної із вказаним кадастровим номером у комунальну власність. З огляду на викладене, з урахуванням положень ч. 4 ст. 173 Земельного кодексу України та вищевказаних рішень органів державної влади та місцевого самоврядування, а також рішення Господарського суду України від 11.04.2013, земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_1 площею 100,00 га має на праві комунальної власності належати Процівській сільській раді Бориспільського району Київської області.

Водночас відповідно до інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_1 належить до державної власності.

Досудовим розслідуванням вказаного кримінального провадження також встановлено, що головою Бориспільської районної державної адміністрації 06.02.2019 за № 44 прийнято розпорядження, відповідно до якого необхідно організувати продаж земельної ділянки із вказаним кадастровим номером, здійснити державну реєстрацію права власності на земельну ділянку за державою в особі Бориспільської районної державної адміністрації та зробити поділ вказаної земельної ділянки та визначити організатора торгів.

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» в управлінні відповідних місцевих державних адміністрацій перебувають об`єкти державної власності, передані їм в установленому законом порядку. У разі делегування місцевим державним адміністраціям районними чи обласними радами відповідних повноважень в їх управлінні перебувають також об`єкти спільної власності територіальних громад. Місцевим державним адміністраціям забороняється використовувати об`єкти державної власності, власності територіальних громад, що перебувають в їх управлінні, як заставу чи інші види забезпечення, а також здійснювати операції уступки вимоги, переведення боргу, прийняття переведення боргу, дарування, пожертвування. Згідно з ч. 4 ст. 35 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» місцеві державні адміністрації не мають права втручатися у здійснення органами місцевого самоврядування власних повноважень. Відповідно до ч. 1 ст. 41 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» голови місцевих державних адміністрацій видають розпорядження одноособово і несуть за них відповідальність згідно із законодавством. Відповідно до вимог ст. 2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування кримінального провадження. Згідно з ч. 2 ст. 9 КПК України прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий зобов`язані всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження.

Дослідження обставин вказаного кримінального провадження можливе шляхом проведення відповідних слідчих дій, а саме для встановлення чи спростування факту причетності посадових осіб Бориспільської районної державної адміністрації до вчинення вказаного злочину виникає необхідність у проведенні судової почеркознавчої експертизи з метою встановлення особи, яка від імені голови Бориспільської районної державної адміністрації ОСОБА_1 виконала підпис у розпорядженні голови Бориспільської районної державної адміністрації № 44 від 06.02.2019, а також у заяві про реєстрацію земельної ділянки з вказаним кадастровим номером у власність держави в особі Бориспільської районної державної адміністрації.

Відповідно до п. 3.2. Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України № 53/5 від 08.10.1998 (в редакції наказу Міністерства юстиції України № 1950/5 від 26.12.2012) (надалі – Інструкції), до експертної установи (експерту) надаються: документ про призначення експертизи (залучення експерта), об`єкти, зразки для порівняльного дослідження та, за клопотанням експерта, - матеріали справи (протоколи оглядів з додатками, протоколи вилучення речових доказів тощо). Згідно з абз. 2 п. 1.1. Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених вищезгаданим наказом Міністерства юстиції України (надалі – Науково-методичних рекомендацій) для проведення почеркознавчих досліджень рукописних записів та підписів надаються оригінали документів.

Таким чином, для досягнення мети кримінального провадження та виконання його завдань органу досудового розслідування необхідні саме оригінали розпорядження голови Бориспільської районної державної адміністрації № 44 від 06.02.2019, усіх документів, які слугували підставою для його прийняття, а також заяви про реєстрацію земельної ділянки з кадастровим НОМЕР_2 у власність держави в особі Бориспільської районної державної адміністрації. Очевидно, що документи, підписані від імені голови Бориспільської районної державної адміністрації, у тому числі оригінали розпорядження голови Бориспільської районної державної адміністрації № 44 від 06.02.2019, усіх документів, які слугували підставою для його прийняття, а також заяви про реєстрацію земельної ділянки з кадастровим НОМЕР_2 у власність держави в особі Бориспільської районної державної адміністрації, перебувають у володінні Бориспільської районної державної адміністрації, яка згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, що перебувають у вільному доступі за посиланням https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch, знаходиться за адресою: Київська область, м. Бориспіль, вул. Київський Шлях, б. АДРЕСА_1 .

Оригінали розпорядження голови Бориспільської районної державної адміністрації № 44 від 06.02.2019, усіх документів, які слугували підставою для його прийняття, а також заяви про реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 у власність держави в особі Бориспільської районної державної адміністрації мають істотне значення для розслідування вказаного кримінального провадження, оскільки дають змогу органу досудового розслідування призначити почеркознавчу експертизу з метою встановлення чи спростування факту причетності посадових осіб Бориспільської районної державної адміністрації до вчинення розслідуваного у вказаному кримінальному провадженні злочину, а також дають змогу експерту у більш категоричній формі надати відповіді на запитання про виконання підпису у згаданих документах саме головою Бориспільської районної державної адміністрації ОСОБА_1 чи іншою особою.

Тобто, тимчасовий доступ до таких документів з можливістю їх тимчасового вилучення сприятиме встановленню всіх обставини, які відповідно до вимог ст. 91 КПК України підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, а також сприятиме виконанню органом досудового розслідування вимог ст.ст. 2, 7, 9 КПК України та сприятиме дотриманню принципів допустимості доказів у вказаному кримінальному провадженні, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя, суд можуть приймати відповідні процесуальні рішення.

З урахуванням вищевикладеного, з метою проведення у вказаному кримінальному провадженні почеркознавчої експертизи для встановлення чи спростування факту причетності посадових осіб Бориспільської районної державної адміністрації до вчинення розслідуваного у вказаному кримінальному провадженні злочину, тобто з метою належного виконання органом досудового розслідування обов`язків, передбачених ст. ст. 2, 9, 91 КПК України, виникає необхідність у тимчасовому доступі з можливістю тимчасового вилучення оригіналів розпорядження голови Бориспільської районної державної адміністрації № 44 від 06.02.2019, усіх документів, які слугували підставою для його прийняття, а також заяви про реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером3220886000: НОМЕР_3 у власність держави в особі Бориспільської районної державної адміністрації. Отримати оригінали таких документів в інший спосіб не можливо, оскільки існує обґрунтований ризик того, що посадові особи Бориспільської районної державної адміністрації, які можуть бути причетні до вчинення розслідуваного у вказаному кримінальному провадженні злочину, з метою ухилення від можливої кримінальної відповідальності за його вчинення, можуть спотворити, знищити чи змінити такі документи у випадку надходження запиту місцевої прокуратури та/або органу досудового розслідування про витребування оригіналів таких документів в порядку ч. 2 ст. 93 КПК України. Без спрямування оригіналів таких документів у якості об`єктів дослідження неможливо провести почеркознавчу експертизу у вказаному кримінальному провадженні, а отже встановити чи спростувати факт причетності посадових осіб Бориспільської районної державної адміністрації до вчинення розслідуваного у вказаному кримінальному провадженні злочину. Проведення тимчасового доступу до оригіналів таких документів та тимчасового вилучення (проведення виїмки) оригіналів таких документів не завдасть шкоди інтересам будь-яких фізичних та/або юридичних осіб.

У судове засідання прокурор не з`явився, подав заяву з проханням слухати справу без його участі, клопотання підтримав та просив задовольнити.

Дослідивши подане клопотання та долучені до клопотання матеріали, слідчий суддя прийшов до висновку, що заявлене клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається наявність підстав для задоволення клопотання для встановлення важливих обставин у даному кримінальному провадженні, оскільки надасть можливість слідчому встановити осіб причетних до злочину та обставини здійснення кримінального правопорушення.

Відповідно до ч. 1 ст. 166 КПК України, у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Керуючись ст.ст. 159-162 КПК України, слідчий суддя, -

у х в а л и в :

Клопотання – задовольнити. Надати розпорядження посадовим особам Бориспільської районної державної адміністрації (ідентифікаційний код юридичної особи 24209740), яка розташована за адресою: Київська область, м. Бориспіль, вул. Київський Шлях, 74 про забезпечення ними проведення прокурорами Бориспільської місцевої прокуратури Каспруком Денисом Ігоровичем, Шмалем Владиславом Васильовичем, Малинецьким Вадимом Анатолійовичем тимчасового доступу до оригіналів наступних документів:

- розпорядження голови Бориспільської районної державної адміністрації № 44 від 06.02.2019;

-усіх документів, які слугували підставою для його прийняття;

-заяви про реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 у власність держави в особі Бориспільської районної державної адміністрації

з можливістю тимчасового вилучення (проведення виїмки) оригіналів усіх без виключення вище перелічених документів з метою призначення та проведення у кримінальному провадженні почеркознавчої експертизи для встановлення чи спростування причетності посадових осіб Бориспільської районної державної адміністрації до вчинення розслідуваного у вказаному кримінальному провадженні злочину та встановлення всіх обставин, які відповідно до вимог ст. 91 КПК України підлягають доказуванню у кримінальному провадженні.

Одночасно роз`яснити, що відповідно до ч. 1 ст. 166 КПК України, у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала слідчого судді діє протягом одного місяця з дня її проголошення до 08 серпня 2019 року включно.

Ухвала слідчого судді самостійному апеляційному оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя І. В. Муранова-Лесів