
м. Лиман Справа № 236/2447/19
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 липня 2019 року суддя Краснолиманського міського суду Донецької області, Саржевська І. В., перевіривши матеріали, які надійшли зі Слов`янсько-Лиманського управління Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 163-2 КУпАП, громадянки ОСОБА_1 ,
ВСТАНОВИЛА:
До Краснолиманського міського суду Донецької області зі Слов`янсько-Лиманського управління Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області надійшли матеріали у справі про адміністративні правопорушення відносно громадянки ОСОБА_1 за ч.1 ст. 163-2 КУпАП.
Суддя відзначає, що протокол № 475/05-99-47-30 від 26.06.2019 року у справі про адміністративне правопорушення складено відносно директора МПП «Блюз» ОСОБА_1 ; у протоколі відображено суть правопорушення, яке ставиться в вину керівнику вказаної юридичної особи.
Підставою для складання відносно ОСОБА_1 протоколу у справі про адміністративне правопорушення став акт органу ДФС від 26.06.2019 року № 649/05-99-47-30-31709603 про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у декларації акцизного податку.
Зі змісту вказаного протоколу вбачається, що цей процесуальний документ було складено службовими особами органу ДФС за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності – ОСОБА_1 ; при цьому на зворотному боці протоколу запис щодо направлення копії протоколу на адресу ОСОБА_1 26.06.2019 року поштою (з повідомленням про вручення).
Нормами Інструкції з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення, затв. наказом Міністерства фінансів України від 02.07.2016 року № 566, зареєстр. у МЮУ 27.07.2016 року за № 1046/29176, встановлено порядок оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах доходів і зборів, процедуру складання протоколів про адміністративні правопорушення, розгляду справ про адміністративні правопорушення органами доходів і зборів, ведення діловодства у справах про адміністративні правопорушення, забезпечення належного розгляду скарг на постанови у справах про адміністративні правопорушення.
Згідно із п. 4 розд. ІІ «Оформлення протоколів про адміністративні правопорушення» згаданої Інструкції зміст протоколу у справі про адміністративне правопорушення повинен відповідати вимогам, викладеним у статті 256 КУпАП. При складанні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз`яснюються її права й обов`язки, передбачені статтею 63 Конституції України та статтею 268 КУпАП, про що робиться відмітка у протоколі. Про ознайомлення із протоколом особа щодо якої він складений, ставить у протоколі свій підпис. У разі відмови поставити підпис про це робиться відповідний запис у протоколі, який засвідчується підписом посадової особи органу доходів і зборів (п. 8 розд. ІІ цієї ж Інструкції).
Згідно із п.12 розд. ІІ зазначеної Інструкції у разі неможливості складання протоколу за місцем вчинення адміністративного правопорушення протокол складається в органі доходів і зборів. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, запрошується до органу доходів і зборів для складання та підписання протоколу. У запрошенні зазначаються дата, час та місце складання протоколу. Запрошення вважається належним чином врученим, якщо воно надіслано за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручено особисто такій особі.
До матеріалів у справі про адміністративне правопорушення службовими особами органу ДФС додані копія запрошення від 13.05.2019 року № 38166/10/05-99-47-30, адресованого «керівнику ТОВ «БЛЮЗ» Н.Карпенко», копія акта від 26.06.2019 року № 60/05-99-47-30, «який засвідчує факт неявки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності»; згідно з вказаним актом «…поштове відправлення (лист ГУ ДФС у Донецькій області № 38166/10/05-99-47-30 від 13.05.2019 р.) повернулось 18.06.2019».
Натомість у матеріалах про адміністративне правопорушення відсутні повідомлення про вручення рекомендованого листа поштою ОСОБА_1 або особиста розписка ОСОБА_1 щодо отримання копії протоколу безпосередньо у службових осіб органу ДФС. Тим самим при складанні протоколу щодо ОСОБА_1 не було дотримано вимог п.12 розд. ІІ Інструкції з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення.
Крім того, надану службовими особами органу ДФС копію запрошення від 13.05.2019 року № 38166/10/05-99-47-30 не можливо вважати належним доказом своєчасного виклику ОСОБА_1 для участі у відповідних процесуальних діях, оскільки акт про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у декларації акцизного податку, який став підставою для ініціювання провадження у справі про адміністративне правопорушення, було складено лише 26.06.2019 року, а датою вчинення порушення у протоколі зазначено «04.06.2019 року».
У протоколі відсутній підпис ОСОБА_1 про ознайомлення зі змістом цього процесуального документа, їй фактично не були роз`яснені права, передбачені ст. 63 Конституції України, ст. 268 КУпАП. Органом ДФС не були надані до суду докази ознайомлення учасника справи із протоколом в інший спосіб, передбачений законодавством.
Ст. 7 КУпАП передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення передбачає низку визначених у законі послідовних дій відповідного органу (посадової особи). Цих послідовних дій не дотримались працівники органу ДФС при розгляді справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 .. Зокрема, до початку розгляду справи працівником поліції не були роз`яснені ОСОБА_1 її права, передбачені ст. 268 КУпАП, ст. ст. 55,59 63 Конституції України. Внаслідок цього вона була позбавлена можливості знайомитись з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання, користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права тощо.
Це зумовлює критичну оцінку суддею матеріалів про адміністративні правопорушення як таких, що порушують гарантоване Конституцією та міжнародно-правовими документами суб`єктивне право особи на захист від висунутого обвинувачення, тому такими матеріалами не може бути обґрунтовано висновок про вину особи у скоєнні відповідного правопорушення.
За змістом ст.ст. 254,256 КУпАП протокол у праві про адміністративне правопорушення є саме тим документом, на підставі якого орган, що розглядає справу, визначає наявність події правопорушення, склад правопорушення, вину особи у скоєнні правопорушення. Суд позбавлений повноважень вносити зміни до протоколу, складеного правозастосовним органом.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз`яснюються його права і обов`язки, передбачені ст. 268 КУпАП, про що робиться відмітка у протоколі.
Верховним Судом України визнано правильну практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного до оформлення (п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14).
За таких обставин суддя констатує, що вимоги ст. 256 КУпАП службовими особами Слов`янсько-Лиманського управління ГУ ДФС у Донецькій області виконані не були. Матеріали у справі про адміністративне правопорушення відносно громадянки ОСОБА_1 за ч.1 ст. 163-2 КУпАП слід повернути для належного оформлення до Слов`янсько-Лиманського управління ГУ ДФС у Донецькій області.
Керуючись ст.256,280 283 КУпАП, суддя
ПОСТАНОВЛЯЄ:
Повернути матеріали справи про адміністративне правопорушення, а саме протокол про адміністративні правопорушення № 475/05-99-47-30 від 26.06.2019 року, складений за ч.1 ст. 163-2 КУпАП відносно громадянки ОСОБА_1 (всього документів на 10 аркушах) до ГУ ДФС у Донецькій області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя -