Рішення № 82897459, 04.07.2019, Лиманський міський суд Донецької області (до 25.04.2025 - Краснолиманський міський суд Донецької області)

Дата ухвалення
04.07.2019
Номер справи
236/1772/19
Номер документу
82897459
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 236/1772/19

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 липня 2019 року Краснолиманський міський суд Донецької області у складі:

головуючого судді - Саржевської І.В.,

за участю секретаря - Олійник С.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Лиман за відсутністю сторін в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради Донецької області до ОСОБА_1 про повернення надмірно сплачених коштів внаслідок отримання субсидії,

ВСТАНОВИВ:

20 травня 2019 року до Краснолиманського міського суду Донецької області надійшла позовна заява Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради Донецької області до ОСОБА_1 про повернення надмірно сплачених коштів внаслідок отримання субсидії (а.с. 4-7).

Представник позивача УСЗН Лиманської міської ради, належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, в судове засідання не прибув, позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити, справу розглянути без участі представника, про що надав відповідну заяву (а.с.32).

Відповідач ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи(а.с.33-34), в судове засідання не прибув, про наявність поважних для цього причин суд не повідомив, заперечень проти вимог позивача не висунув і судом було прийняте рішення справу розглянути без його участі в заочному порядку.

Ухвалою суду від 04.07.2019 прийнято рішення про проведення заочного розгляду справи, та відповідно до вимог ст. 274 ЦПК України справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

На підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв`язку з неявкою всіх учасників справи, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали цивільної справи, з`ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, що мають значення для вирішення справи по суті, встановивши такі фактичні дані та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до положень статті 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Частиною 1 статті 13 ЦПК України встановлено, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи.

У відповідності до вимог ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно ст. ст.81, 83 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Сторони та інші учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.

На підставі ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Судом встановлено, що 01 вересня 2016 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до УСЗН з метою призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (а.с. 11).

Для оформлення субсидії ОСОБА_1 заповнив декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії де у розділі І п. 3 - «особи, які зареєстровані у житловому приміщенні/будинку» зазначений: Максимов Р.В. (а.с.11 зворот).

На підставі заяви від 01 жовтня 2016 року ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, яка нараховувалася без додаткового звернення заявника в автоматичному режимі у період з 01 вересня 2016 року по 30 квітня 2018 року, що підтверджується розрахунками субсидії та рішеннями управління про призначення субсидії від 05 лютого 2017 року, 17 серпня 2017 року, 18 жовтня 2017 року. 05 листопада 2017 року, 09 січня 2018 року, 03 жовтня 2018 року (а.с. 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15).

На підставі подання УСЗН від 30 липня 2018 року, комісією з призначення всіх видів соціальної допомоги в окремих відпадках Лиманської міської ради, витяг з протоколу № 13 від 09.08.2018 року, було призупинено ОСОБА_1 призначення соціальної допомоги (субсидії) (а.с.20, 27).

Субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг була призначена відповідачу на підставі Положення про призначення та надання населенню субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (далі Положення №848).

Згідно п. 6 Постанови № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного, побутового палива», субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб.

Згідно п.14 вказаного Положення та особистою заявою відповідача від 01 вересня 2016 року, він був обізнаний, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають), джерел доходу, переліку одержуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тис. грн.), він зобов`язаний протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, тобто УСЗН.

На виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2016 року № 136 «Про затвердження Порядку здійснення верифікації та моніторингу достовірності інформації, поданої фізичними особами для нарахування та отримання соціальних виплат, пільг, субсидій, заробітної плати, інших виплат, що здійснюються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, коштів Пенсійного фонду України, фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування» та листа Міністерства соціальної політики України від 13 вересня 2016 року № 13408/0/14-16/5 Міністерством фінансів України здійснено верифікацію достовірності інформації, подано громадянами для надання щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг, субсидії готівкою на придбання твердого та рідкого пічного палива, скрапленого газу.

Після надходження файлів-запитів щодо проведеної верифікації 07.12.2018 на адресу УСЗН надійшла інформація, після опрацювання якої було встановлено, що ОСОБА_1 08 лютого 2017 року придбав транспортний засіб (а.с.18-19).

Згідно інформації, наданої Територіальним сервісним центром 1443 РСЦ МВС в Донецькій області 07 грудня 2018 року, за період з 2015 року по 07 грудня 2018 року за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , був зареєстрований автомобіль марки Богдан 211040, номерний знак: НОМЕР_1 , рік випуску: 2013, зареєстрований за ДКП від 07 лютого 2017 року, вартість придбання - 122036,00 грн., та 02 березня 2018 року даний автомобіль перереєстрований на іншого власника, вартість продажу - 90244,41 грн. (а.с. 26).

На підставі висновків проведеної УСЗН за результатами верифікації, було виявлено, що ОСОБА_1 надав неповну/невірну інформацію про купівлю майна, що перевищує 50000,00 гривень, внаслідок чого утворилася переплата надміру перерахованої субсидії у розмірі 12112,13 гривень за період з 01 березня 2017 року по 30 квітня 2018 року (а.с.20).

Згідно з п. 20 Постанови № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного, побутового палива», сума субсидії перерахованої (виплаченої) надміру, внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію.

Листами управління від 18 вересня 2018 року та 14 січня 2019 року, відповідача повідомляли про припинення надання субсидії та необхідність повернення надмірно нарахованих коштів (а.с.22, 25).

Відповідно до п. 2 "Про затвердження Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями" (далі за текстом - Порядок повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями), надміру виплачених за призначеними субсидіями, в разі виявлення при перевірках подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, органи соціального захисту населення вживають таких заходів: припиняють надання субсидії;повідомляють рекомендованим листом отримувачів житлової субсидії про припинення надання житлової субсидії, необхідність і терміни повернення надміру виплачених коштів (додаток 1); подають позовні заяви до суду (додаток 2) про стягнення надміру виплачених коштів (при неповерненні їх добровільно у встановлені терміни); повідомляють надавачів послуг про припинення надання субсидії; терміни повернення надміру виплачених коштів встановлюються органом соціального захисту населення в кожному конкретному випадку з урахуванням матеріального стану отримувача субсидії, але не менше місяця з дня отримання повідомлення.

Тобто, у разі коли громадянин добровільно не повернув надмірно перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидію, вирішують у судовому порядку.

Враховуючи вищевказане, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача надміру перерахованої суми субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг у розмірі 12112,13 грн. підлягають задоволенню.

Згідно із ч. 1 ст. 141 ЦПК України, яка передбачає розподіл судових витрат між сторонами, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Позивачем за подачу позовної заяви сплачено судовий збір у розмірі 1921,00 гривень (а.с. 3).

Враховуючи, що позовні вимоги задоволені у повному обсязі, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 1921,00 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 10-12, 80, 200, 206, 263-265 ЦПК України,суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради Донецької області до ОСОБА_1 про повернення надмірно сплачених коштів внаслідок отримання субсидії - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_2 , який зареєстрований та фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради Донецької області, р/р 35410027047399, ОКПО 25953557, МФО 820172, отримувач УСЗН, банк ДКСУ м. Київ, надміру сплачені кошти за період з 01 березня 2017 року по 30 квітня 2018 року в розмірі 12112,13 (дванадцять тисяч сто дванадцять грн. 13 коп.) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_2 , який зареєстрований та фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради Донецької області, р/р 35418029047399, ОКПО 25953557, МФО 820172, отримувач УСЗН банк ДК СУ м. Київ, судові витрати у розмірі 1921,00 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня 00 копійок) гривень.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Донецького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У відповідності до п.п. 15.5 п.15 ч. 1 розділу ХШ Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Повний текст рішення виготовлений 04 липня 2019 року.

Суддя -