Рішення № 82895702, 08.07.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.07.2019
Номер справи
520/5959/19
Номер документу
82895702
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 липня 2019 р. № 520/5959/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Заічко О.В., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії ,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що рішення відповідача від 12.12.2018 року про непризначення субсидії з 01.10.2018 року є неправомірним.

Ухвалою від 14.06.2019 року відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому ст. 263 КАС України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу.

Відповідач відзив на позов не надав.

Згідно ч.6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до п.2 ч.1 ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг. Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст.229 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.

Позивач, як уповноважений власник домогосподарства адресою: АДРЕСА_1 , звернувся до відповідача з заявою про отримання житлової субсидії з 01 жовтня 2018 року та рішенням комісії від 12 грудня 2018 року (протокол № 42 від 12.12.2018 року ) відповідачем позивачу було відмовлено в призначенні житлової субсидії з 01 жовтня 2018 року.

Про вказану вище відмову позивачу стало відомо з повідомлення про призначення субсидії на ЖКП до особової справи № 61242 від 15 грудня 2018 року ( а.с.39), яке було отримано ним на особистому прийомі в Управлінні 08.01.2019 року, про що позивач вказував у позові.

З вищевказаного повідомлення вбачається, що підставою відмови у призначенні субсидії значиться - «несплата ЄСВ».

Позивач, не погодившись з зазначеним, звернувся до суду за захистом своїх прав.

По суті позову суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 затверджено Положення про порядок призначення житлових субсидій (тут і надалі Положення, на час виникнення спірних правовідносин в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018 р. № 329).

Це Положення визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій ( п.1 Положення).

Право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках) ( п.2 Положення).

Призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) ( п.3 Положення).

Згідно п.4 Положення, житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, внеску/платежу об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов`язкового відсотка платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) ( п.8 Положення).

Згідно п.п. 3 п.6 Положення, житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі - особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді за інформацією ДФС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або нарахований середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім випадків, коли наявна заборгованість роботодавця із виплати заробітної плати та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за цих осіб).

Житлові субсидії у випадках, передбачених абзацами другим - четвертим цього підпункту, призначаються, якщо особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії, протягом такого періоду: навчалися за денною формою навчання у закладах середньої освіти, професійно-технічних навчальних закладах, закладах вищої освіти або зареєстровані у службі зайнятості як безробітні і в цей період навчалися в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості; отримували хоча б один із таких видів доходу, як пенсію, стипендію, допомогу при народженні (усиновленні) дитини, допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомогу по догляду за особами з інвалідністю I і II групи внаслідок психічного розладу, допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, допомогу по безробіттю.

Відповідно до п.16 Положення після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють призначення житлової субсидії на наступний строк для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні (крім осіб, які відповідають вимогам, визначеним в абзацах другому - сьомому підпункту 3 пункту 6 цього Положення, орендарів, внутрішньо переміщених осіб та осіб, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також домогосподарств, у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб).

Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення без звернення громадян збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 14 цього Положення, і протягом 10 днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії та інформують про прийняте рішення громадян у порядку, визначеному пунктом 14 цього Положення.

Якщо житлову субсидію у попередньому сезоні призначено за рішенням комісії, призначення житлової субсидії на наступний сезон здійснюється структурним підрозділом з питань соціального захисту населення без повторного прийняття рішення комісією у разі, коли не змінилися обставини, на підставі яких прийнято попереднє рішення комісії (крім орендарів, внутрішньо переміщених осіб, громадян, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також домогосподарств, у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб).

Для призначення житлових субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п`ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості, згідно п.14 Положення.

Вирішуючи вказану справу суд зазначає, що рішення відповідача від 12.12.2018 року є незаконним та у своїх висновках виходить з наступного.

З метою підтвердження факту сплати єдиного внеску представником позивача було подано відповідні адвокатські запити до Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області та Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області та з відповіді Головного управління ДФС у Харківській області від 03.04.2019 (а.с.24-25) судом встановлено, що ОСОБА_1 в період з 01.01.2018 р. по 31.12.2018р. працював в Дитячому садку № 25 Управлінні освіти адміністрації Київського району Харківської міської ради. Станом на 03.04.2019 заборгованість зі сплати єдиного внеску по Управлінню освіти адміністрації Київського району Харківської міської ради відсутня.

Зазначений лист підтверджує, що роботодавцем ОСОБА_1 у період, який є необхідним для врахування і призначення житлової субсидії сплачувався єдиний соціальний внесок.

Також, з матеріалів справи вбачається, що позивачем у різні періоди, станом на 08.01.2019 та 24.05.2019, у Пенсійному Фонді України були отримані індивідуальні відомості (Форма ОК-7) про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, які мають різні дані за звітний 2018 рік. ( а.с.45-47).

В ході розгляду справи встановлено, що ОСОБА_1 раніше вже призначалася житлова субсидія у період з травня 2017 року по квітень 2018 року включно, що підтверджується повідомленнями про призначення субсидії ( а.с.43-44).

Тобто, у відповідного органу у попередньому сезоні не виникло сумніву щодо відсутності факту несплати ЄСВ, а з листа Головного управління ДФС у Харківській області від 03.04.2019 року вбачається, що з того часу не змінились обставини, на підставі яких прийнято попереднє рішення комісії.

Відтак відповідач повинен був керуватись п.16 Положення та призначити житлову субсидію на наступний сезон без повторного прийняття рішення комісією.

У повідомленні від 15.12.2018 року, згідно рішення комісії від 12 грудня 2018 року (протокол № 42 від 12.12.2018 року) не зазначено, з яких саме джерел відповідачем отримано інформацію про наявність несплати ЄСВ у спірному періоді.

Також, відповідачем не надано відповідні докази наявності несплати ЄСВ до суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на те, що відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, не доведено правомірності прийнятого рішення, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 263, 255, 295, 297 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити.

Скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради про призначення житлової субсидії від 12 грудня 2018 року, яким ОСОБА_1 , як уповноваженому власнику домогосподарства за адресою: АДРЕСА_1 не призначено житлову субсидію з 01 жовтня 2018 року.

Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради (вул. Сумська, буд. 78,м. Харків,61002, код ЄДРПОУ03196601) повторно розглянути питання про призначення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ), як уповноваженому власнику домогосподарства за адресою: АДРЕСА_1 , житлової субсидії з 01 жовтня 2018 року з урахуванням висновків суду, викладених у рішенні.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складання у повному обсязі шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або в порядку, передбаченому п. 15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено 09 липня 2019 року.

Суддя Заічко О.В.