
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 липня 2019 р. № 520/2181/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Заічко О.В., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання нечинним рішення та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом про визнання нечинним рішення та зобов`язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідач протиправно відмовив йому у призначенні пенсії.
По справі було відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому ст. 263 КАС України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу, та отримана ним.
Відповідач надав відзив на позов, в якому, просив у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на той факт, що з Головного управління Національної поліції в Харківській області до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області не надходило документів для призначення позивачу пенсії, а сам позивач, у свою чергу, не має достатнього для цього стажу роботи.
Відповідно до ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи, зокрема, щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст.229 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.
З матеріалів справи встановлено, що позивач декілька разів звертався до відповідача, зокрема, з питання того, чи має він право на пільгове обчислення календарної вислуги років у період з 01.01.2005 по 27.07.2011 року під час проходження служби на посаді працівників підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції та чи має він право, у разі його звільнення з органів внутрішніх справ після 01.05.2017 року, на призначення пенсійного забезпечення на підставі пункту а) ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", як особа яка має право на отримання пенсії за цим Законом та звільнена після 1 жовтня 2017 року і на день звільнення має вислугу 25 календарних роки і більше з урахуванням подальшої фактичної вислуги і поетапного збільшення необхідної кількості вислуги років, до яких було додано довідку УКЗ ГУНП в Харківській області та витяг з послужного списку.
На вказані звернення отримав листи, зокрема від 12.02.2018 року № 678/с-14 про відсутність у пенсійного органу відповідних повноважень з обчислення вислуги років, визначення права на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та права вимоги з ГУНП в Харківській області необхідних документів.
Вважаючи, що має право на пенсійне забезпечення відповідно до п."а" ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з тих обставин, що звернення не були вирішені по суті, позивач звернувся до суду з даним позовом.
По суті позовних вимог суд зазначає наступне.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі за текстом - Закон).
Відповідно до п."а" ч.1 ст.12 Закону, пенсія за вислугу років призначається: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: по 30 вересня 2011 року і на день звільнення мають вислугу 20 років і більше; з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року і на день звільнення мають вислугу 20 календарних років та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік і більше; з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
Порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України ( ст. 17-1 Закону).
Пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 " Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей" передбачені пільгові умови зарахування вислуги років та порядок їх обчислення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17 листопада 2004 р. N 1525 було доповнено підпункт "в" пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393 абзацом такого змісту: "час проходження служби особами начальницького складу органів внутрішніх справ на посадах дільничних, старших дільничних інспекторів міліції та працівників підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції (крім центрального апарату Міністерства внутрішніх справ)". Ця постанова набрала чинності з 01.01.2005 року.
Згідно підпункту "в" пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393, з урахуванням змін, внесених Постановою Кабінету Міністрів України від 17 листопада 2004 р. N 1525, до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за півтора місяця: час проходження служби особами начальницького складу органів внутрішніх справ на посадах дільничних, старших дільничних інспекторів міліції та працівників підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції (крім центрального апарату Міністерства внутрішніх справ).
Наказом МВС України від 29.05.2008 року № 250 "Про затвердження Переліку посад дільничних, старших дільничних інспекторів міліції та працівників підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції (крім центрального апарату Міністерства внутрішніх справ), яким час проходження служби зараховується на пільгових умовах " (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 червня 2008 р. за N 558/15249) затверджено Перелік посад дільничних, старших дільничних інспекторів міліції та працівників підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції (крім центрального апарату Міністерства внутрішніх справ), час проходження служби на яких зараховується до вислуги років для призначення пенсій на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця .
Судом встановлено, що позивач у період часу з 25.07.2000 р. по 07.08.2012 року проходив службу на посадах дільничного інспектора міліції та працівників підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції - заступника начальника відділення дільничних інспекторів міліції та заступника начальника сектору дільничних інспекторів міліції, що підтверджується витягом з послужного списку.
У цей час був чинним наказ МВС України від 29.05.2008 року № 250 ( втратив чинність на підставі Наказу МВС України N 546 від 12.08.2011 року) та Постанова Кабінету Міністрів України від 17 листопада 2004 р. N 1525 ( втратила чинність на підставі Постанови КМ N 780 від 20.07.2011 року).
Отже, за вказаний період час проходження служби зараховується до вислуги років для призначення пенсій на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця .
Уповноваженим органом - ГУ Національної поліції в Харківській області складено довідку, з якої вбачається, що, станом на 01.05.2017 року вислуга років позивача у календарному обчисленні складає 20 років 08 місяців 16 днів, у пільговому обчисленні - 26 років 02 місяці 17 днів.
Вказана довідка є чинною, у судовому порядку не скасована.
Таким чином, позивач має достатньо стажу для призначення пенсії відповідно до п."а" ч.1 ст.12 Закону, а втрата чинності наказу МВС України від 29.05.2008 року № 250 та Постанови Кабінету Міністрів України від 17 листопада 2004 р. N 1525, в силу ст. 58 Конституції, за якою Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи не можуть бути підставою для їх незастосування до позивача в певних періодах.
Право на пенсію за вислугою років позивача не ставиться в залежність виключно від календарної вислуги, а вищенаведеними нормативними положеннями не встановлено відповідних виключень відносно неврахування вислуги років в пільговому обчисленні.
Посилання відповідача з посиланнями на постанову Правління ПФУ № 3-1 в контексті передчасності позовних вимог внаслідок неподання ГУНП документів для призначення пенсії позивача відповідачем, в силу ч.2 ст.77 КАС України, нічим не підтверджені.
Посилання відповідача на постанову Верховного Суду по справі № 295/6301/17, в якості підтвердження правової позиції, суд відхиляє, вказаною постановою вирішено інші правовідносини.
Натомість, суд вказує, що ВАС України, в ухвалі від 05.11.2015 року справа К/800/46432/14 пришов до висновків, що право на пенсію за вислугу років не ставиться в залежність від наявності відповідної кількості виключно календарної вислуги. Відповідними нормами правових актів не встановлено виключень, що роки вислуги в пільговому обрахуванні можуть зараховуватись до вислуги років для призначення особі відповідної пенсії, а впливають лише на її розмір, а з аналізу положень Порядку від 17.07.1992 року №393 вбачається, що пільгова вислуга враховується саме при призначенні пенсій згідно з пунктом «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ», а не при визначенні розміру такої пенсії.
Позов в частині скасування рішення відповідача, викладеного в листі від 12.02.2018 року № 678/с-14 задоволенню не підлягає, вказаний лист не є рішенням суб`єкту владних повноважень у розумінні приписів КАС України та не породжує для позивача ніяких наслідків.
Позов в частині зобов`язання відповідача виплачувати пенсію позивачу задоволенню не підлягає, оскільки спрямований на майбутнє, призначення пенсії має на увазі її виплату після призначення.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову в зобов`язальній частині.
Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 263, 255, 295, 297 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити частково.
Зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) призначити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) пенсійне забезпечення на підставі пункту «а» ч.1 ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у разі звільнення зі служби після 01.05.2017 р., як особі яка має право на отримання пенсії за цим Законом і на день звільнення має вислугу 25 календарних років і більше, врахувавши, що станом на 01.05.2017року календарна вислуга років ОСОБА_1 складає 26 років 02 місяці 17 днів, до якої додається також календарна вислуга з 01.05.2017 до дня звільнення.
У задоволенні решти позову - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) судові витрати у розмірі 768,40 грн. ( сімсот шістдесят вісім гривень 40 копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складання у повному обсязі шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або в порядку, передбаченому п. 15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено 09 липня 2019 року.
Суддя Заічко О.В.