Рішення № 82894270, 25.06.2019, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.06.2019
Номер справи
280/4454/18
Номер документу
82894270
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

25 червня 2019 року Справа № 280/4454/18 ПР/280/14/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Лазаренка М.С.,

за участю секретаря судового засідання Дєткова Р.О.,

за участю:

представника позивача Семеняк Д.В.

представників відповідача Мехтієвої К.А., Большакової Д.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія ДІК» (69006, м. Запоріжжя, вул. Північне шосе, буд.12-А, код ЄДРПОУ 38069818)

до Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, буд.8, код ЄДРПОУ 39292197)

про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

23 жовтня 2018 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія ДІК» (далі - позивач) до Державна фіскальна служба України (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

визнати протиправним та скасувати рішення комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 29.12.2017 №511505/38069819 про відмову у реєстрації податкової накладної від 20.12.2017 №7, видану позивачем на користь ТОВ «Торговий дім «Будком» на суму ПДВ 57166,25 грн.;

зобов`язати ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі накладних податкову накладну від 20.12.2017 №7, видану Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія ДІК» на користь ТОВ «Торговий дім «Будком» на суму ПДВ 57166,25 грн.

Ухвалою суду від 29.10.2018 відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче судове засідання на 21.11.2018.

Ухвалою суду від 21.11.2018 підготовче судове засідання відкладено на 11.12.2018.

Ухвалою суду від 11.12.2018 підготовче судове засідання відкладено на 10.01.2019.

Ухвалою суду від 10.01.2019 Клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду задоволено. Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія ДІК» до Державної фіскальної служби України про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії залишено без розгляду.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 07.03.2019 апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія ДІК» задоволено, ухвалу Запорізького окружного адміністративного суду від 10.01.2019 року у справі №280/4454/18 – скасовано, справу №280/4454/18 направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.

17.04.2019 справа №280/4454/18 надійшла до Запорізького окружного адміністративного суду з суду апеляційної інстанції.

Ухвалою суду від 21.05.2019 закрито підготовче провадження, призначено справу до розгляду по суті на 25.06.2019.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що позивачем складено та направлено 20.12.2017 для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) податкову накладну №7 від 20.12.2017р., позивачем було отримано квитанцію про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН податкових накладних: №9272914376 від 20.12.2019 до податкової накладної №7 від 20.12.2017, в якій зазначено, що документи прийнято, але реєстрація зупинена. Однак, реєстрацію податкової накладної було зупинено з підстав: «відповідно до п.201.16 ст.201 ПКУ реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених Наказом МФУ від 13.06.2017 №567. За результатами опрацювання СМОКР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 49.41.19-00.00. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до п. «в» п.п. 201.16.1 п. 201.16 ст.201 ПК України, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 №567 та/або Таблицею даних платника податків, яка передбачена п.4 цього наказу». Позивач вказує, що фіскальним органом у квитанції не зазначено конкретного чіткого критерію оцінки ступеня ризиків; не вказано конкретного переліку документів, вичерпний перелік яких затверджено наказом МФУ від 13.06.2017 №567. Вказує, що позивач скористався наданим правом та подав по податковій накладній пояснення та окремий пакет документів, проте, незважаючи на подання всіх необхідних документів позивач отримав рішення: №511505/38069818 від 29.12.2017 року, про відмову у реєстрації спірної податкової накладної в ЄРПН.

Позивач вважає прийняті рішення про відмову у реєстрації податкової накладної в ЄРПН необґрунтованими, протиправними та такими, що суперечить вимогам чинного законодавства України, оскільки оскаржуване рішення не містить підкреслень тих документів, які на думку відповідачів не надані, що в свою чергу робить ці рішення формальними та такими, що не ґрунтуються на результатах аналізу пакету документів платника податків. Крім того, позивач вказав і на ту обставину, що ТОВ «Компанія ДІК» не підпадає під критерії ризиковості, що визначені пп.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку, а також надав на адресу відповідача всі необхідні документи, які підтверджують законність здійснення позивачем господарської діяльності та реальне виконання операцій, за якими складено податкові накладні, проте, відповідачем не надано належної оцінки поданим документам.

Представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги у повному обсязі, які просив задовольнити .

Представники відповідача проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень послався на те, що реєстрація податкової накладної, виписаної ТОВ «Компанія ДІК» №7 від 20.12.2017р., була зупинена як така, що відповідає відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених Наказом МФУ від 13.06.2017 №567. В свою чергу, за результатами аналізу наданих позивачем документів ДФС України було встановлено, що платником податку не надано копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

Представники відповідача підтримали позицію, викладену в письмовому відзиві на адміністративний позов та просили відмовити в задоволенні позовних вимог.

Суд, вислухавши думку сторін по справі, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв`язок у сукупності, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи судом встановлено, що ТОВ «Компанія ДІК», код ЄДРПОУ 38069818, є юридичною особою, яка було створена 23.02.2012. Основним видом діяльності є оптова торгівля металами та металевим рудами (код КВЕД: 46.72).

ТОВ «Компанія ДІК» в зв`язку зі здійсненням операції з поставки на користь ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ "БУДКОМ" коксу ливарного КЛ-1 фракція 60 мм і більше (код УКТ ЗЕД 2704001900) у кількості 24,07 т на загальну суму 342 997,50 грн., у тому числі ПДВ 57 166,50 грн.

Вказана операція була оформлена видатковою накладною № 79 від 20.12.2017, довіреністю на отримання ТМЦ від 06.12.2017 № 247.

Поставку здійснено на виконання умов Договору поставки № 17/07/13 від 17.07.2013, відповідно до умов якого ТОВ "КОМПАНІЯ ДІК" (Постачальник) зобов`язалося поставити на користь ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ "БУДКОМ" (Покупець) товар на умовах, за асортиментом та ціною, визначеним у специфікаціях, що є невід`ємною частиною зазначеного договору, а Покупець зобов`язався прийняти та оплатити товар, на умовах, визначених цим Договором (п.п. 1.1, 1.2, 2.1, 2.2, 3.1 Договору).

20.12.2017 сторонами було підписано специфікацію (Додаток № 78) до Договору поставки, згідно з якою Постачальник зобов`язався поставити на користь Покупця Кокс ливарний Кл-1 у кількості 48,5 т за ціною 11 875,00 грн. за тону (без ПДВ) на загальну суму 691 125,00 грн. Поставка здійснювалась на умовах Франко склад покупця, грудень 2017 р.

Доставка товару здійснювалась за рахунок Постачальника, автомобільним транспортом, про що свідчить товарно-транспортна накладна № Р79 від 20.12.2017. Доставка здійснювалась перевізником ТОВ "Запорізька шляхова машинна станція № 1" відповідно до умов договору на перевезення вантажів автомобільним транспортом та надання послуг вантажною технікою № 2017/012 від 01.01.2017. Факт здійснення автомобільного перевезення підтверджується також актом здачі прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-2017676 від 20.12.2017, платіжним дорученням про сплату послуг перевізника № 185 від 30.01.2018.

Розрахунок за поставлений товар було здійснено ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ "БУДКОМ" в березні 2018 р., про що свідчать виписки з банківського рахунку позивача, відкритих у ПАТ "Креді Агріколь Банк" за 12.03.2018, 15.03.2018, 21.03.2018.

В свою чергу, придбання товару, що був поставлений на користь ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ "БУДКОМ", здійснювалось позивачем у Публічного акціонерного товариства "Кокс" (Росія) відповідно до умов зовнішньоекономічного контракту № В 6/07-17 від 15.03.2017, відповідно до умов п. 1 якого вказаний контрагент зобов`язався поставити на адресу позивача коксову продукцію орієнтовною кількістю 2500 тон. Відповідно до п.п. 1-4 вказаного контракту номенклатура, кількість, ціна, строки поставки, вимоги щодо якості товару та умов поставки визначаються сторонами у специфікаціях, що є невід`ємною частиною Контракту. Відповідно до погодженої сторонами Контракту специфікації від 27.06.2017 (Додаток 2 до контракту № В 6/07-17 від 15.03.2017) ПАТ "Кокс" зобов`язався поставити на адресу позивача Кокс ливарний, фракція +60мм, ГОСТ 3340-88, марка КЛ-І, КЛ-ІІ в кількості до 200 т сухої ваги за ціною 360 доларів США за 1 т, на умовах СРТ станція Соловей, строк поставки липень 2017 р.

На виконання умов Контракту та специфікації постачальник ПАТ "Кокс" здійснив оформлення рахунків-фактур (інвойсів) на поставку коксу ливарного, фракція +60 мм:

- № 2 від 28.06.2017 в кількості 200 т на суму 72000 долари США,

- № 4361 від 25.07.2017 в кількості 41,333 т на суму 14879,88 долари США,

- № 4461 від 27.07.2017 в кількості 42,388 т на суму 15259,68 долари США,

- № 4583 від 31.07.2017 в кількості 39,292 т на суму 14145,12 долари США.

Доставка товару від станції відправлення "Кемерово" до станції призначення "Запоріжжя-Вантажне" здійснювалося партіями за залізничними накладними № 23722391- 44,200 т, 23710195 - 43,100 т, 23745466 - 41,100.

Митне оформлення партій товару у режимі імпорту було здійснено за вантажними митними деклараціями № иАІ 12080/2017/016521 від 08.08.2017- 87,300 т (залізничні накладні № 23722391, 23710195), № ИАІ 12080/2017/016770 від 11.08.2017 -41,100 т (залізнична накладна № 23745466). У вказаних ВМД визначено код товару за УКТ ЗЕД 2704001900, що відповідає коду товару, який зазначений у податковій накладній від 20.12.2017 №7.

Якість товару підтверджена сертифікатами постачальника на партію № 204 від 25.07.2017, від 27.07.2017, на партію № 205 від 31.07.2017.

На залізничній станції призначення "Запоріжжя-Вантажне" вантажно- розвантажувальні роботи (наволочний вантаж) та зберігання вантажу здійснювалися СП "Запорізька механізована дистанція вантажно-розвантажувальних робіт" Регіональної філії "Придніпровська залізниця" ПАТ "Українська залізниця" на підставі Договору надання комплексу послуг, пов`язаних з переробкою вантажів та експедируванням № ПрМЧ-З-17/НЮдч від 01.01.2017, укладеним між позивачем та ПАТ "Українстка залізниця".

Факт виконання вантажно-розвантажувальних робіт підтверджується актами № 239 від 12.08.2017, № 2488 від 14.08.2017, надання послуг зі зберігання вантажу підтверджується актами приймання виконаних робіт № 09081093 від 09.08.2017, № 14081093 від 14.08.2017, надання послуг з користування вагонами підтверджується актом № 14080271 від 14.08.2017.

Оплата послуг виконавця здійснювалась платіжними дорученнями від 07.08.2017 № 41, від 11.08.2017 № 49, від 14.08.2017 № 50, від 15.08.2017 № 52, від 19.08.2017 № 56.

Надалі вантаж транспортувався на відкритий майданчик позивача, що знаходиться за адресою м. Запоріжжя, вул. Північне шосе 12-А, автомобільним транспортом перевізника ФОП Овчаренко А.А. на підставі договору на перевезення вантажу № 112 від 01.01.2017, укладеного між перевізником та позивачем. Факт здійснення перевезення вантажу підтверджується товарно-транспортними накладними № 11 від 08.08.2017, № 12 від 08.08.2017, № 13 від 09.08.2017, № 14 від 10.08.2017, № 15 від 11.08.2017, № 16 від 14.08.2017, актом виконаних робіт № ОВ-0000189 від 14.08.2017. Оплату послуг перевізника здійснено платіжним дорученням № 55 від 19.08.2017.

Відкритий майданчик, на якому здійснювалось зберігання належного позивачу товару та його відвантаження, використовувалось останнім на умовах найму за договором оренди № 10/04/13 від 10.04.2013, укладеного між позивачем як орендарем та ТОВ "Металургмонтаж-205" як орендодавця. Умовами п. 1.1 вказаного договору передбачено, що Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове платне користування відкритий майданчик, розташований за адресою м. Запоріжжя, вул. Північне шосе 12-А, загальною площею 200 м кв. Додатковою угодою № 10 від01.08.2016 площа орендованого майданчику була зменшена до 188,67 м кв., а додатковою угодою № 2 від 01.10.2017 - до 108,67 м кв.

Факт надання послуг з оренди відкритого майданчику в серпні-грудні 2017 р. (період, протягом якого Товар зберігався на відкритому майданчику) підтверджується актами здачі-прийняття робіт (надання послуг):

- № ОУ-0000223 від 31.08.2017 на суму 2080,06 грн.

- № ОУ-0000254 від 30.09.2017 на суму 2080,06 грн.

- № ОУ-0000283 від 31.10.2017 на суму 2080,06 грн.

- № ОУ-0000313 від 30.11.2017 на суму 2080,06 грн.

- № ОУ-0000347 від 31.12.2017 на суму 2080,06 грн.

Вантажно-розвантажувальні роботи на відкритому майданчику з належним позивачу вантажем здійснювались ТОВ "Металургмонтаж-205" на підставі Договору про виконання вантажно-розвантажувальних робіт № 01/07/14 від 01.07.2014.

Факт виконання вантажно-розвантажувальних робіт на відкритому майданчику в серпні-грудні 2017 р. (період, протягом якого Товар зберігався на відкритому майданчику) підтверджується актами здачі-прийняття робіт (надання послуг):

- № ОУ-0000224 від 31.08.2017 на суму 1420,00 грн.

- № ОУ-0000255 від 30.09.2017 на суму 1420,00 грн.

- № ОУ-0000284 від 31.10.2017 на суму 1420,00 грн.

- № ОУ-0000314 від 30.11.2017 на суму 1420,00 грн.

- № ОУ-0000348 від 31.12.2017 на суму 1420,00 грн.

З зазначеного відкритого майданчика належний позивачу товар відвантажувався на користь покупців, в тому числі на користь ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ "БУДКОМ", що підтверджується товарно-транспортною накладною № Р79 від 20.12.2017.

За результатом цієї господарської операцієї було складено та направлено на реєстрацію податкову накладну від 20.12.2017 року №7, разом з тим, реєстрація зазначеної накладної була зупинена з причин: «відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним «відповідно до п.201.16 ст.201 ПКУ реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених Наказом МФУ від 13.06.2017 №567. За результатами опрацювання СМОКР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 49.41.19-00.00. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до п. «в» п.п. 201.16.1 п. 201.16 ст.201 ПК України, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 №567 та/або Таблицею даних платника податків, яка передбачена п.4 цього наказу».

Позивачем до контролюючого органу надано пояснення та пакет документів на підтвердження реальності здійснення господарських операцій, в межах яких виписано податкову накладну № 7 від 20.12.2017, незважаючи на зазначені обставини комісією Державної фіскальної служби України 29.12.2017 прийнято рішення: №511505/38069818 про відмову в реєстрації податкової накладної №7 від 20.12.2017 в ЄРПН.

Позивач, не погодившись з правомірністю відмови відповідача в реєстрації спірних податкових накладних, звернувся з позовом до суду.

Згідно з вимогами ст. 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

За приписами пункту 201.7 статті 201 Податкового кодексу України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Положенням пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Відповідно до положень пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

В свою чергу, за приписами пункту 74.2 статті 74 Податкового кодексу України в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до положень підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 (Порядок №1246), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі, у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно пункту 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, чи зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджені наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567 (Критерії оцінки ступня ризиків; був чинним на момент виникнення спірних правовідносин).

Пункт 6 Критеріїв оцінки ступня ризиків містить у собі визначення двох різних критеріїв. Так, моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:

1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 разу більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01.01.2017 в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01.01.2017 в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);

2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб`єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 Податкового кодексу України, стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.

З огляду на приписи частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України на відповідача покладається обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення про зупинення реєстрації податкових накладних та подальших рішень щодо відмови у їх реєстрації.

Відтак, ДФС повинна надати належні та достатні докази, що зупинення реєстрації податкових накладних вчинено відповідно до приписів пункту 201.16. статті 201 Податкового Кодексу України, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, та за наявності підстав, встановлених вищезгаданими Критеріями оцінки ступеня ризиків.

З оскаржуваного рішення встановлено, що підставою для відмови у реєстрації податкових накладних є те, що ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступенів ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, а також надання позивачем копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

У Квитанції №1 зазначено лише загальне посилання на відповідність податкової накладної критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкових накладних в ЄРПН, затверджених Наказом №567.

Натомість, пп. 201.16.1. п. 201.16 ст.201 ПК України (в редакції, що діяла на момент зупинення реєстрації ПН) вимагає від контролюючого органу зазначення конкретного виду критерію або критеріїв, якщо їх виявлено два.

Посилання на невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД 49.41.19-00.00 відсутні у п. 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків.

Слід зазначити, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Вживання податковим органом загального посилання на пункт шостий Критеріїв оцінки, без наведення відповідного підпункту, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд.

Вказана правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 04.12.2018 у справі № 821/1173/17.

Відповідно до положень підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Відповідно до пункту 1 Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567 (Перелік; був чинним на момент виникнення спірних правовідносин) вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних:

1) для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством;

2) для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Враховуючи те, що під час зупинення реєстрації податкової накладної № 2402 від 25.06.2017 контролюючим органом не зазначено конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків вказане свідчить про допущене фіскальним органом порушенням вимог чинного на час застосування законодавства. Крім того, вказані дії призвели до неможливості виконання з боку позивача вимог щодо необхідності подання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної.

Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту.

Матеріалами справи підтверджено, що на виконання вимог підпунктів 201.16.1, 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України та пропозицій, викладених у квитанціях, позивачем надані документи, пояснення, якими підтверджується реальність здійснення господарської операції по зупиненій у реєстрації податковій накладній.

З урахуванням специфіки правовідносин позивача із ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ БУДКОМ», з приводу яких були складені акти № ОУ-0000224 від 31.08.2017, № ОУ-0000255 від 30.09.2017, № ОУ-0000284 від 31.10.2017, № ОУ-0000314 від 30.11.2017, №ОУ-0000348 від 31.12.2017 здачі-прийняття робіт (надання послуг), товарно-транспортна накладна №Р79 від 20.12.2017 та податкова накладна № 7 від 20.12.2017, перелік наданих документів відповідає вичерпному переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Проте, відповідачем всупереч вимогам підпункту «в» підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, не визначено вичерпного переліку документів, надання якого дало б позивачеві можливість реєстрації податкової накладної.

Відмова у прийнятті до реєстрації податкової накладної з підстав недостатності документів для прийняття рішення можлива виключно за умови наявності вичерпного переліку таких документів (пп. «в» пп. 201.16.1 п. 20.16 ст. 201 ПК України).

При відмові у прийнятті до реєстрації податкової накладної з посиланням на ненадання платником податків достатніх документів, комісія має навести дані щодо документів, надання яких дасть можливість прийняти податкову накладну до реєстрації.

Також в порушення п.п. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 ПК України (в редакції, що діяла на момент зупинення реєстрації ПН) у квитанції № 1 не вказано конкретного переліку документів, вичерпний перелік яких затверджений Наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 № 567.

В Квитанції №1 не зазначено, які саме документи складені з порушенням законодавства, які вимоги законодавства порушено позивачем при складанні документів та яких документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

Оскаржуване рішення відповідача не відповідає критеріям чіткості та зрозумілості акту індивідуальної дії, породжує його неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на можливість реалізації права або виконання обов`язку позивача.

Як вже встановлено судом, в обґрунтування позовних вимог позивачем на підтвердження своїх господарських відносин з ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ БУДКОМ» суду надані відповідні документи достатні для реєстрації податкової накладної в ЄРПН.

Щодо ненадання розрахункових документів, то їх надати було неможливо, оскільки послуги позивача, на час подачі податкової накладної, замовником оплачені не були, про що позивач зазначав у відповіді на відзив.

Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

В даному випадку, під час розгляду справи відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б твердження позивача, та не навели обґрунтованих мотивів прийняття рішення від 29.12.2017 №511505/38069819.

В той же час, зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарських операцій між позивачем та контрагентом, та на те, що такі документи були надані контролюючому органу, суд приходить до висновку, що останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкової накладної № 7 від 20.12.2017.

Враховуючи вище викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість та необхідність задоволення позовних вимог позивача про визнання протиправними та скасування рішення від 29.12.2017 №511505/38069819 про відмову у реєстрації податкової накладної №7 від 20.12.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

При цьому, суд звертає увагу, що відповідно до вимог п. 201.1, 201.10 ст. 201 ПК України реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов`язків платника податків.

У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим.

Так, пунктом 28 Порядку №117, окрім іншого, визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийнято та набрало чинності рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

При цьому, згідно з нормами п.п. 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року № 1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Отже, реєстрація в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням ДФС України.

Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи і не спростовано відповідачами, надані позивачем документи підтверджували реальність здійснення господарських операцій по поданій податковій накладній. Документи складені з дотриманням вимог законодавства і були достатніми для реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Обставин, які б унеможливлювали реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, судом не встановлено.

Відповідно ч. 3 ст. 245 КАС України, у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Таким чином, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, суд дійшов висновку про необхідність зобов`язання Державної фіскальної служби України зареєструвати податкову накладну № 7 від 20.12.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою направлення її на реєстрацію ТОВ «Компанія ДІК».

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовній вимоги підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Матеріалами справи встановлено факт сплати судового збору у розмірі 3524 гривні 00 копійок, що підтверджується платіжним дорученням від 13 вересня 2018 року №386.

На користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ДФС України підлягає стягненню судовий збір у розмірі 3524 гривні.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія ДІК» (69006, м. Запоріжжя, вул. Північне шосе, буд.12-А, код ЄДРПОУ 38069818) до Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, буд.8, код ЄДРПОУ 39292197) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії – задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 29.12.2017 №511505/38069819 про відмову у реєстрації податкової накладної від 20.12.2017 №7, видану Товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія ДІК» на користь ТОВ «Торговий дім «Будком» на суму ПДВ 57166,25 грн..

Зобов`язати ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі накладних податкову накладну від 20.12.2017 №7, видану Товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія ДІК» на користь ТОВ «Торговий дім «Будком» на суму ПДВ 57166,25 грн.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія ДІК» судовий збір в розмірі 3524,00 грн. (три тисячі п`ятсот двадцять чотири гривні 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 25.06.2019.

Суддя М.С. Лазаренко