Рішення № 82894178, 08.07.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.07.2019
Номер справи
240/6484/19
Номер документу
82894178
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 липня 2019 року м. Житомир справа № 240/6484/19

категорія 112030100

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Черняхович І.Е., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у проведенні йому перерахунку пенсії відповідно до довідки №85/9943 від 14.02.2019;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 01 січня 2016 року перерахунок його пенсії відповідно до ст. 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у порядку і розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №85/9943 від 14 лютого 2019 року, виготовленої та направленої до відповідача Ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області.

Крім того, в прохальній частині позовної заяви позивач просить встановити судовий контроль за виконанням рішення шляхом зобов`язання відповідача подати у місячний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ України та на даний час перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Житомирській області, де отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". На виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 24.09.2018 та постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 17.01.2019 у справі №0640/3774/18 Ліквідаційною комісією УМВС в Житомирській області до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області була направлена нова довідка №85/9943 від 14.02.2019 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії станом на січень 2016 року. Позивач вказує, що звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перерахунок йому пенсії на підставі нової довідки №85/9943 від 14.02.2019, однак отримав відмову з посиланням на те, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 24.09.2018 у справі №0640/3774/18 жодних зобов`язань на Головне управління не покладено, а тому підстав для проведення перерахунку немає.

Відмову у перерахунку пенсії позивач вважає такою, що порушує його права. У зв`язку з нездійсненням відповідачем перерахунку та виплати пенсії позивач звернувся з даним позовом до суду.

В підтвердження законності своїх позовних вимог позивач посилається на статтю 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанову Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", постанову Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", відповідно до яких з 01 січня 2016 року передбачений перерахунок раніше призначеної, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пенсії.

Ухвалою судді від 02 травня 2019 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху, а позивачу надано строк для усунення зазначених в ній недоліків позовної заяви.

10 травня 2019 року до відділу документального забезпечення суду від ОСОБА_1 на виконання вимог ухвали від 02 травня 2019 року надійшла заява з усуненими недоліками.

У зв`язку з тим, що головуючий суддя Черняхович І.Е. перебувала 10 травня 2019 року у відрядження, в період з 13.05.2019 по 17.05.2019 у відпустці, в період з 20.05.2019 по 24.05.2019 у відрядженні, а в період з 28.05.2019 по 05.06.2019 на лікарняному, питання про відкриття провадження у справі було вирішено 06 червня 2019 року.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 06 червня 2019 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

27 червня 2019 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача зазначає, що на виконання вимог ч. 4 ст. 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області від 17.03.2018 №85/9943 ОСОБА_1 було здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2016. В подальшому до відповідача надійшла довідка №85/9943 від 14.02.2019 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії станом на січень 2016 року, видана Ліквідаційною комісією УМВС в Житомирській області до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 24.09.2018 та постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 17.01.2019 у справі №0640/3774/18. Водночас, у зв`язку з тим, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 24.09.2018 у справі №0640/3774/18 на Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зобов`язань щодо перерахунку пенсії позивачу не покладено, відповідач вважає позов безпідставним та необґрунтованим, а тому просить відмовити в його задоволенні.(а.с.43-44).

05 липня 2019 року до відділу документального забезпечення суду надійшло клопотання, в якому ОСОБА_1 , керуючись ч. 5 ст. 262 КАС України просив суд провести розгляд адміністративної справи № 240/6484/19 в судовому засіданні з викликом сторін.

За наслідками розгляду зазначеного клопотання, судом було прийнято ухвалу від 08 липня 2019 року, якою відмовлено в задоволенні клопотання про розгляд адміністративної справи № 240/6484/19 в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Розгляд справи проводиться за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними ст.ст.257-263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській та отримує пенсію за віком, призначену на підставі Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_2 від 01.08.2005 (а.с.12)

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області ОСОБА_1 з 01.01.2016 було здійснено перерахунок пенсії, виходячи з розміру грошового забезпечення 8010,09 гривень, зазначеного в довідці Ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області від 17.03.2018 №85/9943.

Однак позивач вважав, що в довідці Ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області від 17.03.2018 №85/9943 розмір його грошового забезпечення був визначений у меншому розмірі, ніж той, на який він мав право відповідно до закону. У зв`язку з цим ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Ліквідаційну комісію УМВС України в Житомирській області про зобов6язання виготовити та направити нову довідку.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 24.09.2018 у справі №0640/3774/18 (а.с.17-20), залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 17.01.2019 (а.с.21-24) позов ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області було задоволено та зобов`язано Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з включенням до неї розміру грошового забезпечення відповідно до Додатку № 3 постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 "Схеми посадових окладів поліцейських апарату Національної поліції" співробітників центрального апарату МВС - начальника 2-го сектору відділу внутрішньої безпеки з оперативного обслуговування органів і підрозділів внутрішніх справ у Житомирській області ДВБ ГУБОЗ МВС України у розмірі посадового окладу - 3800 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник поліції - 2200 грн., надбавка за стаж служби (45 відсотків) - 2700 грн., із урахуванням надбавок, доплат, підвищень та премій у розмірі, встановленому для поліцейських Національної поліції України.

14 лютого 2019 року Ліквідаційна комісія УМВС України в Житомирській області виконала рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 24.09.2018 у справі №0640/3774/18 та виготовила нову довідка № 85/9943 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії (а.с.14) та надіслала її до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

23 квітня 2019 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою, в якій просив здійснити перерахунок його пенсії на підставі нової довідки від 14.02.2019 № 85/9943 про розмір грошового забезпечення, наданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області (а.с.35). Однак, відповідач листом від 03.05.2019 №О-2053 відмовив ОСОБА_1 у перерахунку пенсії та повідомив про те, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 24.09.2018 у справі №0640/3774/18 жодних зобов`язань на Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області не покладено, тому відповідач зазначив, що підстав для проведення перерахунку пенсії відповідно до довідки від 14.02.2019 № 85/9943 немає.(а.с.36).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, регулює Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-XII).

Відповідно частини 4 статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній з 01.01.2016 - на момент виникнення спірних правовідносин), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

29.12.2015 року набрав чинності Закон України від 23.12.2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей".

Вищезазначеним законом внесено доповнення до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а саме: статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", яка набирала чинності з дня її опублікування та застосовується з дня набрання чинності Законом України "Про Національну поліції", встановлено грошове забезпечення поліцейських.

Постановою Кабінету Міністрів від 18.11.2015 № 947, чинною станом на 01.01.2016, внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" та затверджено нові схеми посадових окладів керівних працівників та спеціалістів міжрегіонального та регіональних територіальних органів МВС та керівних працівників та спеціалістів міжрегіональних територіальних органів Національної поліції.

Встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та Постановою Кабінету Міністрів України від 18.11.2015 № 947 "Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268" розміри грошового забезпечення працівників поліції значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Положеннями абзацу 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 02.07.2015 № 580-VIII "Про Національну поліцію" (далі - Закон № 580-VIII) встановлено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до статті 102 Закону № 580-VIII пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відтак, відповідно до Закону України від 23.12.201 № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статті 63 Закону №2262-XII зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови № 988, яка набрала чинності 02.12.2015.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393", яка набрала чинності 20.02.2008.

Пунктами 1, 2, 3 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України - Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв`язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені ч. 2, 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

21 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", згідно з п. 3 якої зобов`язано перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Крім того, передбачено виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку: з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року; з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Відповідно до п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45.

З аналізу вищезазначених норм та положень частини 2 статті 51 Закону №2262-ХІІ вбачається, що перерахунок пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій є рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють Пенсійний фонд України.

В даному випадку підстави для перерахунку пенсії позивачу виникли з прийняттям Кабінетом Міністрів України Постанови від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", яка набрала чинності 02.12.2015.

Позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 01 січня 2016 року.

Відповідний перерахунок пенсії позивачу був проведений з урахуванням видів грошового забезпечення, зазначених у довідці Ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області від 17.03.2018 № 85/9943, згідно якої, розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 складав: посадовий оклад - 2950,00 грн., оклад за військовим (спеціальним ) званням підполковник поліції - 2200,00 грн., надбавка за вислугу років (45%) - 2295,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 435,00 грн., премія (2,3%) - 180,09 грн., всього - 8010,09 гривень.

З матеріалів справи вбачається, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 24.09.2018 у справі №0640/3774/18 було встановлено, що вищезазначена довідка не включала всіх видів грошового забезпечення та премій на які відповідно до закону позивач мав право, а тому Ліквідаційну комісію УМВС України в Житомирській області зазначеним рішенням було зобов`язано виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з включенням до неї розміру грошового забезпечення відповідно до Додатку № 3 постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 "Схеми посадових окладів поліцейських апарату Національної поліції" співробітників центрального апарату МВС - начальника 2-го сектору відділу внутрішньої безпеки з оперативного обслуговування органів і підрозділів внутрішніх справ у Житомирській області ДВБ ГУБОЗ МВС України у розмірі посадового окладу - 3800 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник поліції - 2200 грн., надбавка за стаж служби (45 відсотків) - 2700 грн., із урахуванням надбавок, доплат, підвищень та премій у розмірі, встановленому для поліцейських Національної поліції України.

Судом встановлено, що Ліквідаційна комісія УМВС України в Житомирській області виконала рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 24.09.2018 у справі №0640/3774/18 і направила до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії за № 85/9943 від 14.02.2019 (а.с.14).

Згідно нової довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Житомирській області № 85/9943 від 14.02.2019 розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за посадою начальника 2-го сектору відділу внутрішньої безпеки в Житомирській області ДВБ ГУБОЗ МВС України складає: посадовий оклад - 3800,00 грн., оклад за військовим (спеціальним ) званням підполковник поліції - 2200,00 грн., надбавка за стаж служби (45%) - 2700,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 570,00 грн., премія (82,0 %) - 7601,40 грн., всього - 16871,40 гривень. Копія зазначеної довідки міститься в матеріалах адміністративної справи (а.с.14).

Згідно з частиною 3 статті 51 Закону України № 2262-XII в редакції, чинній з 01.01.2016, перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 24.09.2018 у справі №0640/3774/18 було встановлено, що довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 № 85/9943 від 17.03.2018 не включала грошове забезпечення в тому розмірі на який позивач мав право відповідно до закону. На підставі цього, суд приходить до висновку, що через дії Ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області, які полягали у видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 85/9943 від 17.03.2018, в якій було зазначено грошове забезпечення у меншому розмірі, позивач, після проведеного на підставі цієї довідки перерахунку, отримував пенсію в розмірі меншому, ніж той, на який він мав право.

Таким чином, з вини державного органу, який видав довідку для перерахунку пенсії, позивачу був проведений перерахунок пенсій з урахуванням меншого розміру грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, а тому на підставі ч. 3 ст. 51 Закону України № 2262-XII позивач має право на перерахунок пенсії на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області № 85/9943 від 14.02.2019, з дати виникнення права на нього, тобто з 01.01.2016.

Враховуючи викладене, у відповідача після отримання нової довідки № 85/9943 від 14.02.2019 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 виник обов`язок з перерахунку його пенсії саме з 01.01.2016.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не доведено правомірності своєї бездіяльності щодо не проведення позивачеві перерахунку та виплати пенсії.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, дослідивши пояснення позивача та заперечення відповідача, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що відмова відповідача в перерахунку пенсії позивача на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 85/9943 від 14.02.2019 є протиправною, а позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення на підставі ст. 382 КАС України, суд зазначає наступне.

Частиною першою статті 382 КАС України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Зі змісту наведеної правової норми випливає, що зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, яке має застосовуватися у виключних випадках.

Поряд з цим суд ураховує, що позивачем не наведено причин та не надано доказів, які б свідчили про те, що відповідач може ухилятися від виконання рішення суду.

Приймаючи до уваги обставини даної справи, суд не вважає за необхідне зобов`язувати суб`єкта владних повноважень подавати звіт про виконання даного судового рішення, а тому відмовляє у встановленні судового контролю за виконанням постанови в даній справі.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно квитанції №38 від 23.04.2019 позивачем під час звернення до суду з вказаними позовом було сплачено судовий збір у розмірі 768,40 грн., який підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 77, 90, 242-246, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, -

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, м. Житомир, 10003; код ЄДРПОУ 13559341) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) щодо не проведення перерахунку та виплати перерахованої пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.01.2016 на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №85/9943 від 14.02.2019.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ), починаючи з 01.01.2016, перерахунок пенсії на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 14.02.2019 №85/9943 відповідно до ст. 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати у вигляді судового збору у сумі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.Е.Черняхович