Рішення № 82893684, 02.07.2019, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.07.2019
Номер справи
160/5140/19
Номер документу
82893684
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 липня 2019 року Справа № 160/5140/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіВерба І.О. при секретарі судового засіданняШелгуновій І.А. за участю представника відповідача Чохелі Т.Р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування вимог про сплату боргу (недоїмки), -

встановив:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 04.06.2019 ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування вимог про сплату боргу (недоїмки) № Ф-3358-53 від 12.11.2018 у сумі 15 819,54 грн та № Ф-3358-53 від 20.02.2019 у сумі 18 276,72 грн.

2. Разом з позовною заявою позивачем подано заяву про забезпечення позову шляхом зупинення дій вимог про сплату боргу (недоїмки) № Ф-3358-53 від 12.11.2018 у сумі 15 819,54 грн та № Ф-3358-53 від 20.02.2019 у сумі 18 276,72 грн, прийнятих Головним управління ДФС Дніпропетровської області до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі.

3. Ухвалою суду від 06.06.2019 заяву ОСОБА_1 про вжиття заходів адміністративного позову задоволено: вжито заходи забезпечення адміністративного позову у справі № 160/5140/19, зупинено дію вимог про сплату боргу (недоїмки) № Ф-3358-53 від 12.11.2018 та № Ф-3358-53 від 20.02.2019, прийнятих Головним управління ДФС Дніпропетровської області до набрання законної сили остаточним судовим рішенням в адміністративній справі № 160/5140/19.

4. Ухвалою суду від 10.06.2019 прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі № 160/5140/19, призначено справу до судового розгляду на 02.07.2019.

5. 25.06.2019 надійшла заява позивача про розгляд справи за його відсутності.

6. 02.07.2019 надійшов відзив на адміністративний позов.

7. У судове засідання 02.07.2019 позивач не прибув, представник відповідача проти позову заперечив повністю.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

8. Позивач вважає вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 12.11.2018 № Ф-3358-53 та від 20.02.2019 № Ф-3358-53 зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування Головного управління ДФС у Дніпропетровської області протиправними, незаконними та такими, що підлягають скасуванню.

9. Позивач зазначає, що 01.10.2014 був прийнятий на посаду водія автотранспортних засобів до Товариства з додатковою відповідальністю «Новомосковське автотранспортне підприємство», про що був зроблений відповідний запис у трудовій книжці НОМЕР_1 , наказ № 216 від 01.10.2014.

10. Відповідно до виписки з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового соціального страхування Пенсійного фонду України (форма ОК-50) від 15.03.2019 та виписки (форма ОК-7) від 13.05.2019 зазначено, що позивач є застрахованою особою і єдиний внесок за нього регулярно нараховувався та сплачувався роботодавцем в розмірі не менше мінімального, що включає обов`язок по сплаті єдиного внеску позивачем як фізичною особою-підприємцем, зокрема в період, коли позивач був найманим працівником.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

11. Відповідач проти позову заперечив повністю зазначивши, що ОСОБА_1 є платником єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та перебуває на обліку в Новомосковській ДПІ Лівобережного управління ГУ ДФС у Дніпропетровській області з 01.06.2001.

12. Проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності відбулося 26.02.2019.

13. Податкова звітність позивачем не подавалась, доходів він не отримував, як наслідок, повинен був сплачувати (враховуючи зміни до Закону України № 2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», які набули чинності з 01.01.2017, що стосується платників, які перебувають на загальній системі оподаткування та якими не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року) суму єдиного внеску, яка не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску. Отже, за 2017 рік ця сума була 3 200 грн (мінімальна заробітна плата) х 22% = 704 грн/місяць, 2018 рік 3 723 грн х 22% = 819,06 грн/місяць, 2019 рік 4 173 грн х 22% = 918,06 грн.

14. Згідно даних інформаційної системи контролюючого органу ОСОБА_1 був нарахований єдиний соціальний внесок за 2017 рік у сумі 8 448 грн, за чотири квартали 2018 року 9 828,72 грн.

15. Загальна сума недоїмки складає 17 635,25 грн станом на 27.06.2019 з врахуванням стягнення в межах виконавчого впровадження в сумі 641,47 грн, платіжним дорученням № 2833 від 19.06.2019.

16. Згідно опису документів заява про припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця направлена державному реєстратору лише 26.02.2019.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

17. Згідно з відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ОСОБА_1 був зареєстрований фізичною особою-підприємцем Новомосковською районною адміністрацією Дніпропетровської області 29.05.2001, номер запису 22290170000012995. Основний вид діяльності код КВЕД 49.32 надання послуг таксі.

18. 12.11.2018 Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області складено ОСОБА_1 вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 12.11.2018 № Ф-3358-53 на суму боргу 15 819,54 грн (а.с.17), направлена поштою 08.02.2019, вручена 15.02.2019 (а.с.71, 73).

19. 20.02.2019 Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області складена ОСОБА_1 вимога про сплату боргу (недоїмки) від 20.02.2019 № Ф-3358-53 на суму боргу 18 276,72 грн (а.с.18), направлена поштою 15.05.2019, вручено 20.05.2019 (а.с.72-73).

20. Припинення діяльності фізичної особи-підприємця зареєстровано 26.02.2019, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис 2229006002012995.

21. В інтегрованій картці платника з обліку єдиного внеску фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 здійснено наступні записи (а.с.69-70):

- 09.02.2018 нараховано розрахункову суму єдиного внеску за рік, нарахування єдиного внеску № 3456130/еv від 09.02.2018 термін сплати 09.02.2018 на суму 8 448 грн;

- 09.02.2018 збільшено недоїмки невизначений документ №?, нарахування єдиного внеску № 3456130/еv від 09.02.2018 на суму 8 448 грн;

- 19.04.2018 нараховано ЄВ ФОП, втому числі на спрощеній системі та фермерам, нарахування єдиного внеску № 6072015/еv від 19.04.2018 терміном сплати 19.04.2018 на суму 2 457,18 грн;

- 19.04.2018 збільшено недоїмки невизначений документ №?, нарахування єдиного внеску №6072015/еv від 19.04.2018 на суму 2 457,18 грн;

- 19.07.2018 нараховано ЄВ ФОП, втому числі на спрощеній системі та фермерам, нарахування єдиного внеску № 7453487/еv від 19.07.2018 термін сплати 19.07.2018 на суму 2 457,18 грн;

- 19.07.2018 збільшено недоїмки невизначений документ №? по нарахування єдиного внеску № 7453487/еv від 19.07.2018 на суму 2 457,18 грн;

- 19.10.2018 нараховано ЄВ ФОП, втому числі на спрощеній системі та фермерам, нарахування єдиного внеску № 8849409/еv від 19.10.2018 терміном сплати 19.10.2018 на суму 2 457,18 грн;

- 19.10.2018 збільшено недоїмки невизначений документ №? по нарахування єдиного внеску № 8849409/еv від 19.10.2018 на суму 2 457,18 грн;

- 31.12.2018 сальдо на початок року 15 819,54 грн;

- 21.01.2019 нараховано ЄВ ФОП, втому числі на спрощеній системі та фермерам, нарахування єдиного внеску № 94372/еv від 21.01.2019 терміном сплати 21.01.2019 на суму 2 457,18 грн;

- 21.01.2019 збільшено недоїмки невизначений документ №? по нарахування єдиного внеску № 94372/еv від 21.01.2019 на суму 2 457,18 грн;

- 30.06.2019 недоїмка у розмірі 17 635,25 грн.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

22. Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку врегульовані Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі - Закон № 2464-VI).

23. Статтею 1 Закону № 2464-VI наведено визначення наступних термінів:

- мінімальний страховий внесок - сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця;

- недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.

24. Відповідно до пункту 4 частини першої статті 4 Закону № 2464-VI платники єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.

25. У разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця така фізична особа користується правами, виконує обов`язки та несе відповідальність, що передбачені для платника єдиного внеску, в частині діяльності, яка здійснювалася нею як фізичною особою - підприємцем (частина четверта статті 6 Закону № 2464-VI).

26. База нарахування єдиного внеску визначається згідно статті 7 Закону № 2464-VI, а саме, єдиний внесок нараховується:

2) для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць;

Абзацом другим пункту 2 частини першої статті 7 Закону № 2464-VI встановлено, що у разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов`язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (абзац другий пункту 2 частини першої статті 7 Закону № 2464-VI);

3) для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

27. Частиною четвертою статті 8 Закону № 2464-VI визначено, що порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається цим Законом, в частині адміністрування - Податковим кодексом України, та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

28. Єдиний внесок для платників, зазначених у статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 22 відсотки до визначеної статтею 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску. У разі якщо база нарахування єдиного внеску не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума єдиного внеску розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та ставки єдиного внеску (частина п`ята статті 8 Закону № 2464-VI).

29. Відповідно до частини третьої статті 9 Закону № 2464-VI обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

30. Органи доходів і зборів мають право проводити перевірки у фізичних осіб - підприємців бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів про нарахування, обчислення та сплату єдиного внеску, достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру, отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості (зокрема письмові) з питань, що виникають під час такої перевірки. Документальні та камеральні перевірки проводяться у порядку, встановленому Податковим кодексом України (пункт 2 частини першої статті 13 Закону № 2464-VI).

31. Згідно частини першої статті 25 Закону № 2464-VI:

- рішення, прийняті органами доходів і зборів та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов`язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами;

- положення цієї статті поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов`язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок;

- орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату;

- вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом;

- платник єдиного внеску зобов`язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

32. Процедура нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) страхувальниками, визначеними Законом № 2464-VI, нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів визначена «Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 04.05.2018 № 469, далі - Інструкція № 449).

33. Згідно пункту 3 Розділу VI Інструкції № 449 органи доходів і зборів надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки), якщо:

- дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску органами доходів і зборів;

- платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску;

- платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.

34. У випадку, передбаченому абзацом другим цього пункту, вимога про сплату боргу (недоїмки) приймається відповідним органом доходів і зборів протягом 10 робочих днів з дня, що настає за днем вручення платнику акта перевірки, а за наявності заперечень платника єдиного внеску до акта перевірки приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки.

35. Орган доходів і зборів надсилає (вручає) вимогу про сплату боргу (недоїмки) платнику єдиного внеску протягом трьох робочих днів з дня її винесення.

36. Пунктом 4 Розділу VI Інструкції № 449 встановлено, що вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з інформаційної системи органу доходів і зборів за формою з додатком 7 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи).

VІ. ОЦІНКА СУДУ

37. Вирішуючи спір по суті, суд виходить із того, що відповідно до частини третьої статті 9 Закону № 2464-VI обчислення недоїмки єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

38. З матеріалів справи судом встановлено, що звітність платком єдиного внеску не надавалась, нарахування сум недоїмки по єдиному внеску та відображення нарахувань в інтегрованій картці здійснено органом доходів і зборів без проведення перевірки, у порядку встановленому Податковим кодексом України.

39. Таким чином, оскаржувані вимоги про сплату боргу (недоїмки) прийняті всупереч встановленому порядку, передбаченому частиною третьою статті 9 Закону № 2464-VI та пунктами 3, 4 Розділу VI Інструкції № 449.

40. При цьому, відповідачем не встановлено, чи здійснювалась позивачем підприємницька діяльність у звітних періодах, на якій системі оподаткування перебував платник, чи відноситься платник внеску до осіб, які звільняються від сплати єдиного внеску.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

41. З системного аналізу матеріалів справи та наведених норм законодавства, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявленого позову та його задоволення, у зв`язку із чим на користь позивача присуджуються витрати на сплату судового збору за подання цього позову.

42. Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (код НОМЕР_2 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 39394856; вул. Сімферопольська, 17-А, м. Дніпро, 49000) про визнання протиправними та скасування вимог про сплату боргу (недоїмки) - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ф-3358-53 від 12.11.2018 у сумі 15 819,54 грн зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, складену Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області.

3. Визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ф-3358-53 від 20.02.2019 у сумі 18 276,72 грн зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, складену Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області.

4. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Дніпропетровській області понесені судові витрати на сплату судового збору у розмірі 1 536,80 грн.

5. Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

6. Повне рішення складено 08.07.2019.

Суддя І.О. Верба