Ухвала суду № 82890165, 25.06.2019, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
25.06.2019
Номер справи
522/14005/17
Номер документу
82890165
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

25.06.2019

Справа № 522/14005/17

Провадження по справі № 1-кс/522/12443/19

УХВАЛА

25 червня 2018 року Місто Одеса

Слідчий суддя місцевого Приморського районного суду м. Одеси Коваленко В.М., за участю секретаря Гулям У.Х., прокурора Данилко А.С., захисника Вдовиченко А.В., підозрюваного ОСОБА_1 , розглянувши у судовому засіданні клопотання слідчого в ОВС слідчого відділу управління з розслідування кримінальних проваджень слідчими органів прокуратури та процесуального керівництва прокуратури Одеської області Патраманського М.А., погоджене з прокурором відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях управління з розслідування кримінальних проваджень слідчими органів прокуратури та процесуального керівництва прокуратури Одеської області Лященко А.В. про відсторонення від посади ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця села Тишківка, Добровольського району, Кіровоградської області, громадянина України, українця, старшого техніка відділення інспекторів прикордонної служби «Павлівка» Подільського прикордонного загону Південного регіонального управління ДПС України, старшого прапорщика одруженого, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ч.2 ст.364, ч.3 ст.368 КК України, -

У С Т А Н О В И В:

Органами досудового розслідування ОСОБА_1 підозрюється у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст.364, ч.3 ст.368 КК України, за наступних обставин.

Згідно з наказом тимчасово виконуючого обов`язки начальника 2 прикордонного загону Південного регіонального управління Державної прикордонної служби від 25.06.2018 № 148-ос, старшого прапорщика ОСОБА_1 призначено на посаду старшого техніка відділення інспекторів прикордонної служби «Павлівка» Подільського прикордонного загону Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України.

У період з 11 години 00 хвилин по 16 годину 05 хвилин, 16.06.2019 старший прапорщик ОСОБА_2 заступив на службу у пункт пропуску «Йосипівка» для виконання обов`язків прикордонного наряду «Старший прикордонних нарядів у пункті пропуску та «Перевірка документів».

Відповідно до «Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України» затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 19.10.2015 № 1261

Відповідно до пункту 2, розділу 2, частини 1 «Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України» затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 19.10.2015 № 1261 (далі Інструкції) старшими нарядів можуть бути призначені офіцери та військовослужбовці з числа сержантського, старшинського чи рядового складу або працівники Державної прикордонної служби України, які пройшли відповідну підготовку, здали заліки та допущені до самостійного несення служби старшим прикордонного наряду наказом начальника прикордонного загону (окремого контрольно-пропускного пункту).

Відповідно до пункту 3, розділу 2, частини 1 (Інструкції) прикордонник, призначений старшим наряду, з часу оголошення про це йому особою, яка віддавала наказ на охорону державного кордону, і до доповіді про виконання поставленого завдання, здачі озброєння, боєприпасів та предметів екіпіровки є прямим начальником для особового складу прикордонного наряду

Пунктом 4, розділу 2, частини 1 (Інструкції) встановлено, що старший наряду несе повну відповідальність за охорону визначеної ділянки, точне виконання наказу на охорону державного кордону, дії і дисципліну підпорядкованих йому на період служби прикордонників.

Відповідно до пункту 4, розділу 2, частини 1 (Інструкції) старший наряду зобов`язаний:

-знати й застосовувати положення документів, які регламентують охорону державного кордону в частині, що його стосується, а також положення цієї Інструкції;

-організувати службу прикордонного наряду відповідно до одержаного наказу;

-неухильно стежити за дотриманням складом прикордонного наряду дисципліни та правопорядку;

-забезпечити готовність до дій і пильне несення служби прикордонним нарядом;

-постійно здійснювати контроль за діями підпорядкованих йому прикордонників і керувати прикордонним нарядом;

Відповідно до пункту 11, розділу 2, частини 2 (Інструкції) прикордонним нарядам забороняється:

-приймати будь-які предмети (речі) від будь-яких осіб та передавати предмети (речі) будь-кому, якщо інше не встановлено законодавством України;

-надавати будь-кому інформацію про осіб, транспортні засоби, вантажі, що переміщуються через державний кордон, якщо інше не передбачено законом;

-надавати переваги в перетинанні державного кордону або при в`їзді на тимчасово окуповану територію та виїзді з неї особам, транспортним засобам та вантажам;

-вносити до баз даних завідомо неправдиву інформацію;

-торкатися будь-яких підозрілих предметів, виявлених на ділянці, що охороняється;

-залишати ділянку, що охороняється (місце несення служби), або переміщуватись на іншу до зміни чи закінчення терміну несення служби, а також змінювати маршрут руху, крім випадків, передбачених пунктом 10 глави 2 цього розділу;

-залишати без нагляду, передавати іншим особам зброю та предмети екіпіровки;

-відключати без дозволу старшого зміни прикордонних нарядів - технічні комплекси (станції) i залишати без контролю їх екрани;

-освітлювати променем прожектора територію суміжної держави, кораблі (катери), вертольоти та літаки, засліплювати машиністів потягів та водіїв інших транспортних засобів;

-заходити без службової потреби в службові та інші приміщення, які знаходяться на ділянці, що охороняється, відвідувати транспортні засоби закордонного прямування й заходити в місця проведення контролю осіб, транспортних засобів та вантажів з неслужбовою метою;

-привласнювати будь-які матеріали й предмети зі складу вантажів, які перевозять через державний кордон, а також виявлені під час огляду транспортних засобів чи знайдені у вокзальних (привокзальних) приміщеннях і на оглядових майданчиках;

-голосно розмовляти, розпалювати вогнища, курити вночі або виявляти себе іншими демаскуючими діями;

-вживати алкогольні напої, наркотичні, психотропні та токсичні речовини;

-учиняти інші дії, заборонені законодавством України та наказом на охорону державного кордону, відволікатися від несення служби.

Крім того, відповідно до статті 2 частини 1 Закону України «Про прикордонний контроль», прикордонний контроль - державний контроль, що здійснюється Державною прикордонною службою України, який включає комплекс дій і систему заходів, спрямованих на встановлення законних підстав для перетинання державного кордону особами, транспортними засобами і переміщення через нього вантажів.

Частиною 2 статті 2 Закону України «Про прикордонний контроль», визначено прикордонний контроль здійснюється з метою протидії незаконному переміщенню осіб через державний кордон, незаконній міграції, торгівлі людьми, а також незаконному переміщенню зброї, наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, боєприпасів, вибухових речовин, матеріалів і предметів, заборонених до переміщення через державний кордон.

3. Прикордонний контроль здійснюється щодо:

1) осіб, які перетинають державний кордон;

2) транспортних засобів, що перевозять через державний кордон осіб та вантажі;

3) вантажів, що переміщуються через державний кордон.

4. Прикордонний контроль включає:

1) перевірку документів;

2) огляд осіб, транспортних засобів, вантажів;

3) виконання доручень правоохоронних органів України;

4) перевірку виконання іноземцями, особами без громадянства умов перетинання державного кордону у разі в`їзду в Україну, виїзду з України та транзитного проїзду територією України;

5) реєстрацію іноземців, осіб без громадянства та їх паспортних документів у пунктах пропуску через державний кордон;

6) перевірку автомобільних транспортних засобів з метою виявлення викрадених.

5. Прикордонний контроль забезпечується шляхом:

1) установлення режиму в пунктах пропуску через державний кордон та здійснення контролю за його додержанням;

2) застосування технічних засобів прикордонного контролю, використання службових собак та інших тварин;

3) створення і використання баз даних про осіб, які перетнули державний кордон, вчинили правопорушення, яким не дозволяється в`їзд в Україну або яким тимчасово обмежено право виїзду з України, про недійсні, викрадені і втрачені паспортні документи, а також інших передбачених законом баз даних;

4) спостереження за транспортними засобами і в разі потреби їх супроводження;

5) здійснення адміністративно-правових, а також оперативно-розшукових заходів;

6) організації і забезпечення взаємодії з підприємствами, установами та організаціями, діяльність яких пов`язана з міжнародним сполученням;

7) координації дій контрольних органів і служб.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про Державну прикордонну службу України», Державна прикордонна служба України є правоохоронним органом спеціального призначення.

Пунктом 19 статті 19 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» передбачено, що на Державну прикордонну службу України відповідно до визначених законом завдань покладається протидія і запобігання корупційним діянням та злочинам у сфері службової діяльності особового складу Державної прикордонної служби України.

Згідно зі ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», ОСОБА_2 є працівником правоохоронного органу, на якого відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, покладено обов`язки діяти лише в межах повноважень та способом, які передбачені Конституцією України та Законами України, а також він є суб`єктом відповідальності за корупційні правопорушення, передбачені

ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-VII від 14.10.2014.

Однак, всупереч взятих на себе обов`язками працівника правоохоронного органу, достовірно розуміючи суть кримінального правопорушення та передбачену за його скоєння кримінальну відповідальність, ОСОБА_1 підозрюється у скоєнні кримінального правопорушення за наступних обставин.

Досудовим розслідуванням встановлено, що під час перетину державного кордону ОСОБА_3 16.04.2019, старший прикордонних нарядів у пункті пропуску - старший технік відділення інспекторів прикордонної служби «Павлівка» Подільського прикордонного загону Південного регіонального управління ДПС України ОСОБА_1 висунув ОСОБА_3 вимогу щодо передачі неправомірної вигоди за кожний перетин кордону. Сума неправомірної вигоди під час кожного перетину кордону повинна визначатись окремо в залежності від обсягу та об`єму вантажу (товару), який буде перевозитись через державний кордон.

Так, 16 червня 2019 року, приблизно о 15.50 годин, на пункту пропуску «Йосипівка-Колосове» відділу митного оформлення № 6 митного поста «Подільськ» Одеської митниці ДФС на автомобілі, марки «Фольцваген», модель «Шаран» державний реєстраційний номер « НОМЕР_1 », прибув ОСОБА_3 , який мав здійснити перевезення вантажу - постільної білизни через державний кордон України.

Під час розмови ОСОБА_3 із старшим прикордонних нарядів у пункті пропуску - старшим техніком відділення інспекторів прикордонної служби «Павлівка» Подільського прикордонного загону Південного регіонального управління ДПС України ОСОБА_1 у останнього виник злочинний умисел, направлений на одержання неправомірної вигоди. В цей час, діючи умисно, ОСОБА_1 під час розмови з ОСОБА_3 висунув йому вимогу сплатити грошові кошти у сумі 600 доларів США за безперешкодний проїзд останнім через державного кордон із вантажем «постільною білизною» та не складання відносно останнього адміністративного протоколу за порушення правил перевезення вантажу.

В свою чергу, ОСОБА_3 , розуміючи, що не зможе перетнути державний кордон з Республіки Молдови до України без передачі неправомірної вигоди, погодився на незаконні вимоги ОСОБА_1 , та передав останньому грошові кошти у розмірі 600 доларів США після чого, ОСОБА_3 перетнув державний кордон із вантажем «постільною білизною» у кількості 188 комплектів.

Після одержання неправомірної вигоди у сумі 600 (шістсот) доларів США ОСОБА_1 затримано працівниками правоохоронних органів.

Слідчий звернувся до суду із клопотанням про відсторонення від посади ОСОБА_1 , мотивуючи його наступним.

Підозра ОСОБА_1 у скоєнні вищевказаного кримінального правопорушення обґрунтовується показами, наданими ОСОБА_3 , в ході допиту у якості свідка, протоколом огляду місця події від 16.06.2019, в ході якого у ОСОБА_1 виявлено та вилучено предмет неправомірної вигоди - 600 доларів США грн., та іншими доказами, зібраними в ході проведення досудового розслідування.

Відповідно до вимог ч. 5 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції», особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.

Злочин, передбачений ч.3 ст. 368 КК України, є злочином у сфері службової діяльності, та корупційним, у зв`язку з чим, відповідно до вимог ч. 5 ст.65 Закону України «Про запобігання корупції» підозрюваний ОСОБА_1 підлягає відстороненню від виконання службових повноважень на займаній посаді.

Підозрюваний ОСОБА_1 , обіймаючи посаду старшого техніка відділення інспекторів прикордонної служби «Павлівка» Подільського прикордонного загону Південного регіонального управління ДПС України з використанням службового становища вчинив кримінальне правопорушення, тобто перебування підозрюваного на займаній посаді сприяло вчиненню кримінального правопорушення, що також свідчить про суспільно-небезпечний характер поведінки підозрюваного під час перебування на зазначеній посаді.

Відсторонення підозрюваного від посади є необхідним заходом для запобігання подальшій його протиправній поведінці, оскільки, перебуваючи на посаді старшого техніка відділення інспекторів прикордонної служби «Павлівка» Подільського прикордонного загону Південного регіонального управління ДПС України, ОСОБА_2 може продовжити злочинну діяльність, а також може з використанням свого службового становища та займаної посади незаконно впливати і здійснювати тиск на свідків у кримінальному провадженні, зокрема ОСОБА_3 , а також свідків із числа працівників служби, з метою схилення їх до дачі завідомо неправдивих показань чи зміни показань, оскільки судом сприймаються лише покази, надані безпосередньо в судовому засіданні, тим самим перешкоджаючи кримінальному провадженню, а також може знищити чи підробити речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, зокрема щодо перетину кордону ОСОБА_4 , тому слідчий просив суд відсторонити підозрюваного від посади.

В судовому засіданні прокурор підтримав клопотання слідчого в повному обсязі.

Захисник та підозрюваний вважають клопотання необґрунтованим.

Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши надані матеріали, приходжу до висновку, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.

ОСОБА_1 підозрюється у вчиненні тяжкого злочину з використанням службового становища.

Відповідно до ч.1 ст.155 КПК України, прокурор, слідчий за погодженням з прокурором має право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування або суду під час судового провадження із клопотанням про відсторонення особи від посади.

У поданому клопотанні слідчий достатньо обґрунтував, а в судовому засіданні прокурор довів наявність конкретних підстав вважати, що підозрюваний ОСОБА_1 перебуваючи на посаді старшого техніка відділення інспекторів прикордонної служби «Павлівка» Подільського прикордонного загону Південного регіонального управління ДПС України може з використанням свого службового становища та займаної посади незаконно впливати і здійснювати тиск на свідків у кримінальному провадженні.

На цей час здійснюються першочергові слідчі та процесуальні дії, збираються докази, тому наявні ризики того, що підозрюваний із використанням займаної просади може впливати на заявника у справі чи знищити документи, які мають доказове значення.

Тому суд задовольняє клопотання слідчого, вважаючи необхідним задля досягнення завдань кримінального провадження відсторонення ОСОБА_5 від займаної посади строком в межах строку досудового розслідування.

Керуючись ст.ст.154-158 КПК України,-

У Х В А Л И В:

Клопотання кримінальних проваджень слідчими органів прокуратури та процесуального керівництва прокуратури Одеської області Патраманського М.А., погоджене з прокурором відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях управління з розслідування кримінальних проваджень слідчими органів прокуратури та процесуального керівництва прокуратури Одеської області Лященко А.В. про відсторонення від посади -задовольнити.

Відсторонити підозрюваного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від посади старшого техніка відділення інспекторів прикордонної служби «Павлівка» Подільського прикордонного загону Південного регіонального управління ДПС України на строк до 24.08.2019 року.

Виконання ухвали покласти на слідчого

Ухвала протягом п`яти днів з дня її оголошення може бути оскаржена до апеляційного суду Одеської області.

Слідчий суддя: