Рішення № 82887193, 26.06.2019, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
26.06.2019
Номер справи
908/867/19
Номер документу
82887193
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

номер провадження справи 5/57/19

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.06.2019 Справа № 908/867/19

м.Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі: судді Проскурякова К.В., при секретарі судового засідання Рачук О.О., розглянувши матеріали справи

За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю “ВЕЛЬТУМ-Запоріжжя” (69068, м.Запоріжжя, вул. Іванова, буд. 99, код ЄДРПОУ 35924440)

До відповідача: Запорізької міської ради Запорізької області (69105, м. Запоріжжя, пр.Соборний, буд. 206, код ЄДРПОУ 04053915)

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Запорізьке комунальне автотранспортне підприємство 082801 “Комунсантрансекологія” (69068, м. Запоріжжя, вул. Іванова, буд. 99, код ЄДРПОУ 03345685)

про визнання незаконним та скасування рішення

За участю представників сторін:

Від позивача: Хіврич Г.В., ордер на надання правової допомоги ЗП №114503 від 15.05.2019р., адвокат (свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю №3530 від 27.07.2018 р.)

Від відповідача: Сосновська А.Ю., довіреність №01/03-20/00320 від 01.02.2019 р.

Від третьої особи: не з`явився

СУТНІСТЬ СПОРУ:

11.04.2019 р. до господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю “ВЕЛЬТУМ-Запоріжжя” від 10.04.2019 р. за вих. №941 (вх. №940/08-07/19 від 11.04.2019 р.) до Запорізької міської ради Запорізької області про визнання незаконним та скасування рішення від 27.03.2019 р. №37 “Про припинення права постійного користування та надання у користування на умовах оренди ЗКАТП-082801 “Комунсантрансекологія” земельної ділянки по вул. Базова, 10-В”.

Відповідно до Витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 11.04.2019 р. справу №908/867/19 розподілено судді Проскурякову К.В.

Ухвалою суду від 15.04.2019 р. прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі № 908/867/19 в порядку загального позовного провадження, присвоєно справі номер провадження – 5/57/19, залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – Запорізьке комунальне автотранспортне підприємство 082801 “Комунсантрансекологія”, підготовче засідання призначено на 15.05.2019 р. з повідомленням (викликом) сторін, явку представників сторін визнано обов`язковою.

В судовому засіданні 15.05.2019 р. судом оголошено перерву до 03.06.2019 р. Ухвалою суду від 03.06.2019 р. закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду по суті, перше судове засідання з розгляду справи по суті призначено на 03.06.2019 р. з повідомленням (викликом) сторін. В судовому засіданні 03.06.2019 р. оголошено перерву до 26.06.2019 р.

У судовому засіданні 26.06.2019 р. судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 222 Господарського процесуального кодексу України, судові засідання здійснювались із застосуванням технічних засобів фіксації судового процесу за допомогою ПАК “Оберіг”.

Представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги, пояснивши, що 27.03.2019р. Запорізькою міською радою прийнято рішення “Про припинення права постійного користування та надання у користування на умовах оренди ЗКАТП-082801 “Комунсантрансекологія” земельної ділянки по вул. Базова, 10-В” №37, яким вирішено припинити ЗКАТП НОМЕР_1 “Комунсантрансекологія” право постійного користування земельною ділянкою (кадастровий номер 2310100000:07:052:0016) площею 47,0707 га по вул. Базовій АДРЕСА_1 буд АДРЕСА_2 , яка находиться в постійному користуванні на підставі рішення міської ради від 31.01.2007 р. №61/159 “Про надання ЗКАТП-082801 “Комунсантрансекологія” земельної ділянки по вул. Базовій, буд. 10-В для розташування полігону побутових відходів; надати у користування на умовах оренди строком на 19 років ЗКАТП-082801 “Комунсантрансекологія” з правом передання в суборенду третім особам земельну ділянку (кадастровий номер НОМЕР_2 :07:052:0016) площею 47,0707 га; надати згоду ЗКАТП-082801 “Комунсантрансекологія” на передачу в суборенду строком на 19 років земельної ділянки по вул. Базовій, буд. 10-В (кадастровий номер 2310100000:07:052:0016) ТОВ “ВЕЛЬТУМ-Запоріжжя” для розташування полігону побутових відходів. З прийнятим рішення позивач не погоджується та вважає, що воно прийнято з порушенням чинного законодавства, оскільки зазначена земельна ділянка перебуває у комунальній власності та передача її здійснюється за результатами проведення земельних торгів. Однак, до ЗКАТП-082801 “Комунсантрансекологія” не відноситься жодний з випадків передбачених ч.ч. 2, 3 ст. 134 Земельного кодексу України. Також, питання виділення зазначеної земельної ділянки не розглядалось профільними підрозділами Запорізької міської ради та винесено з порушенням Регламенту Запорізької міської ради. Крім того, на цій земельній ділянці знаходяться об`єкти нерухомості ТОВ “ВЕЛЬТУМ-Запоріжжя”. У 2008 р. ЗКАТП-082801 “Комунсантрансекологія” передало до статутного капіталу ТОВ “Ремондіс Запоріжжя” (на теперішній час назва підприємства - ТОВ “ВЕЛЬТУМ-Запоріжжя”) цілісний майновий комплекс поводження з твердими побутовими відходами, рідкими нечистотами та з виготовлення пам`ятників, як внесок від ЗКАТП-082801 “Комунсантрансекологія”. Право власності ТОВ “ВЕЛЬТУМ-Запоріжжя” на об`єкти нежитлової нерухомості, які розташовані на земельній ділянці в м. Запоріжжя по вул. Базова, буд. 10-В (кадастровий номер 2310100000:07:052:0016), підтверджується витягами з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності. Вважає, що належним землекористувачем спірної земельної ділянки є ТОВ “ВЕЛЬТУМ-Запоріжжя”. Також зазначає, що ТОВ “ВЕЛЬТУМ-Запоріжжя” неодноразово зверталось до органу місцевого самоврядування з приводу передання зазначеної земельної ділянки в оренду, однак ці звернення не були розглянуті.

На підставі викладеного, посилаючись на ст. 19 Конституції України, ст. 120, ч. 2 ст.122, ч.ч. 1-3 ст. 134 Земельного кодексу України, позивач просить суд визнати незаконним та скасувати рішення Запорізької міської ради від 27.03.2019 р. №37.

Представник відповідача підтримав, доводи, викладені у письмовому відзиві від 06.05.2019 р. на позовну заяву, вказавши, що відповідно до ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями. Крім того, у ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України встановлено вичерпний перелік підстав, за наявності яких передача в оренду земельної ділянки комунальної власності не підлягає на конкурентних засадах (земельних торгах). Зокрема до таких підстав віднесено будівництво, обслуговування та ремонт об`єктів інженерної інфраструктури. Згідно Правил експлуатації полігонів побутових відходів, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 01.12.2010 № 435 та ДБН В.2.4-2- «Полігони твердих побутових відходів. Основи проектування», затвердженого наказом Держбуду України від 17.06.2005 р. № 101, полігон побутових відходів - інженерна споруда. Отже, передача земельної ділянки комунальної власності для розташування та обслуговування об`єкту інженерної інфраструктури, зокрема - полігону побутових відходів проводиться без земельних торгів. Відповідач зазначає, що власник об`єкту нерухомості набуває право користування земельною ділянкою на тих самих умовах, що і попередній власник майна, право користування земельною ділянкою комунальної власності, набуте на підставі статті 120 Земельного кодексу України передбачає обов`язок землекористувача оформити права користування земельною ділянкою та зареєструвати його. Передумовою державної реєстрації є розробка відповідної землевпорядної документації. Крім того, право постійного користування може набуватися виключним переліком суб`єктів, тобто особи, не визначені в ч. 2 ст. 92 Земельного кодексу України не можуть набути право постійного користування земельною ділянкою комунальної власності. Відповідач також зазначив, що за своєю правовою природою і право постійного користуванні, і право оренди передбачає передачу земельної ділянки комунальної власності у володіння та користування, отже право суборенди відповідає та обмежується правом оренди. Відповідно вимога статті 120 Земельного кодексу України щодо передачі земельної ділянки у користування на тих самих умовах, що і у попереднього власника нерухомого майна, може бути оформлена через суборенду. Також, відповідно до положень Закону України «Про місцеве самоврядування» рішення щодо передачі в користування земельної ділянки комунальної власності є волевиявленням власника щодо укладення відповідного правочину та може бути прийнято виключно міською радою в порядку визначеному чинним законодавством України. Вказане рішення міської ради є обов`язковим для виконання на відповідній території. Вважає, що рішення Запорізької міської ради “Про припинення права постійного користування та надання у користування на умовах оренди ЗКАТП-082801 “Комунсантрансекологія” від 27.03.2019 р. №37 прийнято у відповідності до вимог чинного законодавства України. На підставі викладеного, просить суд в задоволенні позову відмовити.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача у судове засідання не з`явився.

26.06.2019 р. до суду від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача надійшла заява про розгляд справи без участі представника Запорізького комунального автотранспортного підприємства 082801 “Комунсантрансекологія”, оскільки уповноважений представник підприємства буде приймати участь у кримінальній справі, яка розглядається Бердянським міськрайонним судом Запорізької області. Зазначив, що підтримує позицію, викладену у письмових поясненнях та просить суд в задоволенні позову відмовити.

В матеріалах справи містяться письмові пояснення від 27.05.2019 р. Запорізького комунального автотранспортного підприємства 082801 “Комунсантрансекологія”, відповідно до яких третя особа заперечує проти задоволення позову з аналогічних підстав, зазначених відповідачем. Вважає, що рішення Запорізької міської ради “Про припинення права постійного користування та надання у користування на умовах оренди ЗКАТП-082801 “Комунсантрансекологія” від 27.03.2019 р. №37 відповідає вимогам чинного земельного законодавства України та не порушує порядку передачі земельної ділянки у користування з дотриманням вимог ст.ст. 123, 134 Земельного кодексу України.

Наявні матеріли справи дозволяють розглянути справу по суті.

Розглянувши та дослідивши матеріали справи, заслухавши представників позивача та відповідача, суд,

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з матеріалів справи 27.03.2019 р. Запорізькою міською радою прийнято рішення №37 «Про припинення права постійного користування та надання у користування на умовах оренди ЗКАТП-082801 "Комунсантрансекологія" земельної ділянки по вул.Базова,10-в», яким вирішено:

1.Припинити Запорізькому комунальному підприємству 082801 "Комунсантрансекологія право постійного користування земельною ділянкою (кадастровий номер 2310100000:07:052:0016) площею 47,0707 га (землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення; для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості) по вул. Базовій, 10-в, яка знаходиться в постійному користуванні на підставі рішення міської ради від 31.01.2007 р. №61/159 «Про надання ЗКАТП-082801 "Комунсантрансекологія" земельної ділянки по вул. Базовій, 10-в для розташування полігону побутових відходів.

2. Надати у користування на умовах оренди строком на 19 років ЗКАТП-082801 "Комунсантрансекологія" з правом надання в суборенду третім особам земельну ділянку (кадастровий номер 2310100000:07:052:0016) площею 47,0707 га (землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення; для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості) по вул. Базовій, 10-в для розташування полігону побутових відходів в межах, раніше переданих рішенням міської ради від 31.01.2007 р. №61/159 «Про надання ЗКАТП-082801 "Комунсантрансекологія" земельної ділянки по вул. Базовій, 10-в для розташування полігону побутових відходів» за рахунок земельної ділянки, право якої припиняється п. 1 даного рішення.

3. Надати згоду ЗКАТП-082801 "Комунсантрансекологія" на передачу в суборенду строком на 19 років земельної ділянки по вул. Базовій, 10-в (кадастровий номер 2310100000:07:052:0016) площею 47,0707 га (землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення; для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості) ТОВ «ВЕЛЬТУМ-Запоріжжя» для розташування полігону побутових відходів в межах, переданих п. 2 даного рішення міської ради.

4. Умови договору суборенди земельної ділянки повинен відповідати умовам надання в оренду ЗКАТП-082801 "Комунсантрансекологія".

5. Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю «ВЕЛЬТУМ-Запоріжжя» (ЄДРПОУ 359244440):

5.1. після прийняття даного рішення у чотиримісячний термін отримати витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки;

5.2. у разі зміни назви товариства, його юридичного статусу, відчуження майна протягом місяця звернутися для переоформлення земельної ділянки в установленому законодавством порядку.

5.3. виконувати обов`язки землекористувача відповідно до вимог ст. 96 Земельного кодексу України.

5.4. використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням.

5.5. не допускати самовільного будівництва на наданій земельній ділянці.

6. Рішення міської ради від 31.01.2007 р. №61/159 «Про надання ЗКАТП-082801 "Комунсантрансекологія" земельної ділянки по вул. Базовій, 10-в для розташування полігону побутових відходів» вважати таким, що втратило чинність.

7. Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою від 04.06.2007 р. №030726100034 вважати таким, що втратив чинність.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач посилається лише на перші три пункти вказаного рішення та зазначає, що у 2008 році Запорізьке комунальне автотранспортне підприємство 082801 «Комунсантрансекологія» передало до статутного капіталу ТОВ «Ремондіс Запоріжжя» ЄДРПОУ 35924440 (на теперішній час назва підприємства — Товариство з обмеженою відповідальністю «ВЕЛЬТУМ-Запоріжжя») цілісний майновий комплекс поводження з твердими побутовими відходами, рідкими нечистотами та з виготовлення пам`ятників, як внесок від ЗКАТП-082801 «Комунсантрансекологія»., т.ч. передано майно, що розміщено на території земельної ділянки, , яка розташована за адресою м. Запоріжжя, вул. Базова 10-в: будівля (службове приміщення); вагон для побутових потреб (службове приміщення); гаражні бокси; вагон для побутових потреб; гараж; склад; душ; вбиральня; будка для зберігання тари; навіс; навіс; паркан; ворота; естакада; резервуар; вагова (ПТБО-1); водопровід №8; устрій під`їзного шляху (замощення) та інші споруди, які в сукупності складають інженерну спеціалізовану споруду, яка призначена для захоронення твердих побутових відходів - полігон твердих побутових відходів ПТПВ-1, який експлуатується власником.

Відповідно до державного акту на право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ №121664 від 04.06.2007 Запорізьке комунальне автотранспортне підприємство 082801 «Комунсантрансекологія» було постійним користувачем земельної ділянки площею 47,0707 га, що розташована в м. Запоріжжя АДРЕСА_3 . , виданого на підставі рішення восьмої сесії п`ятого скликання Запорізької міської ради № 61/159 від 31.01.2007р. цільове призначення (використання) земельної ділянки - для розташування полігону побутових відходів. Реєстраційний № 030726100034. Згідно плану меж земельної ділянки її кадастровий № 2310100000:07:052:0016.

Як стверджує позивач на вказаній земельній ділянці (кадастровий номер НОМЕР_2 :07:052:0016) знаходяться об`єкти нерухомості ТОВ «ВЕЛЬТУМ-Запоріжжя», право власності на які підтверджується витягами з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності. (а.с. 16 – 24) .

Листом від 09.01.2019 р. ТОВ «ВЕЛЬТУМ-Запоріжжя» зверталося до Запорізької міської ради з проханням передати в оренду земельну ділянку за адресою: м. Запоріжжя по вул. Базова, буд. 10-в, кадастровий номер 2310100000:07:052:0016 без зміни її цільового призначення на підставі набутого права власності ТОВ «ВЕЛЬТУМ-Запоріжжя» на всі об`єкти нежитлової нерухомості, які розташовані на ній. Однак, сторонами не надано суду доказів розгляду вказаного звернення.

Позивач вважає, що вказане рішення суперечить вимогам законодавства та підлягає скасуванню в судовому порядку, оскільки зазначена земельна ділянка була передана в оренду ЗКАТП-082801 «Комунсантрансекологія» без проведення земельних торгів, з порушенням Регламенту Запорізької міської ради, належним землекористувачем вказаної земельної ділянки є ТОВ «ВЕЛЬТУМ-Запоріжжя».

Оцінивши представлені докази в їх сукупності суд дійшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Земельна ділянка, щодо якої прийнято спірне рішення, перебуває у власності територіальної громади міста Запоріжжя та була передана ЗКАТП-082801 «Комунсантрансекологія» в постійне користування, що підтверджується вказаним вище актом на право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ №121664 від 04.06.2007.

Відповідно до ч. 1 ст. 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.

Статтею 1 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР “Про місцеве самоврядування в Україні” визначено, що право комунальної власності - право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 5 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування» органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об`єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об`єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Згідно з п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, зокрема, вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

У відповідності до ч.ч. 1, 2, 5 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.

Згідно з ч. 1 ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування» акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Згідно з ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Згідно з п. п. “а”, “в”, “к” ч. 1 ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу, вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Таким чином, виключно Запорізькій міській раді, яка здійснює повноваження власника комунального майна, що належить територіальній громаді, належить право вирішувати питання про розпорядження земельною ділянкою.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Відповідно до частин 1, 2 ст. 134 Земельного кодексу України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об`єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі, в тому числі:

… - надання земельної ділянки замість викупленої для суспільних потреб чи примусово відчуженої з мотивів суспільної необхідності та повернення такої земельної ділянки колишньому власнику чи його спадкоємцю (правонаступнику), у разі якщо така потреба відпала;

- будівництва, обслуговування та ремонту об`єктів інженерної, транспортної, енергетичної інфраструктури, об`єктів зв`язку та дорожнього господарства (крім об`єктів дорожнього сервісу);

- будівництва об`єктів забезпечення життєдіяльності населених пунктів (сміттєпереробних об`єктів, очисних споруд, котелень, кладовищ, протиерозійних, протизсувних і протиселевих споруд);…

- надання в оренду земельних ділянок під полезахисними лісовими смугами, що обслуговують масив земель сільськогосподарського призначення.

Також відповідач посилається на пункт 1.3. Розділу «I Загальних положень» Правил експлуатації полігонів побутових відходів, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 01.12.2010 р. № 435, яким визначено, що полігон побутових відходів - інженерна споруда, яка призначена для захоронення побутових відходів і повинна запобігати негативному впливу на навколишнє природне середовище і відповідати санітарно-епідеміологічним і екологічним нормам.

В ДБН В.2.4-2-2005 (далі - ДБН) «Полігони твердих побутових відходів. Основи проектування», затвердженого наказом Держбуду України від 17.06.2005 р. № 101 також визначено, що полігони твердих побутових відходів є інженерними спеціалізованими спорудами, які призначені для захоронення твердих побутових відходів (далі - ТПВ).

Суд зазначає, що пунктом 1 рішення від 27.03.2019 р. № 37 Запорізька міська рада вирішила припинити третій особі право постійного користування земельною ділянкою кадастровий номер 2310100000:07:052:0016 (далі - земельна ділянка) площею 47,0707 га по вул. Базовій АДРЕСА_3 , яка знаходиться в постійному користуванні на підставі рішення міської ради від 31.01.2007 № 61/159 для розташування полігону побутових відходів.

Пунктом 2 зазначеного рішення № 37 Запорізька міська рада вирішила надати у користування на умовах оренди строком на 19 років третій особі земельну ділянку для розташування полігону побутових відходів.

Отже, позивачем у встановлений законом спосіб не спростовані вказані твердження відповідача, що передача в оренду земельної ділянки має відбуватися поза конкурсом, оскільки за своїм цільовим призначенням, яке не було змінено спірним рішенням, вказана земельна ділянка передана саме для розміщення об`єкту інженерної інфраструктури - полігону твердих побутових відходів.

Посилання позивача на те, що належним землекористувачем земельної ділянки, яка розташована за адресою м. Запоріжжя, вул. Базова, 10-в (кадастровий номер 2310100000:07:052:0016) є ТОВ «ВЕЛЬТУМ-Запоріжжя», тому рішення Запорізької міської ради від 27.03.2019 р. №37 порушує права ТОВ «ВЕЛЬТУМ-Запоріжжя», як належного землекористувача, судом до уваги не приймається, з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 120 Земельного кодексу України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об`єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.

Згідно з ч. 2 ст. 120 Земельного кодексу України якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об`єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.

У частині 5 статті 120 Земельного кодексу України передбачено, що у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду фізичними або юридичними особами, які не можуть мати у власності земельних ділянок, до них переходить право користування земельною ділянкою, на якій розташований жилий будинок, будівля або споруда, на умовах оренди.

Статтею 125 Земельного кодексу України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 92 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.

Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають:

а) підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності;

б) громадські організації осіб з інвалідністю України, їх підприємства (об`єднання), установи та організації;

в) релігійні організації України, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законом порядку, виключно для будівництва і обслуговування культових та інших будівель, необхідних для забезпечення їх діяльності;

г) публічне акціонерне товариство залізничного транспорту загального користування, утворене відповідно до Закону України "Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування";

ґ) заклади освіти незалежно від форми власності;

д) співвласники багатоквартирного будинку для обслуговування такого будинку та забезпечення задоволення житлових, соціальних і побутових потреб власників (співвласників) та наймачів (орендарів) квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.

Відповідно до ч.ч. 1, 6 ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Орендована земельна ділянка або її частина може за згодою орендодавця, крім випадків, визначених законом, передаватися орендарем у володіння та користування іншій особі (суборенда).

Згідно з ч. 2 статті 8 Закону України «Про оренду землі» умови договору суборенди земельної ділянки повинні обмежуватися умовами договору оренди земельної ділянки і не суперечити йому.

Відповідно до ч. 2 ст. 16 Закону України «Про оренду землі» укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.

З наданих позивачем витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності вбачається, що ТОВ "ВЕЛЬТУМ-Запоріжжя" на праві власності належить декілька будівель за адресою : АДРЕСА_3 в.:

- Службово-побутове приміщення лі. Г площею 192,5 кв.м. за № 1001130923101

- Будівля сортування літ. Л2 площею 65,1 кв.м. за № 1001571423101

- Будівля пульту керування літ. Л1 площею 6,3 кв.м. за № 1001614423101

- Гараж лі. В площею 42,3 кв.м. за № 1001698923101

- Топочна літ. Г1 площею 21 кв.м. за № 1002084523101

- Службове приміщення літ. А площею 46,1 кв.м. за № 1011054723101

- Навіс сортувальної лінії літ. Л, наружна площа навісу 1334,5 кв.м. за №1009276123101

- Службове приміщення літ. Б площею 24,4 кв.м. за № 1008471123101

Таким чином, загальна площа будівель становить лише 397,7 кв.м. та навіс над сортувальною лінією 1334,5 кв.м., що навіть разом становить 1732,2 кв.м., або 0,17322 га.

З наведених витягів не вбачається, що вказані об`єкти нерухомості розташовані саме на земельній ділянці 47,0707 га за кадастровим № 2310100000:07:052:0016, яка передана в оренду третій особі спірним рішенням, вони лише мають спільну з нею поштову адресу: АДРЕСА_3 . Інших належних та допустимих доказів на підтвердження того, що відповідач вирішив долю земельної ділянки, на якій розташовані належні йому об`єкти нерухомості, позивачем суду не надано.

Отже, право користування позивача на земельні ділянки, які розташовані під належними йому на праві власності об`єктами нерухомості поширюється лише на відповідну площу і не стосується усієї земельної ділянки площею 47,0707 га за кадастровим № 2310100000:07:052:0016, яка передана в оренду третій особі спірним рішенням.

Відповідно до статті 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Також приймаючи рішення суд враховує, що ст. 16 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Частиною 2 статті 4 ГПК України передбачено, що юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Суд зазначає, що у ч. 2 ст. 92 ЗК України викладено виключний перелік суб`єктів, які мають право набути земельну ділянку комунальної форми власності на умовах постійного користування, однак відповідач до вказаного переліку не відноситься.

Крім того, відповідно до пункту 3 спірного рішення, ЗКАТП-082801 "Комунсантрансекологія" надано згоду на передачу в суборенду строком на 19 років земельної ділянки по вул. Базовій, 10-в (кадастровий номер 2310100000:07:052:0016) площею 47,0707 га (землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення; для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості) ТОВ «ВЕЛЬТУМ-Запоріжжя» для розташування полігону побутових відходів в межах, переданих п. 2 даного рішення міської ради, що жодним чином не порушує права самого позивача, оскільки він за згодою власника земельної ділянки - Запорізької міської ради - за спірним рішенням має отримати вказану земельну ділянки в суборенду від її орендаря - ЗКАТП-082801 "Комунсантрансекологія".

Сам по собі факт не отримання позивачем відповіді на його лист від 09.01.2019р. №86 на адресу голови Запорізької міської ради щодо передачі ТОВ «ВЕЛЬТУМ-Запоріжжя» вказаної вище земельної ділянки не є підтвердженням порушення його прав, оскільки наслідком прийняття оспорюваного рішення №37 «Про припинення права постійного користування та надання у користування на умовах оренди ЗКАТП-082801 "Комунсантрансекологія" земельної ділянки по вул. Базова, 10-в» є згода власника цієї земельної ділянки на передачу її орендарем у суборенду самому позивачу, тобто на передачу у платне строкове користування цієї ж земельної ділянки. Крім цього, позивач не був позбавлений права оскаржити бездіяльність органу місцевого самоврядування щодо зволікання у вирішення порушеного ним питання в порядку адміністративного судочинства, доказів чого ним суду не надано.

Також суд враховує, що позивач, вимагаючи визнання незаконним та скасування спірного рішення взагалі не посилається на пункти 4-7 рішення № 37, якими передбачено, що:

4. Умови договору суборенди земельної ділянки повинен відповідати умовам надання в оренду ЗКАТП-082801 "Комунсантрансекологія".

5. Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю «ВЕЛЬТУМ-Запоріжжя» (ЄДРПОУ 359244440):

5.1. після прийняття даного рішення у чотиримісячний термін отримати витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки;

5.2. у разі зміни назви товариства, його юридичного статусу, відчуження майна протягом місяця звернутися для переоформлення земельної ділянки в установленому законодавством порядку.

5.3. виконувати обов`язки землекористувача відповідно до вимог ст. 96 Земельного кодексу України.

5.4. використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням.

5.5. не допускати самовільного будівництва на наданій земельній ділянці.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позивачем належним чином не обґрунтовано в чому саме полягає порушення його прав прийнятим Запорізькою міською радою рішенням №37 «Про припинення права постійного користування та надання у користування на умовах оренди ЗКАТП-082801 "Комунсантрансекологія" земельної ділянки по вул. Базова, 10-в».

Посилання позивача на порушення Регламенту Запорізької міської ради при прийнятті спірного рішення судом до уваги не приймається, оскільки позивач не надав ані самого тексту цього Регламенту, ані зазначив у позові які конкретні пункти регламенту порушені, тобто не надав належних та допустимих доказів на обґрунтування та підтвердження своїх доводів.

Як вказувалося вище статтею 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правоможності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності, в тому числі можуть передавати об`єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним особам, здавати їх в оренду.

Згідно з пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин належить до виключної компетенції міських рад.

Статтею 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

В статті 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» закріплено, що акти ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Судом встановлено, що спірне рішення № 37 прийнято 27.03.2019р. компетентним органом до юрисдикції якого віднесено вирішення земельних питань комунальної власності м. Запоріжжя - тридцять восьмою сесією Запорізької міської ради сьомого скликання.

Приймаючи рішення суд враховує, що до основних засад (принципів) господарського судочинства, зокрема, належать змагальність та диспозитивність, правила яких визначені статтями 13 та 14 ГПК України:

Стаття 13:

1. Судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.

2. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом.

3. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

4. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Стаття 14:

1. Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

2. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.

Згідно з ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до стаття 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Статтею 77 ГПК України передбачено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.

З огляду на викладене суд дійшов висновку про необгрунтованість та безпідставність позовних вимог, а тому позов ТОВ "ВЕЛЬТУМ-Запоріжжя” до Запорізької міської ради Запорізької області про визнання незаконним та скасування рішення від 27.03.2019 р. №37 “Про припинення права постійного користування та надання у користування на умовах оренди ЗКАТП-082801 “Комунсантрансекологія” земельної ділянки по вул. Базова, 10-В” задоволенню не підлягає.

Відповідно до статті 129 ГПК України витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 74, 76-79, 86, 129, 233, 236 – 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Повне рішення складено 08.07.2019 р.

Суддя К.В. Проскуряков

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з ч. 1 ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.