Рішення № 82870531, 03.07.2019, Комунарський районний суд м. Запоріжжя

Дата ухвалення
03.07.2019
Номер справи
333/7225/18
Номер документу
82870531
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 333/7225/18

Пр. № 2 /333/761/2019

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 липня 2019 року м. Запоріжжя

Комунарський районний суд м. Запоріжжя у складі:

головуючої судді Наумової І.Й.,

при секретарі Кунець В.В.,

за участю представника позивача Шеремет З.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні, в порядку загального позовного провадження, цивільну справу за позовом Запорізької міської ради до ОСОБА_1 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просить суд:

1. змінити пункт 5 Договору оренди землі від 10.09.2009 за №040926101731, укладеного між Запорізькою міською радою та ОСОБА_1 , виклавши його в такій редакції: «5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1 699 284 грн. 72 коп. (один мільйон шістсот дев`яносто дев`ять тисяч двісті вісімдесят чотири грн. 72 коп.) в цінах 2018 року».

2. змінити пункт 9 Договору оренди землі від 10.09.2009 за №040926101731, укладеного між Запорізькою міською радою та ОСОБА_1 , виклавши його в такій редакції: «9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 50 978 грн. 54 коп. (п`ятдесят тисяч дев`ятсот сімдесят вісім грн. 54 коп.), що складає 3 % нормативної грошової оцінки земельної ділянки за календарний рік в цінах 2018 року».

3.стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Запорізької міської ради (розрахунковий рахунок 35418024034816 в УДКСУ у м. Запоріжжі Запорізької області, отримувач: виконавчий комітет Запорізької міської ради, МФО 813015, код ЄДРПОУ 02140892), суму судового збору в розмірі 1 762 грн. 00 коп. (одна тисяча сімсот шістдесят дві грн. 00 коп.).

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач ухиляється від приведення Договору оренди землі, укладеного між сторонами по справі, у відповідність до вимог чинного законодавства в частині визначення орендної плати за землю, внаслідок чого позивач змушений звернутись з даним позовом до суду.

Ухвалою Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 11 січня 2019 року по справі відкрите провадження, призначений розгляд справи у порядку загального позовного провадження, сторонам встановлений строк для надання заяв по суті справи.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити з підстав зазначених в позові, відносно ухвалення заочного рішення по справі не заперечувала.

Відповідач в судове засідання не з`явився без поважних причин, з урахуванням положень ч. 1, ч. 8 ст. 128 ЦПК України, про час, місце і дату слухання справи повідомлений належним чином. Відзиву на позовну заяву та будь-яких інших заяв, клопотань до суду не надав.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Враховуючи, що існують всі умови для ухвалення заочного рішення, підставі ст. ст. 223, 280, 281 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності відповідачів, в порядку заочного розгляду, на підставі наявних у справі доказів.

Суд, вислухав пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Судом встановлено, що між Запорізькою міською радою та відповідачем по справі 21.05.2009 р. укладений договір оренди земельної ділянки (далі - Договір), який зареєстровано у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 10.09.2009 за № 040926101731.

За умовами Договору оренди землі, орендодавець відповідно до рішення Запорізької міської ради від 24.12.2008 № 64/16 надає, а орендар приймає в оренду земельну ділянку, площею 0,0588 га, кадастровий номер НОМЕР_2 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Новокузнецька АДРЕСА_2 .

Згідно з пунктом 5 Договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 409 092 грн. 12 коп. в цінах 2008 року.

Відповідно до пункту 8 Договору, договір укладено на десять років.

Пунктом 9 Договору сторони визначили, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 2 827 грн. 68 коп. протягом строку будівництва об`єкту, у розмірі 14 138 грн. 22 коп. з дня введення об`єкту до експлуатації, що складає 3% від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2009 року.

Статтею 2 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним, Цивільним кодексом України, цим Законом, ї законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Згідно зі ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно ст. 15 Закону України "Про оренду землі", істотними умовами договору оренди землі є об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. Встановлено, що за згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.

01.01.2011 р. набрав чинності Податковий кодекс України, розділ ХІІІ якого регулює сплату орендної плати за землю.

Пунктом 3 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України встановлено, що в разі, якщо законодавчими актами передбачені інші правила справляння податків, зборів, що регулюються цим Кодексом застосовуються правила цього Кодексу.

Відповідно до пункту 14.1.147 статті 14 ПК України визначено, що плата за землю - обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної комунальної власності.

Відповідно до статті 271 ПК України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації.

Згідно зі ст. 18 Закону України «Про оцінку землі» нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.

30.06.2015 р. Запорізькою міською радою було прийнято рішення № 7 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя", згідно з яким вирішено, зокрема, впровадити оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.01.2016. Рішення за №7 було оприлюднене 14.07.2015 року в газеті «Запорізька Січ» та набрало чинності з 01 січня 2016 року.

Таким чином, для розрахунку суми орендної плати за земельну ділянку, що знаходиться у користуванні відповідача, застосовується нормативна грошова оцінка відповідно до затвердженої технічної документації 2016 року з урахуванням індексації.

Відповідно до ст. 20 Закону України «Про оцінку землі» визначено, що дані про нормативну грошову оцінку землі оформлюються, як витяг.

Згідно зі ст. 23 Закону України «Про оцінку землі» витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Позивачем отримано витяг щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, переданої в користування відповідачу. Розмір орендної плати розраховано на базі нормативної грошової оцінки, вказаної у витязі.

Згідно зі ст. 142 Конституції України матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є зокрема, земля, як власність територіальної громади міста.

Статтею 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» закріплено, що територіальним громадам міст належить право комунальної власності, зокрема на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю тощо.

Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правоможності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об`єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду.

В ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» зазначається, що міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключною компетенцією міської ради є вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

На вимогу ст. 144 Конституції України та ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міська рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень, які згідно з Конституцією України є обов`язковими до виконання на відповідній території.

Згідно зі статтею 265 Податкового кодексу України плата за землю є складовою податку на майно.

Статтею 10 Податкового кодексу України встановлено, що податок на майно є місцевим податком. Місцеві ради обов`язково установлюють єдиний податок та податок на майно (в частині транспортного податку та плати за землю).

Відповідно до ст. 288.5.1. Податкового кодексу України розмір річної орендної плати не може бути меншим розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території.

30.06.2015 р. Запорізькою міською радою було прийняте рішення № 6 «Про встановлення податку на майно (в частині плати за землю)», яким було затверджено розміри орендної плати за використання земельними ділянками, які перебувають у комунальній власності в межах міста Запоріжжя (далі - рішення № 6). Відповідно до додатку 3 до рішення № 6, розмір орендної плати за орендовану відповідачем земельну ділянку, складає 3 відсотки від нормативної грошової оцінки землі. Зазначене рішення було оприлюднене 14.07.2015 року в газеті «Запорізька Січ» і набрало чинності з дня його офіційного оприлюднення, а ввелося в дію з 01.01.2016.

Пунктом 2.19. постанови Пленуму Вищого господарського суду України, від 17 травня 2011 року № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" судам роз`яснено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Рішення Запорізької міської ради від 30.06.2015р. №6 та від 30.06.2015р. №7 не скасовувалися та є чинними.

Враховуючи вищезазначене, нормативна грошова оцінка земельних ділянок і, як наслідок, зміна розміру земельного податку та ставок орендної плати за землю не залежить від волевиявлення сторін договору оренди землі, а є способом регулювання уповноваженими органами місцевого самоврядування плати за користування землею в межах та на виконання норм Податкового Кодексу України.

В свою чергу, орендна плата за земельні ділянки комунальної власності є регульованою ціною. Тому, зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки (бази оподаткування) тягне за собою зміну розміру земельного податку та орендної плати, а отже є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Відповідно до даних витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 09.07.2018 № 1920/207-18 нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_2 , яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Новокузнецька АДРЕСА_3 буд. АДРЕСА_2 . Запоріжжя, складає 1 699 284 грн. 72 коп. в цінах 2018 року. Розмір орендної плати за користування земельною ділянкою по Договору оренди землі в цінах 2018 року складає 50 978 грн. 54 коп.:

1 699 284 грн. 72 коп. х 3% = 50 978 грн. 54 коп., де:

50 978 грн. 54 коп. - річний розмір орендної плати;

3% - розмір орендної плати у відсотках від нормативної грошової оцінки землі, визначений рішенням ЗМР від 30.06.2015 № 6.

Відповідно до ст. ст. 651, 652 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Статтею 32 ЗУ «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується у судовому порядку.

Відповідно до умов договору оренди земельної ділянки (п. 32), укладеного між сторонами, зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку.

Позивачем була надіслана на зареєстровану адресу проживання відповідача письмова пропозиція про укладення додаткової угоди про зміну умов вищезазначеного договору оренди землі, з проектом додаткової угоди та розрахунком розміру орендної плати, але з невідомих причин документи повернулись не отриманими відповідачем з причини «За закінченням терміну зберігання». Таким чином, суд вважає, що позивачем здійсненні всі необхідні дії для погодження змін умов договору оренди з відповідачем в досудовому порядку.

Відповідач отримував судову повістку по даній справі, але в судове засідання не з`явився, відзиву із запереченням не надав, в добровільному порядку зміна умов до договору оренди не погоджена ним до теперішнього часу. Вказане свідчить про ухилення відповідача від приведення умов договору оренди землі у відповідність до вимог чинного законодавства України, у зв`язку з чим позовні обґрунтовані та підлягають задоволенню.

На підставі ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню понесені витрати на сплату судового збору.

Керуючись ст.ст. 3, 4, 11-13, 141, 263, 265 , 279, 280-282 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Запорізької міської ради до ОСОБА_1 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки – задовольнити повністю.

Змінити пункт 5 Договору оренди землі, укладеного між Запорізькою міською радою та ОСОБА_1 , ІПН: НОМЕР_1 , зареєстрованого у Державному реєстрі земель від 10.09.2009 за № 040926101731, виклавши його в такій редакції: «5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1 699 284 грн. 72 коп. (один мільйон шістсот дев`яносто дев`ять тисяч двісті вісімдесят чотири грн. 72 коп.) в цінах 2018 року».

Змінити пункт 9 Договору оренди землі, укладеного між Запорізькою міською радою та ОСОБА_1 , ІПН: НОМЕР_1 , зареєстрованого у Державному реєстрі земель від 10.09.2009 за № 040926101731, виклавши його в такій редакції: «9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 50 978 грн. 54 коп. (п`ятдесят тисяч дев`ятсот сімдесят вісім грн. 54 коп.), що складає 3 % нормативної грошової оцінки земельної ділянки за календарний рік в цінах 2018 року».

Стягнути з ОСОБА_1 , ІПН: НОМЕР_1 , на користь Запорізької міської ради (розрахунковий рахунок 35418024034816 в УДКСУ у м. Запоріжжі Запорізької області, отримувач: виконавчий комітет Запорізької міської ради, МФО 813015, код ЄДРПОУ 02140892), суму судового збору в розмірі 1 762 грн. 00 коп. (одна тисяча сімсот шістдесят дві грн. 00 коп.).

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана позивачем протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Запорізького апеляційного суду. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Комунарський районний суд м. Запоріжжя. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складено 08.07.2019 р.

Суддя Комунарського районного суду

м. Запоріжжя І.Й.Наумова