Рішення № 82867975, 01.07.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.07.2019
Номер справи
580/1485/19
Номер документу
82867975
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2019 року справа № 580/1485/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гаращенка В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в місті Черкаси адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до департаменту управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до департаменту управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради, в якому просить:

- визнати бездіяльність Департаменту управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради у ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 матеріальної допомоги для вирішення соціально- побутових питань протиправною;

- зобов`язати нарахувати та виплатити Департамент управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради на користь ОСОБА_1 матеріальну допомогу для вирішення соціально- побутових питань згідно пункту 3 частини 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 відповідно до поданої заяви від 01.03.2019, з подальшим відрахуванням зборів та обов`язкових платежів.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що фонд оплати праці працівників департаменту управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради на 2019 рік затверджений, та передбачено надання працівникам Департаменту матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі середньомісячної заробітної плати працівника.

Відповідач визнає свій обов`язок щодо нарахування та виплати позивачу допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі середньомісячної заробітної плати, оскільки така виплата передбачена пунктом 4.2.3 колективного договору між адміністрацією виконавчих органів Черкаської міської ради, профспілковим комітетом та трудовим колективом виконавчих органів Черкаської міської ради.

Також звернув увагу, що обов`язок надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника, передбачений п. 3 ч. 2 постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів».

На підставі наведеного позивач вважає, що його позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідач подав відзив проти адміністративного позову, в якому вказує, що постановою на яку посилається позивач керівників органів, зазначених у пункті 1, наділено правом, а не обов`язком, виплати вказаної матеріальної допомоги у межах затвердженого фонду оплати прані. При цьому, жодних строків протягом яких здійснюються такі виплати не визначено.

Під час розгляду міського бюджету на сесії Черкаської міської ради прийнято рішення щодо зменшення призначень на оплату праці на 10%, що не дає в повному обсязі забезпечити фонд оплати праці департаменту. Таким чином, рішенням Черкаської міської ради від 24.01.2019 № 2-3735 «Про міський бюджет на 2019 рік» департаменту затверджено видатки на заробітну плату в розмірі 24,4 млн. грн.

Враховуючи незабезпеченість в повному обсязі фонду оплати праці до кінця 2019 року, в департаменті управління справами та юридичного забезпечення матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань не виплачувалась, у зв`язку з чим, на час розгляду звернення ОСОБА_2 , здійснити виплату матеріальної допомоги останньому було неможливо.

Відповідач звернув увагу, що керівник, на власний розсуд, у межах затвердженого фонду оплати праці, визначає черговість надання вказаної допомоги підлеглим працівникам, повноваження щодо надання матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань відноситься до дискреційних повноважень органу місцевого самоврядування.

Наведене на думку відповідача вказує на відсутність підстав для задоволення позову.

Розглянувши подані документи і матеріали, повно, всебічно, об`єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов наступного.

Судом встановлено, що відповідно до розпорядження міського голови від 11.12.2018 №437-р/к/ «Про переведення ОСОБА_1 » ОСОБА_1 з 13.12.2018 переведено на посаду начальника юридичного управління департаменту управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради, з посаді заступника директора департаменту - начальника юридичного управління департаменту управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради.

01.03.2019 ОСОБА_1 звільнено за згодою сторін на підставі розпорядження міського голови № 82-р/к/.

В день звільнення ОСОБА_1 звернувся з письмовою заявою до директора департаменту управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради щодо надання йому матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі середньомісячної зарплати.

07.03.2019 ОСОБА_1 повторно звернувся із заявою до міського голови ОСОБА_3 щодо надання матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі середньомісячної заробітної плати.

Листом №4641-01-20 від 28.03.2019 позивачу надано відповідь за підписом директора Департаменту управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради, якою повідомлено, що виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань на даний час здійснити неможливо.

Вирішуючи спір по суті, суд враховує, що систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначенні Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

Частиною 2 ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» встановлено, що умови оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування визначаються Кабінетом Міністрів України.

Підпунктом 3 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» надано право керівникам органів, зазначених у пункті 1 цієї постанови, у межах затвердженого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника (місячного грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького складу).

За змістом пункту 8 вказаної постанови видатки, пов`язані з набранням чинності цією постановою, здійснюються в межах асигнувань на оплату праці, затверджених у кошторисах на утримання відповідних органів.

Порядком складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ», затвердженого постановою КМУ від 28.02.2002 року № 228 визначено, що кошторис бюджетної установи (далі - кошторис) - основний плановий фінансовий документ бюджетної установи, яким на бюджетний період встановлюються повноваження щодо отримання надходжень і розподіл бюджетних асигнувань на взяття бюджетних зобов`язань та здійснення платежів для виконання бюджетною установою своїх функцій та досягнення результатів, визначених відповідно до бюджетних призначень.

З наведеного слідує висновок, що матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань не належить до обов`язкових виплат, а її виплата здійснюється на підставі заяви працівника за рішенням керівника відповідного органу у межах встановленого фонду оплати праці.

У відповідь на запит позивача, відповідач листом №4785-2 від 04.06.2019 надав розрахунок фонду оплати праці на 2019 рік на посаді позивача на підставі розшифровки до штатного розпису департаменту на 2019 рік, що є додатком до кошторису Черкаської міської ради на 2019 рік, до якого включено допомогу для вирішення соціально-побутових питань помісячно в розмірі 2185 грн. 83 коп.

Наведеним спростовується твердження відповідача щодо незабезпеченості у повному обсязі фонду оплати праці до кінця 2019 року.

Більш того, обов`язок щодо нарахування та виплати допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі середньомісячної заробітної плати передбачений пунктом 4.2.3. Колективного договору між адміністрацією виконавчих органів Черкаської міської ради, профспілковим комітетом та трудовим колективом виконавчих органів Черкаської міської ради.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позивач має право на отримання допомоги для вирішення соціально-побутових питань, оскільки такому праву кореспондує обов`язок відповідача щодо виплати зазначеної допомоги, а кошти для її виплати передбачені кошторисом Черкаської міської ради на 2019 рік в сумі 26230 грн., що відповідає рівню середнього заробітку позивача.

Щодо твердження відповідача про неможливість виплати допомоги саме станом на дату звернення та відсутність встановленого строку виплати допомоги, суд зазначає наступне.

Порядок проходження служби позивача та звільнення регулюється спеціальним законодавством.

Разом з тим, спеціальними нормативно-правовими актами не встановлено порядку здійснення розрахунку зі звільненою особою, зокрема, не встановлено дати проведення остаточного розрахунку та відповідальності роботодавців за невчасне здійснення виплат всіх сум, які підлягають сплаті, що ставить таких осіб у вкрай невигідне становище, оскільки фактично позбавляє їх гарантій на фінансове забезпечення соціально-побутових потреб та створює умови для неналежного виконання роботодавцем своїх обов`язків.

За загальним правилом, норми спеціального законодавства є пріоритетними перед нормами загальними. Тобто, норми Кодексу законів про працю України підлягають застосуванню у разі, коли нормами спеціального законодавства не врегульовано спірні правовідносини.

Так, у статті 116 КЗпП України визначено, що при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред`явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.

Закріплені у статті 116 Кодексу законів про працю України норми спрямовані на забезпечення належних фінансових умов для звільнених працівників, оскільки гарантують отримання ними, відповідно до законодавства, всіх виплат в день звільнення.

Враховуючи те, що спеціальним законодавством, яке регулює оплату праці посадових осіб органів місцевого самоврядування, не встановлено строків виплати допомоги для вирішення соціально-побутових питань, суд приходить до висновку про можливість застосування норм статті 116 КЗпП України як таких, що є загальними та поширюються на правовідносини, які складаються під час звільнення зі служби в органах місцевого самоврядування.

Отже, законодавством передбачено обов`язок роботодавця провести виплату позивачу всіх належних йому сум в день звільнення, тобто 01.03.2019.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 20 червня 2019 року у справі №820/6287/16.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати зі сплати судового збору слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 12, 14, 72, 76, 90, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Департаменту управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради у ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 матеріальної допомоги для вирішення соціально- побутових питань.

Зобов`язати Департамент управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань згідно підпунктом 3 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» відповідно до поданої заяви від 01.03.2019, з подальшим відрахуванням зборів та обов`язкових платежів.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань департаменту управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради (18000, м. Черкаси, вул. Б. Вишневецького, 36, код ЄДРПОУ 38764676) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 1536 (одна тисяча п`ятсот тридцять шість) грн. 80 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана з врахуванням особливостей закріплених п. 15.5 Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня підписання рішення суду.

Суддя В.В. Гаращенко