Рішення № 82867862, 03.07.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.07.2019
Номер справи
560/1342/19
Номер документу
82867862
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 560/1342/19

РІШЕННЯ

іменем України

03 липня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Лабань Г.В.

за участю:секретаря судового засідання Бачок О.В. представника позивача Гаруліч А.Л. представника відповідача Широкорадюк А.В. розглянувши адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Ізяславтрансбуд" до Управління державної архітектурно-будівельної інспекції України у Хмельницькій області про визнання незаконними та скасування постанов,

ВСТАНОВИВ:

ТОВ "Ізяславтрансбуд" звернулось до суду з позовом до Управління державної архітектурно-будівельної інспекції України у Хмельницькій області про визнання незаконними та скасування постанов від 06.02.2019 №33/1022-1.18/400-19, №4/1022-1.18/401-19.

Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що контролюючий орган провів позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на об'єкті будівництва: "Капітальний ремонт (термомодернізація) будівлі НВК "Загальноосвітня школа І ступеня - дитячий ясла-садок комбінованого типу №6 по пров. Горинський, 2, м. Ізяслав, Хмельницька область" та "Капітальний ремонт (термомодернізація) будівлі бібліотеки по вул. Незалежності, 13, м. Ізяслав, Хмельницька область" з порушення вимог законодавства, а прийняті за її результатами спірні постанови є протиправними. Вказав, що ТОВ "Ізяславтрансбуд" виконало вимоги приписів, усунуло виявлені порушення, про що повідомило відповідача, проте останній не взяв до уваги вказані докази. Вважає, що Управління ДАБІ у Хмельницькій області безпідставно притягнуло позивача до відповідальності до закінчення строку, встановленого у приписах для усунення порушень. Тому спірні постанови необхідно визнати протиправними та скасувати.

У встановлений судом строк відповідач - суб'єкт владних повноважень не надав відзив на позов.

Ухвалою від 02.05.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд залишив без руху позовну заяву ТОВ "Ізяславтрансбуд".

Ухвалою від 13.05.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін. Також витребував в Управління ДАБІ у Хмельницькій області належним чином завірені копії матеріалів адміністративної справи ТОВ "Ізяславтрансбуд".

Ухвалою від 11.06.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд повторно витребував в Управління ДАБІ у Хмельницькій області належним чином завірені копії матеріалів адміністративної справи ТОВ "Ізяславтрансбуд".

Ухвалою від 25.06.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд повторно витребував в Управління ДАБІ у Хмельницькій області належним чином завірені копії матеріалів адміністративної справи ТОВ "Ізяславтрансбуд".

Ухвалою від 25.06.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд стягнув з Управління ДАБІ у Хмельницькій області в дохід Державного бюджету України штраф у сумі 5763,00 грн за неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин суб'єктом владних повноважень.

Заслухавши учасників справи, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив наступне.

На підставі наказу Управління ДАБІ в Хмельницькій області від 04.01.2019 №4П та направлення від 14.01.2019 №20 головний інспектор будівельного нагляду інспекційного відділу Управління ДАБІ в Хмельницькій області провів позапланову перевірку дотримання суб'єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на об'єкті "Капітальний ремонт (термомодернізація) будівлі НВК "Загальноосвітня школа І ступеня - дитячий ясла-садок комбінованого типу №6 по пров. Горинський, 2, м. Ізяслав, Хмельницька область".

За результатами перевірки складений акт від 25.01.2019 №20, яким зафіксовані порушення пункту 3.2.13, 4.8, 5.3, 8.4.2.1 ДБН А.3.1-5:2016 "Організація будівельного виробництва".

Відповідно до висновків, зазначених в акті від 25.01.2019 №20, відповідач склав протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 25.01.2019 б/н, яким повідомив, що розгляд справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності відбудеться 06.02.2019 о 10:30 год в приміщенні Управління ДАБІ в Хмельницькій області.

25.01.2019 Управління ДАБІ в Хмельницькій області винесло припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил б/н, яким встановив строк для усунення виявлених порушень до 15.02.2019.

На підставі акту від 25.01.2019 №20, протоколу про адміністративне правопорушення від 25.01.2019 б/н, припису від 25.01.2019 б/н відповідач прийняв постанову від 06.02.2019 №4/1022-1.18/401-19, якою визнав ТОВ "Ізяславтрансбуд" винним у вчиненні правопорушення, передбаченого пунктом 6 частини 3 статті 2 закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" та наклав штраф у розмірі 34578,00 грн.

Водночас, на підставі наказу Управління ДАБІ в Хмельницькій області від 04.01.2019 №4П та направлення від 14.01.2019 №21 головний інспектор будівельного нагляду інспекційного відділу Управління ДАБІ в Хмельницькій області провів позапланову перевірку дотримання суб'єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на об'єкті "Капітальний ремонт (термомодернізація) будівлі бібліотеки по вул. Незалежності, 13, м. Ізяслав, Хмельницька область".

За результатами перевірки складений акт від 25.01.2019 №21, яким зафіксовані порушення пункту 3.2.11, 4.8, 8.4.3.3 ДБН А.3.1-5:2016 "Організація будівельного виробництва", пункту 4.1, пункту 8.2, пункту 9.2 ДБН А.2.2-3:2014 "Склад та зміст проектної документації на будівництво".

Відповідно до висновків, зазначених в акті від 25.01.2019 №21, відповідач склав протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 25.01.2019 б/н, яким повідомив, що розгляд справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності відбудеться 06.02.2019 о 10:30 год в приміщенні Управління ДАБІ в Хмельницькій області.

25.01.2019 Управління ДАБІ в Хмельницькій області винесло припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил б/н, яким встановив строк для усунення виявлених порушень до 15.02.2019.

На підставі акту від 25.01.2019 №21, протоколу про адміністративне правопорушення від 25.01.2019 б/н, припису від 25.01.2019 б/н відповідач прийняв постанову від 06.02.2019 №3/1022-1.18/400-19, якою визнав ТОВ "Ізяславтрансбуд" винним у вчиненні правопорушення, передбаченого пунктом 6 частини 3 статті 2 закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" та наклав штраф у розмірі 34578,00 грн.

Зазначені постанови позивач оскаржив до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Відносини, які виникають у сфері містобудівної діяльності врегульовані, законами України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 №3038-VI (далі - Закон №3038-VI) і "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V (далі - Закон №877-V) та постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 №553 "Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю" (далі - Порядок №553).

Статтею 41 Закону №3038-VI визначено, що державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 4 статті 5 Закону №877-V органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.

Повідомлення повинно містити: дату початку та дату закінчення здійснення планового заходу; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи-підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; найменування органу державного нагляду (контролю).

Повідомлення надсилається рекомендованим листом та/або за допомогою електронного поштового зв'язку або вручається особисто під розписку керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі.

За змістом положень статті 7 Закону №877-V для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

На підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою.

Перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання або уповноваженій ним особі посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення). Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб'єкта господарювання.

Суб'єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред'явили документів, передбачених цією статтею.

За результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт.

Орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Частиною 11 статті 4 Закону №877-V встановлено, що плановий чи позаплановий захід повинен здійснюватися у присутності керівника або його заступника, або уповноваженої особи суб'єкта господарювання.

За змістом частини 12 статті 4 Закону №877-V перед початком здійснення державного нагляду (контролю) посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить запис до журналу реєстрації заходів державного нагляду (контролю) (за наявності такого журналу у суб'єкта господарювання).

Відповідно до пунктів 7, 9 Порядку №533 позаплановою перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю.

Підставами для проведення позапланової перевірки є: подання суб'єктом містобудування письмової заяви про проведення перевірки об'єкта будівництва або будівельної продукції за його бажанням; необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні та декларації про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні та декларації про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об'єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів; виявлення факту самочинного будівництва об'єкта; перевірка виконання суб'єктом містобудівної діяльності вимог приписів органу державного архітектурно-будівельного контролю; вимога Держархбудінспекції про проведення перевірки; звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб'єктом містобудування вимог містобудівного законодавства; вимога правоохоронних органів про проведення перевірки.

Під час проведення позапланової перевірки посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю зобов'язана пред'явити службове посвідчення та направлення для проведення позапланової перевірки.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності суб'єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об'єкт будівництва.

Листом від 14.01.2019 №1022-1.18/123-19 Управління ДАБІ в Хмельницькій області повідомило ТОВ "Ізяславтрансбуд" про початок позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на об'єкті будівництва "Капітальний ремонт (термомодернізація) будівлі бібліотеки по вул. Незалежності, 13, м. Ізяслав, Хмельницька область", яка розпочнеться 21.01.2019 о 09:00 год.

Листом від 14.01.2019 №1022-1.18/119-19 Управління ДАБІ в Хмельницькій області повідомило ТОВ "Ізяславтрансбуд" про початок позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на об'єкті будівництва "Капітальний ремонт (мермомодеренізація) будівлі НВК "Загальноосвітня школа І ступеня - дитячий ясла-садок комбінованого типу №6 по пров. Горинський, 2, м. Ізяслав, Хмельницька область", яка розпочнеться 21.01.2019 о 11:00 год.

Однак, вказані листи ТОВ "Ізяславтрансбуд" отримало 21.01.2019, що підтверджується вхідними номерами журналу вхідної кореспонденції.

Крім цього, у Інтегрованій автоматизованій системі державного нагляду (контролю), яка розміщена на вебсайті Державної архітектурно-будівельної інспекції, відсутня інформація відсутня інформація щодо наказу ДАБІ в Хмельницькій області від 04.01.2019 №4П.

Таким чином, Управління ДАБІ в Хмельницькій області в порушення вимог частини 4 статті 5 Закону № 877-V не повідомило суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.

Разом з тим, головний державний інспектор будівельного нагляду в порушення вимог частини 12 статті 4 Закону № 877-V не вніс запис до журналу реєстрації заходів державного нагляду (контролю), що підтверджується копією вказаного журналу.

В подальшому, листом від 28.01.2019 №1022-1.18/282-19 Управління ДАБІ в Хмельницькій області надіслало позивачу акт перевірки від 25.01.2019 №21, протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 25.01.2019 б/н, припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 25.01.2019 б/н.

Листом від 28.01.2019 №1022-1.18/281-19 Управління ДАБІ в Хмельницькій області надіслало позивачу акт перевірки від 25.01.2019 №20, протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 25.01.2019 б/н, припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 25.01.2019 б/н.

Зазначені листи позивач отримав 04.02.2019, що підтверджується вхідними номерами журналу вхідної кореспонденції.

Разом з тим, позивач зазначив, що у додатках до листа від 28.01.2019 №1022-1.18/281-19 був відступній протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 25.01.2019 б/н. Відповідач на спростування вказаного будь-яких доказів суду не надав.

Водночас, контролюючий орган в протоколах про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 25.01.2019 зазначив, що під час перевірки фотофікскація документів та об'єктів будівництва здійснювалась фотокамерою Canon Power Shot A800. Однак фотокопії в матеріалах справ про правопорушення у сфері містобудівної діяльності відсутні.

За таких обставин, суд вважає, що в результаті неповідомлення позивача належним чином про розгляд справ по правопорушення у сфері містобудівної діяльності, останній був позбавлений права брати участь у розгляді цих справ, надати відповідачу відповідні заперечення, зауваження чи пояснення, а також додаткові документи.

Водночас, відповідно до акту від 20.03.2019 №100, складеного за результатами перевірки вимог припису від 25.01.2019 б/н на об'єкті "Капітальний ремонт (термомодернізація) будівлі бібліотеки по вул. Незалежності, 13, м. Ізяслав, Ізяславський район, Хмельницька область", порушень законодавства у сфері містобудівної діяльності відповідач не виявив.

Суд вважає безпідставними посилання позивача на відсутність у відповідача копії погодження центрального органу виконавчої влади для здійснення позапланового заходу, оскільки відповідно до частини 1 статті 6 Закону №877-V позаплановий захід здійснюється виключно за погодженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу у разі звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Доказів такого звернення фізичної особи позивач суду не надав.

Враховуючи наведене, суд вважає, що відповідач прийняв спірні постанови з порушенням вимог законодавства та порядку проведення перевірки, що позбавило позивача можливості надати необхідні документи та пояснення з приводу виявлених порушень.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В процесі судового розгляду відповідач суду відзив на позов не надав та не довів правомірність спірних постанов, тому позов необхідно задовольнити.

У зв'язку із задоволенням позовних вимог відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачений позивачем судовий збір слід стягнути з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління державної архітектурно-будівельної інспекції України у Хмельницькій області про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 06.02.2019 №3/1022-1.18/400-19.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління державної архітектурно-будівельної інспекції України у Хмельницькій області про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 06.02.2019 №4/1022-1.18/401-19.

Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Ізяславтрансбуд" судовий збір в розмірі 1921,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань Управління державної архітектурно-будівельної інспекції України у Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 08 липня 2019 року

Позивач:Товариство з обмеженою відповідальністю "Ізяславтрансбуд" (вул. Онищука, 11, Ізяслав, Хмельницька область, 30300 , код ЄДРПОУ - 34739468) Відповідач:Управління державної архітектурно-будівельної інспекції України у Хмельницькій області (вул. Грушевського, 87/2, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 37471912) Головуючий суддя Г.В. Лабань