
Справа № 420/3448/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 липня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,
за участю секретаря судового засідання Закуріної А.М.,
за участю
від позивача: Наволоцький О.В., – за паспортом
представник позивача: Ліхунжан Н.Б., - за ордером
від відповідача: Романенко Р.В., - за довіреністю
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Військової частини А 1319 (код ЄДРПОУ 08291267, місцезнаходження: 67771, Одеська обл., Білгород-Дністровський район, с. Біленьке) про визнання протиправним дій щодо невиплати індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 01.12.2018 року та зобов`язання нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період проходження військової служби з 01.01.2016 року по 01.12.2018 року, -
ВСТАНОВИВ:
До суду 10 червня 2019 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Військової частини А 1319 (код ЄДРПОУ 08291267, місцезнаходження: 67771, Одеська обл., Білгород-Дністровський район, с. Біленьке) про визнання протиправним дій щодо невиплати індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 01.12.2018 року та зобов`язання нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період проходження військової служби з 01.01.2016 року по 01.12.2018 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що наказом Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 08 жовтня 2018 року №459 позивача звільнено з військової служби у запас відповідно до п. 2 ч. 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу» за підпунктом «к».
У позовній заяві позивач зазначив, що у період проходження військової служби, нарахування грошового забезпечення відповідачем здійснювалося не у повному обсязі, а саме: у період з 01.01.2016 року по 01.12.2018 року не нараховувалась та не виплачувалась індексація грошового забезпечення, доказом чого є довідка військової частини А1319 від 13.03.2019 року за №490 про грошові кошти, які були виплачені позивачу у період з 01.04.2017 року по 01.03.2019 року.
Ухвалою від 12 червня 2019 року прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено перше судове засідання на 02 липня 2019 року.
На перше судове засідання з`явився позивач та його представник.
На відкритому судовому засіданні позивач та його представник підтримали позовні вимог у повному обсязі та просили їх задовольнити.
Також на перше судове засідання з`явився представник відповідача, подавши суду відзив на позовну заяву.
На відкритому судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги не визнав у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у відзиві на позовну заяву та просив відмовити повністю у задоволенні позову.
Відповідно до відзиву на позовну заяву, відповідач вважає, що вимоги позивача є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню, зазначаючи, що Військова частина А1319 стосовно порядку та виплати у 2016-2018 роках індексації грошового забезпечення керувалась листом Департаменту фінансів Збройних сил України від 26.03.2018 року №248/1485, з посиланням на роз`яснення Міністерства соціальної політики України від 16.07.2015 року №10685/0/14-15/10, від 09.06.2016 року №252/10/136/16 від 08.08.2017 року №13700 та від 08.08.2017 року №78/0/66-17, яким доведено, що механізму нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за попередні періоди не має та нарахування сум індексації здійснюється у межах коштів установ та організацій, передбачених на ці цілі. У межах наявного фінансового ресурсу можливості виплати індексації грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України у січні 2016 року – лютому 2018 року у Міноборони не було.
Також повідомлено, що відповідно до затвердженого кошторису та планів асигнувань на 2016-2017 роки кошти були надані виключно для виплат грошового забезпечення військовослужбовців, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення матеріально-побутових питань, винагороди за тривалість безперервної служби та за участь в АТО.
Що стосується індексації за березень 2018 року, то відповідач зазначив, що у цей місяць було підвищення розміру посадових окладів всіх категорій військовослужбовців. Таким чином, відповідач зазначив, що обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації грошового забезпечення здійснюється лише з квітня 2018 року.
Позивач та його представник зазначили, що їм не потрібен додатковий час для ознайомлення з відзивом на позовну заяву та відмовились від свого процесуального права щодо підготовки відповіді на відзив.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення позивача, його представника та представника відповідача, суд встановив такі факти та обставини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується паспортом серії НОМЕР_1 (а.с.13-14).
Позивач є учасником бойових дій-ветераном війни, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 (а.с.18).
Суд встановив, що наказом Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 08 жовтня 2018 року №459 позивача звільнено з військової служби у запас відповідно до п. 2 ч. 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу» за підпунктом «к» (які проходять військову службу за контрактом, дію якого припинено понад встановлені строки на період до закінчення особливого періоду або до оголошення демобілізації та які вислужили менше 18 місяців з дати продовження дії контракту) (а.с.17).
Відповідно до довідки військової часини А1318 від 13.03.2019 року, виданої ОСОБА_1 про те, що грошові кошти виплачені з квітня 2017 року по березень 2018 року складаються з грошового забезпечення, матеріальної допомоги, індексації за період з грудня 2018 року по березень 2019 року, вихідної допомоги та грошової допомоги на оздоровлення (а.с.16).
З вказаної довідки вбачається, що індексація грошового забезпечення здійснена за грудень 2018 року по березень 2019 року, за період за квітень 2017 року по листопад 2018 року, індексація грошового забезпечення не нарахована та не виплачена.
Також на судовому засіданні представник відповідача визнав, що за період з 01.01.2016 року по березень 2017 року індексація грошового забезпечення теж не була нарахована та виплачена.
Судом досліджені подані відповідачем листи Департаменту фінансів Збройних сил України від 26.03.2018 року №248/1485, з посиланням на роз`яснення Міністерства соціальної політики України від 16.07.2015 року №10685/0/14-15/10, від 09.06.2016 року №252/10/136/16 від 08.08.2017 року №13700 та від 08.08.2017 року №78/0/66-17 стосовно відсутності механізму порядку та виплати у 2016-2018 роках індексації грошового забезпечення, якими відповідач керувався щодо не нарахування та не виплати індексації грошового забезпечення за вказаний період.
Проаналізувавши норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини та встановлені судом факти та обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги мають бути задоволені повністю, виходячи з наступного.
Статтею 43 Конституції України визначено, що кожен має право, зокрема, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
За правилами частини першої ст. 2 Закону України від 25.03.1992 № 2232-XII «Про військовий обов`язок і військову службу», військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Відповідно до статей 1 та 2 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-ХІІ), військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.
У зв`язку з особливим характером військової служби, яка пов`язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Відповідно до частин другої-третьої ст. 9 Закону №2011-ХІІ, до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03.07.1991 № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин, далі - Закон № 1282-ХІІ).
Статтею 2 Закону № 1282-ХІІ визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Відповідно до статей 4, 6 Закону № 1282-ХІІ, індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв`язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
У разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
Статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» визначено, що індексацію доходів населення, яка встановлюється для підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі ст.19 цього Закону, є обов`язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Таким чином, індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій, яка є обов`язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Зазначений порядок індексації, заробітної плати передбачений п. 1-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003, з наступними змінами та доповненнями, яким передбачено, що підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 р. № 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Відповідно до п. 2 цього Порядку, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, в тому числі: грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.
Згідно з п. 6 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню: 1) підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів; 2) підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету; 3) об`єднання громадян підвищують розміри оплати праці за рахунок власних коштів; 4) Індексація пенсій, страхових виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачується замість пенсії, інших видів соціальної допомоги провадиться відповідно за рахунок Пенсійного фонду, фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування та коштів державного бюджету; 6) індексація стипендій особам, які навчаються, провадиться за рахунок джерел, з яких вони сплачуються.
У разі коли грошовий дохід формується з різних джерел і цим Порядком не встановлено черговість його індексації, сума додаткового доходу від індексації виплачується за рахунок кожного джерела пропорційно його частині у загальному доході.
Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік (пункт 6 доповнено абзацом згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013, яка застосовується з 01.12.2015).
До 01.12.2015 рішення про затвердження особливого порядку індексації не було прийнято.
Аналіз наведених вище нормативно-правових актів, за відсутністю затвердженого особливого порядку індексації військовослужбовців, дає підстави для нарахування індексації грошового забезпечення у встановленому Урядом України порядку, а саме: Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.
Відповідно до ч. 6 ст. 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
Ця норма безпосередньо не скасовує виплату індексації заробітної плати та не пов`язує індексацію з надходженням коштів до власника підприємства, установи, організації. В Законі йдеться про фінансові ресурси бюджетів усіх рівнів. В свою чергу, відповідач не надав доказів того, що у нього гроші на індексацію заробітної плати відсутні.
Тобто, сума індексація грошового забезпечення відповідно до Закону, підлягає обов`язковому нарахуванню та виплаті.
Зазначена правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 19 червня 2019 року по справі №825/1987/17
Відсутність бюджетного фінансування індексації, на яку, в своєму відзиві посилається представник відповідача, на обов`язок відповідача її нараховувати та виплачувати не впливає.
При цьому, нормами Закону № 1282-ХІІ та Порядку № 1078 визначено джерело коштів на проведення індексації.
Однак, пунктом 6 Порядку № 1078 безпосередньо не скасовано виплату індексації заробітної плати (грошового забезпечення) та не пов`язано індексацію з надходженням коштів до власника підприємства, установи, організації.
З наданих у судовому засіданні пояснень позивача встановлено, що відповідач не здійснював нарахування та виплату позивачу індексації грошового забезпечення за період із 01.01.2016 року по 01.12.2018 року.
Суд відхиляє доводи відповідача щодо відсутності на рахунках військової частини А 1319 коштів для виплати індексації грошового забезпечення як підставу для відмову у задоволенні позовних вимог, оскільки Законом «Про індексацію грошових доходів населення» та Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» такої підстави для не нарахування та не виплати індексації грошового забезпечення не передбачено.
Також відхиляються судом посилання відповідача на роз`яснення Міністерства соціальної політки України, оскільки вони носять рекомендаційний характер.
Таким чином, суд доходить висновку, що відповідачем не доведено, що протягом періоду, за який не нараховувалась та не виплачувалась індексація грошового забезпечення ним були вжиті заходи для виділення додаткових коштів для виплати військовослужбовцям індексації грошового забезпечення.
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України» від 08.11.2005 зазначено, що держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними (п.23 рішення).
У зв`язку з цим, Європейський суд з прав людини не прийняв аргумент Уряду України щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань.
У рішеннях Конституційного Суду України від 06.07.1999 № 8-рп/99 та від 23.03.2002 № 5-рп/2002 суд зазначив, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності громадян, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань, тощо, як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є законними та обґрунтованими та належать задоволенню.
Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
З огляду на те, що відповідачем фактично була допущена бездіяльність, яка виражена у не нарахуванні та не виплаті індексації грошового забезпечення у порядку, встановленому Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, суд доходить висновку, що ефективним способом захисту порушеного права позивача буде задоволення позовних вимог про визнання протиправним дій щодо невиплати індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 01.12.2018 року шляхом визнання протиправною бездіяльність Військової частини А 1319 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 30.11.2018 року включно, оскільки матеріалами справи підтверджено, що позивачу за грудень 2018 року індексація грошового забезпечення нарахована та виплачена, що сторонами не заперечується.
Оскільки індексація грошового забезпечення не була проведена у порядку та строки, встановлені Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, суд доходить висновку, що решт позовних вимог позивача теж належать задоволенню, з урахуванням встановлених судом обставини щодо здійснення такого нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за грудень 2018 року шляхом зобов`язання відповідача здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 30.11.2018 року включно.
Таким чином, оцінивши наведені докази кожний окремо та у їх сукупності, застосувавши вище приведені норми матеріального права до спірних правовідносин, суд доходить висновку, що позовні вимоги належать задоволенню повністю.
Керуючись приписами ст. 139 КАС України, враховуючи те, що позивач звільнений від сплати судового збору, судовий збір не підлягає стягненню та відсутності інших судових витрат, жодні витрати не підлягають стягненню з відповідача.
Керуючись ст.ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Військової частини А 1319 (код ЄДРПОУ 08291267, місцезнаходження: 67771, Одеська обл., Білгород-Дністровський район, с. Біленьке) про визнання протиправним дій щодо невиплати індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 01.12.2018 року та зобов`язання нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період проходження військової служби з 01.01.2016 року по 01.12.2018 року, - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Військової частини А 1319 (код ЄДРПОУ 08291267, місцезнаходження: 67771, Одеська обл., Білгород-Дністровський район, с. Біленьке) щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 30.11.2018 року включно.
Зобов`язати Військову частину А 1319 (код ЄДРПОУ 08291267, місцезнаходження: 67771, Одеська обл., Білгород-Дністровський район, с. Біленьке) здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 30.11.2018 року включно.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням п.15.5 п. 15 ч.1 Перехідних положень КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний « 08» липня 2019 року.
Суддя Л.Р. Юхтенко
.