Рішення № 82866626, 08.07.2019, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.07.2019
Номер справи
300/1240/19
Номер документу
82866626
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"08" липня 2019 р. справа № 300/1240/19

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Микитюка Р.В.,

за участю секретаря судового засідання - Костюк О.С.,

представника позивача - Шпитального Р.Р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: Виконавчого комітету Калуської міської ради

до відповідача: управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області

про визнання протиправною та скасування постанови від 27.05.2019, -

ВСТАНОВИВ:

10.06.2019 Виконавчий комітет Калуської міської ради Івано-Франківської області (надалі також - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області про визнання протиправною та скасування постанови від 27.05.2019 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що постановою відповідача від 27.05.2019 ВП №59188149 відкрито виконавче провадження щодо зобов`язання позивача опублікувати резолютивну частину рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду у справі №809/163/18 у виданні якому його було офіційно оприлюднено, після набрання рішення суду законної сили. Оскаржувана постанова про відкриття виконавчого провадження надійшла на адресу позивача 29.05.2019 про що свідчить штемпель вхідної кореспонденції на супровідному листі до постанови про відкриття виконавчого провадження від 27.05.2019 №04.1-27/799 винесену при примусовому виконанні виконавчого листа №809/163/18 від 10.04.2019 що виданий Івано-Франківським окружним адміністративним судом та відбиток календарного штемпелю на конверті до постанови про відкриття виконавчого провадження від 27.05.2019 №01.1-27/799 з відбитком штемпелю вхідної кореспонденції. Позивач вважає, що постанова відповідача від 27.05.2019 ВП №59188149 про відкриття виконавчого провадження є незаконною і підлягає скасуванню, оскільки прийнята без належних правових підстав, встановлених законом.

Ухвалою суду від 14.06.2019 дану позовну заяву залишено без руху та надано позивачу десятиденний строк з дня отримання ухвали для усунення недоліків.

24.06.2019 позивач усунув недоліки позовної заяви, відтак ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27 червня 2019 року відкрито провадження у даній справі в порядку ст. 287 Кодексу адміністративного судочинства України.

Представником відповідача у судовому засіданні, яке відбулося 08.07.2019 заявлено клопотання про заміну неналежного відповідача - відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області на належного - управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.07.2019 замінено неналежного відповідача - відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області на належного - управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області (а.с. 34-35).

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не прибула, надавши клопотання про перенесення розгляду справи, позовні вимоги не визнала в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у запереченні.

Що стосується клопотання про перенесення розгляду справи то суд, у відповідності до п. 4 ч. 2 статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України вважає дане клопотання, необґрунтованим, безпідставним та таким, що направлене на затягування розгляду справи та порушенням строків розгляду справ даної категорії.

Відповідно до ч. 3 ст. 268 КАС України, неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.

Заслухавши доводи представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 звернувся до Івано-Франківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Калуської міської ради Івано-Франківської області про визнання протиправним і скасування рішення Виконавчого комітету Калуської міської ради від 25.07.2017 за № 162 "Про затвердження тарифу на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій в м. Калуші" та зобов`язання бухгалтерії КП "ЖЕО №1" та КП "ЖЕО №4" здійснити перерахунок плати за житлово-комунальні послуги з 25.07.2017 з виплатою зайво сплачених коштів споживачам.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.10.2018 позов задоволено повністю. Визнано протиправним та нечинним рішення Виконавчого комітету Калуської міської ради за №162 "Про затвердження тарифів на послуги та утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в місті Калуші" від 25.07.2017, з моменту набрання рішенням суду законної сили. Зобов`язано Виконавчий комітет Калуської міської ради опублікувати резолютивну частину даного рішення у виданні, в якому його було офіційно оприлюднено, після набрання рішенням суду законної сили.

Не погоджуючись з даним рішенням позивач у даній справі оскаржив його в апеляційному порядку.

26.02.2019 Восьмим апеляційним адміністративним судом винесено постанову, якою апеляційну скаргу виконавчого комітету Калуської міської ради залишено без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.10.2018 по справі №809/163/18 - без змін.

10.04.2019 на примусове виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду було видано виконавчий лист.

17.04.2019 позивач по справі №809/163/18 ОСОБА_1 звернувся з інформаційним запитом до Калуської міської ради щодо опублікування резолютивної частини рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.10.2018 після набрання рішенням суду законної сили.

23.04.2019 ОСОБА_1 отримано відповідь, що рішення від 25.07.2017 №162 "Про затвердження тарифу на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій в м. Калуші" було опубліковане в газеті "Дзвони Підгір`я", засновником якої є Калуська міська рада. 24.12.2015 Верховною Радою України прийнято Закон України №917-VIII "Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації", відповідно до якого з 01.01.2019 комунальний заклад "Редакція газети "Дзвони Підгір`я" Калуської міської ради припинила свою діяльність. Резолютивну частину даного рішення розміщено на офіційному сайті Калуської міської ради 15.03.2019 та ознайомитись з публікацією можна на офіційному сайті Калуської міської ради в рубриці "Новини" - підрубрика "Оголошення" або за посиланням http://kalushcity.if/news/category/ogol/2019/03/15/20262/view.

Після чого ОСОБА_1 звернувся з заявою до відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду у справі №809/163/18 від 10.10.2018, пред`явивши до виконання виконавчий лист від 10.04.2019.

Постановою відповідача від 27.05.2019 відкрито виконавче провадження ВП №59188149 щодо зобов`язання позивача опублікувати резолютивну частину рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду у справі №809/163/18 у виданні якому його було офіційно оприлюднено, після набрання рішення суду законної сили.

Виконавчим комітетом Калуської міської ради листом від 31.05.2019 (вх. №209/02-32/04) було повідомлено головного державного виконавця Пищ М.С. про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.10.2018 по справі №809/163/18. Даного листа 31.05.2019 направлено на офіційну електронну адресу відділу примусового виконання рішень Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області, в якому просили закінчити виконавче провадження №59188149 від 27.05.2019, а постанову направити виконавчому комітету Калуської міської ради для відома (а.с. 13).

Крім того, не погодившись з постановою про відкриття виконавчого провадження, позивач звернуся до суду за захистом свого порушеного права.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» від 2 червня 2016 року № 1404-VIII (далі Закон № 1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі рішення) це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України (п.1 ч.1 ст.3 Закону №1404-VІІІ).

Згідно ст.5 Закону №1404-VІІІ примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".

Відповідно до ч.1 ст.18 Закону № 1404-VIII виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Водночас частиною першою статті 4 Закону № 1404-VIII визначено обов`язкові реквізити виконавчого документа та передбачено, що у виконавчому документі зазначаються:

1) назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище, ім`я, по батькові та посада посадової особи, яка його видала;

2) дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ;

3) повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім`я та, за наявності, по батькові (для фізичних осіб) стягувача та боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або адреса місця проживання чи перебування (для фізичних осіб), дата народження боржника-фізичної особи;

4) ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань стягувача та боржника (для юридичних осіб за наявності); реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) боржника (для фізичних осіб-платників податків);

5) резолютивна частина рішення, що передбачає заходи примусового виконання рішень;

6) дата набрання рішенням законної сили (крім рішень, що підлягають негайному виконанню);

7) строк пред`явлення рішення до виконання.

Згідно з ч. 3 ст. 4 Закону № 1404-VIII виконавчий документ підписується уповноваженою посадовою особою із зазначенням її прізвища та ініціалів і скріплюється печаткою. Скріплення виконавчого документа печаткою із зображенням Державного Герба України є обов`язковим, якщо орган (посадова особа), який видав виконавчий документ, згідно із законом зобов`язаний мати таку печатку.

Судом встановлено, що підставою для прийняття оскаржуваної постанови про відкриття виконавчого провадження став виконавчий лист Івано-Франківського окружного адміністративного суду у справі №809/163/18 від 10.04.2019 про зобов`язанння Виконавчого комітету Калуської міської ради опублікувати резолютивну частину даного рішення у виданні, в якому його було офіційно оприлюднено, після набрання рішенням суду законної сили.

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону № 1404-VIII виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, за заявою стягувача про примусове виконання рішення.

В силу положень частини п`ятої - шостої статті 26 Закону № 1404-VIII у постанові про відкриття виконавчого провадження виконавець зазначає про обов`язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.

Як встановлено судом, оскаржувана постанова про відкриття виконавчого провадження була винесена на підставі поданої заяви ОСОБА_1 . до відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області про примусове виконання виконавчого листа Івано-Франківського окружного адміністративного суду № 809/163/18 від 10.04.2019.

За наведених обставин суд доходить висновку, що головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області було правомірно відкрито виконавче провадження ВП № 59188149 з виконання виконавчого листа Івано-Франківського окружного адміністративного суду у справі №809/163/18 виданого 10.04.2019.

Крім того, враховуючи вищезазначені положення п. 2 ч. 5 ст. 26 Закону № 1404-VIII, правомірним є також зазначення у вказаній постанові про стягнення з боржника виконавчого збору у розмірі 16692 грн.

Позивач обґрунтовує свої позовні вимоги з посиланням на лист від 31.05.2019, яким повідомлено головного державного виконавця Пищ М.С. про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.10.2018 у справі №809/163/18.

В цьому контексті суд зазначає, що оскаржувана постанова про відкриття виконавчого провадження була прийнята 27.05.2019. Отже, державний виконавець не міг знати про виконання вказаного судового рішення.

До того ж при вирішенні питання про відкриття виконавчого провадження державний виконавець керується лише тими документами, що надаються йому в силу вимог закону (у цьому випадку це заява стягувача про примусове виконання рішення та виконавчий документ) і не має повноважень вчиняти додаткові дії, не передбачені законом, до відкриття виконавчого провадження.

Водночас встановлення у подальшому факту виконання судового рішення покладало б на державного виконавця обов`язок закінчити виконавче провадження на підставі пункту 9 частини першої статті 39 Закону № 1404-VIII (фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом).

При цьому для позивача, як боржника у виконавчому провадженні, це не мало б негативних правових наслідків, оскільки в силу вимог ч. 9 ст. 27 Закону № 1404-VIII виконавчий збір не стягується у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини першої статті 39 цього Закону, якщо рішення було виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.

Таким чином, державний виконавець зобов`язаний прийняти до виконання виконавчий документ, в даному випадку виконавчий лист Івано-Франківського окружного адміністративного суду у справі №809/163/18 від 10.04.2019 та розпочати примусове виконання в порядку статей 24-26 Закону України "Про виконавче провадження", що свідчить про правомірність постанови про відкриття виконавчого провадження від 27.05.2019 ВП № 59188149 винесеної головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області Пищ М.С. із примусового виконання виконавчого листа №809/163/18 від 10.04.2019 про зобов`язання Виконавчого комітету Калуської міської ради опублікувати резолютивну частину даного рішення у виданні, в якому його було офіційно оприлюднено, після набрання рішенням суду законної сили.

Відповідно до частини третьої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, суд приходить до висновку, що постанова про відкриття виконавчого провадження ВП № 59188149 від 27.05.2019, винесена головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області Пищ Мар`яною Степанівною на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України, а позовні вимоги є такими, що не підлягають до задоволення.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 273, 275 - 277, 280, 282, пунктами 5 та 6 частини першої статті 283, статтями 286 - 288 цього Кодексу, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції (частини 1 статті 272 Кодексу адміністративного судочинства України).

У відповідності до частини 6 статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційні скарги на судові рішення у справах, визначених цією статтею, можуть бути подані протягом десяти днів з дня їх проголошення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (стаття 297 Кодексу адміністративного судочинства України).

При цьому, у відповідності до підпункту 15.5. пункту 15 Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Учасники справи:

позивач: Виконавчий комітет Калуської міської ради, (код ЄДРПОУ 04054300), вул. І. Франка, 1, м. Калуш, Калуський район, Івано-Франківська область, 77300;

відповідач: управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області, (код ЄДРПОУ 34844679), вул. Галицька, 45, м. Івано-Франківськ, 76018.

Суддя Микитюк Р.В.