
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 липня 2019 року м. Ужгород№ 260/374/19 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Рейті С.І.
при секретарі судового засідання Олійник В.В.
за участю представників:
позивача – Темнохудова З.В.
відповідача – Семак В.П. (довіреність від 06.06.2019 року № 7)
третьої особи – Тягур І. І. (довіреність від 04.01.2019 року № 5-28-08/297)
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Закарпатській області, третя особа - Державна казначейська служба України, про визнання протиправним та скасування наказу, -
ВСТАНОВИВ:
У відповідності до ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 01 липня 2019 року проголошено вступну та резолютивну частини Рішення. Рішення складено в повному обсязі 08 липня 2019 року.
ОСОБА_2 (далі – позивач, ОСОБА_2 ) звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Закарпатській області (далі – відповідач, РВ ФДМУ в Закарпатській області) про визнання протиправним та скасування Наказу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Закарпатській області № 00559 від 19.12.2018 року "Про скасування наказів РВ ФДМУ по Закарпатській області від 01.11.2018 року № 00479 та від 15.11.2018 року № 00498".
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що наказами РВ ФДМУ в Закарпатській області від 01.11.2018 року № 00479 та від 15.11.2018 року за № 00498, на підставі заяв ОСОБА_2 . від 09.10.2018 року за №№ ЗП/01922 та ЗП/01923 та від 22.10.2018 року за №№ ЗП/02008 та ЗП/02009 відповідно, прийнято рішення про включення до переліку об`єктів, що підлягають приватизації – окремого майна, що підлягає приватизації, про що позивача повідомлено листами від 02.11.2018 року № 18-07-02981 та від 16.11.2018 року № 18-07-03140. Втім, 31.12.2018 року позивачем отримано лист РВ ФДМУ в Закарпатській області від 21.12.2018 року № 18-07-03541, яким повідомлено позивача про скасування попередньо прийнятих вищезазначених наказів з підстав, визначених п.9 ст. 11 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна", враховуючи, поміж іншого, листи Фонду державного майна України від 23.11.2018 року № 10-19-24019 та від 12.12.2018 року № 10.19-25421. Позивач, вважає, що рішення РВ ФДМУ в Закарпатській області про скасування наказів від 01.11.2018 року № 00479 та від 15.11.2018 року № 00498 та наказ РВ ФДМУ в Закарпатській області від 19.12.2018 року № 00559, яким відповідне рішення задокументовано, є незаконними, такими, що порушують законні права, свободи та інтереси, в зв`язку з чим, даний наказ підлягає скасуванню, з огляду на те, що жодним нормативним актом не передбачено право регіонального відділення ФДМУ скасовувати попередньо прийняті накази. Таким чином, РВ ФДМУ в Закарпатській області вийшов за межі своєї компетенції, приймаючи оскаржені накази та перевищив наділені його чинним законодавством повноваження.
Ухвалою суду від 05.04.2019 року відкрито провадження у адміністративній справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач скористався своїм правом на подання відзиву, в якому зазначає про те, що заперечує проти задоволення позовних вимог у зв`язку з їх необгрунтованістю з огляду на наступне. На звернення відповідача щодо надання згоди Державною казначейською службою України, як органу уповноваженого управляти державним майном, на включення до переліку об`єктів державної власності, що підлягають приватизації, надано відповідь щодо відсутності підстав для надання згоди у приватизації оспорюваних об`єктів права державної власності. Поряд з цим, Фонд державного майна України також висловив позицію щодо обов`язкового отримання позиції органів управління щодо підтвердження того, що запропоновані об`єкти безпосередньо не забезпечують виконання органами державної влади та органами місцевого самоврядування встановлених законодавством завдань і ці органи не заперечують щодо їх приватизації. Також, звернув увагу РВ ФДМУ в Закарпатській області, що прийняття, в даному випадку наказів від 01.11.2018 року № 00479 та від 15.11.2018 року № 00498 є передчасним, оскільки, наданим ч.8 ст. 11 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна" тридцятиденним терміном розгляду заяв останній не скористався та завчасно видав вказані накази.
Ухвалою суду від 07.05.2019 року за клопотанням представника відповідача розгляд справи призначено в порядку загального позовного провадження, в зв`язку з чим призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою суду від 03.06.2019 року закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду по суті. Крім того, судом залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – Державну казначейську службу України та встановлено строк для надання пояснень на позовну заяву.
Згідно наданих пояснень, Державна казначейська служба України просить відмовити в задоволенні позовних вимог з огляду на їх безпідставність та необгрунтованість.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступного висновку.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, відповідно до Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна" від 18.01.2018 року № 2269-VIII, Порядку надання та розгляду заяв про включення об`єктів права державної власності до відповідного переліку об`єктів великої або малої приватизації, що підлягають приватизації, затвердженого наказом ФДМУ від 22.05.2018 року № 675, на підставі заяв про включення об`єкта права державної власності до переліку об`єктів малої приватизації, що підлягають приватизації фізичної особи ОСОБА_2 від 09.10.2018 року (вх. № ЗП/01922) та від 09.10.2018 року (вх. № ЗП/01923), РВ ФДМУ в Закарпатській області видано наказ від 01.11.2018 року за № 00479, яким прийнято рішення про включення об`єктів права державної власності до переліку об`єктів малої приватизації – окремого майна, що підлягає приватизації, а саме: вбудовані приміщення (поз.19, 20, 43, 44, 45) загальною площею 40,1 кв.м., на першому поверсі частини будівлі літ. "А" (місцезнаходження об`єкта: 90300, Закарпатська область, м. Виноградів, вул. Миру, 16; балансоутримувач об`єкта: Управління Державної казначейської служби України у Виноградівському районі Закарпатської області); вбудовані приміщення (поз.11-14) загальною площею 189,70 кв.м. на першому поверсі частини будівлі літ. "А" (місцезнаходження об`єкта: 90300, Закарпатська область, м. Виноградів, вул. Миру, 16А; балансоутримувач об`єкта: Управління Державної казначейської служби України у Виноградівському районі Закарпатської області).
Крім того, 15.11.2018 року РВ ФДМУ в Закарпатській області видано наказ за № 00498, яким прийнято рішення про включення об`єктів права державної власності до переліку об`єктів малої приватизації – окремого майна, що підлягає приватизації, а саме: вбудовані приміщення (поз.19-21) загальною площею 41,60 кв.м., першого поверху частини будівлі літ. "А" (місцезнаходження об`єкта: 90300, Закарпатська область, м. Виноградів, вул. Миру, 16А; балансоутримувач об`єкта: Управління Державної казначейської служби України у Виноградівському районі Закарпатської області); вбудовані приміщення (поз.15, 16, 17, 18, 22) загальною площею 78,80 кв.м. першого поверху частини будівлі літ. "А" (місцезнаходження об`єкта: 90300, Закарпатська область, м. Виноградів, вул. Миру, 16А; балансоутримувач об`єкта: Управління Державної казначейської служби України у Виноградівському районі Закарпатської області).
Про прийняття вищезазначених наказів, позивача повідомлено листами РВ ФДМУ в Закарпатській області від 02.11.2018 року за № 18-07-02981 та від 16.11.2018 року № 18-07-03140 відповідно.
При цьому, 01.11.2018 року та 15.11.2018 року РВ ФДМУ в Закарпатській області направлено листи до Фонду Державного майна України за №№ 01-07-02978, 01-07-02979 та 01-07-03139, відповідно, стосовно прийняття рішення щодо включення об`єктів малої приватизації до переліку об`єктів державної власності що підлягають приватизації, а саме окремого майна, ініціювання приватизації якого здійснено потенційними покупцями.
Листом Фонду Державного майна України від 23.11.2018 року за № 10-19-24019, за результатами розгляду вказаних листів, повідомлено, що згідно абз. 2 ч.2 ст. 4 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна" приватизації не підлягає майно органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Разом з цим, відповідно до абз.1 ч.3 ст. 4 вказаного Закону, у разі, якщо майно органів державної влади та органів місцевого самоврядування, майно державних підприємств, що належать до сфери управління органів державної влади та місцевого самоврядування безпосередньо не забезпечує виконання зазначеними органами встановлених законодавством завдань, таке майно є об`єктами, що підлягають приватизації. Зважаючи на наведене, регіональне відділення при опрацюванні поданих потенційними покупцями заяв, керуючись вимогами Порядку подання та розгляду заяв про включення об`єктів права державної власності до відповідного переліку об`єктів великої або малої приватизації, що підлягають приватизації, затвердженого наказом Фонду від 22.05.2018 року № 675 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.06.2018 року № 720/32182, мало не тільки формально відпрацювати подані заяви, а обов`язково отримати позиції уповноважених органів управління щодо підтвердження того, що запропоновані об`єкти безпосередньо не забезпечують виконання органами державної влади та органами місцевого самоврядування встановлених законодавством завдань і ці органи не заперечують щодо їх приватизації.
Разом з тим, як вбачається із вказаного листа, до Фонду Державного майна України звернулося Казначейство (лист від 13.11.2018 року № 20-08/352-18716) що неправомірності дій регіонального відділення при прийнятті рішення щодо включення зазначених об`єктів до переліку об`єктів малої приватизації, що підлягають приватизації. У листі Казначейства наголошено, що регіональному відділенню було надано вмотивовану відмову листом від 26.10.2018 року № 20-08/307-17623. Зважаючи на наведені факти, Казначейство вимагає скасувати наказ регіонального відділення від 01.11.2018 року № 00479. Що стосується наказу РВ ФДМУ в Закарпатській області від 15.11.2018 року, зважаючи на попередню вмотивовану відмову Казначейства, а також на те, що запропоновані до включення об`єкти знаходяться за тією ж адресою, що і об`єкти у заявах фізичної особи ОСОБА_2 від 09.10.2018 року вх. № ЗП/01922 та від 09.10.2018 року вх. № ЗП/01923, з високою ймовірністю можна прогнозувати отримання знов вмотивованої відмови уповноваженого органу управління.
В подальшому, листом Фонду Державного майна України від 12.12.2018 року за № 10-19-25421 РВ ФДМУ в Закарпатській області повідомлено, що до Фонду звернулась Державна казначейська служба України (лист від 23.11.2018 року № 20-08/394-19374) з клопотанням щодо скасування наказу РВ ФДМУ в Закарпатській області від 15.11.2018 року № 00498. Враховуючи те, що ч.8 ст. 11 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна" встановлено, що державні органи приватизації протягом 30 днів розглядають заяви та приймають рішення щодо включення об`єктів до переліку об`єктів малої приватизації, що підлягають приватизації, а заява фізичної особи ОСОБА_2 щодо включення майна до переліку об`єктів малої приватизації, що підлягають приватизації, зареєстрована у РВ ФДМУ в Закарпатській області 22.10.2018 року, останнє не скористалося в повній мірі часом на опрацювання заяви та видало наказ від 15.11.2018 року № 00498. Крім того, Казначейство повідомило Фонд, що РВ ФДМУ в Закарпатській області було надано вмотивовану відмову щодо включення цих об`єктів до переліку об`єктів малої приватизації, що підлягають приватизації (лист Казначейства від 12.11.2018 року № 20-08/349-18556).
Зважаючи на викладене, Фонд Державного майна України вважає, що прийняття рішення про включення об`єктів до переліку об`єктів малої приватизації, що підлягають приватизації, є передчасним та пропонує врахувати звернення Казначейства і здійснити відповідні заходи.
Відповідно до п.9 ст. 11 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна" від 18.01.2018 року № 2269-VII, враховуючи листи Державної казначейської служби України від 26.10.2018 року № 20-08/307-17623, від 12.11.2018 року № 20-08/349-18556, від 27.11.2018 року № 20-08/406-19586, від 07.12.2018 року № 20-08/20378 та листи Фонду державного майна України від 23.11.2018 року № 10-19-24019, від 12.12.2018 року № 10-19-25421, 19.12.2018 року РВ ФДМУ в Закарпатській області прийнято наказ, яким вирішено скасувати накази РВ ФДМУ по Закарпатській області від 01.11.2018 року № 00479 "Про включення об`єктів малої приватизації – окремого майна до переліку об`єктів, що підлягають приватизації" та від 15.11.2018 року № 00498 "Про включення об`єктів малої приватизації – окремого майна до переліку об`єктів, що підлягають приватизації", про що, позивача повідомлено листом від 21.12.2018 року № 18-07-03541.
Вважаючи протиправним Наказ Регіонального відділення Фонду державного майна України по Закарпатській області № 00559 від 19.12.2018 року "Про скасування наказів РВ ФДМУ по Закарпатській області від 01.11.2018 року № 00479 та від 15.11.2018 року № 00498", ОСОБА_2 звернулася до суду із позовом про визнання його протиправним та скасування.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Правові, економічні та організаційні основи приватизації державного і комунального майна та майна регулює Закон України від 10.01.2018 року № 2269-VIII "Про приватизацію державного і комунального майна" (далі – Закон № 2269).
Так, відповідно до п. 22 ч. 1 ст. 1 Закону № 2269 приватизація державного або комунального майна (далі - приватизація) - платне відчуження майна, що перебуває у державній або комунальній власності, на користь фізичних та юридичних осіб, які відповідно до цього Закону можуть бути покупцями.
До об`єктів державної і комунальної власності, що підлягають приватизації, належать усі об`єкти права державної і комунальної власності, крім тих, приватизація яких прямо заборонена цим Законом та іншими законами України (ч. 1 ст. 4 Закону № 2269).
Відповідно до ст. 7 Закону № 2269, Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва у районах і містах, органи приватизації в Автономній Республіці Крим становлять єдину систему державних органів приватизації. Державні органи приватизації здійснюють державну політику у сфері приватизації та діють на підставі Закону України "Про Фонд державного майна України", цього Закону, інших актів законодавства.
Державні органи приватизації у межах своєї компетенції здійснюють такі основні повноваження, зокрема, затверджують переліки об`єктів, що підлягають приватизації.
Порядок приватизації державного і комунального майна передбачає, у тому числі, формування та затвердження переліків об`єктів, що підлягають приватизації (ч. 1 ст. 10 Закону № 2269).
Згідно із положеннями ст.11 Закону № 2269 ініціювати приватизацію об`єктів можуть органи приватизації, уповноважені органи управління, інші суб`єкти управління об`єктами державної і комунальної власності або покупці.
Заяви про включення об`єктів права державної власності до відповідного переліку об`єктів великої або малої приватизації, що підлягають приватизації, подаються потенційними покупцями до державних органів приватизації за місцезнаходженням об`єкта, що приватизується, у порядку, що встановлюється Фондом державного майна України.
Державні органи приватизації протягом трьох днів після надходження заяви звертаються щодо надання згоди на включення такого об`єкта до переліку об`єктів державної власності, що підлягають приватизації, до уповноважених органів управління державним майном, крім випадків, коли орган приватизації є уповноваженим органом управління державним майном або уповноважений орган управління самостійно ініціював включення такого об`єкта до переліку об`єктів державної власності, що підлягають приватизації.
Уповноважені органи управління державним майном надають згоду на приватизацію об`єкта державної власності або вмотивовану відмову протягом 15 днів з моменту надходження звернення від державних органів приватизації.
Відмова державними органами приватизації у включенні до переліку об`єктів, що підлягають приватизації, можлива у разі: коли підприємство, що пропонується приватизувати, перебуває у процесі ліквідації; коли законодавством установлено обмеження щодо приватизації об`єкта; вмотивованої відмови органу, уповноваженого управляти державним майном, у погодженні щодо включення до переліку об`єктів, що підлягають приватизації; невключення Кабінетом Міністрів України за поданням Фонду державного майна України до переліку об`єктів великої приватизації, що підлягають приватизації.
Наведені норми кореспондуються з Порядком подання та розгляду заяв про включення об`єктів права державної власності до відповідного переліку об`єктів великої або малої приватизації, що підлягають приватизації, затвердженим наказом Фонду державного майна України від 22.05.2018 року № 675.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечувалось сторонами у судовому засіданні, майно, яке позивач просить включити до переліку об`єктів малої приватизації, що підлягають приватизації, а саме: вбудовані приміщення (поз.19, 20, 43, 44, 45) загальною площею 40,1 кв.м., на першому поверсі частини будівлі літ. "А" (місцезнаходження об`єкта: 90300, Закарпатська область, м. Виноградів, вул. Миру, 16); вбудовані приміщення (поз.11-14) загальною площею 189,70 кв.м. на першому поверсі частини будівлі літ. "А" (місцезнаходження об`єкта: 90300, Закарпатська область, м. Виноградів, вул. Миру, 16А); вбудовані приміщення (поз.19-21) загальною площею 41,60 кв.м., першого поверху частини будівлі літ. "А" (місцезнаходження об`єкта: 90300, Закарпатська область, м. Виноградів, вул. Миру, 16А); вбудовані приміщення (поз.15, 16, 17, 18, 22) загальною площею 78,80 кв.м. першого поверху частини будівлі літ. "А" (місцезнаходження об`єкта: 90300, Закарпатська область, м. Виноградів, вул. Миру, 16А), перебуває на балансі Управління Державної казначейської служби України у Виноградівському районі Закарпатської області.
Таким чином, враховуючи вищенаведені вимоги Закону № 2269, РВ ФДМУ по Закарпатській області зобов`язане отримати від уповноваженого органу управління державним майном (у даному випадку – Державної казначейської служби України) згоду на включення вищевказаних об`єктів до переліку об`єктів державної власності, що підлягають приватизації.
У зв`язку із наведеним, відповідачем, у межах наданих йому повноважень, направлено до Державної казначейської служби України листи для отримання відповідного погодження.
У встановлений Законом № 2269 строк, уповноважений орган управління державним майном надав мотивовану відмову у погодженні пропозиції щодо включення вищевказаного майна до переліку об`єктів державної власності, що підлягають приватизації.
Так, листом Державної казначейської служби України від 26.10.2018 року № 20-08/307-17623 "Щодо використання об`єкта нерухомого майна", щодо включення об`єктів права державної власності: приміщень загальною площею 40,1 кв.м. першого поверху будівлі та вбудованих приміщень площею 189,7 кв.м. будівлі за адресою: АДРЕСА_1 , Державна Казначейська служба України повідомила, що адміністративна будівля площею 1890,0 кв.м. за адресою: АДРЕСА_2 Миру АДРЕСА_1 м. Виноградів, Закарпатська область передана на баланс Управління Казначейства згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 13.10.2003 року № 599-р "Про використання викупленого майна Акціонерного комерційного агропромислового банку "Україна". З метою ефективного управління державним майном, яке тимчасово не використовується Управлінням Казначейства, забезпечення додаткових надходжень до Державного бюджету, зменшення витрат Державного бюджету на утримання майна в належному стані, частина приміщення передана в оренду наступним орендарям: ФОП ОСОБА_3 орендує частину першого поверху будівлі площею 41,6 кв.м. згідно Договору оренди індивідуально визначеного нерухомого майна, що належить до державної власності від 27.12.2011 року № 98-11/05-08, дію якого пролонговано додатковою угодою від 27.10.2017 року до 26.10.2037 року включно; ФОП ОСОБА_4 орендує частину вбудованого приміщення загальною площею 189,7 кв.м. на першому поверсі будівлі літ. "А" згідно Договору оренди індивідуально визначеного нерухомого майна, що належить до державної власності від 31.10.2016 року № 101-16/05-08 та додаткової угоди від 20.09.2017 року, термін дії якого до 30.10.2026 року.
При цьому, кошти, отримані від оренди спрямовуються на оплату комунальних послуг: електроенергії, водопостачання, придбання матеріалів та оплату інших послуг, що створює економію коштів загального фонду державного бюджету, необхідних на утримання органу Казначейства (надходження спеціального фонду від здачі в оренду майна за останні роки складають 55 відсотків усіх видатків на утримання Управління Казначейства).
Враховуючи наведене та лист Управління Казначейства (від 23.10.2018 року № 01-37/280), Державна казначейська служба України вважає за доцільне подальше використання частини будівлі площею 41,6 кв.м., вбудованого приміщення загальною площею 189,7 кв.м. на першому поверсі будівлі літ. "А" як об`єкта оренди.
Крім того, листом Державної казначейської служби України від 12.11.2018 року за № 20-08/349-18556 "Щодо використання об`єкта нерухомого майна", щодо включення об`єктів права державної власності, в тому числі, приміщень загальною площею 41,6 кв.м. першого поверху будівлі та вбудованих приміщень площею 78,8 кв.м. будівлі за адресою: АДРЕСА_1 , Державна казначейська служба України повідомила, що за інформацією Управління Казначейства, частина будівлі передана в оренду наступним орендарям: ФОП ОСОБА_5 орендує частину вбудованого приміщення загальною площею 78,8 кв.м. на першому поверсі будівлі літ. "А" згідно Договору оренди індивідуально визначеного нерухомого майна, що належить до державної власності від 30.01.2013 року № 03-13/05-08 та додаткової угоди від 31.01.2018 року, термін дії якого до 29.01.2023 року. Відповідно до пп. 2 п.2 договору "передача Майна в оренду не тягне за собою виникнення в Орендаря права власності на це майно. Власником Майна залишається держава, а Орендар користується ним протягом строку оренди. Приватизація орендованого майна не дозволяється"; ТОВ "ІНТЕР ВІКОС" орендує частину підвального приміщення загальною площею 281,2 кв.м. та площею 143,9 кв.м. будівлі літ. "А" згідно Договору оренди індивідуально визначеного нерухомого майна, що належить до державної власності від 23.05.2018 року, термін дії якого до 22.05.2038 року.
Крім того, відповідно до рішення Закарпатського облвиконкому від 05.02.1980 року № 35 адмінбудівля являється пам`яткою архітектури та містобудування місцевого значення (охоронний договір № 22-М (090045).
Надходження до спеціального фонду від надання в оренду приміщення за 2017 рік склали 84833,32 грн., в т.ч., від ФОП ОСОБА_3 в сумі 17100,00 грн., ФОП ОСОБА_5 – 18600,00 грн., станом на 01.11.2018 року склали 152580,00 грн., в т.ч., від ФОП ОСОБА_3 в сумі 28778,49 грн., ФОП ОСОБА_5 – 15600,00 грн., ТОВ "ІНТЕР ВІКОС" – 1281,34 грн. Відповідно, забезпечено надходжень в дохід Державного бюджету України (50 відсотків) за 2017 рік у сумі 84833,32 грн., станом на 01.11.2018 року – 152580,00 грн.
Враховуючи зазначене, Державна казначейська служба України вважає за доцільне подальше використання частини підвальних приміщень площею 281,2 кв.м. та 143,9 кв.м., частини будівлі площею 41,6 кв.м., вбудованого приміщення загальною площею 78,8 кв.м. на першому поверсі будівлі літ. "А" як об`єктів оренди.
27.11.2018 року Державна казначейська служба України направила РВ ФДМУ по Закарпатській області лист за № 20-08/406-19586 "Щодо надання відмови", зі змісту якого вбачається, що Державна казначейська служба України в доповнення до листів від 26.10.2018 року № 20-08/307-17623, від 12.11.2018 року № 20-08/347-18554, від 12.11.2018 року № 20-08/348-18555, від 12.11.2018 року № 20-08/349-18556, від 21.11.2018 року № 20-08/388-19207, від 21.11.2018 року № 20-08/389-19208, від 21.11.2018 року № 20-08/390-19209 щодо можливості приватизації державного майна, яке знаходиться на балансі територіальних органів Казначейства у Виноградівському, Берегівському, Хустському, Іршавському районах Закарпатської області повідомляє наступне.
У сфері управління Казначейства на балансі територіальних органів Казначейства у Виноградівському, Берегівському, Хустському, Іршавському районах Закарпатської області обліковуються будівлі за адресами, в тому числі, м. Виноградів, вул. Миру, 16, передані згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 13.10.2003 року № 599-р "Про використання викупленого майна Акціонерного комерційного агропромислового банку "Україна".
Згідно з додатком 2 до Розпорядження, зокрема, в даному приміщенні передбачено розміщення на умовах оренди інших державних органів, а саме: Міністерства юстиції, Державної судової адміністрації, Закарпатської облдержадміністрації, Пенсійного фонду, тощо. Одночасно, додатком 4 до Розпорядження "Перелік об`єктів цілісного майнового банківського комплексу Акціонерного комерційного агропромислового банку "Україна", викупленого Кабінетом Міністрів України, щодо яких проводяться заходи з приватизації" не визначені об`єкти, що знаходяться в Закарпатській області. Пунктом 3 прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна" встановлено, що акти Кабінету Міністрів України і Фонду державного майна з питань приватизації, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють до затвердження Кабінетом Міністрів України і Фондом державного майна України відповідних актів, передбачених цим Законом.
Крім того, зазначене майно не підпадає під дію ч.3 ст. 4 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна", оскільки використовується Казначейством шляхом надання в оренду.
Враховуючи наведене, Казначейство, як орган, уповноважений управляти державним майном, не надає згоди щодо включення до переліку об`єктів малої приватизації об`єктів права державної власності.
Таким чином, отримавши відмову у погодженні Державної казначейської служби України, відповідач був зобов`язаний, відповідно до вимог Закону № 2269, відмовити ОСОБА_2 у включенні до переліку об`єктів, що підлягають приватизації приміщень загальною площею 40,1 кв.м. першого поверху будівлі та вбудованих приміщень площею 189,7 кв.м. будівлі за адресою: АДРЕСА_1 , а також, приміщень загальною площею 41,6 кв.м. першого поверху будівлі та вбудованих приміщень площею 78,8 кв.м. будівлі за адресою: АДРЕСА_1 м АДРЕСА_1 .
Суд звертає увагу, що у даному випадку РВ ФДМУ по Закарпатській області не наділене повноваженнями діяти на власний розсуд під час вирішення питання про включення/невключення майна до вищевказаного переліку.
Управлінські функції Регіонального відділення Фонду державного майна України по Закарпатській області закріплені в Положенні про регіональне відділення Фонду державного майна України, яке затверджене наказом Фонду державного майна України від 15.05.2012 року за № 678 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11.06.2012 року за № 935/21247 (далі – Положення № 678).
Відповідно до Положення № 678 Регіональне відділення Фонду державного майна України (далі - регіональне відділення) утворюється в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі і є територіальним органом Фонду державного майна України (далі - Фонд), що реалізує державну політику у сфері приватизації, оренди, оцінки, використання та відчуження державного майна, управління об`єктами державної власності, у тому числі корпоративними правами держави щодо об`єктів державної власності, що належать до сфери його управління.
Регіональні відділення підпорядковуються Фонду. Фонд, регіональні відділення та представництва становлять єдину систему державних органів приватизації.
Регіональне відділення у своїй діяльності керується Конституцією України, Законом України "Про Фонд державного майна України", іншими законами України, актами та дорученнями Президента України, актами Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства України, дорученнями Прем`єр-міністра України, наказами Фонду, дорученнями Голови Фонду, актами Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування.
Завданням регіонального відділення є реалізація повноважень Фонду, зокрема державної політики у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна, управління об`єктами державної власності, у тому числі корпоративними правами держави щодо об`єктів державної власності, що належать до сфери його управління, а також у сфері державного регулювання оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності.
Отже, Регіональне відділення Фонду державного майна України є органом державної влади на якого законодавством покладені управлінські функції.
Враховуючи вищенаведене, всебічно та повно з`ясувавши обставини справи та дослідивши норми права, якими врегульовано спірні правовідносини, суд вважає, що Регіональне відділення Фонду державного майна України по Закарпатській області, при скасуванні спірного наказу, діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб, встановлений чинним законодавством України, тому ОСОБА_2 у задоволенні позову слід відмовити.
За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона. Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України, доказами у справі є будь – які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. При цьому, враховуючи принципи адміністративного судочинства та з огляду на положення ч. 2 ст. 77 КАС України, обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача – суб`єкта владних повноважень, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідачем доведено факт правомірності скасування спірного наказу, відтак, вимоги позову про визнання його протиправним та скасування – не відповідають вимогам законодавства та встановленими судом обставинам справи, що підтверджені належними та допустимими доказами, в зв`язку з чим, в задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 5, 19, 77, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
ВИРІШИВ:
1. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Закарпатській області (Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Собранецька, буд. 60, код ЄДРПОУ 22111310), третя особа - Державна Казначейська служба України (м. Київ, вул. Бастіонна, 6, код ЄДРПОУ 37567646), про визнання протиправним та скасування наказу - відмовити.
2. Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 255 КАС України, та може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення, а в разі проголошення в судовому засіданні вступної та резолютивної частини рішення - протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.І. Рейті