
Справа № 127/5527/19
Провадження № 2/127/775/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02.07.2019 м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі:
головуючого-судді Бессараб Н.М.,
при секретарі Сегеді Т.Й.,
з участю представника позивача Січки О.Д.,
відповідача ОСОБА_1 та її представника - адвоката Горбатюка В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Вінниці цивільну справу за позовомДепартаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів грошової допомоги,-
В С Т А Н О В И В:
В лютому 2019 року Департамент соціальної політики Вінницької міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів грошової допомоги, у якому просив суд стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради надміру виплачені кошти щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за період з листопада 2014 року по травень 2018 року в сумі 93566,91 грн. та понесені судові витрати.
Позовні вимоги мотивовані тим, що на підставі поданих відповідачкою ОСОБА_1 протягом 2014-2017 років заяв та відповідних документів, рішеннями органу соціального захисту населення відповідачці ОСОБА_1 було призначено грошову допомогу для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. За період з листопада 2014 року по травень 2018 року позивач виплатив відповідачці грошову допомогу в загальному розмірі 93566,91 грн.
Перевіркою щодо достовірності інформації для призначення допомоги відповідачці ОСОБА_1 стало відомо, що 16.09.2013 року чоловіком відповідачки - ОСОБА_2 було набуто у спадок житловий будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , однак в усіх поданих відповідачкою заявах протягом 2014-2017 p.p. не було зазначено інформації про наявність у члена її сім`ї (чоловіка) житла в с. Сподахи Немирівського району Вінницької області.
Внаслідок подання відповідачкою ОСОБА_1 недостовірних відомостей, позивач просив позов задовольнити.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_3 позовні вимоги підтримала у повному обсязі, надала суду пояснення аналогічні змісту позовної заяви, просила позов задовольнити.
Відповідачка ОСОБА_1 та її представник - адвокат Горбатюк В.В.в судовому засіданні заперечили щодо заявленого позову, надали пояснення аналогічні змісту відзиву на позовну заяву. Вважають, що у відповідачки ОСОБА_1 не було обов`язку при поданні нею заяв про призначення щомісячної адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату комунальних послуг, вказувати про наявність у її чоловіка ОСОБА_2 житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , оскільки даний будинок непридатний для проживання.
Свідок ОСОБА_2 , який є чоловіком відповідачки, в судовому засіданні підтвердив пояснення відповідачки та її представника про те, що успадкований ним у вересні 2013 року житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , який раніше належав на праві власності його батькові, непридатний для проживання в ньому, а тим більше малолітніх дітей.
Заслухавши пояснення представників сторін, відповідачки, свідка та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 з 20.05.2006 року, що стверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 (а.с. 78).
Від даного шлюбу подружжя мають двох неповнолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 79-80).
Відповідачка ОСОБА_1 зі своєю сім`єю проживає без реєстрації за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 81-82).
ОСОБА_1 звернулася 06.11.2014 року до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради із заявою про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, зазначивши склад сім`ї: чоловік ОСОБА_2 , син ОСОБА_2 2006 року народження, син ОСОБА_4 2014 року народження (а.с. 8).
Також ОСОБА_1 06.11.2014 року, 12.05.2015 року, 10.11.2015 року, 06.05.2016 року, 30.11.2016 року, 30.05.2017 року, 30.11.2017 року, 30.05.2018 року (а.с. 9, 14, 17, 20, 25, 28, 32, 34) зверталася до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради із заявами про призначення щомісячної адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату комунальних послуг, на підставі яких їй була призначена грошова допомога з 06.11.2014 року по 05.01.2015 року в розмірі 2400 грн. щомісячно, з 06.01.2015 року по 05.03.2015 року в розмірі 2179 грн. щомісячно, з 06.03.2015 року по 05.05.2015 року в розмірі 1958 грн. щомісячно, з 06.05.2015 року по 05.11.2015 року в розмірі 2210 грн. щомісячно, з 06.11.2015 року по 05.05.2016 року в розмірі 2210 грн. щомісячно, з 06.05.2016 року по 05.11.2016 року в розмірі 2210 грн. щомісячно, з 30.11.2016 року по 29.05.2017 року в розмірі 2210 грн. щомісячно, з 30.05.2017 року по 29.11.2017 року в розмірі 2210 грн. щомісячно, з 30.11.2017 року по 29.05.2018 року в розмірі 2210 грн. щомісячно (а.с. 11, 12, 15, 18, 21, 22, 24, 26, 27, 29-31, 33).
При подачі заяв 06.11.2014 року, 12.05.2015 року, 10.11.2015 року, 06.05.2016 року, 30.11.2016 року, 30.05.2017 року, 30.11.2017 року, 30.05.2018 року в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням допомоги в розділі «Інформація щодо наявності у будь-кого з членів сім`ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції (зазначається місцезнаходження житла)» відповідачка ОСОБА_1 вказала про відсутність житла (а.с. 9, 14, 17, 20, 25, 28, 32, 34).
Перевіркою щодо достовірності інформації для призначення допомоги відповідачці ОСОБА_1 стало відомо, що 16.09.2013 року чоловіком відповідачки - ОСОБА_2 було набуто у спадок житловий будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , однак в усіх поданих відповідачкою заявах протягом 2014-2017 p.p. не було зазначено інформації про наявність у члена її сім`ї (чоловіка) житла в с. Сподахи Немирівського району Вінницької області.
Згідно відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 01.06.2018 року встановлено, що за чоловіком відповідачки ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 зареєстровано на праві власності на підставі свідоцтва про право на спадщину житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 35-36).
В матеріалах справи наявна копія написаної власноручно заяви ОСОБА_1 від 01.06.2018 року, адресованої начальнику управління соціального захисту населення (Лівобережне) про те, що ОСОБА_1 про переплату повідомлена, зобов`язується повертати по 300 грн. щомісячно (а.с. 37).
Рішенням міської комісії з питань призначення та надання населенню житлових субсидій, соціальних допомог, пільг та розгляду інших соціальних питань від 05.06.2018 року внутрішньо переміщеній особі ОСОБА_1 відмовлено в призначенні (відновленні) соціальних виплат (а.с. 38).
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Статтею 1215 ЦК України встановлено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Частиною першою статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» встановлено гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб.
Надання державної допомоги внутрішньо переміщеним особам урегульовано Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року №505 (далі - Порядок №505).
Питання щодо повернення безпідставно сплачених коштів вирішується відповідно до пункту 11 Порядку №505, згідно з яким, уповноважений представник сім`ї, якому призначено грошову допомогу, зобов`язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім`ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 звертаючись 06.11.2014 року, 12.05.2015 року, 10.11.2015 року, 06.05.2016 року, 30.11.2016 року, 30.05.2017 року, 30.11.2017 року до Департаменту із заявами про призначення щомісячної адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату комунальних послуг, після чого їй була призначена грошова допомога, подала неправдиві відомості про наявне у членів її сім`ї майно, а саме не зазначила про те, що у володінні, на праві власності у її чоловіка ОСОБА_2 знаходиться з 16.09.2013 року на підставі свідоцтва про право на спадщину, житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 .
З огляду на встановлені обставини та наявні докази у справі, суд дійшов висновку, що є підстави для повернення отриманих коштів, які були виплачені ОСОБА_1 за період з листопада 2014 року по травень 2018 року в загальному розмірі 93566,91 грн., оскільки виплати у вказані періоди здійснювалися саме на підставі заяв відповідачки ОСОБА_1 .
Суд відхиляє доводи представника відповідача про те, що у відповідачки ОСОБА_1 не було обов`язку при поданні нею 06.11.2014 року, 12.05.2015 року, 10.11.2015 року, 06.05.2016 року, 30.11.2016 року, 30.05.2017 року, 30.11.2017 року заяв про призначення щомісячної адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату комунальних послуг, вказувати про наявність у її чоловіка ОСОБА_2 житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , оскільки даний будинок непридатний для проживання.
При цьому суд виходить із того, що пунктом 5 Порядку №505 чітко визначено підстави і порядок для призначення і отримання грошової допомоги, зокрема, чіткого обов`язку особи, яка звертається із заявою про призначення і виплату грошової допомоги вказувати інформацію про наявність у будь-якого із членів сім`ї у власності (до внесення відповідних змін - у володінні) житлового приміщення/частини житлового приміщення, розташованого в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.
Вказаний пункт 5 Порядку №505 є чітким, зрозумілим та розширеному тлумаченню не підлягає.
Крім того, суд звертає увагу, що пунктом 6 Порядку №505 передбачено, що грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто із членів сім`ї (крім сімей, до складу яких входять військовослужбовці з числа внутрішньо переміщених осіб, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та беруть безпосередню участь у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації) має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану.
Отже, у випадку, якщо належний чоловікові відповідачки житловий будинок в с. Сподахи був непридатний для проживання, то відповідачка повинна була вказати у заявах про призначення грошової допомоги про належність даного будинку її чоловікові та надати органу соціального захисту населення відповідний документ щодо технічного стану будинку про непридатність для проживання у ньому, а орган соціального захисту населення повинен був прийняти відповідне рішення з урахуванням наданих документів і доказів.
Також суд критично оцінює наданий відповідачкою акт від 10.06.2019 року як доказ про непридатність для проживання в житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 і вважає даний документ таким, що не підтверджує непридатність даного будинку для проживання, оскільки вказаний акт не відповідає вимогам Положення про порядок обстеження стану жилих будинків з метою встановлення їх відповідності санітарним і технічним вимогам та визнання жилих будинків і жилих приміщень непридатними для проживання, затвердженого Постановою Ради Міністрів УРСР від 26 квітня 1984 р. №189.
З огляду на викладене, заявлений позов підлягає задоволенню повністю.
Оскільки суд дійшов висновку про задоволення заявленого позову, тому відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню понесений судовий збір в розмірі 1921,00 грн.
Керуючись ст. ст. 1212, 1215 ЦК України, Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №505, ст. ст. 2, 10-13, 76-89, 141, 263-265, 268 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради надміру виплачені кошти щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за період з листопада 2014 року по травень 2018 року в розмірі 93566,91 грн. (дев`яносто три тисячі п`ятсот шістдесят шість грн. 91 коп.) та судовий збір в розмірі 1921,00 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна грн. 00 коп.).
Рішення суду може бути оскаржено сторонами до Вінницького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Згідно вимог ст. 265 ч. 5 п. 4 ЦПК України:
Позивач: Департамент соціальної політики Вінницької міської ради, місцезнаходження: м. Вінниця, вул. Соборна, 50, ЄДРПОУ 38782790.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , проживаюча за адресою: АДРЕСА_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 .
Повний текст рішення суду складено 08.07.2019 року.
Суддя: