Рішення № 82855900, 13.05.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
13.05.2019
Номер справи
826/5273/18
Номер документу
82855900
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

13 травня 2019 року № 826/5273/18

Окружний адміністративний суд міста Києва в складі судді Донця В.А., секретар судового засідання Сом П.А., розглянув у відкритому судовому засіданні в загальному позовному провадженні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Лайк-Сіті" до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування наказу, податкових повідомлень-рішень,

за участю представників:

позивач - адвокат Дьяков В.О.;

представник відповідачів - Гавадзина М.В. (у режимі відеоконференції);

представник ГУ ДФС в Івано-Франківській області - Хомик В.О. (у режимі відеоконференції).

Товариство з обмеженою відповідальністю "Лайк-Сіті" звернулось до суду з позовом (з урахуванням заяви про зміну предмету позову від 01.10.2018 №1010/2, прийняту в судому засіданні 18.02.2019) про:

- визнання протиправними дій Державної фіскальної служби України щодо передачі Головному управлінню ДФС в Івано-Франківській області повноважень на здійснення, на підставі ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 31.07.2017 по справі №757/43994/17-к, документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Лайк-Сіті";

- визнання протиправним та скасування наказу Головного управління ДФС у Івано-Франківській області від 29.08.2017 № 1487 "Про проведення позапланової виїзної документальної перевірки ТОВ "Лайк-Сіті";

- визнання протиправними дій Головного управління ДФС в Івано-Франківській області щодо проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Лайк Сіті" на підставі ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 31.07.2017 по справі № 757/43994/17-к та наказу Головного управління ДФС у Івано-Франківській області від 29.08.2017 № 1487 "Про проведення позапланової виїзної документальної перевірки ТОВ "Лайк Сіті" та оформлення результатів такої перевірки у формі акта від 13.09.2017 №1008/09-19-14-01/39645757;

- визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 07.11.2017 №0008751401;

- визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 07.11.2017 №0008731401;

- визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 07.11.2017 №0008741401;

- визнання протиправним та скасування Рішення Державної фіскальної служби України від 12.02.2018 №4870/6/99-99-11-01-01-25.

Ухвалами суду: від 20.04.2018 відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання; від 25.03.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті. Підготовчі судові засідання відкладались та в підготовчих засіданнях оголошувались перерви в зв`язку з поданням заяви про зміну предмета позову та встановленням строків для подання заяв по суті, за клопотаннями представника позивача та необхідністю забезпечення участі представника Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області в судовому засіданні в режимі відеоконференції. Відповідно до статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення

Позовну заяву обґрунтовано тим, що відповідно до ухвали Печерського районного суду міста Києва від 31.07.2017 справа №757/43994/17-к про надання дозволу на призначення позапланової документальної перевірки у кримінальному провадженні №42017000000001823 на підставі наказу Головного управління ДФС в Івано-Франківській області "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Лайк-Сіті" від 29.08.2017 №1487, посадовими особами Головного управління ДФС в Івано-Франківській області проведена документальна позапланова виїзна перевірка ТОВ "Лайк-Сіті" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2008 по 31.12.2016, валютного законодавства за період з 01.01.2008 по 31.12.2016, з питань єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2008 по 31.12.2016. Проте, всупереч вимогам ухвали слідчого судді Печерського районного суду міста Києва від 31.07.2017 справа №757/43994/17-к, документальну позапланову перевірку проводили не спеціалісти ДФС України, а державні ревізори-інспектори Головного управління ДФС у Івано-Франківській області, що свідчить про недотримання відповідачами вимог ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 31.07.2017 справа №757/43994/17-к під час її виконання, а саме проведення перевірки іншим контролюючим органом, ніж це визначено слідчим суддею. Позивачем також зазначено, що встановлені Головним управлінням ДФС у Івано-Франківській області порушення податкового законодавства не знаходять документального та нормативного підтвердження, а тому прийняті за результатами перевірки податкові повідомлення-рішення є протиправними та підлягають скасуванню.

Під час судового розгляду справи представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задовольнити їх у повному обсязі.

Представник Головного управління ДФС в Івано-Франківській області проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві, Представник пояснив, що під час проведення перевірки позивачу було надано вимогу про надання інформації та документів щодо фінансово-господарських операцій із контрагентами, проте позивачем документів зазначених у вимозі до перевірки не надано. За твердженням представника, наказ на проведення документальної позапланової виїзної перевірки та відповідні дії на виконання цього наказу є правомірними, позаяк проводились структурним підрозділом Державної фіскальної служби України. Оскільки під час перевірки встановлено порушення податкового законодавства, контролюючим органом правомірно визначену суму грошового зобов`язання.

Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, судом встановлено.

Ухвалою Печерського районного суду міста Києва від 31.07.2019 у справі №757/43994/17-к надано дозвіл на призначення у кримінальному провадженні №42017000000001823 документальної позапланової перевірки ТОВ "Лайк Сіті" на предмет своєчасності, повноти нарахування та сплати усіх передбачених Податковим кодексом України податків і зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства у тому числі при здійсненні фінансово-господарських взаємовідносин з контрагентами за період з 01.01.2008 по 31.12.2016. Проведення документальної позапланової перевірки доручено спеціалістам Державної фіскальної служби України в строки, встановлені Податковим кодексом України.

На підставі направлень від 29.08.2016 №1326, від 30.08.2017 №1359, 1360, 1361 виданих Головним управлінням ДФС в Івано-Франківській області та наказів від 29.08.2017 №1487, від 30.08.2017 № 1500, від 01.09.2017 №1508 проведена позапланова виїзна документальна перевірка ТОВ "Лайк-Сіті" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період 01.01.2008 по 31.12.2016, за результатами перевірки складено Акт про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Лайк-Сіті" від 13.09.2017 №1008/09-19-19-01/396455757.

За результатами проведеної перевірки Головним управлінням ДФС у Івано-Франківській області складено Акт від 13.09.2017 № 1008/09-19-14-01/39645757, висновками якого встановлені наступні порушення ТОВ "Лайк-Сіті":

1) пункт 44.2 статті 44, підпункт 14.1.138 пункту 14.1 статті 14, підпункт 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 Податкового кодексу України, пункти 5-7 "Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 "Витрати", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 №318, в результаті чого: занижено від`ємне значення об`єкта оподаткування податку на прибуток за 2016 рік в сумі 34.865.857 грн.; занижено податок на прибуток в періоді, що перевірявся, на загальну суму 14.716.140 грн., в тому числі за 2016 рік в сумі 14.716140,00 грн.

2) пункт 198.1 статті 198, пункт 198.3, пункт 198.6 статті 198, пункт 201.1 статті 201 Податкового кодексу України в результаті чого занижено податок на додану вартість в періоді, що перевірявся, на загальну суму 22.865.158,00 грн., в тому числі: за травень 2016 року - 5.059.558,00 грн., за липень 2016 року - 7018140,00 грн., за серпень 2016 року - 4.944.424,00 грн., за вересень 2016 року - 833.576,00 грн., за жовтень 2016 року - 5.009.460,00 грн.

3) пункту 16-1 підрозділу 10 Розділу XX Податкового кодексу України в результаті чого: сума податкового боргу з військового збору за даними перевірки складає 25.049,33 грн.; за несвоєчасну сплату військового збору перевіркою нараховується пеня з розрахунку 120% від облікової ставки Національного банку України, діючої на день строку погашення податкового зобов`язання, за кожен день прострочення.

На підставі акта перевірки від 13.09.2017 №1008/09-19-14-01/39645757 Головним управлінням ДФС у Івано-Франківській області прийнято податкові повідомлення-рішення:

від 07.11.2017 №0008751401, яким зменшено позивачу суму завищення від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток на 34.865.857,00 грн.;

від 07.11.2017 № 0008731401, яким збільшено позивачу суму грошового зобов`язання за платежем податок на прибуток приватних підприємств в розмірі 18.395.175,00 грн., з яких за податковими зобов`язаннями +14.716.140,00 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями - 3.679.035,00 грн.;

від 07.11.2017 № 0008741401, яким збільшено позивачу суму грошового зобов`язання за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в розмірі 28.581.448,00 грн., з яких за податковими зобов`язаннями + 22.865.158,00 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями 5.716.290,00 грн.

Рішенням Державної фіскальної служби України від 12.02.2018 №4870/1/99-99-11-01-01-25 залишено без змін податкові повідомлення рішення Головного управління ДФС в Івано-Франківській області від 07.11.2017 №0008751401, №0008731401, №0008741401, а скаргу ТОВ "Лайк-Сіті" без задоволення.

Вирішуючи спір, суд виходить з такого.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, порядок їх адміністрування, права та обов`язки платників податків, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України від 02.12.2010 №2755-VI (з наступними змінами та доповненнями, чинними на час виникнення спірних відносин, далі - ПК України).

Як убачається з наказу від 29.08.2017 №1487, позапланова виїзна перевірка ТОВ "Лайк-Сіті" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2008 по 31.12.2016, призначена відповідно до ухвали Печерського районного суду м. Києва від 31.07.2017 справа №757/43994/17-к.

Як вже зазначалось судом, ухвалою Печерського районного суду міста Києва від 31.07.2017 слідчим суддею Печерського районного суду м. Києва по справі №757/43994/17-к, надано дозвіл на призначення у кримінальному провадженні №42017000000001823 документальної позапланової перевірки ТОВ "Лайк-Сіті". Проведення документальної позапланової перевірки доручено спеціалістам Державної фіскальної служби України.

Згідно з підпунктом 78.1.11 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України позапланова документальна перевірка здійснюється контролюючим органом за наявності такої підстави як отримання рішення слідчого судді про призначення перевірки.

Суд погоджується з доводами позивача про обов`язковість проведення перевірки тим органом, який визначено в судовому рішенні слідчим суддею. В постанові Верховного Суду від 03.04.2018 у справі № 820/4482/17 в подібних правовідносинах щодо оскарження наказу про проведення перевірки, суд дійшов висновку, що проведення перевірки Головним управлінням ДФС у Харківській області на підставі ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 03.08.2017, відповідно до якої проведення перевірки доручено співробітникам ДФС України, свідчить про недотримання Головним управлінням ДФС у Харківській області вимог ухвали слідчого судді під час її виконання, а саме проведення перевірки іншим контролюючим органом, ніж це передбачено слідчим суддею, що є підставою для скасування наказу про проведення перевірки.

Отже, за відсутності в ухвалі Печерського районного суду міста Києва від 31.07.2019 справ №757/43994/17-к дозволу на проведення перевірки Головним управлінням ДФС в Івано-Франківській області, з урахуванням наведеної судової практики, слід дійти висновку про протиправність делегування Державною фіскальною службою України, на підставі судового рішення, Головному управлінню ДФС в Івано-Франківській області повноважень на здійснення перевірки позивача. Відповідно є обґрунтованими вимоги про визнання протиправним та скасування наказу Головного управління ДФС в Івано-Франківській області від 29.08.2017 №1487 щодо проведення позапланової виїзної документальної перевірки ТОВ "Лайк-Сіті" та вимоги стосовно протиправності дій з проведення такої перевірки.

З аналізу положень статті 86 ПКУкраїни вбачається, що наслідками податкової перевірки є - акт та податкове повідомлення-рішення. З урахуванням висновків суду щодо протиправності наказу на проведення перевірки та відповідних дій обґрунтованими є вимоги щодо визнання протиправними та скасування оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, які прийняті за наслідками такої перевірки.

Позивачем заявлено вимогу про визнання протиправним та скасування рішення Державної фіскальної служби України від 12.02.2018 №4870/6/99-99-11-01-01-25.

Відповідно до статті 56 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку (пункт 56.1). У разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов`язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, він має право звернутися до контролюючого органу вищого рівня із скаргою про перегляд цього рішення (пункт 56.2).

На думку суду, оскаржуване рішення Державної фіскальної служби України від 12.02.2018 №4870/6/99-99-11-01-01-25 прийняте за результатами вирішення податкового спору в процедурі адміністративного оскарження не є належним способом захисту в спірних відносин. Вказане рішення, в спірних відносинах, не породжує в платника додаткового обов`язку та не перешкоджає реалізації його права, зокрема, щодо оскарження до суду податкових повідомлень-рішень, якими визначені грошові зобов`язання.

З огляду на такий висновок наведена вимога задоволенню не підлягає.

Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем сплачено судовий збір у розмірі 625.530,00 грн. (платіжне доручення від 02.04.2018 №1176 квитанції від 14.06.2018 №18954670, від 01.10.2018 №0.0.1147521195.1). Оскільки, позов задоволено частково, то на користь позивача слід присудити понесені ним судові витрати в розмірі 1762,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань призначених для Державної фіскальної служби України та 620.224,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань призначених для Головного управління ДФС в Івано-Франківській області.

Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Державної фіскальної служби України щодо доручення Головному управлінню ДФС в Івано-Франківській області здійснення документальної позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Лайк-Сіті" відповідно до ухвали слідчого судді Печерського районного суду міста Києва від 31 липня 2017 року в справі №757/43994/17-к.

Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДФС в Івано-Франківській області від 29 серпня 2017 року №1487 "Про проведення позапланової виїзної документальної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Лайк-Сіті".

Визнати протиправними дії Головного управління ДФС в Івано-Франківській області щодо проведення документальної позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Лайк Сіті" на підставі наказу Головного управління ДФС в Івано-Франківській області від 29 серпня 2017 року №1487 "Про проведення позапланової виїзної документальної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Лайк-Сіті" та відповідно до ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 31 липня 2017 року в справі №757/43994/17-к.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Івано-Франківській області від 07 листопада 2017 року №0008751401.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Івано-Франківській області від 07 листопада 2017 року №0008731401.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Івано-Франківській області від 07 листопада 2017 року №0008741401.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Лайк-Сіті" 1762,00 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні 00 копійок) судових витрат зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Лайк-Сіті" 620.224,00 грн. (шістсот двадцять тисяч двісті двадцять чотири гривні 00 копійок) судових витрат зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС в Івано-Франківській області.

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Лайк-Сіті" (ідентифікаційний код 39645757, місцезнаходження: 79070, місто Львів, проспект Червоної Калини, будинок 35).

Відповідач - Головне управління ДФС в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код 39394463, місцезнаходження: 76018, місто Івано-Франківськ, вулиця Незалежності, будинок 20).

Відповідач - Державна фіскальна служба України (ідентифікаційний код 39292197, місцезнаходження: 04053, місто Київ, Львівська Площа, будинок 8).

Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Повний текст рішення складено 03 липня 2019 року.

Суддя В.А. Донець