
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
05 липня 2019 року № 826/5505/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Скочок Т.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справуза позовом Державної служби геології та надр Українидо Державного підприємства «Макіїввугілля»про припинення права користування надрами В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулася Державна служба геології та надр України (далі також - позивач, Держгеонадра України) з позовом до Державного підприємства «Макіїввугілля», код ЄДРПОУ 32442295 (далі також - відповідач, ДП «Макіїввугілля»), в якому просила суд: припинити право користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №3260 від 16.10.2003, наданого ДП «Макіїввугілля».
Позовні вимоги були обґрунтовані тим, що ДП «Макіїввугілля» допустило порушення вимог спеціального дозволу на користування надрами №3260 від 16.10.2003, а саме: не виконало вимоги угоди про умови користування надрами в частині подання до Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» звітів за встановленою формою 5-гр за 2015 і 2016 роки. У встановлені терміни відповідач вказані порушення не усунув. У зв`язку з цим позивача вважає, що в даному випадку наявні підстави для анулювання дозволу на користування надрами №3260 від 16.10.2003, що відповідно до положень ст. 26 Кодексу України про надра є підставою для припинення права користування надрами у судовому порядку.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 10.04.2018 відкрито провадження у справі №826/5505/18 за вказаним позовом Держгеонадр України та дану справу призначено до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Надіслана на адресу ДП «Макіїввугілля», що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, рекомендованим листом №0105102524183 копія вказаної ухвали була повернута до суду разом поштовим відправленням з причини закінчення терміну зберігання. В силу положень ч. 4 ст. 124, ч. 11 ст. 126 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції чинній станом на день вчинення відповідної процесуальної дії), така ухвала вважається врученою відповідачу.
У контексті з наведеним суд вважає, що відповідач був належним чином повідомлений про відкриття провадження в адміністративній справі, а також про його процесуальні права та обов`язки, зокрема, про право надати свій відзив на позов або заяву про визнання позову.
Однак у встановлений судом строк відповідач відзив на позов та жодні додаткові документи до суду не подав.
В ході розгляду справи заперечень проти розгляду вказаної справи у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) до суду також не надійшло, з огляду на що, суд дійшов висновку про можливість розгляду даної справи за наявними у ній матеріалами у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Розглянувши подані позивачем документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
16.10.2003 Міністерство охорони навколишнього природного середовища України видало ДП «Макіїввугілля» (код ЄДРПОУ 32442295, місцезнаходження: Донецька обл., м. Макіївка, пл. Радянська, 2) спеціальний дозвіл на користування надрами №3260 (далі - спеціальний дозвіл). Цим спеціальним дозволом відповідачу надано право на видобування кам`яного вугілля на термін до 16.10.2023.
За змістом цього спеціального дозволу особливі умови спеціального користування надрами полягали в покладанні на надрокористувача низки обов`язків, а саме: виконання умов Державного управління екології та природних ресурсів в Донецькій області від 29.07.2003 №12-5175 (екологічна картка); своєчасна і в повному обсязі сплата обов`язкових платежів до Державного бюджету згідно з чинним законодавством; подання щорічної звітності до ДНВП «Геоінформ України» про стан запасів корисних копалин за формою 5-гр.
Крім того, невід`ємною частиною спеціального дозволу є Угода про умови користування надрами від 16.10.2003 №3260, укладена між зазначеним Міністерством та ДП «Макіїввугілля». Зокрема, згідно з п. 4 ст. 4 («Істотні умови користування ділянкою надр») надрокористувач зобов`язаний дотримуватись вимог, передбачених Дозволом та цією Угодою. А відповідно до п. 2 ст. 10 цієї ж Угоди, надрокористувач зобов`язаний у встановленому порядку подавати до ДНВП «Геоінформ України» щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр, 6-гр, 7-гр (в залежності від виду корисної копалини).
Таким чином, з текстів Дозволу та Угоди про умови користування надрами до нього, встановлений обов`язок ДП «Макіїввугілля», як надрокористувача за вказаним Дозволом, подавати до ДНВП «Державний інформаційний геологічний фонд України» щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр.
Листом від 26.04.2016 №02/302-1493 Державне науково-виробниче підприємство «Державний інформаційний геологічний фонд України» (ДНВП «Геоінформ України») повідомило Держгеонадра України, що за результатами аналізу стану виконання особливих умов спеціальних дозволів на користування надрами в частині подання надрокористувачами звітності про рух запасів за 2015 рік (форми 5-гр) встановлено, що ДП «Макіїввугілля» (код ЄДРПОУ 32442295, спеціальний дозвіл №3260 від 16.10.2003) такої звітності не подавало.
16.08.2016 Держгеонадра України, у зв`язку з невиконанням надрокористувачами особливих умов спеціальних дозволів на користування надрами, а саме - щорічного звітування перед ДНВП «Геоінформ України» щодо руху запасів за формами №№ 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2015 рік та враховуючи пропозиції Комісії з питань надрокористування, своїм наказом №257 «Про встановлення термінів для усунення порушень» встановила надрокористувачам терміни для усунення порушень законодавства про надра. Зокрема, за змістом витягу з Переліку спеціальних дозволів на користування надрами, яким встановлено термін для усунення порушень законодавства про надра, (додаток до наказу від 16.08.2016 №257) Держгеонадра України на підставі п. 3 ст. 53 Кодексу України про надра прийнято рішення №1-16 від 01.08.2016 щодо надання ДП «Макіїввугілля» (спеціальний дозвіл №3260 від 16.10.2003) 10-денного терміну на усунення порушень.
10.01.2017 Держгеонадра України видало наказ №1 «Про встановлення термінів для усунення недоліків». Цим Наказом позивач відповідно до п. 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615, у зв`язку з невиконанням надрокористувачами Луганської та Донецької областей особливих умов спеціальних дозволів на користування надрами, а саме - щорічного звітування перед ДНВП «Державний інформаційний геологічний фонд України» щодо руху запасів за формами №№5-гр, 6-гр, 7-гр за 2015 рік та враховуючи пропозиції Комісії з питань надрокористування (протокол від 29.12.2016 №7/2016), встановив для таких надрокористувачів згідно переліку терміни для усунення зазначених порушень. Зокрема, за змістом витягу з Переліку спеціальних дозволів на користування надрами, яким встановлено термін для усунення порушень законодавства про надра (додаток до наказу від 10.01.2017 №1) Держгеонадра України на підставі п. 3 ст. 53 Кодексу України про надра прийнято рішення №7/2016 від 29.12.2016 щодо надання ДП «Макіїввугілля» (спеціальний дозвіл №3260 від 16.10.2003) терміну на усунення порушень до 01.03.2017.
Проте, листом від 17.02.2017 №03/303-0696 ДНВП «Геоінформ України» повідомило Держгеонадра України про перелік надрокористувачів, які подали звіти за формами №№5-гр, 6-гр, 7-гр за 2015 рік, та в якому ДП «Макіїввугілля» було відсутнє.
У зв`язку з цим 19.04.2017 Держгеонадра України видано наказ №179 «Про зупинення дії спеціальних дозволів та встановлення термінів для усунення порушень». Згідно цього Наказу позивач відповідно до п. 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, у зв`язку з невиконанням надрокористувачами Луганської та Донецької областей особливих умов спеціальних дозволів на користування надрами, а саме щорічного звітування перед ДНВП «Геоінформ України» щодо руху запасів за формами №№5-гр, 6-гр, 7-гр за 2015, 2016 роки та враховуючи пропозиції Комісії з питань надрокористування (протокол від 12.04.2017 №4/2017), вирішив встановити терміни для усунення порушень законодавства про надра надрокористувачам за наведеним переліком, та одночасно зупинити дію спеціальних дозволів на користування надрами визначеним за переліком надрокористувачам.
За змістом витягу з Переліку спеціальних дозволів на користування надрами, яким встановлено термін для усунення порушень законодавства про надра (порядковий номер 32), (додаток 2 до наказу від 19.04.2017 №179) Держгеонадра України на підставі п.3 ст. 53 Кодексу України про надра прийняло рішення №4/2017 від 12.04.2017 щодо зупинення дії дозволу ДП «Макіїввугілля» №3260 від 16.10.2003 та надано такому надрокористувачу 30 календарних днів для усунення порушень.
Перелік надрокористувачів, яким наказом Держгеонадра України від 19.04.2017 №179 зупинено дію спеціальних дозволів на користування надрами, а саме щорічного звітування перед ДНВП «Державний інформаційний геологічний фонд України» щодо руху запасів за формами №№5-гр, 6-гр, 7-гр за 2015 рік оприлюднений в офіційному друкованому виданні Урядовий кур`єр від 16.05.2017 №88 (наведена обставина щодо оприлюднення в офіційному виданні Уряду Додатку до наказу від 19.04.2017 №179 зафіксована у рішенні Донецького окружного адміністративного суду від 26.06.2018 у справі №805/2413/18-а за позовом Держгеонадр України до ТОВ «Бурани ЛТД» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами, що набрало законної сили з 27.07.2018).
Листом від 10.07.2017 №03/303-2913 ДНВП «Геоінформ України» надало Держгеонадрам України інформацію про суб`єктів господарювання, власників спеціальних дозволів на користування надрами, які станом на 19.07.2017 не направили до ДНВП «Державний інформаційний геологічний фонд України» щорічну звітність за формою №№5-гр, 6-гр, 7-гр за 2016 рік. Як свідчить витяг з Переліку надрокористувачів, які не звітували до ДНВП «Геоінформ України» щодо руху запасів за формою 5-гр за 2016 рік, серед таких надрокористувачів значиться ДП «Макіїввугілля» (код ЄДРПОУ 32442295, спеціальний дозвіл №3260 від 16.10.2003).
У зв`язку відсутністю інформації про усунення ДП «Макіїввугілля» допущених ним порушень в частині подання щорічної звітності форми 5-гр у визначений Держгеонадрами України строк, 15.12.2017 в офіційному друкованому виданні «Урядовий кур`єр» (випуск №237 від 15.12.2017) позивач оприлюднив оголошення, яким повідомив конкретних надрокористувачів (в т.ч. ДП «Макіїввугілля», спеціальний дозвіл №3260 від 16.10.2003), що у зв`язку із не усуненням надрокористувачами причин зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами Держгеонадра України прийнято рішення припинити право користування надрами у судовому порядку. В цьому ж оголошенні Держгеонадра України запропонувало визначеним за переліком надрокористувачам надати в 15-деннйи термін власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами згідно зі спеціальними дозволами на користування надрами.
Окрім, як стверджує позивач у тексті свого позову та не було спростовано відповідачем, Держгеонадра України додатково надіслало на нову зареєстровану в органі державної реєстрації юридичну адресу відповідача (м. Київ, вул. Промислова, 10) лист від 28.12.2017 №31430/03/14-17, в якому просила надати до Держгеонадр у 15 денний строк власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами ДП «Макіїввугілля» згідно з спеціальними дозволами на користування надрами, в т.ч. дозволом №3260 від 16.10.2003.
Проте інформація щодо згоди на анулювання спеціального дозволу на користування надрами №3260 від 16.10.2003 до Держгеонадр України та/або про усунення описаних вище порушень законодавства про надра від надрокористувача (ДП «Макіїввугілля») до Держгеонадр України не надійшла. За наведених обставин позивач дійшов висновку про неможливість вирішення питання про припинення права користування надрами відповідача у позасудовому порядку, та відповідно звернувся із цим позовом до суду.
Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування, та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 №1174.
Підпунктами 9 і 10 п. 4 зазначеного Положення визначено, що Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.
Таким чином, позивач у справі - суб`єкт владних повноважень, на якого чинним законодавством покладені владні управлінські функції для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування.
Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовано Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615 (далі - Порядок № 615).
Згідно з п. 23 Порядку №615 право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».
Відповідно до п. 25 Порядку №615, про надання, продовження строку дії, зупинення, поновлення, переоформлення, видачу дубліката, анулювання дозволу та внесення змін до нього орган з питань надання дозволу видає наказ, а Рада міністрів Автономної Республіки Крим - розпорядження. З метою попереднього розгляду матеріалів щодо надання, продовження строку дії, зупинення, поновлення, переоформлення, анулювання дозволів та внесення до них змін Держгеонадра або Рада міністрів Автономної Республіки Крим відповідно до повноважень утворює комісію з питань надрокористування та затверджує положення про неї. Наказ Держгеонадр та розпорядження Ради міністрів Автономної Республіки Крим про зупинення, анулювання, відмову в наданні чи продовженні строку дії дозволу розміщуються протягом п`яти робочих днів на офіційному веб-сайті відповідного органу. Наказ Держгеонадр та розпорядження Ради міністрів Автономної Республіки Крим про зупинення, анулювання дозволу, рішення про відмову в наданні чи продовженні строку дії дозволу можуть бути оскаржені в установленому законодавством порядку.
Ондночасно ч. 1 ст. 26 Кодексу України про надра визначені підстави припинення права користування надрами, відповідно до якої право користування надрами припиняється в разі: 1) якщо відпала потреба в користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано в користування; 4) користування надрами із застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров`я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом 2 років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої в користування ділянки надр.
Відповідно до ч. 2 ст. 26 Кодексу України про надра, право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, в разі незгоди користувачів - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Тобто, право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, самостійно або в судовому порядку.
Порушення вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр, є самостійною підставою для припинення права користування ними згідно з п. 5 ч. 1 ст. 26 Кодексу України про надра.
Судом установлено, що однією з умов користування надрами, яка передбачена дозволом від 16.10.2003 №3260 та пунктом 2 ст. 10 Угоди про умови користування надрами, є обов`язок подання до ДНВП «Геоінформ України» щорічних звітів відповідно до форми державної статистичної звітності.
Також з наданих позивачем матеріалів (зокрема, листів ДНВП «Геоінформ України» з додатками - Переліками) вбачається, що відповідачем щорічні звіти за формою 5-гр за період 2015 - 2016 роки до взагалі не подані, що є порушенням особливих умов, встановлених спеціальним дозволом на користування надрами №3260 від 16.10.2003 та Угодою про умови користування надрами від 16.10.2003 №3260. Дані обставини відповідачем в ході розгляду даної справи жодними документальними доказами та письмовими поясненнями не були спростовані.
Частиною 2 ст. 26 Кодексу України про надра встановлено, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку.
Отже, Держгеонадра України уповноважено припинити право користування надрами у випадку, передбаченому п. 5 ч. 1 ст. 26 Кодексу України про надра, лише за наявності згоди на це користувача надрами.
З огляду на те, що ДП «Макіїввугілля» не надавало згоду на припинення права користування надрами, то в даному випадку наявні підстави для припинення цього права у судовому порядку.
При цьому, суд зазначає, що Державною службою геології та надр України вжито необхідні заходи щодо встановлення достатніх строків для усунення відповідачем порушень вимог користування надрами, а також у зв`язку із відсутністю будь-яких відомостей від нього, в офіційному виданні «Урядовий кур`єр» оприлюднене відповідне оголошення.
Схожа правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 03.05.2018 у справі №812/1074/17, від 18.10.2018 у справі №812/1735/17 та від 22.01.2019 у справі №810/3865/17.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Зідно з ч. 1 ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Суд вважає, що позивачем надані належні докази порушення відповідачем норм чинного законодавства в сфері надрокористування. Оскільки відповідачем не надавалась звітність, передбачена Угодою, що є порушенням вимог, передбачених чинним законодавством та спеціальним дозволом, а вжиті позивачем заходи щодо усунення порушень норм чинного законодавства до такого усунення не привели, то суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Отже, у даній справі судовий збір, сплачений позивачем, з відповідача не стягується.
Керуючись ст.ст. 2, 5 - 11, 12, 72 - 77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Державної служби геології та надр України (код ЄДРПОУ 37536031, адреса: 03057, м. Київ, вул. Антона Цедіка, 16) до Державного підприємства «Макіїввугілля» (код ЄДРПОУ 32442295, адреса: 02088, м. Київ, вул. Промислова, 10) про припинення права користування надрами задовольнити.
Припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №3260 від 16.10.2003, наданого Державному підприємству «Макіїввугілля» (код ЄДРПОУ 32442295).
Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням положень п. 15.5 ч. 1 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.
Суддя Т.О. Скочок