
Справа № 560/1236/19
РІШЕННЯ
іменем України
27 червня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.
за участю:секретаря судового засідання Голуб О.Р. позивача ОСОБА_1 , представника відповідача Недосип Ю.О., представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача відокремленого підрозділу ДП НАЕК "Енергоатом" "Хмельницька АЕС" Пашинського А.А. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - відокремлений підрозділ ДП НАЕК "Енергоатом" "Хмельницька АЕС" до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , третя особа, які не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - відокремлений підрозділ ДП НАЕК "Енергоатом" "Хмельницька АЕС", звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 11.01.2019 року №2 про відмову в призначенні пенсії за Списком №1;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженого Кабінетом Міністрів України, період роботи з 28.03.1994 року по 30.09.2000 року;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженого Кабінетом Міністрів України з 03.01.2019 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 03.01.2019 року він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1.
Листом №2705/3 від 23.01.2019 року відповідач повідомив позивача, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №2 від 11.01.2019 року позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, у зв`язку із відсутністю необхідного пільгового стажу роботи.
Також позивача повідомлено про те, що йому відмовлено у зарахуванні до пільгового стажу за Списком №1 період роботи, а саме: з 28.03.1994 року по 30.09.2000 року, оскільки відповідно до наказу про результати атестації робочих місць від 27.07.2000 року підтверджено право на пільгове забезпечення на займаній посаді за Списком №2.
Не погоджуючись з таким рішенням відповідача та вважаючи його протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом за захистом своїх прав.
Ухвалою від 22.04.2019 року Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у даній адміністративній справі за правилами спрощеного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, та надав суду пояснення за змістом даного адміністративного позову.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала повністю, та надала суду пояснення згідно поданого відзиву на даний адміністративний позов.
В обґрунтування відзиву зазначила, що в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 позивачу було відмовлено у зв`язку з недостатністю необхідного пільгового стажу роботи, тому у діях пенсійного органу відсутня будь - яка протиправність.
За таких обставин у задоволенні позову необхідно відмовити.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - відокремленого підрозділу ДП НАЕК "Енергоатом" "Хмельницька АЕС" в судовому засіданні просить позовні вимоги позивача задовольнити та надав до суду письмові пояснення, де вказує, що атестації робочих місць на підприємстві проводяться своєчасно. Оскільки обов`язок проведення атестації робочих місць покладено на керівників підприємств, тому не проведення атестацій не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питання призначення пенсії за Списком №1 на пільгових умовах.
Суд, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, представника третьої особи, дослідивши матеріали справи, вважає, що даний адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що відповідно до записів трудової книжки позивача, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , 28.03.1994 року прийнятий на посаду слюсаря по ремонту реакторно-турбінного устаткування 4 розряду в цех центру механізованого ремонту Хмельницької АЕС; 14.01.2005 року переведений на посаду слюсаря з ремонту реакторно-турбінного устаткування 4 розряду дільниці ремонтних і монтажних робіт тепломеханічного устаткування служби спеціальних і монтажних робіт в енергоремонтний підрозділ, де працює по цей час.
03.01.2019 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1.
Листом №2705/03 від 23.01.2019 року відповідач повідомив позивача про те, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №2 від 11.01.2019 року позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у зв`язку із відсутністю необхідного пільгового стажу за Списком №1.
Як вказано в рішенні Головного управління пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 11.01.2019 року №2 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 згідно заяви від 03.01.2019 року у зв`язку із відсутністю необхідного пільгового стажу роботи 12 років 06 місяців, передбаченого пунктом 2 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Зазначеним листом позивача повідомлено про те, що його страховий стаж складає 36 років 09 місяців 03 дні, в тому числі робота на пільгових умовах за Списком №1 - 0 років 06 місяців 03 дні.
Також позивача проінформовано про те, що до пільгового стажу роботи за Списком №1 на підставі наданих документів, йому зараховано періоди роботи з 06.11.2017 року по 26.01.2018 року, з 03.09.2018 року по 06.11.2018 року, з 26.11.2018 року по 02.01.2019 року. До стажу роботи, що дає право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком №1 не зараховано період роботи з 28.03.1994 року по 30.09.2000 року на посаді слюсаря по ремонту реакторно-турбінного устаткування 4 розряду дільниці з ремонту та монтажу устаткування цеху централізованого ремонту, оскільки згідно наказу про результати атестації робочих місць від 27.07.2000 року №773к підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення на займаній посаді за Списком №2.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII від 05.11.1991 (далі - Закон України № 1788-XII) та Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003 (далі Закон України - № 1058-ІV).
Згідно із частиною 1 статті 114 Закону України № 1058-ІV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України № 1058-ІV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.
Дані норми встановлені також пунктом "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до пункту 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383 (далі - Порядок №383), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що були чинними на період роботи особи.
До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 року.
Аналіз вказаних вище норм вказує на те, що однією із умов зарахування до пільгового стажу певного періоду роботи на відповідній посаді або за професією є включення цієї посади або професії до списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що діяли в період такої роботи та наявність результатів атестації робочих місць.
Вимоги щодо обов`язкового підтвердження документами умов праці до 21 серпня 1992 року та проведення атестації після цієї дати є похідними від основної умови про внесення цієї професії до діючих списків.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 р. N 442, яка набула чинності 21.08.1992 року (далі Порядок №442) та розробленими Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 1 вересня 1992 року №41 (далі - Методичні рекомендації №41).
Відповідно до зазначених нормативних актів основною метою атестації є регулювання відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
За приписами пункту 4 Порядку №383, пункту 4 Порядку №442 та підпункту 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій №41 періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.
Відповідно до Порядку №442 та Методичних рекомендацій №41 атестація робочих місць передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідальність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обгрунтування віднесення робочого місця до категорії із шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.
Відповідно до положень Порядку №442 відомості про результати атестації робочих місць заносяться до картки умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров`я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Згідно із пунктом 4.2 Порядку №383 результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація. Такий же порядок застосовується у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації із визначенням правонаступника.
Відповідно до пункту 4.3 Порядку №383 у разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць, до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
Пунктом 4.4 Порядку №383 визначено, що якщо атестація була вперше проведена після 21.08.97 року, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.92, 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
Таким чином, необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться в Списках, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації робочого місця за умовами праці.
Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговими пенсійними забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу. Відсутність підтвердження вищевказаних обставин не породжує виникнення права на зарахування пільгового стажу.
У період роботи позивача з 28.03.1994 року по 30.09.2000 року на посаді слюсаря по ремонту реакторно-турбінного устаткування Хмельницької АЕС діяли Списки №1, 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 №162.
До розділу XXІV "Атомні енергетика і промисловість" підрозділу 12406000-17541 Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відносяться робітники, спеціалісти і керівники, постійно зайняті на експлуатації, ремонті і налагодженні технологічного обладнання, вентиляції, систем управління, приладів технологічного і радіаційного контролю, на роботах по виведенню із експлуатації атомних реакторів різного призначення і атомних станцій в умовах радіаційної шкідливості.
Посада позивача - слюсар по ремонту реакторно-турбінного устаткування входить до Списку №1.
Відповідно до пункту 10 Порядку №383 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.
В ході судового розгляду справи судом встановлено, що відповідно до наказу директора Хмельницької АЕС №129 від 16.03.1992 року та додатком № 4 до нього (список працівників ЦЦР, яким надаються пільги за роботу у шкідливих та особливо шкідливих умовах праці), на підставі проведеної атестації, на робочому місці слюсаря з ремонту реакторно-турбінного устаткування встановлено особливо шкідливі умови праці за Списком № 1 та відповідні пільги.
Позивач 28.03.1994 року прийнятий на посаду слюсаря по ремонту реакторно-турбінного устаткування 4 розряду в цех центру механізованого ремонту Хмельницької АЕС, що підтверджується копією трудової книжки позивача НОМЕР_1 , копією наказу №474к від 25.03.1994 року "Про прийняття на роботу ".
На час прийняття позивача на посаду слюсаря по ремонту реакторно-турбінного устаткування 4 розряду в цех центру механізованого ремонту Хмельницької АЕС атестація даного робочого місця вже була проведена в березні 1992 року та не втратила своєї чинності, термін дії її не сплинув, тому до закінчення п`ятирічного терміну не було необхідності проведення повторної атестації.
Державна експертиза умов праці підтвердила відсутність необхідності проведення атестації протягом п`яти років, про що зазначено у листі № 11-118.1 від 30.04.2002 року.
Відповідно до наказу в.о. директора Хмельницької АЕС №773к від 27.07.2000 року та додатку № 4 до нього (список працівників ЦЦР, яким надаються пільги за роботу у шкідливих та особливо шкідливих умовах праці), на підставі проведеної атестації, на робочому місці слюсаря з ремонту реакторно-турбінного устаткування встановлено особливо шкідливі умови праці за Списком № 2. Відповідно до пункту 4 зазначеного наказу пільговий пенсійний Список, умови праці, доплати за умови праці, додаткова відпустка, тривалість робочого тижня, ЛПП персоналу з ремонту та монтажу трубопроводів, арматури та тепломеханічного устаткування цеху центрального ремонту, відповідно до додатку №4 встановлюється з 01.10.2000 року.
Таким чином за результатами проведення в 2000 році атестації встановлено зміну умов праці позивача зі Списку №1 на Список №2 та підтверджено умови праці позивача за Списком №2 в подальшому, тобто починаючи з 01.10.2000 року.
Водночас, суд вважає, що не проведення атестації з 16.03.1997 року, тобто через 5 років після проведення первинної атестації та затвердження її результатів до 27.07.2000 року, не може бути підставою для незарахування відповідного періоду роботи до пільгового, оскільки обов`язок проведення атестації робочих місць законодавчо покладено на керівників підприємств, а тому її не проведення, на чому наголошує представник відповідача, не може позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань призначення пенсій за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». При цьому, враховуючи вищезазначені письмові докази, які свідчать про те, що атестації робочого місця позивача на підприємстві проводились, суд зауважує, що визначення строків проведення таких атестацій, якість проведення, належне документальне оформлення результатів її проведення від позивача не залежали, що виключає його вину і не може ставити в залежність від цього право працівника на пільгову пенсію.
У постановах Верховного Суду від 21 лютого 2018 року по справі № 352/547/16-а, від 23 жовтня 2018 року по справі №348/1079/17, від 05 березня 2019 року по справі №679/774/16-а викладено правову позицію, згідно якої, якщо чергова атестація була проведена з порушенням передбачених пунктом 4 Порядку проведення атестації строків, а працівник до її проведення виконував роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, цей період його роботи має бути зарахований до пільгового стажу за результатами попередньої атестації.
Згідно із довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №05-180 від 01.04.2019 року позивач у період з 28.03.1994 року по 30.09.2000 року працював повний робочий день та був постійно зайнятий експлуатацією, ремонтом та налагодженням технологічного устаткування, вентиляції, систем керування, приладів технологічного та радіаційного контролю, на роботах з виведення з експлуатації атомних реакторів різного призначення та атомних станцій в умовах радіаційної шкідливості за професією слюсар з ремонту реакторно-турбінного устаткування 4 розряду цеху централізованого ремонту, що передбачена Списом №1 розділу ХХІV підрозділу 12406000-14541.
Таким чином, наведеними вище нормами та обставинами справи підтверджується, що позивач з 28.03.1994 року по 30.09.2000 року працював повний робочий день на посаді слюсаря з ремонту реакторно-турбінного устаткування 4 розряду цеху централізованого ремонту Хмельницької АЕС в особливо шкідливих умовах праці, при цьому кваліфікаційні обов`язки, місця їх виконання та умови праці позивача впродовж зазначеного періоду не змінювалися.
Відповідно до інформації викладеної у листі Головного управління праці та соціального захисту населення Державної експертизи умов праці Хмельницької області №11-118.1 від 30.04.2002 року умови та характер праці підприємства ВП ХАЕС є незмінними.
Враховуючи викладене, беручи до уваги, що за результатами проведеної атестації у 1992 році на робочому місці слюсаря з ремонту реакторно-турбінного устаткування встановлено особливо шкідливі умови праці за Списком №1 та відповідно до наказу №773к від 27.07.2000 року на зазначеному робочому місці встановлено особливо шкідливі умови праці за Списком №2 з 01.10.2000 року, а також зайнятість позивача на зазначеній посаді, що відноситься до робіт з особливо шкідливими умовами праці, суд дійшов висновку, що відповідач протиправно відмовив позивачу у зарахування зазначених періодів до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1.
Суд вважає, що необхідно окремо зарахувати до пільгового стажу за Списком №1 період роботи з 27.07.2000 року по 30.09.2000 року, враховуючи при цьому, що згідно пункту 4 наказу №773к від 27.07.2000 року на зазначеному робочому місці встановлено особливо шкідливі умови праці за Списком №2, починаючи з 01.10.2000 року.
Так як відповідач протиправно відмовив позивачу у зарахуванні зазначених періодів до стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати позивачу до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженого Кабінетом Міністрів України, період роботи з 28.03.1994 року по 30.09.2000 року на посаді слюсаря з ремонту реакторно-турбінного устаткування дільниці з ремонту та монтажу устаткування ЦЦР ВП ХАЕС.
Конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачені статтями 1, 3, частиною 2 статті 6, 8, частиною 2 статті 19, 22, 23 Конституції України, набуте у сфері пенсійного забезпечення, не може бути скасоване, звужене або обмежене.
Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 11 жовтня 2005 року №8-рп/2005(справа про рівень пенсії і щомісячного довічного грошового утримання) зазначено, що зміст прав і свобод людини - це умови і засоби, які визначають матеріальні та духовні можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування і розвитку. Обсяг прав людини - це кількісні показники відповідних можливостей, які характеризують його множинність, величину, інтенсивність і ступінь прояву та виражені у певних одиницях виміру.
Звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб`єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісних вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.
Як зазначалось вище, відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" право на пенсію на пільгових умовах за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, мають право чоловіки після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 22 років у чоловіків і не менше 17 років у жінок.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.
Абзацом 1 частини 1 статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років.
З матеріалів справи та пояснень сторін вбачається, що станом на дату звернення із заявою про призначення пенсії позивачу виповнилось 53 роки, за розрахунком пенсійного органу загальний страховий стаж позивача становить 36 років 09 місяців 10 днів, а стаж роботи на посаді за Списком №1 складає 0 років 06 місяців 03 дні. Оскільки судом визнано протиправними дії відповідача щодо відмови у зарахуванні до пільгового стажу позивача за Списком №1 періоду роботи з 28.03.1994 року по 30.09.2000 року, з врахуванням даного періоду та пільгового періоду зарахованого відповідачем, пільговий стаж роботи позивача на момент звернення до відповідача із заявою про призначення пенсії становить більше семи років. Оскільки загальний страховий стаж позивача складає понад 36 років, при цьому пільговий стаж становить більше 7 років, тому позивач має не менше половини стажу на роботах зазначених в пункті 1 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", а тому має право на призначення пільгової пенсії із зменшенням пенсійного віку на 1 рік за кожний повний рік такої роботи, тобто має право на призначення пенсії по досягненні 53 років.
Зважаючи на викладене вище, суд вважає, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 11.01.2019 року №2 про відмову в призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженого Кабінетом Міністрів України є протиправним, а тому його слід скасувати.
Крім того суд зазначає, що відповідно до рішення Головного управління пенсійного фонду України в Хмельницькій області №2 від 11.01.2019 року позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 з підстав відсутності необхідного пільгового стажу роботи необхідного для призначення пільгової пенсії за Списком №2, а саме 12 років 06 місяців, передбаченого пунктом 2 частини 2 статті 114 Закону України №1058-ІV.
З підстав того, що позивач станом на час звернення до пенсійного органу досягнув 53-х років та має загальний стаж роботи понад 36 років, з них більше 07 років він пропрацював на посаді слюсаря з ремонту реакторно-турбінного устаткування дільниці з ремонту та монтажу устаткування ЦЦР ВП ХАЕС, яка передбачена Списком №1, тому суд вважає необхідним зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженого Кабінетом Міністрів України з 03.01.2019 року.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1-2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд при прийнятті рішення не бере до уваги результати атестації проведеної у 2000 році, оскільки відповідно до пункту 4 наказу Хмельницької АЕС №773к від 27.07.2000 року пільговий пенсійний список №2 встановлюється працівникам згідно додатку №4, до якого віднесена і посада позивача, починаючи з 01.10.2000 року, тому позовні вимоги є такими, що задовольняються частково.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів позивача, оцінивши досліджені під час судового розгляду справи докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що відповідачем не доведена правомірність своїх дій, а тому адміністративний позов ОСОБА_1 необхідно задовольнити.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на це, суд вважає необхідним стягнути на користь позивача сплачений ним судовий збір в розмірі 1536,80 грн., (одну тисячу п`ятсот тридцять шість гривень вісімдесят копійок) судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 11.01.2019 року № 2 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за Списком №1.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженого Кабінетом Міністрів України, період роботи з 28.03.1994 року по 27.07.2000 року на посаді слюсаря з ремонту реакторно-турбінного устаткування дільниці з ремонту та монтажу устаткування ЦЦР ВП ХАЕС.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженого Кабінетом Міністрів України, період роботи з 28.07.2000 року по 30.09.2000 року на посаді слюсаря з ремонту реакторно-турбінного устаткування дільниці з ремонту та монтажу устаткування ЦЦР ВП ХАЕС.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженого Кабінетом Міністрів України з 03.01.2019 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 1536,80 грн., (одну тисячу п`ятсот тридцять шість гривень вісімдесят копійок) судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 02 липня 2019 року.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350) Третя особа: Відокремлений підрозділ ДП НАЕК "Енергоатом" "Хмельницька АЕС" (вул.Енергетиків, 20, м.Нетішин, Хмельницька обл., 30100 , код ЄДРПОУ - 21313677)
Головуючий суддя В.К. Блонський