Рішення № 82855370, 03.07.2019, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.07.2019
Номер справи
500/1229/19
Номер документу
82855370
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/1229/19

03 липня 2019 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючого судді Баранюка А.З.

за участю:

секретаря судового засідання Габрилецької С.Є.

позивача: ОСОБА_1 ;

представника позивача: Волинця С.А.;

представника відповідача: Павлинів І.Г.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чортківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання протиправним і скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до Чортківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення №9 Чортківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області від 22.04.2019 щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

- зобов`язати Чортківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити, нарахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 27.03.2019.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 22.04.2019 позивач звернувся до Чортківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області із заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку згідно статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як особа, яка станом на 1 січня 1993 року прожила або відпрацювала у цій зоні не менше 4 років, і має право на отримання пенсії із зменшенням пенсійного віку на 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки роботи, але не більше 5 років.

Чортківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області своїм рішенням №9 від 22.04.2019 відмовило ОСОБА_1 в призначенні пенсії на умовах, передбачених вказаною нормою Закону, мотивуючи тим, що він проживає на території, що не відноситься до зони посиленого радіологічного контролю, а період роботи з моменту аварії на ЧАЕС по 25.02.2002 проходила в організації, яка знаходиться на радіаційно забрудненій території, але її специфіка в якості слюсаря по ремонту газового устаткування передбачає ремонт газових приладів по території всього Чортківського району, тобто в населених пунктах, які знаходяться як на радіаційно забрудненій так на чистій території.

Ухвалою судді від 03.06.2019 відкрито провадження в адміністративній справі №500/1229/19 за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін на 03.07.2019.

14.06.2019 представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якій зазначив, що відповідно до наданих позивачем документів він проживає на території що не відноситься до зони посиленого радіологічного контролю. Враховуючи записи трудової книжки позивача він працював на території радіоактивного контролю з моменту аварії та до 25.02.2002 року, однак потребує уточнення місце безпосередньої роботи. Оскільки не підтверджено мінімальний необхідний період роботи чи проживання в зоні посиленого радіологічного контролю (не менше 4 років станом на 01.01.1993) ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії на умовах, передбачених статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

В судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі з мотивів наведених у позовній заяві, просили їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила в повному обсязі з мотивів наведених у відзиві, просила відмовити в його задоволенні.

Заслухавши пояснення позивача, представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд встановив наступні обставини.

Згідно паспорта громадянина України НОМЕР_1 , виданого Чорткістким РВ УМВС України в Тернопільській області 12.05.1998 року (а.с.7-9), ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Полівці Чортківського району Тернопільської області, зареєстроване місце проживання - с.Білобожниця.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 у зв`язку із правом на призначення пенсії за віком із зменшенням як потерпілому внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, 22.04.2019 звернувся до Чортківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах.

До вказаної заяви позивачем додано: копію паспорта, копію ідентифікаційного коду, копію Чорнобильського посвідчення В-П НОМЕР_2 , копію трудової книжки НОМЕР_3 , довідку з Білобожницької сільської ради №12 від 19.04.2019 про роботу в колгоспі ім.Л.Українки.

Розглянувши подані документи, 22.04.2019 Чортківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області прийняло рішення №19 про відмову в призначенні пенсії. Дане рішення обґрунтоване тим, що згідно паспортних даних ОСОБА_1 проживає на території, що не є радіаційно забрудненою. Відповідно до відомостей про стаж, робота з моменту аварії на Чорнобильській АЕС по 25.02.2002 проходила в організації, яка знаходиться на радіаційно забрудненій території, але специфіка роботи в якості слюсара по ремонту газового устаткування передбачає ремонт газових приладів по території всього Чортківського району, тобто в населених пунктах, які знаходяться як на радіаційно забрудненій так і на чистій території.

Не погодившись із таким рішенням позивач звернувся до суду із відповідним позовом.

Визначаючись щодо спірних правовідносин, суд зазначає наступне.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно зі статтею 1 Закону від 05.11.1991 року, № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788-XII), громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до статті 15 Закону №1788-XII умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом Української РСР «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначає Закон України від 28.02.1991 року № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон №796-XII).

Відповідно до п.4 ст.11 Закону №796-XII до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.

Постановою Кабінету Міністрів Української РСР від 23.07.1991 №106 затверджено перелік населених пунктів, віднесених до зони посиленого радіоекологічного контролю, куди входить м. Чортків Тернопільської області.

Відповідно до статті 65 Закону № 796-ХІІ потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Посвідчення «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Відповідно до ч.2 ст.55 Закону №796-XII особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу: особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років (2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років).

Згідно із ст.62 Закону №1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Як вбачається із трудової книжки колгоспника позивача НОМЕР_3 (а.с. 14-16) ОСОБА_1 у період з 27.12.1984 по 25.02.2002 працював на посаді слюсаря з експлуатації та ремонту газового устаткування ВАТ «Чортківгаз».

Даний факт також підтверджується наявними у матеріалах справи довідкою ПАТ по газопостачанню та газифікації «Чортківгаз» №13 від 23.04.2019 (а.с. 17) та довідкою про заробітну плату для обчислення пенсії №12 від 22.04.2019 (а.с. 18).

Відповідно до частин третьої, четвертої статті 15 Закону №796-ХІІ підставами для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.

Видача довідок про період роботи (служби) на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - місцевими Радами народних депутатів на цих територіях.

Підпунктом 5 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою управління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846, передбачено подання до заяви про призначення пенсії за віком документів, які підтверджують особливий статус особи, а саме: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, виданої органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону №796-ХІІ.

Відтак, з урахуванням вищенаведеного, суд приходить до висновку, що надані позивачем документи є належними докази на підтвердження мінімального необхідного періоду роботи в зоні посиленого радіологічного контролю для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач належним чином не виконав обов`язок щодо доказування з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до Чортківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільській області (вул. Шевченка, 34, м. Чортків, Тернопільська область, 48500, код ЄДРПОУ 41248539) задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Чортківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільській області від 22 квітня 2019 року № 9.

Зобов`язати Чортківське об`єднане управління Пенсійного фонду Україні Тернопільській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 27 березня 2019 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чортківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільській області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 1536 (одна тисяча п`ятсот тридцять шість) грн. 80 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення буде складене 05 липня 2019 року.

Головуючий суддя Баранюк А.З.

копія вірна

Суддя Баранюк А.З.