
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 липня 2019 р. Справа № 520/5622/19
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Луганської обласної державної адміністрації - Луганської обласної військово-цивільної адміністрації про зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Харківського окружного адміністративного суду звернулися позивачі, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , з адміністративним позовом до Луганської обласної державної адміністрації - Луганської обласної військово-цивільної адміністрації, в якому просять суд:
- визнати ОСОБА_1 та ОСОБА_2 особами, які постраждали від надзвичайної ситуації;
- зобов`язати Луганську обласну військово-цивільну адміністрацію розглянути звернення ОСОБА_1 та ОСОБА_2 від 13.05.2019 року по суті;
- зобов`язати Луганську обласну військово-цивільну адміністрацію визнати ОСОБА_1 та ОСОБА_2 особами, які постраждали від надзвичайної ситуації, пов`язаної з веденням бойових дій;
- зобов`язати Луганську обласну військово-цивільну адміністрацію видати на ім`я ОСОБА_1 та ОСОБА_2 довідки про визнання їх особами, які постраждали від надзвичайної ситуації;
- вказати керівництву Луганської обласної військово-цивільної адміністрації о дотриманні законів України, а не їх ігноруванні.
В обґрунтування позовних вимог вказано, що відповідачем протиправно не розглянуто звернення ОСОБА_1 та ОСОБА_2 від 13.05.2019 року по суті та не визнано особами, які постраждали від надзвичайної ситуації, пов`язаної з веденням бойових дій та не видано відповідні довідки.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі та зазначив, що чинне законодавство України не передбачає повноважень облдержадміністрацій щодо прийняття рішень про визнання громадян особами, які постраждали внаслідок надзвичайних ситуацій, у тому числі пов`язаних із бойовими діями, видачу відповідних довідок. Крім того, на сьогодні відсутній законодавчий акт, який би визначав правові підстави, порядок складення і видачі довідок про визнання особи постраждалою внаслідок надзвичайної ситуації, механізми засвідчення фактів завдання шкоди, критеріїв віднесення до категорії постраждалих в умовах відсутності доступу на об`єкти, розташовані на тимчасово окупованій території. Крім того, відсутні акти, якими б уповноважувались інші органи місцевого самоврядування (ніж Луганська міська рада) або органи державної влади на вирішення питань щодо видачі відповідних довідок.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Матеріалами справи підтверджено, що позивачі, ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) та ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) є пенсіонерами, що підтверджено копіями пенсійних посвідчень серії НОМЕР_3 та Серії НОМЕР_4 (а.с. 9 - 10), зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно довідок про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № 6328000610 від 31.10.2014 року, виданої управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради на ім`я ОСОБА_2 та довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № 6328000611 від 31.10.2014 року, виданої управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради на ім`я ОСОБА_1 , позивачі є внутрішньо переміщеними особами (а.с. 7).
Адреса реєстрації позивачів як ВПО є: АДРЕСА_2 .
Позивачі як внутрішньо переміщені особи з 2014 року перебувають на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради та отримують адресну допомогу щомісячно.
Судом встановлено, що 13.05.2019 року позивачі звернулися до Луганської обласної військово-цивільної адміністрації із заявою, в якій просили вирішити питання видачі довідок про встановлення статусу осіб, які постраждали від надзвичайної ситуації, пов`язаної з бойовими діями на території Луганської області та просили видати відповідні довідки ім`я ОСОБА_1 та ОСОБА_2 довідки про визнання їх особами, які постраждали від надзвичайної ситуації (а.с. 19).
За результатами розгляду звернення позивачів, листом Луганської обласної військово-цивільної адміністрації від 24.05.2019 року № 54-КЛ01156-20308 повідомлено позивачів, що забезпечення складення довідок про визнання особи постраждалою внаслідок надзвичайної ситуації, списків (реєстрів) постраждалих внаслідок надзвичайної ситуації, згідно з пунктом 19 частини другої статті 19 Кодексу цивільного захисту України, віднесено до повноважень органів місцевого самоврядування. Таким чином, Луганська обласної військово-цивільна адміністрація, як місцевий орган виконавчої влади, не наділена повноваженнями щодо видачі довідок про визнання особи постраждалою внаслідок надзвичайної ситуації (а.с. 20).
По суті спірних правовідносин, суд зазначає наступне.
З метою координації дій державних органів, спрямованих на забезпечення захисту населення, територій та майна, функціонування єдиної державної системи цивільного захисту для подолання наслідків надзвичайної ситуації державного рівня соціального та воєнного характеру, яку спричинили загострення ситуації на деяких територіях України, загроза вчинення терористичних актів, та відповідно до статей 13 і 14 Кодексу цивільного захисту України п.1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 26.01.2015 року № 47-р «Про встановлення режимів підвищеної готовності та надзвичайної ситуації» установлено режим надзвичайної ситуації в Донецькій та Луганській областях.
Як зазначалося судом раніше, позивачі зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до ч.1 ст. 1 Закону України "Про військово-цивільні адміністрації" від 3 лютого 2015 року № 141-VIII (далі - Закон № 141-VIII), для виконання повноважень місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування у випадках, встановлених цим Законом, в районі відсічі збройної агресії Російської Федерації, зокрема в районі проведення антитерористичної операції, можуть утворюватися військово-цивільні адміністрації.
Так, Указом Президента України від 05.03.2015 року № 123/2015 «Про утворення військово-цивільних адміністрацій», на виконання Закону України "Про військово-цивільні адміністрації", зокрема, утворено Луганську обласну військово-цивільну адміністрацію.
Положеннями ч.1 ст. 1 Закону № 141-VIII також визначено, що військово-цивільні адміністрації - це тимчасові державні органи у селах, селищах, містах, районах та областях, що діють у складі Антитерористичного центру при Службі безпеки України (у разі їх утворення для виконання повноважень відповідних органів у районі проведення антитерористичної операції) або у складі Об`єднаного оперативного штабу Збройних Сил України (у разі їх утворення для виконання повноважень відповідних органів у районі здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях) і призначені для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення безпеки і нормалізації життєдіяльності населення, правопорядку, участі у протидії актам збройної агресії, диверсійним проявам і терористичним актам, недопущення гуманітарної катастрофи в районі відсічі збройної агресії Російської Федерації, зокрема проведення антитерористичної операції.
Згідно ч.12 ст. 3 вказаного Закону № 141-VIII, військово-цивільні адміністрації населених пунктів утворюються в одному чи декількох населених пунктах (селах, селищах, містах), в яких сільські, селищні, міські ради та/або їх виконавчі органи не здійснюють покладені на них Конституцією та законами України повноваження, у тому числі внаслідок фактичного саморозпуску або самоусунення від виконання своїх повноважень, або їх фактичного невиконання.
Таким чином, Луганська обласна військово-цивільна адміністрація тимчасово виконує функції органів місцевого самоврядування на відповідній території, у зв`язку із тим, що наразі органи місцевого самоврядування на території Луганської області не здійснюють покладені на них Конституцією та законами України повноваження.
Відповідно до п.19 ч.2 ст. 19 Кодексу цивільного захисту України, до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері цивільного захисту належить забезпечення складення довідок про визнання особи постраждалою внаслідок надзвичайної ситуації, списків (реєстрів) постраждалих внаслідок надзвичайної ситуації, відповідно до яких надається матеріальна допомога, списків загиблих осіб на підставі їх ідентифікації.
Згідно п.3 ч.1 ст. 36 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать такі делеговані повноваження як організація та участь у здійсненні заходів, пов`язаних з мобілізаційною підготовкою та цивільним захистом, на відповідній території.
Відповідно до п.2 Порядку відшкодування шкоди особам, які постраждали від надзвичайних обставин затвердженого постановою постановою Кабінету Міністрів України від 5 жовтня 1992 р. № 562 (далі - Порядок № 562), органи державної виконавчої влади, виконавчі органи місцевого самоврядування (комісії у справах осіб, які постраждали від надзвичайних обставин) видають потерпілим довідки про визнання їх такими, що постраждали від надзвичайних обставин, при наявності паспорта або документа, що його заміняє. Зазначена довідка є підставою для вирішення питань забезпечення житлом, відшкодування заподіяних матеріальних збитків, працевлаштування і надання іншої необхідної допомоги.
Таким чином, до повноважень Луганської обласної військово-цивільної адміністрації, яка тимчасово виконує функції органів місцевого самоврядування на території Луганської області, віднесено питання видачі потерпілим (в даному випадку, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 ) довідок про визнання їх такими, що постраждали від надзвичайної ситуації.
Суд зауважує, що у відзиві на позов представник відповідача підтвердив та зазначив, що саме військово - цивільні адміністрації населених пунктів здійснюють на відповідній території повноваження сільських, селищних, міських рад, їх виконавчих органів.
Відповідно до ч.1 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Незважаючи на те, що наразі Луганська обласна військово-цивільна адміністрація тимчасово виконує функції органів місцевого самоврядування на території Луганської області, яка є тимчасовим органом та яку утворено з метою забезпечення дії Конституції та законів України, зокрема, забезпечення безпеки і нормалізації життєдіяльності населення, Луганською обласною військово-цивільною адміністрацією протиправно відмовлено позивачам у розгляді питання щодо видачі довідок про визнання їх такими, що постраждали від надзвичайної ситуації.
Таким чином, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в частині зобов`язання Луганської обласної державної адміністрації - Луганської обласної військово-цивільної адміністрації повторно розглянути звернення ОСОБА_1 та ОСОБА_2 від 13.05.2019 року по суті поставлених в ньому питань.
Позовні вимоги в частині зобов`язання Луганської обласної військово-цивільної адміністрації визнати ОСОБА_1 та ОСОБА_2 особами, які постраждали від надзвичайної ситуації, пов`язаної з веденням бойових дій та зобов`язати видати на ім`я ОСОБА_1 та ОСОБА_2 довідки про визнання їх особами, які постраждали від надзвичайної ситуації, є передчасними та не підлягають задоволенню, оскільки відповідачем не була розглянута заява позивачів від 13.05.2019 року по суті.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення вимог адміністративного позову.
З приводу міркувань у відзиві на позов щодо незалучення в якості третьої особи управління з питань цивільного захисту обласної державної адміністрації, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.2 ст. 49 КАС України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи.
Оскільки судом не встановлено, що рішення у справі може вплинути на права, свободи або обов`язки управління з питань цивільного захисту обласної державної адміністрації, тому відсутні підстави для залучення її в якості третьої особи.
З приводу тверджень представника відповідача у відзиві на позов стосовно того, що дана справа не може розглядатися у спрощеному провадженні за п.2 ч.1 ст. 263 КАС України, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Оскільки позивачами оскаржується бездіяльність суб`єкта владних повноважень щодо надання позивачам соціальної допомоги (послуг), отже даний спір визначений п.2 ч.1 ст. 263 КАС України та може розглядатися в порядку спрощеного позовного провадження.
Розподіл судових витрат у відповідності до вимог ст. 139 КАС України не здійснюється у зв`язку із звільненням позивачів від сплати судового збору за подачу до суду даного позову.
Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295, п.п.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса фактичного проживання та реєстрації як ВПО: АДРЕСА_2 ), ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса фактичного проживання та реєстрації як ВПО: АДРЕСА_2 ) до Луганської обласної державної адміністрації - Луганської обласної військово-цивільної адміністрації (код ЄДРПОУ 00022450, адреса: 93406, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, пр-т Центральний, буд. 59) про зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Зобов`язати Луганську обласну державну адміністрацію - Луганську обласну військово-цивільну адміністрацію повторно розглянути звернення ОСОБА_1 та ОСОБА_2 від 13.05.2019 року по суті поставлених в ньому питань.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Шевченко О.В.