Рішення № 82855312, 02.07.2019, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.07.2019
Номер справи
500/1061/19
Номер документу
82855312
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/1061/19

02 липня 2019 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючої судді Дерех Н.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Тернополі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні Управління державної казначейської служби України у м.Тернополі Тернопільської області про зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі позивач, ОСОБА_1 ) звернулась до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Тернопільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (надалі, відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Управління Державної казначейської служби у місті Тернополі Тернопільської області, в якому просила, з урахуванням уточнень, зобов`язати Тернопільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області сформувати та подати до Управління Державної казначейської служби України у м.Тернополі Тернопільської області подання про повернення збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі - продажу нерухомого майна у розмірі 12463,75 грн.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що ОСОБА_1 , яка діє від імені та в інтересах ОСОБА_2 , придбано трикімнатну квартиру номер АДРЕСА_1 . При укладенні даного договору ОСОБА_1 , яка діє від імені та в інтересах ОСОБА_2 , було сплачено збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі - продажу даного нерухомого майна в розмірі 12463,75 грн. Оскільки житло ОСОБА_2 було придбано вперше, тому вважає, що відповідно до пункту 9 статті 1 Закону України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" сплатила такий збір безпідставно. Однак, на заяву ОСОБА_1 , яка діє від імені та в інтересах ОСОБА_2 про повернення безпідставно сплаченого збору відповідачем Тернопільським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Тернопільської області, їй було відмовлено у поверненні зазначених коштів. Позивач вважає таку відмову необґрунтованою та просить зобов`язати відповідача сформувати та подати до управління Державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області подання про повернення сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 21.05.2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання у справі призначено на 05.06.2019 року.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 08.05.2019 року позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків до 16.05.2019 року. У строк, встановлений судом, позивач усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 05.06.2019 року розгляд справи відкладено до 26.06.2019 року о 10:00 год.

26.06.2019 року розгляд справи відкладено до 02.07.2019 року о 14:30 год. у зв`язку із перебуванням головуючої судді на лікарняному.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 02.07.2019 року замінено первинного позивача ОСОБА_2 на належного позивача ОСОБА_1 .

У строк, встановлений судом, представником відповідача подано відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача зазначає, що Пенсійний фонд України не володіє інформацією щодо прав власності громадян на нерухоме майно, позбавлений можливості встановити факти придбання житла конкретною особою вперше. Крім того, позивач добровільно сплатив збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майнам в сумі 12463,75 грн.

02.07.2019 року позивач в судове засідання не прибула, подала письмову заяву, в якій просила розглядати справу за її відсутності, позовні вимоги щодо повернення коштів підтримує повністю і просить їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, подав письмове клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження, у задоволенні позову просить відмовити у задоволенні позову повністю з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву.

Представник третьої особи в судове засідання не прибув, подав письмове клопотання без участі їх представника, при вирішенні справи покладалися на думку суду.

Враховуючи положення частини третьої ст.194, частини дев`ятої ст.205 та частини четвртої ст. 229 КАС України, суд дійшов висновку про наявність підстав розгляду даної заяви у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Судом встановлено, що у відповідності договору купівлі - продажу квартири від 26.11.2018 року, між ОСОБА_3 (надалі, Продавець) з однієї сторони, та з другої сторони ОСОБА_1 , яка діє від імені та в інтересах ОСОБА_2 (надалі, Покупець), укладений договір, у відповідності до якого продавець продав у власність трикімнатну квартиру номер АДРЕСА_1 .

Як вбачається з довіреності від 05.10.2016 року, ОСОБА_1 від імені ОСОБА_2 має право, серед іншого, проводити розрахунки по укладених угодах.

Збір з операцій придбавання (купівлі-продажу) нерухомого майна у розмірі 12463,75 грн. сплачений ОСОБА_1 , яка діє від імені та в інтересах ОСОБА_2 на виконання договору купівлі - продажу квартири від 26.11.2018 року.

Також, згідно довідки управління Державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області № 115 від 23.05.2019 року підтверджено зарахування до Державного бюджету 13.11.2018 року "Збору з операцій придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна" в сумі 12463,75 грн.

Листом Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області від 11.06.2019 року №8850/07 ОСОБА_1 відмовлено у поверненні збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, а також роз`яснено її право на звернення до суду щодо повернення вказаного збору.

Позивач, не погоджуючись з таким рішенням суб`єкта владних повноважень, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Порядок справляння та використання збору на обов`язкове державне пенсійне страхування визначає Закон України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 року № 400/97-ВР із змінами та доповненнями.

Відповідно до абзацу першого пункту 9 статті 1 даного Закону платниками збору на обов`язкове пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Питання сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" врегульовані Порядком сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 року № 1740.

Згідно з пунктом 15-1 Порядку сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Пункт 15-3 Порядку сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій передбачає, що нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.

З системного аналізу наведених правових актів суд приходить до висновку, що із загального правила про обов`язковість сплати збору при придбанні нерухомого майна законодавцем встановлено винятки для громадян, які придбавають житло і перебувають на черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

У відповідності до довідки ТзОВ "Міське бюро технічної інвентаризації" від 11.02.2019 року № 674, ОСОБА_2 згідно обліку технічної інвентаризації в м.Тернополі не має зареєстрованого права приватної власності на будинок (квартиру) в м. Тернополі .

Згідно довідки філії - Тернопільське обласне управління ТВБВ №10019/010 Публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" від 01.04.2019 року №558, в списках на приватизацію житла за адресою АДРЕСА_3 в ТВБВ №10019/010 філії - Тернопільське обласне управління АТ "Ощадбанк", вул.Руська,27, включені наступні особи: ОСОБА_2 .

Будь-яких належних та допустимих доказів, які б спростовували факт придбання ОСОБА_2 житла вперше, чи підтверджували б реєстрацію на праві приватної власності за позивачем будь-якого іншого нерухомого майна та свідчили б про відсутність у нього права на звільнення від сплати збору, відповідачем не надано, судом не здобуто.

Відмова УПФУ в частині повернення позивачу збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 12463,75 грн., є протиправною, оскільки саме органи Пенсійного фонду України, які контролюють справляння надходжень бюджету по даному збору, мають у разі ініціативи платника сформувати та подати відповідне подання до органів державної казначейської служби.

При цьому, суд не бере до уваги твердження представника Тернопільського ОУПФУ, що відповідач не володіє інформацією та не може встановити придбання житла конкретною особою вперше. Відсутність можливостей в органів Пенсійного фонду України встановити придбання житла конкретною особою вперше не може ставитись в провину особі, оскільки не визначення порядку виконання законодавчо закріплених норм не може впливати на порушення прав громадян, які наділені такими правами, і саме органи Пенсійного фонду України зобов`язані довести, що конкретні особи - придбавають житло не вперше.

Відповідно до частини першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення повністю.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.Позов ОСОБА_1 до Тернопільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні Управління державної казначейської служби України у м.Тернополі Тернопільської області про зоов`язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

2.Зобов`язати Тернопільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (вул. Руська, 17 м. Тернопіль, код ЄДРПОУ 40377598) сформувати та подати до Управління Державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області (м. Тернопіль, вул. Листопадова, 3, код ЄДРПОУ 37977726) подання про повернення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ід.№ НОМЕР_1 ) збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 12463 (двадцять тисяч чотириста шістдесят три) грн. 75 грн.

3.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (вул. Руська, 17 м. Тернопіль, код ЄДРПОУ 40377598) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ід.№ НОМЕР_1 ) судовий збір у розмір 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 02 липня 2019 року.

Копію рішення надіслати учасникам справи.

Головуюча суддя Дерех Н.В.

копія вірна

Суддя Дерех Н.В.