
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 липня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/1521/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Алєксєєвої Н.Ю., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Полтавського обласного військового комісаріату, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
26 квітня 2019 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Полтавського обласного військового комісаріату про визнання протиправними дій щодо виготовлення та надання Головному управлінню Пенсійного фонду України в Полтавській області довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 без урахування всіх складових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та зобов`язання скласти і подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, виходячи з розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку позивач займав на дату звільнення зі служби з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, у тому числі: надбавки за кваліфікацію льотчик/штурман 1-клас - 12%, надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами - 15%, надбавки за особливо важливі завдання - 50%, надбавки за особливі умови служби (ОУС) - 35% та премії - 10% .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є військовим пенсіонером, перебуває на обліку у ГУПФ та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Відповідачем на виконання вимог пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.18 №103 складено та подано до ГУПФ довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, у якій не зазначені всі складові грошового забезпечення, які отримував позивач на момент звільнення з військової служби, що, на переконання позивача, порушує його право на належне соціальне забезпечення.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 02.05.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за даним позовом, розгляд справи вирішено здійснити за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 20.05.2019 залучено до участі у справі Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
Відповідач позов не визнав, у наданому до суду відзиві представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність. Звертав увагу на те, що довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01.01.2018 відповідає вимогам пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.18 №103 та пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45. Зазначив, що військовослужбовцям з 01.01.2018 не виплачується надбавка за виконання особливо важливих завдань, а тому підстави для включення відповідної надбавки у довідку для перерахунку пенсії відсутні. Наголошував на тому, що після проведення перерахунку пенсії позивача у відповідності до вимог пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.18 №103 її розмір не зменшився.
Третя особа надала до суду письмові пояснення, у яких вказано, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.18 №103 на даний час для посади, яку позивач займав на день звільнення з військової служби, вказані ним надбавки не виплачуються, премія не має постійного характеру. Складові грошового забезпечення, які просить включити позивач до довідки не передбачені Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45. На підставі частини третьої статті 63 Закону України №2262-ХІІ, пунктів 1 та 5 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року, та пунктів 1 та 7 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21 лютого 2018 року Полтавським ОВК сформовано та направлено довідку про розмір грошового забезпечення позивача з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років. Позивач просить видати нову довідку та зазначити в ній ще й інші види грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року. Разом з тим, жодних змін у видах грошового забезпечення станом на цю дату не відбулось, а визначати види грошового забезпечення самостійно відповідач не уповноважений.
Позивач до суду не з`явився, надав клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача та представник третьої особи надали до суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження за їх відсутності.
Згідно з частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду справи, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні, у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Зважаючи на відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених статтею 205 Кодексу адміністративного судочинства України, а також відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд ухвалив розглянути справу у порядку письмового провадження.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступні обставини та відповідні правовідносини.
ОСОБА_1 є військовим пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років у відповідності до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що не заперечується відповідачем, виходячи із суми грошового забезпечення за видами: посадовий оклад; оклад за військове звання; надбавка за вислугу років (40%) /а.с. 42/.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07 листопада 2007 року ОСОБА_1 з 01 січня 2008 року перераховано пенсію, виходячи із видів грошового забезпечення: посадовий оклад; оклад за військове звання; надбавка за вислугу років (40%); надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами (15%); надбавка за кваліфікацію льотчик/штурман 1 класу (12%); надбавка за особливі умови служби (35%); надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) та премія (10%) /а.с.13/.
В подальшому на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 355 від 23 квітня 2012 року ОСОБА_1 перераховано пенсію з 01 травня 2016 року, виходячи із видів грошового забезпечення: посадовий оклад; оклад за військове звання; надбавка за вислугу років (40%); надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами (15%); надбавка за кваліфікацію льотчик/штурман 1 класу (12%); надбавка за особливі умови служби (35%); надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) та премія (10%) /а.с. 15-зворот/.
16.03.2018 Полтавським ОВК складено довідку №ФП54747 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, у якій зазначені такі складові грошового забезпечення: посадовий оклад - 4930,00 грн, оклад за військовим званням (майор) - 1340,00 грн, надбавка за вислугу років (50%) - 3135,00 грн /а.с. 44/.
На підставі цієї довідки Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 у розмірі 70% грошового забезпечення /а.с. 14/.
24.04.2019 на виконання рішення суду Полтавським ОВК складено нову довідку №ФП54747 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що включає: посадовий оклад - 5220,00 грн, оклад за військовим званням (майор) - 1340,00 грн, надбавка за вислугу років - 3280,00 грн /а.с. 22/.
05.04.2019 ОСОБА_1 звернувся до Полтавського обласного військового комісаріату із заявою про виготовлення іншої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, встановленою додатком 2 до Порядку №45, із зазначенням в ній: посадового окладу; окладу за військове звання; надбавки за вислугу років (40%); надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами (15%); надбавки за кваліфікацію льотчик/штурман 1 класу (12%); надбавки за особливі умови служби (35%); надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%) та премії (10%) /а.с. 10/.
Листом Полтавського обласного військового комісаріату №12/1026 від 17.04.2019 ОСОБА_1 повідомлено, що частиною четвертою статті 63 Закону №2262-ХІІ встановлено, що перерахунок пенсій проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Перегляд розміру грошового забезпечення можливий при прийнятті Кабінетом Міністрів України нових умов та/або зміні порядку проведення перерахунку пенсій, а відтак Полтавський ОВК не має повноважень самостійно визначати або змінювати складові частини грошового забезпечення для перерахунку пенсій. Кабінетом Міністрів України не видавався розпорядчий документ про скасування або виключення окремих положень Постанови №103 у зв`язку із визнанням таких положень нечинними рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року №826/3858/18 /а.с.11/.
Вважаючи, що Полтавський ОВК безпідставно не виготовив та не направив до органу пенсійного фонду нову довідку із зазначенням в ній всіх необхідних складових частин грошового забезпечення, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, суд виходить з наступного.
Згідно зі статтею 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон №2262-ХІІ).
Частинами першою та третьою статті 11 Закону №2262-ХІІ визначено, що законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Згідно з частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
За приписами частин другої та третьої статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ у редакції Закону України від 6.12.16 №1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (набрала чинності з 1.01.17) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
При цьому, за правилами частини вісімнадцятої статті 43 Закону №2262-ХІІ, у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Так, рішенням Уряду передбачено набрання чинності з 1 березня 2018 року постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.17 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі - Постанова №704), якою визначено розміри та порядок обчислення і виплати грошового забезпечення окремим категоріям військовослужбовців.
Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Водночас Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 прийнято постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі - Постанова №103), відповідно до пункту 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. N 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (Офіційний вісник України, 2017 р., N 77, ст. 2374).
Цією постановою внесені зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.08 №45 (надалі - Порядок №45), пунктом 1 якого передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом першим пункту 5 Порядку №45 (у редакції Постанови №103) визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Разом з цим, пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.92 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" (надалі - Постанова №393) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.
Спір у даній справі стосується визначення складових грошового забезпечення, що мають враховуватись для проведення перерахунку пенсії позивача.
Матеріалами справи підтверджено, що до проведення позивачу перерахунку пенсії з 1 січня 2018 року у травні 2018 року нарахування та виплата пенсії останньому проводилися із врахуванням додаткових видів грошового забезпечення, зокрема, спірних надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за особливі умови служби, надбавки за кваліфікаційну категорію, надбавки за роботу з таємними виробами (носіями) та премії.
Водночас відповідний перерахунок з 1 січня 2018 року проведено на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, складеної Полтавським ОВК, у якій зазначені такі складові грошового забезпечення позивача станом на 01.03.2018 року: посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавка за вислугу років.
24.04.2019 Полтавським ОВК складено нову довідку №ФП54747 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що включає: посадовий оклад - 5220,00 грн, оклад за військовим званням (майор) - 1340,00 грн, надбавка за вислугу років - 3280,00 грн /а.с. 22/.
При складенні довідки відповідач виходив з приписів пункту 1 Постанови №103 та абзацу першого пункту 5 Порядку №45, якими передбачено, що при проведенні перерахунку пенсії мають враховуватись виключно посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років.
Разом з цим, суд враховує, що рішенням окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.18 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5.03.19, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Згідно з частиною другою статті 265 Кодексу адміністративного судочинства України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Отже, пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, внесені Постановою №103, втратили чинність з 05.03.2019.
Суд зауважує, що згаданим вище рішенням окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.18 у справі №826/3858/18 пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 визнано протиправними та нечинними.
Так, визнання нормативно-правового акта нечинним має наслідком втрату таким актом чинності з моменту набрання відповідним рішенням суду законної сили.
Поряд з цим, визнання нормативно-правового акта протиправним означає, що даний акт за своїм змістом не відповідає актам вищої юридичної сили з моменту його ухвалення.
Зокрема, окружний адміністративний суд м. Києва у рішенні від 12.12.18 у справі №826/3858/18 зазначив, що пункти 1 та 2 Постанови №103, встановлюють відсоткове зменшення виплати пенсії військовослужбовцям, а пункт 5 і додаток 2 Порядку №45, звужують складові грошового забезпечення, що враховуються при обчисленні пенсії, відтак звужують зміст вже існуючих прав.
У Рішенні Конституційного Суду України від 11.10.05 №8-рп/2005 звуження змісту прав і свобод визначено як зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу права і свобод - це зменшення, зокрема, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.
Конституційний Суд України, надаючи офіційне тлумачення основних визначальних норм в сфері пенсійного забезпечення військовослужбовців, та деяких інших осіб, у Рішенні від 13.05.15 №4-рп/2015 констатував: "Аналіз наведених положень Закону (2262-ХІІ) вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсій (стаття 43), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (стаття 63)".
Також в даному Рішенні Конституційний Суд України наголосив, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.
Аналізуючи наведені норми пенсійного законодавства, можна зробити висновок про те, що пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, в частині визначення складових грошового забезпечення для перерахунку пенсій, звужують зміст та обсяг існуючих прав і свобод, з огляду на те, що скасовують надбавки, доплати, підвищення і премії, які отримував позивач під час служби, та які враховувались при попередніх перерахунках пенсій.
Суд враховує, що грошове забезпечення військовослужбовців, відповідно до пункту 2 Постанови №704, окрім іншого, складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, а також щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) додаткових видів забезпечення.
А відповідно до частини третьої статті 43 Закону №2262-ХІІ, щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії враховуються при обчисленні пенсії військовослужбовців за цим законом.
У свою чергу, абзац перший пункту 5 Порядку №45 фактично змінює норми та умови пенсійного забезпечення, передбачені Законом №2262-ХІІ, оскільки при первинному розрахунку розміру пенсії додаткові види грошового забезпечення для осіб враховуються, а при проведенні перерахунку, на підставі Положення №45 - вже не враховуються. Такі дії призводять до того, що додаткові види грошового забезпечення виключаються з переліку, що враховуються для обрахунку пенсії. Це свідчить про те, що абзац перший пункту 5 Порядку №45 не відповідає приписам статті 11 Закону №2262-ХІІ.
Конституційний Суд України у своїх рішеннях неодноразово наголошував на тому, що принцип юридичної визначеності вимагає ясності й однозначності правової норми та забезпечення того, що ситуації й правовідносини залишалися передбачуваними. Громадяни мають бути впевненими у своїх законних очікуваннях, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано, тобто набуте право не може бути скасоване, звужене (правові позиції Конституційного Суду України в таких рішеннях: від 22.09.05 №5-рп/2005, від 29.06.10 №17- рп/2010, від 22.12.10 №23-рп/2010, від 11.11.11 №10-рп/2011).
Окрім того, положеннями абзацу другого пункту 5 Порядку №45 передбачено, що особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи, серед іншого, і щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до форми довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), затвердженої Додатком №3 до Порядку №45 особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) зафіксовано і графу для визначення додаткових надбавок та премій.
Таким чином, підзаконним нормативно-правовим актом (Порядком №45) встановлені різні методики перерахунку розмірів пенсій, а саме: для осіб, які перебували на військовій службі, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, - без врахування щомісячних додаткових видів грошового забезпечення; - для осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції - із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Преамбулою Закону №2262-ХІІ передбачено, що цей Закон спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Натомість, виходячи з вищенаведених обставин можливо стверджувати, що підзаконний нормативно-правовий акт (Порядок №45) встановлює переваги для окремої соціальної групи, в порівняні із іншими, під час проведення перерахунку розміру пенсії.
Відтак, запровадження різних правил проведення перерахунку розміру пенсії, що не засновані на Законі №2262-ХІІ, не узгоджується з його спрямуванням на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Конституційний Суд України в рішенні від 17.03.04 №7-рп/2004 у справі за конституційним поданням 45 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень частин третьої, четвертої статті 59 Закону України "Про Державний бюджет України на 2003 рік" (справа про соціальний захист військовослужбовців та працівників правоохоронних органів) вказав, що Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо.
Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба в Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей (рішення Конституційного Суду України від 20.03.02 №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У рішенні Конституційного Суду України від 20.12.16 №7-рп/2016 у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Судом зафіксовано, що норми-принципи частини п`ятої статті 17 Конституції України щодо забезпечення державою соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей є пріоритетними та мають безумовний характер. Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, у зв`язку, зокрема, з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані чи звужені.
Суд відхиляє доводи представника відповідача про скасування з 01.01.2018 надбавки за виконання особливо важливих завдань, оскільки така надбавка враховувалась при проведенні перерахунків пенсії позивача, що підтверджено залученими до матеріалів справи копіями протоколів.
Твердження представника відповідача про те, що після проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 її розмір не зменшився не стосуються предмета даного спору, у зв`язку з чим визнаються судом необґрунтованими.
За таких обставин, зважаючи на те, що Законом №2262-ХІІ передбачено урахування у складі грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, які отримував пенсіонер на момент звільнення з військової служби, а передбачене Постановою №103 обмеження складових грошового забезпечення для перерахунку пенсії не відповідає вимогам частини третьої статті 11, частини третьої статті 43, частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ, суд дійшов висновку про правомірність вимог ОСОБА_1 щодо необхідності включення до довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, за нормами, чинними станом на 05.03.2019, надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, надбавки за особливі умови служби у розмірі 35%, надбавки за кваліфікаційну категорію (льотчик/штурман 1-клас) у розмірі 12%, надбавки за роботу з таємними виробами (носіями), премії у розмірі 10%.
Таким чином, адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Полтавського обласного військового комісаріату (вул. Шевченка, 78 а, м. Полтава, Полтавська область, 36039, код ЄДРПОУ 07851296), третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд. 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Полтавського обласного військового комісаріату щодо виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 без урахування всіх складових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Зобов`язати Полтавський обласний військовий комісаріат (код ЄДРПОУ 07851296; вул. Шевченка, 78а, м. Полтава, Полтавська область, 36039) скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) для перерахунку пенсії станом на 5 березня 2019 року з урахування щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за кваліфікацію, льотчик-штурман 1-клас - 12%, надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами - 15%, надбавки за особливо важливі завдання - 50%, надбавки за особливі умови служби - 35% та премії - 10%.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.Ю. Алєксєєва