Рішення № 82854883, 26.06.2019, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.06.2019
Номер справи
440/1760/19
Номер документу
82854883
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 червня 2019 року м. ПолтаваСправа №440/1760/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Клочка К.І.,

за участю:

секретаря судового засідання - Вязун К.Ю.,

представника позивача - Касьянова С.М.,

представника відповідача - Харчишина О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства "Кременчуцький завод технічного вуглецю" до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

В С Т А Н О В И В:

20.05.2019 Приватне акціонерне товариство "Кременчуцький завод технічного вуглецю" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 16.04.2019 №0000855011.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач порушив права та інтереси позивача у сфері публічно-правових відносин через безпідставне накладення штрафу. Зазначав, що податкові накладні, які за доводами контролюючого органу зареєстровані несвоєчасно, не надавались отримувачам (покупцям), а відтак порушення граничних строків їх реєстрації в силу вимог пункту 1201.1 статті 1201 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) не може бути підставою для застосування до позивача штрафних санкцій.

Ухвалами Полтавського окружного адміністративного суду від 27.05.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі.

18.06.2019 до суду надійшов відзив на позов, у якому відповідач проти позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначав, що податкові накладні, виписані ПрАТ "Кременчуцький завод технічного вуглецю" за перевіряємий період не відповідають сукупності критеріїв, які в силу положень 1201.1 статті 1201 Податкового кодексу України, що дають підстави для звільнення від відповідальності за несвоєчасність реєстрації. На думку відповідача, виходячи з положень норми 1201.1 ст. 1201 Податкового кодексу України, лише сукупність таких умов, як складання податкової накладної, що не надається отримувачу, і складеної за наслідками операції, звільненої від оподаткування або оподаткованої за нульовою ставкою, є підставою для звільнення від сплати штрафу. Таким чином, відповідач стверджує, що діючими нормами податкового законодавства не передбачено умов щодо звільнення від відповідальності платників податків при встановленні факту несвоєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН, що складені при здійсненні реалізації продукції покупцям, не платникам ПДВ. Крім того, відповідачем зауважено, що нормами пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України та пунктів 3 та 12 Порядку заповнення податкової накладної, який регламентовано Наказом від 31.12.2015 №1307 "Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної", визначений чіткий обов`язок продавця товарів/послуг в установлені законодавством терміни скласти податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних, у разі якщо така податкова накладна не надається покупцю. При цьому, у Податковому кодексі України відсутні виключення щодо звільнення від відповідальності за нереєстрацію податкових накладних, які не надаються отримувачу.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити їх у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив суд відмовити у його задоволенні.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.

Харківськім правлінням Офісу великих платників податків ДФС на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 та підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75, абз. 2 пункту 76.3 статті 76, пункту 201.10 статті 200 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI із змінами та доповненнями проведено камеральну перевірку, предметом якої є дотримання вимог Податкового кодексу України щодо реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних /далі - ЄРПН/ ПрАТ "Кременчуцький завод технічного вуглецю" за травень, вересень 2017 року, за результатами якої складено Акт перевірки №232/28-10-50-11-07/00152299 від 29.03.2019.

Перевіркою дотримання термінів реєстрації податкових накладних встановлено, що ПрАТ "Кременчуцький завод технічного вуглецю" було зареєстровано у Єдиному реєстрі податкових накладних дві податкові накладні з порушенням встановленого терміну реєстрації п. 201.10 статті 201 розділу V, Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010:

- №247 від 31.05.2017 виписана на суму постачання 421914,58 грн, ПДВ 84382,92 грн (покупець - ПрАТ "КЗТВ", іпн 001522916359, номенклатура: перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до статей 188 і 189 ПКУ, над фактичною ціною постачання) зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 16.06.2017 реєстраційний номер в ЄРПН 9115697818 з порушенням встановленого терміну реєстрації на 1 день (граничний термін реєстрації 15.06.2017),

- №259 від 27.09.2017 виписана на суму постачання 380,00 грн, ПДВ 76,00 грн (покупець - неплатник, іпн100000000000, номенклатура: металоконструкція б/у) зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 18.10.2017 реєстраційний номер в ЄРПН 9215860203 з порушенням встановленого терміну реєстрації на 3 дні (граничний термін реєстрації 15.10.2017).

На підставі Акта перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 16.04.2019 №0000855011, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 8445,89 грн.

Позивач не погодився із прийнятим податковим повідомленням-рішенням та оскаржив його до суду.

Надаючи правову оцінку спірному податковому повідомленню-рішенню суб`єкта владних повноважень та відповідним доводам сторін, суд виходить з наступного.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України /далі ПКУ/.

Відповідно до пункту 11 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України (в редакції, що діє з 01.01.2017) з 1 лютого 2015 року реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних (у тому числі які не надаються покупцю, виписані за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування) незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній / розрахунку коригування.

Згідно з пунктом 5 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246, реєстрації підлягають податкові накладні та/або розрахунки коригування (у тому числі ті, що не надаються отримувачу (покупцю) товарів/послуг, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, складені за операціями з постачання послуг нерезидентом) незалежно від суми податку на додану вартість в одній податковій накладній / розрахунку коригування.

Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до абз. 14 пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Матеріалами справи підтверджено та не заперечується позивачем, що ПрАТ "Кременчуцький завод технічного вуглецю" було зареєстровано у Єдиному реєстрі податкових накладних дві податкові накладні:

- №247 від 31.05.2017 виписана на суму постачання 421914,58 грн, ПДВ 84382,92 грн (покупець - ПрАТ "КЗТВ", іпн 001522916359, номенклатура: перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до статей 188 і 189 ПКУ, над фактичною ціною постачання) зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 16.06.2017 реєстраційний номер в ЄРПН 9115697818 з порушенням встановленого терміну реєстрації на 1 день (граничний термін реєстрації 15.06.2017),

- №259 від 27.09.2017 виписана на суму постачання 380,00 грн, ПДВ 76,00 грн (покупець - неплатник, іпн100000000000, номенклатура: металоконструкція б/у) зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 18.10.2017 реєстраційний номер в ЄРПН 9215860203 з порушенням встановленого терміну реєстрації на 3 дні (граничний термін реєстрації 15.10.2017).

Відповідальність платника передбачена пунктом 1201.1 статті 1201 глави 11 розділу ІІ Податкового кодексу України, а саме: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів.

Порядком заповнення податкової накладної регламентовано Наказом від 31.12.2015 №1307 "Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної" передбачено, що усі податкові накладні, у тому числі накладні, особливості заповнення яких викладені в пунктах 9-15 та 19 цього Порядку, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних у порядку, встановленому Кабінетом міністрів України, та за формою, чинною на день такої реєстрації, у разі постачання товарів чи послуг покупцю, який не зареєстрований як платник ПДВ, у графі "Отримувач (покупець)" зазначається "Неплатник", а у рядку "Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)" проставляється умовний ІПН "100000000000" /пункти 3 та 12 Порядку/.

На підставі наведеного, перевіркою встановлено несвоєчасність реєстрації ПрАТ "Кременчуцький завод технічного вуглецю" податкових накладних на суму 84458,92 грн на постачання товарів, послуг, не платникам ПДВ, що самостійно відображено та узгоджено платником в податкових зобов`язаннях в деклараціях з ПДВ за перевіряємий період.

Згідно пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Кодексу, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватись з урахуванням граничних строків зазначених в пункті 201.10 статті 201 Кодексу.

Згідно абз. 4 пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (в редакції від 21.12.2016 №1797-VIII) податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов`язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов`язань за відповідний звітний період.

Згідно абз.4 п.11 підр.2 р.XX "Перехідні положення" ПК України передбачено, що з 1 лютого 2015 року реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних (у тому числі які не надаються покупцю, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування) незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.

Отже, нормами пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України та пунктів 3 та 12 Порядку заповнення податкової накладної, який регламентовано Наказом від 31.12.2015 №1307 "Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної", визначений чіткий обов`язок продавця товарів/послуг в установлені законодавством терміни скласти податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних, у разі якщо така податкова накладна не надається покупцю.

Таким чином, у разі порушення платником податків граничного строку реєстрації або відсутності реєстрації в ЄРПН податкових накладних, складених при визначенні податкових зобов`язань з ПДВ, до такого платника податку застосовуються штрафні санкції, визначені відповідно до статті 1201 Податкового кодексу України.

Отже, в зв`язку із невиконанням обов`язку щодо реєстрації податкових накладних, позивачем порушено вимоги абз. 14 пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, що стало підставою для застосування контролюючим органом штрафних санкцій відповідно статті 1201 Податкового кодексу України.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідно до пунктом 1201.1 статті 1201 Податкового кодексу України відповідачем правомірно винесено податкове повідомлення-рішення від 16.04.2019 №0000855011 щодо застосування штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в ЄРПН в сумі 8445,89 грн (84 458,92 грн х 10 %).

При цьому, суд вважає необґрунтованими доводи позивача, що оскаржуване рішення прийнято при невизначеності у тлумаченні та застосуванні винятків щодо застосування штрафних санкцій, передбачених статтею 1201 Податкового кодексу України, а також, що в операціях, які не оподатковуються ПДВ або оподатковуються за нульовою ставкою, відсутня база для нарахування штрафів, з огляду на наступне.

Податкові накладні, виписані ПрАТ "Кременчуцький завод технічного вуглецю" за перевіряємий період не відповідають сукупності критеріїв, які в силу положень пункту 1201.1 статті 1201 ПКУ дають підстави для звільнення від відповідальності за несвоєчасність реєстрації.

Виходячи з положень норми пункту 1201.1 статті 1201 Податкового кодексу України, лише сукупність таких умов, як складання податкової накладної, що не надається отримувачу, і складеної за наслідками операції, звільненої від оподаткування або оподаткованої за нульовою ставкою, є підставою для звільнення від сплати штрафу.

Таким чином, суд погоджується з доводами відповідача, що діючими нормами податкового законодавства не передбачено умов щодо звільнення від відповідальності платників податків при встановлені факту несвоєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН, що складені при здійсненні реалізації продукції покупцям, не платникам ПДВ.

Крім того, нормами пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України та пунктів 3 та 12 Порядку заповнення податкової накладної, який регламентовано Наказом від 31.12.2015 №1307 "Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної", визначений чіткий обов`язок продавця товарів/послуг в установлені законодавством терміни скласти податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних, у разі якщо така податкова накладна не надається покупцю.

Слід зазначити, що у Податковому кодексі України відсутні виключення щодо звільнення від відповідальності за нереєстрацію податкових накладних, які не надаються отримувачу.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного суду у справі № 808/3250/17 від 07.02.2019, в якій судом зроблено висновок: "...є беззаперечним той факт, що на продавця, який в межах даної справи є позивачем, покладено обов`язок здійснювати реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, що не заперечується самим Товариством, та не ставиться під сумнів судами під час розгляду даної справи.

При цьому такий обов`язок не є беззаперечним, пільги щодо дій по ньому охоплені в застосованій судами статті 120-1 ПК України.

Зокрема, положеннями пункту 120-1.1 статті 120-1ПК України передбачено, що штраф за несвоєчасну реєстрацію відповідних податкових накладних не застосовується лише по податкової накладній, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.

Вказані випадки не підпадають під правовідносин, в межах яких до позивача спірним податковим повідомленням-рішенням було застосовано штрафні санкції, оскільки, як вірно встановлено судами попередніх інстанції такі податкові накладні виписані на постачання електроенергії неплатникам податку".

Також, у постанові Верховного суду у справі №816/1488/17 від 04.09.2018судом зроблено висновок: "Системний аналіз статті 201, пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) дає підстави для висновку про те, що порушення платником податку на додану вартість граничного строку реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є підставою для застосування до такого платника штрафу, за виключенням випадку порушення строку реєстрації податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю) та складена на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.

Тобто, для звільнення від відповідальності, передбаченої пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), необхідна наявність двох обов`язкових складових: податкова накладна не повинна надаватись отримувачу (покупцю) та, водночас, повинна бути складена на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою)".

Окрім того, у постанові Верховного суду у справі №820/2298/18 від 11.12.2018 судом зроблено висновок: "Лише сукупність таких умов як складання податкової накладної, що не надається отримувачу, і за наслідками операції, звільненої від оподаткування або оподаткованої за нульовою ставкою, є підставою для звільнення від сплати штрафу".

Відповідно до частини п`ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України суд враховує дані висновки Верховного Суду.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У той же час, позивачем не спростовані доводи та надані докази відповідача та не надано доказів, які б могли свідчити на його користь.

Допущення арифметичних помилок під час розгляду справи у суді по визначенні суми збільшення грошового зобов`язання судом не встановлено.

Отже, виходячи з вищенаведеного та обставин справи, суд прийшов до висновку про законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення, його відповідність приписам підпункту 54.3.2. та пункту 123.1. Податкового кодексу України, у зв`язку з чим підстави для задоволення позову та скасування оскаржуваного податкового повідомлення-рішення відсутні.

Підсумовуючи наведене в сукупності, суд не вбачає достатніх підстав для задоволення позову.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

На підстав вищевикладеного, керуючись статтями 2, 6, 8, 9, 72-77, 90, 108, 139, 243-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

Відмовити в задоволенні позову Приватного акціонерного товариства "Кременчуцький завод технічного вуглецю" (вул. Свіштовська, 4, м. Кременчук, Полтавська область, код ЄДРПОУ 00152299) до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України (вул. Дегтярівська, 11 г, м. Київ, код ЄДРПОУ 39440996) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 01 липня 2019 року.

Суддя К.І. Клочко