
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1.380.2019.002059
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 липня 2019 року м. Львів 14 год. 53 хв.
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П., за участю секретаря судового засідання Кушика Й.-Д.М, представниці відповідача Полілух Н.І., представниці третьої особи Партики В.А., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (зареєстрований: АДРЕСА_1 ; проживає: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) про визнання протиправною відмови, зобов`язання вчинити дії, -
у с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Пустомитівського відділу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною відмови Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області у виплаті позивачу пенсії за минулий період з березня 2016 по червень 2018; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області виплатити позивачу пенсію за минулий період з березня 2016 по червень 2018 у сумі 87059,15 грн.
Підставою позову зазначено протиправність відмови відповідача виплатити позивачу пенсію за попередній період з березня 2016 по червень 2018 як внутрішньо переміщеній особі. Оскільки така відмова порушує права позивача, він для їх відновлення звернувся до суду із цим позовом.
Ухвалою суду від 26.04.2019 позовну заяву залишено без руху для усунення її недоліків шляхом приведення у відповідність відповідачів та позовних вимог до яких вони заявлені.
Ухвалою суду від 15.05.2019 провадження у цій справі відкрито за правилами спрощеного провадження у судовому засіданні, з викликом сторін.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, з підстав, викладених у позовній заяві. Просив позов задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечив повністю, з підстав, що викладені у письмовому відзиві на позовну заяву за № 3456/08-11 від 28.05.2019 (а.с. 33-37) та додаткових поясненнях до відзиву вх. № 22893 від 02.07.2019. Зазначив, що самого права на виплату пенсії позивачу за попередні періоди не заперечує, про що свідчить Розпорядження 176679 від 18.06.2018, яким здійснено перерахунок позивачу з 01.03.2016 по червень 2018. Проте, виплата пенсії позивачу за період з березня 2016 по червень 2018 буде проводитися окремим порядком, після затвердження Кабінетом Міністрів України. Оскільки такого порядку ще не затверджено, виплата не може бути проведена.
Просив у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.
Суд заслухав пояснення представників сторін, з`ясував фактичні обставини та відповідні їм правовідносини, встановив таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є громадянином України та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
З 02.02.1999 є пенсіонером за віком, про що свідчить посвідчення № НОМЕР_1 , видане 07.04.1999 (а.с. 11).
Відповідно до Довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, фактичним місцем проживання є: АДРЕСА_3 .
Розпорядженням про зняття з обліку Міловського відділу Біловодського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області ОСОБА_1 знятий з обліку з 01.03.16 у зв`язку з виїздом у інший район. Пенсія виплачена по 29.02.2016 року (а.с. 53).
З березня 2016 року по червень 2018 року Управління Пенсійного Фонду України припинило виплату пенсії ОСОБА_1 .
На заяву позивача щодо невиплати пенсії за вказаний період, Пустомитівський відділ обслуговування громадян (сервісного центру) Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області листом від 17.01.2019 № 156/40/Г-20/07.05-06 відмовив у виплаті і зазначив, що припинення та поновлення виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам проводиться відповідно до Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам (далі - Порядок призначення) та Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування (далі - Порядок здійснення контролю), які затверджені постановою КМУ від 08.06.2016 № 365 "Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам", на підставі рішення комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам (далі - Комісія).
Підпунктом 15 Порядку призначення (відновлення) передбачено, що орган, що здійснює соціальні виплати, на підставі рішення комісії призначає (відновлює) таку соціальну виплату з місяця, в якому надійшла заява внутрішньо переміщеної особи. Суму соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковується в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України. Тому вказані суми будуть виплачуватися після затвердження такого Порядку.
Позивач вважаючи вказану відмову протиправною звернувся із цим позовом до суду.
Вирішуючи цю справу, суд керується таким.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом (ст. 46 Конституції України).
З 22.11.2014 набрав чинності Закон України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" № 1706-VII від 20.10.2014, яким відповідно до Конституції та Законів України, міжнародних договорів України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, закріплені гарантії для внутрішньо переміщених осіб (далі - Закон № 1706-VII).
Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону № 1706-VІІ, внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Статтею 7 Закону № 1706-VII, для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на пенсійне забезпечення, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв`язання проблем, пов`язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
У п. 1 постанови Кабінету Міністрів України № 637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" від 05.11.2014 зафіксовано, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 509 від 01.10.2014. Виплата (продовження виплати) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення (далі соціальні виплати), що призначені зазначеним особам, здійснюється виключно через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України".
08.06.2016 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 365 "Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам". Пунктом 1 цієї постанови затверджено Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам та Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування.
Згідно з пунктом 4 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам соціальні виплати внутрішньо переміщеним особам призначаються і виплачуються […] територіальними органами Пенсійного фонду України […] за місцем їх фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування. Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування містить такі положення:
Пункт 2. Контроль за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам здійснюють структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) шляхом відвідування не рідше ніж одного разу на шість місяців фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи, про що складається акт обстеження матеріально-побутових умов сім`ї за формою, встановленою Мінсоцполітики. Якщо в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб є інформація щодо проходження особою фізичної ідентифікації в публічному акціонерному товаристві "Державний ощадний банк України", чергова перевірка у відповідному періоді не проводиться. […]
Пункт 12. Соціальні виплати припиняються у разі: 1) наявності підстав, передбачених законодавством щодо умов призначення відповідного виду соціальної виплати; 2) встановлення факту відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сім`ї; 3) отримання рекомендацій Мінфіну щодо фактів, виявлених під час здійснення верифікації соціальних виплат; 4) скасування довідки внутрішньо переміщеної особи з підстав, визначених статтею 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб"; 5) отримання інформації від Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Мінфіну, Національної поліції, ДМС, Держфінінспекції, Держаудитслужби та інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Як визначено в статті 5 цього Закону № 1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
За визначенням, наведеним в статті 1 Закону № 1058-ІV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.
Відповідно до частини першої статті 47 Закону № 1058-IV пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 49 Закону № 1058-IV виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:
1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;
2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України (Положення пункту 2 частини першої статті 49 втратили чинність, як такі, що є неконституційними на підставі Рішення Конституційного Суду № 25-рп/2009 від 07.10.2009);
3) у разі смерті пенсіонера;
4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;
5) в інших випадках, передбачених законом.
Поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з`ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.
Як визначено в частині другій статті 46 Закону № 1058-IV нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Тобто, за приписами наведеної норми умовами призначення та продовження виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам є: знаходження внутрішньо переміщених осіб на обліку місця перебування, що підтверджується довідкою; наявність рахунку в установі ПАТ "Державний ощадний банк України".
Відповідач в судовому засіданні права позивача на виплату пенсії за попередні періоди не заперечував, більше того надав довідку № про нарахування пенсії за вказаний період (а.с. 59), проте у виплаті відмовив листом № 156/40/Г-20/07-05-06 від 17.01.2019, обґрунтовуючи відмову відсутністю окремого Порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Суд приймаючи рішення, вважає за необхідне звернути увагу на таке.
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про визнання відмови відповідача у виплаті пенсії протиправною та зобов`язання відповідача виплатити пенсію, право на яку відповідачем не заперечується, та нарахування якої продовжується після припинення її виплати, однак було піддано формальним обмеженням, з підстав та у спосіб, що суперечать вимогам Конституції України, згідно ч. 2 ст. 46 Закону України № 1058-IV виплата пенсії позивачу підлягає відновленню з моменту її припинення.
Частиною другою статті 46 Закону № 1058-IV визначено, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів
Отже, дії відповідача щодо відмови у виплаті позивачу пенсії за період з березня 2016 року по червень 2018 року включно є протиправними та здійсненими не у спосіб, передбачений Законом.
Підсумовуючи, доводи відповідача, з покликанням на Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам для відмови у виплати пенсії є безпідставними та необґрунтованими, оскільки такі не передбачені ст. 49 Закону № 1058-IV.
Вказане, також, узгоджується з позицією Верховного Суду, що викладена у постанові від 03.05.2018 у справі за № 805/402/18 (адміністративне провадження № К/9901/20/18).
Згідно з нормами ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному
На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено правомірність пред`явленого позову, а відповідачем доводи позовної заяви не були спростовані, суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України на користь позивача необхідно стягнути з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФ України у Львівській області судові витрати у вигляді судового збору у сумі 768,40 грн., сплаченого відповідно до квитанції № 0.0.1301311992.2 від 19.03.2019.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 25,72-77, 90, 139, 241-246, 250, пп. пп. 15.5 п. 15 розділу VІІ "Перехідні положення" КАС України, суд -
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо виплати ОСОБА_1 пенсії за минулий період з березня 2016 року по червень 2018 року.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ: 13814885) виплатити ОСОБА_1 пенсію за минулий період з березня 2016 року по червень 2018 року включно.
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 (зареєстрований: АДРЕСА_1 ; проживає: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ: 13814885), судові витрати у вигляді судового збору у сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 05.07.2019.
Суддя Качур Р.П.