
Справа № 420/552/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 травня 2019 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Цховребова М.Г., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -
встановив:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо обчислення та призначення позивачу пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в заниженому розмірі, та не включення при її обчисленні суми щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги за участь в АТО, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової винагороди за тривалу безперервну службу, індексації грошового забезпечення;
- зобов`язати відповідача провести (виходячи з 80 відсотків грошового забезпечення) нове призначення шляхом обчислення та перерахунку позивачу пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в заниженому розмірі, та не включення при її обчисленні суми:
1) щомісячної додаткової грошової винагороди,
2) грошової допомоги за участь в АТО,
3) грошової допомоги на оздоровлення,
4) матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань,
5) одноразової грошової винагороди за тривалу безперервну службу,
6) індексації грошового забезпечення,
з виплатою різниці в пенсії за минулий час з 1 грудня 2017 року і по день фактичного проведення перерахунку.
Ухвалою суду від 05.02.2019 року: відкрито провадження в адміністративній справі; вирішено справу розглядати за правилами загального позовного провадження.
В судове засідання 23.04.2019 року сторони та/або їх представники не з`явились, належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду. (а.с.69-70)
23.04.2019 року від позивача до суду надійшли додаткові письмові пояснення, в яких останній просить, зокрема, справу розглянути за його відсутності. (а.с.79-80)
22.04.2019 року від представника відповідача надійшло клопотання, вхід. № 14681/19, у якому останній також просить судове засідання, призначене на 23.04.2019 року, провести без участі представника головного управління Фонду. (а.с.77)
Виходячи з наведеного, керуючись положеннями ч. 3 ст. 194, ч.ч. 1, 3, 9 ст. 205 КАС України, суд дійшов висновку про можливість розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Згідно змісту адміністративного позову, відповіді на відзив та додаткових пояснень щодо окремих питань справи (а.с.5-13, 51-53, 79-80), позивач обґрунтовує заявлені вимоги, із посиланням на закони України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей», постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей», «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій», Інструкцію про розміри і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України, Закон України «Про індексацію грошових доходів населення», Порядок проведення індексації грошових доходів населення, Податковий кодекс України, із зазначенням таких фактичних обставин:
- відповідно до довідки Головного управління про перерахунок пенсії від 5 грудня 2017 року та довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії військової частини А1319 № 732 від 17.10.2017 року, при обчисленні та призначенні пенсії позивачу по інвалідності із додаткових видів грошового забезпечення враховані лише надбавка за роботу з таємними документами, надбавка за виконання особливо важливих завдань та премія. Разом з тим, на підставі отриманої позивачем довідки військової частини А1319 від 3 січня 2019 року № 24 позивачу стало відомо, що за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням у складі грошового забезпечення ним фактично були отримані також наступні виплати: індексація грошового забезпечення; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань; щомісячна додаткова грошова винагорода; винагорода за участь в АТО; грошова допомога на оздоровлення; одноразова грошова винагорода за тривалу безперервну службу. Такі виплати не були включенні до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія. Зазначені допомоги є додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців;
- індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності;
- аналіз норм матеріального права дає підстави вважати, що щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога за участь в АТО на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразова грошова винагорода за тривалу безперервну службу, індексація грошового забезпечення, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія, оскільки: ці виплати передбачені ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»; дані виплати позивачу фактично були виплачені, що підтверджується відповідною довідкою; з цих виплат роботодавцем сплачені страхові внески;
- перерахунок відповідно норм законодавства повинен був проведений з 1 грудня 2017 року, тобто з моменту призначення позивачу пенсії;
- виходячи з наказів МОУ позивач під час участі в бойових діях на Сході України отримував винагороду, яка виплачувалася йому щомісячно та відноситься до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Після прибуття для подальшого проходження служби до місця постійної дислокації військової частини А1319 виплата зазначеної винагороди була припинена;
- таким чином, позивач вважає, що наявні всі правові підстави щодо зобов`язання відповідача провести (виходячи з 80% грошового забезпечення) обчислення та перерахунок призначеної позивачу пенсії з урахуванням до складу грошового забезпечення, додатково до врахованих при призначенні пенсії видів грошового забезпечення, сум щомісячної додаткової грошової винагороди, винагороди за участь в АТО, індексації грошового забезпечення, з виплатою різниці в пенсії за минулий час з 1 грудня 2017 року і по день проведення перерахунку.
Згідно відзиву на позовну заяву (а.с.32-34), відповідач вважає позовні вимоги позивача необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, із посиланням на Конституцію України, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанову Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із зазначенням таких фактичних обставин:
- на підставі подання Одеського обласного військового комісаріату від 23.11.2017 року № 99887, та доданих до нього заяви про призначення пенсії, грошового атестату серії ЗУ № 074265 та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 17.10.2017 № 732 пенсія по інвалідності у розмірі 80% обчислена з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які зазначені в цих довідках. На адресу головного управління від Одеського обласного військового комісаріату не надходила довідка від 03.01.2019 № 24 про додаткові види грошового забезпечення, на які посилається позивач, з відповідним поданням із поясненнями про необхідність здійснити перерахунок пенсії на підставі вказаних довідок. Крім того, позивач також не звертався з цього питання до головного управління;
- щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога за участь в АТО, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразова грошова винагорода за тривалу безперервну службу, індексація грошового забезпечення до складу грошового забезпечення не входять, тому пенсія позивача з урахуванням вказаних виплат перерахунку не підлягає;
- грошові виплати як "допомога на оздоровлення", "індексація", "допомога на вирішення соціально-побутових питань", "місячна премія", "одноразова винагорода", на відміну від додаткових видів грошового забезпечення, передбачені п. 5 Постанови № 1294 і, відповідно, не включені до переліку одноразових додаткових видів грошового забезпечення в розумінні п. 3 цієї постанови, що дає підстави розрізняти зазначені виплати. Щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога за участь в АТО, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразова грошова винагорода за тривалу безперервну службу, індексація грошового забезпечення не входять до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, оскільки мають тимчасовий, несистемний характер, оскільки на їх розмір впливає особиста поведінка військовослужбовця, який їх отримує, а їх виплата дозволена за наявності наказу командира (начальника) військової частини (установи, організації) або вищого командира (начальника), їх розмір не є фіксованим, виплата здійснюється у межах видатків на грошове забезпечення, передбачених для Міністерства оборони України на відповідний рік, тому вони не можуть бути враховані при призначенні пенсії військовослужбовцям;
- індексація не є постійною виплатою, залежить від індексу споживчих цін, а тому не включається до складу грошового забезпечення при звільнені з військової служби;
- включення не регулярних виплат до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія означатиме, що особа двічі користується соціальною пільгою: у першому випадку - одноразово, у другому - регулярно отримуючи пенсію, що суперечите принципам соціального забезпечення. Також обов`язковою умовою віднесення додаткових виплат до складу грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється), перераховується пенсія військовослужбовців є регулярність сплати страхових внесків;
- на підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, Одеським обласним військовим комісаріатом головному управлінню передана довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку позивачу пенсії згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» за нормами, чинними на 01.03.2018. На виконання вищезазначеної Постанови № 103 головним управлінням 02.04.2018 проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою з урахуванням посадового окладу в сумі 3260 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням в сумі 1020 грн. та надбавки за вислугу років в сумі 1926 грн.;
- оскільки, Постановою № 103 та Порядком № 45 визначено чіткий перелік видів грошового забезпечення, які повинні бути враховані під час проведення перерахунку, та яким не передбачено врахування щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги за участь в АТО, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової винагороди за тривалу безперервну службу, індексації грошового забезпечення, то позовна вимога позивача про їх врахування при перерахунку пенсії є безпідставною.
Дослідивши докази у справі, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню, з таких підстав.
Судом встановлено, що в матеріалах пенсійної справи позивача № 1501020618 (а.с.36-49) міститься, зокрема:
- Витяг з наказу командира військової частини А1319 (по стройовій частині) від 13.10.2017 року № 255, відповідно до змісту якого:
- старшого прапорщика ОСОБА_1 , командира такелажного взводу військової частини А1319, звільненого наказом начальника 1513 артилерійського складу боєприпасів оперативного командування «Південь» від 13.10.2017 року № 25дск у запас за підпунктом «б» (за станом здоров`я) пункту 1 частини восьмої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», вважати таким, що справи та посаду здав. 13 жовтня 2017 року виключити із списків особового складу частини та всіх видів забезпечення та направити на військовий облік до Білгород-Дністровського ОМВК, Одеської області;
- щорічну основну відпустку за 2017 року використав в повному обсязі;
- грошову допомогу на оздоровлення за 2017 рік отримав в розмірі 5151,63 грн.;
- на підставі наказу МОУ від 11.06.08 року № 260 за період з 1 по 13 жовтня 2017 року гідний отримання: надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% у сумі - 244,85 грн.; премії за особистий внесок у загальні результати служби в розмірі 425% від посадового окладу, у сумі - 1425,79 грн.;
- з 1 по 13 жовтня 2017 року виплатити надбавку за роботу в умовах режимних обмежень у розмірі 10% від посадового окладу у сумі - 33,55 грн.;
- матеріальну допомогу на вирішення соціально - побутових питань за 2017 рік в розмірі 5151,63 грн. отримав;
- на підставі наказу Міністра Оборони України від 24.10.16 року № 550 гідний отримання щомісячної додаткової грошової винагороди за період з 01-13.10.2017 року у розмірі 60% в сумі - 1316,33 грн.;
- на підставі п. 38, пп. 38.1 наказу МОУ від 11.06.08 року № 260 виплатити вихідну допомогу при звільненні з військової служби в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за 15 календарних років у сумі - 39237,23 грн.
- Подання Одеського обласного військкомату МО ЗСУ від 23.11.2017 року № 99887 про призначення пенсії позивачу по інвалідності, відповідно до п. 3 «Список документів для призначення пенсії, що додаються»:
1. Заява про призначення пенсії
2. Копія витягу із наказу від 13.10.2017 № 255
3. Копія свідоцтва про хворобу від 16.08.2017 № 1580
4. Копія довідки МСЕК
5. Грошовий атестат серія ЗУ № 074265
6. Довідка форма № 21 від 23.11.2017 № 125
7. Довідка про додаткові види грошового забезпечення
8. Копія паспорту
9. Копія ідентифікаційного коду
10. Банківські реквізити АТ «Ощадбанк»
11. Довідка з Управління соціального захисту населення
12. Довідка з Пенсійного фонду України
13. Копія посвідчення інваліда війни
14. Анкета відомостей пенсіонера;
- Грошовий атестат, Форма № 2, Серія ЗУ № 074265, виданий Військовою частиною А1319, що засвідчує, що позивачу - командиру взводу, старшому прапорщику виплачено такі види грошового забезпечення:
1. оклад за військовим званням: 65 грн. до 13 жовтня 2017 року в сумі 27,26 грн.;
2. посадовий оклад: 800 грн. до 13 жовтня 2017 року в сумі 335,48 грн.;
3. надбавка за вислугу років: 35% до 13 жовтня 2017 року в сумі 126,96 грн.
4. щомісячні додаткові види грошового забезпечення: надбавка за виконання особливо важливих завдань: 50% до 13 жовтня 2017 року в сумі 244,85 грн.; надбавка за таємність: 10% до 13 жовтня 2017 року в сумі 33,55 грн.; премія: 425% до 13 жовтня 2017 року в сумі 1425,79 грн.;
5. одноразові додаткові види грошового забезпечення виплачено: винагороду за 15 років безперервної календарної військової служби в сумі 432,50 грн.; грошову винагороду на оздоровлення за 2017 рік в сумі 5231,63 грн.; матеріальну допомогу за 2017 рік у сумі 5151,63 грн.;
6. виплачено підйомну допомогу: на самого військовослужбовця в сумі -;
7. виплачено одноразову грошову допомогу в разі звільнення з військової служби у сумі 39237,23 грн.;
8. виплачено індексацію грошового забезпечення в сумі -;
- Довідка про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 17.10.2017 року № 732, видана Військовою частиною А1319, у якій зазначені та заповнені за період з жовтня 2015 року по вересень 2017 року такі додаткові види грошового забезпечення та премія: 50% надбавка за виконання особливо важливих завдань (пп.1 п. 5 ПКМУ № 1294); надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці (ПКМУ № 1294) (за виключенням періодів з липня 2016 року по лютий 2017 року, з червня по липень 2017 року; премія;
- Довідка від 23.11.2017 року № 125, видана Військовою частиною А1319 старшому прапорщику - позивачу про те, що він задоволений такими видами грошового забезпечення:
- оклад за військовим званням: 65 грн. до 13 жовтня 2017 року в сумі 27,26 грн.;
- посадовий оклад 800 грн. до 13 жовтня 2017 року в сумі 335,48 грн.;
- надбавка за вислугу років: 35% до 13 жовтня 2017 року в сумі 126,96 грн.;
- щомісячні додаткові види грошового забезпечення: НВОВЗ: 50% до 13 жовтня 2017 року в сумі 244,85 грн.; таємність: 10% до 13 жовтня 2017 року в сумі 33,55 грн.; премія: 425% до 13 жовтня 2017 року в сумі 1425,79 грн.; ЩДГВ 60% до 13 жовтня 2017 року в сумі 1360,33 грн.;
- одноразові додаткові види грошового забезпечення виплачено: винагорода за 15 років безперервної календарної військової служби в сумі 432,50 грн.; грошова допомога на оздоровлення за 2017 рік в сумі 5231,63 грн.; матеріальна допомога за 2017 рік у сумі 5151,63 грн.;
- виплачено індексацію грошового забезпечення в сумі -;
- Протокол за пенсійною справою позивача по інвалідності - 1501020618 (Міноборони) від 14.10.2017 року, відповідно до якого грошове забезпечення для обчислення пенсії:
- посадовий оклад: 800,00 грн.;
- оклад за військове звання: 65,00 грн.;
- процентна надбавка за вислугу років 35%: 302,75 грн.;
- середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці 3888,88 грн., у т.ч.: робота з таємними виробами, носіями, документами 10% 10%; надбавка за особливо важливі завдання 50%; премія 425%.
Не погоджуючись із діями відповідача щодо обчислення та призначення позивачу пенсії по інвалідності, а саме не включення при її обчисленні суми щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги за участь в АТО, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової винагороди за тривалу безперервну службу, індексації грошового забезпечення, позивач звернувся до суду із вищенаведеними вимогами.
На доведення обставин, на яких ґрунтуються вимоги, позивачем суду також надано копію довідки від 03.01.2019 року № 24 (а.с.21), виданої Військовою частиною А1319 позивачу, відповідно до якої з жовтня 2015 року по жовтень 2017 року позивачу виплачені такі грошові кошти:
- індексація: жовтень - грудень 2015 року - 2416,47 грн.;
- матеріальна допомога:
- жовтень - грудень 2015 року - 2831,63 грн.;
- жовтень - грудень 2016 року - 5151,63 грн.;
- квітень - червень 2017 року - 5151,63 грн.;
- ЩДГВ:
- жовтень - грудень 2015 року - 5096,94 грн.;
- січень - березень 2016 року - 10256,94 грн.;
- квітень - червень 2016 року - 9416,94 грн.;
- липень - вересень 2016 року - 9320,94 грн.;
- жовтень - грудень 2016 року - 9272,94 грн.;
- січень - березень 2017 року - 9272,94 грн.;
- квітень - червень 2017 року - 9416,94 грн.;
- липень - вересень 2017 року - 9320,94 грн.;
- жовтень 2017 року - 3138,98 грн.;
- АТО:
- січень - березень 2016 року - 4901,98 грн.;
- квітень - червень 2016 року - 1819,35 грн.;
- липень - вересень 2016 року - 3000,00 грн.;
- жовтень - грудень 2016 року - 1080,00 грн.;
- грошова допомога на оздоровлення:
- жовтень - грудень 2016 року - 5231,63 грн.;
- липень - вересень 2017 року - 5231,63 грн.;
- за тривалу безперервну службу: жовтень 2017 року - 432,50 грн.;
- вихідна допомога при звільненні: жовтень 2017 року - 39237,23 грн.
В даній довідці також зазначено, що з зазначених вище виплат крім вихідної допомоги при звільнені, сплачені страхові внески.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Частиною 1 статті 78 КАС України встановлено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини врегульовано законодавством (чинним та у редакції станом на момент виникнення відповідних правовідносин): законами України: «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 року № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII); «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-ХІІ); «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 року № 2017-III (далі - Закон № 2017-III), «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року № 1282-XII (далі - Закон № 1282-XII), постановами Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» від 17 липня 1992 року № 393 (далі - Постанова № 393), «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік, та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету» від 4 червня 2014 року № 158 (далі - Постанова № 158), «Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій» від 31 січня 2015 року № 24 (далі - Постанова № 24), Порядком та умовами виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та резервістам, механізм підтвердження виконання окремих завдань під час безпосередньої участі у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду, затвердженими Наказом Міністерства оборони України від 02.02.2015 № 49 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 5 лютого 2015 року за № 135/26580 (далі - Порядок № 49), Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 (далі - Порядок № 1078), Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (далі - Порядок № 3-1).
Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 9 Закону № 2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з ч.ч. 2, 3 ст. 9 Закону № 2011-XII до складу грошового забезпечення входять:
посадовий оклад, оклад за військовим званням;
щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових:
1) посадовий оклад;
2) оклад за військовим званням;
3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення;
4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону № 2011-XII пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, зокрема, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 7 Постанови № 393, зокрема, пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Виплата винагороди за участь в антитерористичній операції та її розмір у 2014 році була врегульована Постановою № 158, відповідно до п. 2 якої встановлено, що на об`єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільнення цих об`єктів у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою військовослужбовцям, у тому числі строкової військової служби, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, резервістам та працівникам (невійськовослужбовцям) льотного, льотно-підйомного, інженерно-технічного складу авіації Національної гвардії і Державної прикордонної служби, водіям автотранспортних засобів Національної гвардії і Державної прикордонної служби починаючи з 1 травня 2014 р. виплачується винагорода в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення та заробітної плати, але не менш ніж 3000 гривень, у розрахунку на місяць. Виплата винагороди здійснюється також під час перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров`я у зв`язку з пораненнями (контузіями, травмами, каліцтвами), отриманими під час участі у зазначених операціях і заходах.
У 2015 році виплата винагороди за участь в антитерористичній операції та її розмір установлені Постановою № 24, відповідно до п. 1 якої така винагорода виплачується в особливий період або під час проведення антитерористичної операції військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів військових формувань, правоохоронних органів, Державної служби з надзвичайних ситуацій, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду.
Розмір винагороди визначається виходячи з розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних додаткових видів місячного грошового забезпечення постійного характеру, премії та повинен становити не менш як 3 тис. гривень на місяць. У разі коли військовослужбовець, особа рядового або начальницького складу, що брали безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду менше одного календарного місяця, розмір винагороди визначається пропорційно дням участі виходячи з її розміру, що становить не менш як 3 тис. гривень.
На виконання п. 4 Постанови № 24 Міністерством оборони України видано Наказ від 2 лютого 2015 року № 49, яким затверджено Порядок № 49.
Відповідно до п. 4 розділ І Порядку № 49 виплата винагород та додаткових винагород здійснюється військовослужбовцям за місцем проходження служби на підставі наказів командирів (начальників) органів військового управління (військових частин, закладів, установ, організацій), керівництва військових формувань та органів державної влади. Командирам (начальникам) військових частин (закладів, установ, організацій) - наказами вищих командирів (начальників, керівників).
Розділом ІІ Порядку № 49 визначено механізм та умови виплати винагороди військовослужбовцям (крім резервістів) за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи в АТО, інших заходах в умовах особливого періоду.
Відповідно до ст. 18 Закону № 2017-III, зокрема, законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Закону № 2017-III державні соціальні гарантії є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Відповідно до абз. 2 ч. 3 ст. 9 Закону № 2011-XII грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України регульовано Законом № 1282-ХІІ.
Згідно з ст. 1 Закону № 1282-ХІІ для цілей цього Закону терміни вживаються в такому значенні: індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до ст. 2 Закону № 1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).
Згідно з ст. 6 Закону № 1282-ХІІ у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 4 Закону № 1282-ХІІ індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Згідно з п. 5 Порядку № 1078, зокрема, у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 N 1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян», регулює Порядок № 3-1.
Так, відповідно до п. 1 Порядок № 3-1 заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).
Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Згідно з абз. 1 п. 4 Порядку № 3-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Відповідно до п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону ( 2262-12 ).
Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Відповідно до п. 7 Порядку № 3-1 для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються такі документи, зокрема, грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби.
Відповідно до ч. 5 ст. 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Згідно ст. 66 Закону № 2262-XII рішення про відмову в призначенні пенсії або її перерахунку, зарахуванні до вислуги років для призначення пенсії окремих періодів служби в календарному обчисленні або на пільгових умовах, порушення строків і заниження розмірів пенсії може бути оскаржено до вищих органів або до суду.
В частині 2 статті 9 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
1. Щодо позовних вимог позивача про визнання протиправними дій відповідача щодо обчислення та призначення позивачу пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в заниженому розмірі, та не включення при її обчисленні суми щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової винагороди за тривалу безперервну службу.
Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Тобто, при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, який є вичерпним.
Ураховуючи наведене, отримувана позивачем згідно з Довідкою № 1, виданою Військовою частиною А1319 23.11.2017 року за № 125, Форма № 21, отриманою відповідачем разом із поданням про призначення пенсії позивачу від 23.11.2017 року № 99887 (а.с.42зв.-43), щомісячна додаткова грошова винагорода, з якої щомісяця її виплати утримувався єдиний внесок, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії, відтак, розмір призначеної позивачу пенсії з 1 грудня 2017 року підлягає перерахунку.
Отже, позовні вимоги в частині визнання протиправними дій відповідача щодо не включення щомісячної додаткової грошової винагороди при обчисленні пенсії позивача та зобов`язання відповідача провести (виходячи з 80 відсотків грошового забезпечення) перерахунок розміру призначеної позивачу пенсії із включенням до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії позивача, щомісячної додаткової грошової винагороди, з виплатою різниці в пенсії за минулий час з 1 грудня 2017 року по день фактичного проведення перерахунку - підлягають задоволенню.
Водночас, позиція позивача про наявність підстав для включення до грошового забезпечення позивача, з якого обчислюється пенсія, отриманих позивачем, згідно з даними Грошового атестата, Форма № 2, Серія ЗУ № 074265, та Довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 17.10.2017 року № 732, виданих Військовою частиною А1319, на підставі яких відповідачем обчислена пенсія позивача у розмірі 80%: грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової винагороди за тривалу безперервну службу, виплата яких здійснювалася не щомісячно, - ґрунтується на неправильному застосуванні норм матеріального права, адже вказані виплати не входять до встановленого частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ переліку видів грошового забезпечення, відповідно позовні вимоги позивача у зазначеній частині є необґрунтованими та законодавчо безпідставними.
На виконання ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд врахував висновки щодо застосування норм права, викладені, зокрема, в постанові Верховного Суду від 6 лютого 2019 року у справі № 522/2738/17 (провадження № 11-806апп18).
2. Щодо позовних вимог позивача про визнання протиправними дій відповідача щодо обчислення та призначення позивачу пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в заниженому розмірі, та не включення при її обчисленні суми грошової допомоги за участь в АТО.
Військовослужбовцям (крім резервістів) у період мобілізації (у тому числі часткової) або з моменту введення воєнного стану та до дати завершення демобілізації або закінчення (скасування) воєнного стану, у період проведення АТО за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи АТО, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбитті збройного нападу на об`єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільненні таких об`єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою виплачується винагорода у розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення.
Розмір винагороди визначається, виходячи з розміру посадового окладу (у тому числі посадового окладу за посадою, до тимчасового виконання обов`язків (завдань) за якою допущено військовослужбовця), окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних додаткових видів місячного грошового забезпечення постійного характеру, премії, та повинен становити не менш як 3000 гривень на місяць. У разі участі у воєнних конфліктах чи АТО, інших заходах в умовах особливого періоду менше одного календарного місяця розмір винагороди визначається пропорційно дням участі, виходячи з її розміру, що становить не менш як 3000 гривень.
Винагорода виплачується за час, обрахований з дня фактичного початку участі військовослужбовців (крім резервістів) у заходах, зазначених у пункті 1 цього розділу, до дня завершення такої участі, про що зазначається у відповідних наказах командирів (штабу АТО).
Винагорода виплачується також під час безперервного перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров`я після отриманих під час безпосередньої участі у воєнних конфліктах чи АТО, інших заходах в умовах особливого періоду поранень (контузії, травми, каліцтва).
Військовослужбовці вважаються такими, що беруть безпосередню участь в АТО, у разі одночасного дотримання таких умов: перебувають у підпорядкуванні (виконують завдання) керівництва штабу АТО (крім військовослужбовців військових прокуратур та розвідувальних органів України); перебувають у районі проведення АТО.
Аналіз наведених Постанови № 158, Постанови № 24 та Порядку № 49 свідчить про те, що винагорода за участь в антитерористичній операції є додатковою виплатою військовослужбовцям, яких залучено до участі у ній. При цьому, виплата винагороди залежить від певних умов та лише в означений період, а також під час безперервного перебування на стаціонарному лікуванні після отриманих у такий період поранень (контузії, травми, каліцтва). Тобто, така виплата не є постійною і не має систематичний характер, а її розмір залежить як від днів участі в антитерористичній операції так і від виконаних завдань, що визначається наказом командира.
За таких обставин, винагорода за участь в антитерористичній операції не є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення, який є складовим елементом грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, відповідно до статті 43 Закону № 2262-ХІІ, відповідно позовні вимоги позивача у зазначеній частині та похідні від них вимоги зобов`язального характеру є необґрунтованими та законодавчо безпідставними.
На виконання ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд врахував висновки щодо застосування норм права, викладені, зокрема, в постанові Верховного Суду від 24 квітня 2019 року у справі № 431/701/17 (адміністративне провадження № К/9901/21716/18).
3. Щодо позовних вимог позивача про визнання протиправними дій відповідача щодо обчислення та призначення позивачу пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в заниженому розмірі, та не включення при її обчисленні суми індексації грошового забезпечення.
Індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, а не тільки грошове забезпечення військовослужбовців, а також те, що здійснення індексації врегульовано окремим законом, до якого ст. 9 Закону № 2011-ХІІ містить відсилочну норму, суд вважає, що механізм індексації має універсальний характер і питання її врахування до складу грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років не регулюється положеннями Закону № 2011-XII або Закону № 2262-ХІІ.
Правове регулювання виплати індексації визначає умови (коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють повторне виникнення права на отримання індексації.
Незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема Закону № 2262-ХІІ та відповідних підзаконних нормативних актів, якими врегульовуються відносини щодо обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям та наявність спеціального законодавства, зокрема Закону №2011-ХІІ, яким імперативно визначаються види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців, натомість які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону № 2017-ІІІ, Закону № 1282-ХІІ, та Порядку № 1078.
Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.
При цьому, судом встановлено, що відповідно до Списку документів для призначення пенсії, до Подання Одеського обласного військкомату МО ЗСУ від 23.11.2017 року № 99887 про призначення пенсії позивачу по інвалідності, були додані: 1. Заява про призначення пенсії; 2. Копія витягу із наказу від 13.10.2017 № 255; 3. Копія свідоцтва про хворобу від 16.08.2017 № 1580; 4. Копія довідки МСЕК; 5. Грошовий атестат серія ЗУ № 074265; 6. Довідка форма № 21 від 23.11.2017 № 125; 7. Довідка про додаткові види грошового забезпечення; 8. Копія паспорту; 9. Копія ідентифікаційного коду; 10. Банківські реквізити АТ «Ощадбанк»; 11. Довідка з Управління соціального захисту населення; 12. Довідка з Пенсійного фонду України; 13. Копія посвідчення інваліда війни; 14. Анкета відомостей пенсіонера.
Згідно з вищенаведеним змістом: Грошового атестату, Форма № 2, Серія ЗУ № 074265 та Довідки від 23.11.2017 року № 125, виданих Військовою частиною А1319, - щодо виплаченої індексації грошового забезпечення зазначений прочерк.
Також, у Довідці про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 17.10.2017 року № 732, індексацію грошового забезпечення - не зазначено.
Отже, позовні вимоги у зазначеній частині та похідні від них вимоги зобов`язального характеру до ГУ ПФУ щодо індексації грошового забезпечення є передчасними, оскільки обов`язок призначити (перерахувати) та виплачувати позивачу пенсію в розмірі, обчисленій з грошового забезпечення, до складу якого має бути включена індексація, виникне після складання та направлення Одеським обласним військкоматом до ГУ ПФУ відповідної довідки, а відтак, не підлягають задоволенню.
При цьому, надана позивачем суду копія довідки від 03.01.2019 року № 24, виданої Військовою частиною А1319 позивачу, відповідно до якої з жовтня 2015 року по жовтень 2017 року позивачу виплачені такі грошові кошти, зокрема, індексація: жовтень-грудень 2015 року - 2416,47 грн., - не спростовує вищенаведені встановлені судом обставини та здійснені на їх підставі висновки.
На виконання ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд врахував висновки щодо застосування норм права, викладені, зокрема, в постановах Верховного Суду від 24 квітня 2019 року у справі № 643/798/17 (адміністративне провадження № К/9901/2116/18), від 6 березня 2018 року у справі № 753/12809/14 (адміністративне провадження № К/9901/1578/18).
В постанові Верховного Суду від 24 квітня 2019 року у справі № 643/798/17 (адміністративне провадження № К/9901/2116/18) також зазначено, що такий висновок не суперечить правовій позиції Великої Палати Верховного Суду, висловленої в постанові від 6 лютого 2019 року у справі № 522/2738/17, оскільки Велика Палата Верховного Суду відступила від висновку Верховного Суду України, викладеного у постанові від 10 березня 2015 року (справа № 21-70а15) щодо наявності підстав для включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та сформулювала критерії включення до нього саме тих складових, які передбачені Законом №2262-ХІІ. Разом з тим, питання включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, отриманої індексації грошового забезпечення, не було предметом розгляду Великою Палатою Верховного Суду у справі № 522/2738/17.
Інших суттєвих доводів та/або доказів щодо обґрунтування заявлених позовних вимог та заперечень проти них, які могли б потягнути зміну висновків суду щодо спірних правовідносин, сторонами суду не наведено та не надано.
При цьому слід зазначити, що рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя (див. п. 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 р.).
Однак, ст. 6 п. 1 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін (див. п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 р.), відповідно
суд дійшов висновків, що:
- при обчисленні та призначенні позивачу пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в заниженому розмірі, та не включенні при її обчисленні суми щомісячної додаткової грошової винагороди, відповідач діяв: не на підставі та не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для вчинення дії; недобросовісно; нерозсудливо; без дотримання принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; непропорційно, зокрема без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване ця дія, отже ці дії є протиправними, відповідно ці вимоги позивача та похідні від них вимоги зобов`язального характеру підлягають задоволенню;
- в задоволенні решти позовних вимог - слід відмовити.
Відповідно до ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Керуючись ст.ст. 9, 139, 194, 205, 241-246, 250, 255, 295 та Перехідними положеннями КАС України, суд -
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107; ідентифікаційний код юридичної особи: 20987385) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обчислення при призначенні ОСОБА_1 пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в частині не включення при її обчисленні суми щомісячної додаткової грошової винагороди.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести (виходячи з 80 відсотків грошового забезпечення) перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, щомісячної додаткової грошової винагороди з виплатою різниці в пенсії за минулий час з 1 грудня 2017 року і по день фактичного проведення перерахунку.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Апеляційні скарги на рішення суду подаються учасниками справи до або через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.Г. Цховребова
.