
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 липня 2019 року м. Київ справа № 320/846/19
Суддя Київського окружного адміністративного суду Журавель В.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Броварське управління державної казначейської служби України, про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Броварське управління державної казначейської служби України (далі - третя особа), в якому просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у поверненні позивачу помилково сплаченого збору на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомості в розмірі 9 349 грн. 66 коп.;
- зобов`язати відповідача сформувати та подати до третьої особи подання про повернення позивачу збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна за Договором купівлі-продажу квартири від 12 грудня 2018 р. у розмірі 9 349 грн. 66 коп., сплаченого згідно з квитанцією № 0.0.1209526785.1 від 12 грудня 2018 р..
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 12 грудня 2018 р. позивач придбала вперше квартиру за адресою: АДРЕСА_1 . Оскільки відповідно до ст. 49 Закону України "Про нотаріат" однією з підстав для відмови у вчиненні нотаріальних дій є невнесення встановлених законодавством платежів, пов`язаних з її вчиненням особою, яка звернулася з проханням про вчинення нотаріальних дії, позивач була змушена сплатити збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій на купівлю-продажу нерухомого майна у розмірі 1% від вартості об`єкта купівлі-продажу - 9349 грн. 66 коп. У подальшому позивач звернулася до відповідача із заявою про повернення їй безпідставно сплачених коштів у розмірі 1% від вартості об`єкта купівлі-продажу (9349 грн. 66 коп.). Проте, відповідачем було відмовлено у повернені обов`язкового державного пенсійного страхування з операцій на купівлю-продажу нерухомого майна у розмірі 1% від вартості об`єкта купівлі-продажу у розмірі 9349 грн. 66 коп.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 21 лютого 2019 р. відкрито спрощене позовне провадження та призначено судове засідання.
13 березня 2019 р. від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому він позову не визнав, у його задоволенні просив відмовити. Зазначив, що інформація з Державного реєстру прав за бажанням особи, яка отримує таку інформацію, може містити, крім відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження, відомості про виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно, обтяження таких прав щодо запитуваного суб`єкта або об`єкта нерухомого майна, а також про внесені зміни до відповідних записів Державного реєстру прав та реєстрів у хронологічному порядку. Наголошує, що вирішення питання про суми надмірно сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування належить до компетенції органів Пенсійного фонду, що не враховано позивачем.
29 березня 2019 р. до суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив. Як убачається з відповіді на відзив представник позивача зазначає, що для підтвердження факту першого придбання, позивачем 12 грудня 2018 р. було отримано інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо зареєстрованих за ним на праві власності об`єктів нерухомого майна, а саме: витяг № 149174364, який сформований приватним нотаріусом Грищенко В.В. на підставі заяви позивача № 31707683.
25 квітня 2019 р. до суду від представника позивача надійшла заява про подальший розгляд справи без участі позивача та представника позивача у порядку письмового провадження.
14 червня 2019 р. до суду надійшло клопотання від представника третьої особи про подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.
14 червня 2018 р. у судове засідання учасники справи не прибули.
Ураховуючи положення ч. 9 ст. 205 КАС України, розгляд справи здійснено судом без участі представників учасників справи у порядку письмового провадження за наявними у справі доказами.
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Судом встановлено, що 12 грудня 2018 р. між ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 (Продавці) та ОСОБА_1 (Покупцем) укладено договір купівлі-продажу квартири, який посвідчений приватним нотаріусом Броварського міського нотаріального округу Київської області Гришенко В.В. та зареєстрований в реєстрі за № 4108.
Відповідно до п. 1 договору купівлі-продажу квартири від 12 грудня 2018 р. продавці продали (передали у власність), а покупець купила (прийняла у власність) квартиру АДРЕСА_2 та сплатила за неї зазначену в цьому договорі грошову суму. Квартира складається з двох житлових кімнат, має загальну площу 51,5 кв.м., житлову площу 30,9 кв.м.
Згідно з п. 2 договору купівлі-продажу квартири від 12 грудня 2018 р. квартира, що відчужується, належить продавцям на праві спільної сумісної власності на підставі свідоцтва про право власності на житло, виданого Фондом комунального майна Броварської міської ради 29 листопада 1993 року, згідно з наказом (розпорядженням) № 1681 від 29 листопада 1993 р., зареєстрованого Броварським міжміським бюро технічної інвентаризації в реєстровій книзі 1-1918.
Пунктом 4 договору купівлі-продажу квартири від 12 грудня 2018 р. визначено, що продаж вищезазначеної квартири вчинено за 934 966 грн. 18 коп., які продавці отримали повністю від покупця до підписання цього договору у встановленому законом порядку, в сумах, відповідно до розміру часток кожного з них. Підписання цього договору продавцями свідчить про відсутність щодо покупця претензій фінансового характеру. Сторони своїми підписами під цим договором підтверджують факт повного розрахунку за продану квартиру та відсутність претензій фінансового характеру. Зазначена ціна, за твердженням сторін, відповідає їх волевиявленню, відповідає їх дійсним намірам, є остаточною і змінам після укладання цього договору не підлягає.
Право власності позивача на цю квартиру (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1719071732106) зареєстровано 12 грудня 2018 р. в Державному реєстрі речових прав не нерухоме майно на підставі договору купівлі-продажу від 12 грудня 2018 р., що підтверджується копією витягу з Державного реєстру речових прав не нерухоме майно про реєстрацію права власності з індексним номером 149174364.
При укладенні договору позивач сплатила збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у сумі 9349 грн. 66 коп., що підтверджується квитанцією від 12 грудня 2018 р. № 0.0.1209526785.1.
18 січня 2019 р. позивач із заявою звернулася до відповідача щодо повернення безпідставно сплачено збору на обов`язкове державне пенсійне страхування.
24 січня 2019 р. листом № 947/02 Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області позивача повідомлено про наступне: відповідно до ч. 9 ст. 1 Закону України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" № 400/97-ВР від 26 червня 1997 р. платниками збору на обов`язкове пенсійне страхування є: підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
У цьому листі позивача також повідомлено, що Пенсійний фонд України не володіє інформацією щодо прав власності громадян на нерухоме майно. За умови надання органам Пенсійного фонду відповідного документу про визнання громадянина особою, що придбаває нерухоме майно вперше, виданого органом, до компетенції якого це відноситься, він буде звільнений від сплати збору. У разі незгоди з вищевикладеним позивач має право на оскарження відповідно до законодавства.
Позивач вважає ці дії відповідача протиправними, у зв`язку з чим звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Порядок справляння та використання збору на обов`язкове державне пенсійне страхування визначений Законом України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" від 26 червня 1997 р. №400/97-ВР (далі - Закон № 400/97).
Відповідно до вимог п. 9 ст. 1 Закону № 400/97 визначено, що платниками збору на обов`язкове пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об`єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.
Питання сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" врегульовані у Порядку сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 3 листопада 1998 р. № 1740 (далі - Порядок).
Згідно з вимогами пункту 151 Порядку збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Пунктом 153 Порядку визначено, що нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
Таким чином, відповідно до вказаних приписів, громадяни, які придбавають нерухоме майно, зокрема квартиру, вперше не є платниками збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, тобто звільнені від його сплати в розмірі 1% від вартості нерухомого майна (квартири), зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна.
Відповідно до інформаційних довідок з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 164398860, сформованого 22 квітня 2019 р., встановлено, що у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно є лише відомості про реєстрацію права власності за позивачем квартири за адресою: АДРЕСА_1 , придбаної на підставі договору купівлі-продажу від 12 грудня 2018 р.
Ураховуючи наведене, суд зазначає, що інших житлових приміщень за позивачем у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності не зареєстровано, крім права власності на вищевказане нерухоме майно, при придбанні якого сплачено збір на обов`язкове державне пенсійне страхування.
Будь-яких належних та допустимих доказів, які б спростовували твердження позивача про придбавання нею житла вперше, чи підтверджували б реєстрацію на праві приватної власності за позивачем будь-якого іншого нерухомого майна (квартири або житлового будинку) та свідчили б про відсутність у неї права на звільнення від сплати збору, відповідачем не надано.
За таких обставин суд дійшов висновку, що позивач дійсно вперше придбала житло та при укладенні договору купівлі-продажу помилково сплатила збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1 відсотка від його вартості.
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 45 Бюджетного кодексу України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Відповідно до вимог п. 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Мінфіну від 3 вересня 2013 р. № 787, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.
Подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби України подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Згідно з вимогами п. 7.2 Порядку визначено, що ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та інших платежів, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 р. № 21-2, яким установлено механізм здійснення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, суми помилково сплачених платежів зараховуються в рахунок майбутніх платежів або повертаються платникам на підставі заяви.
Отже, законодавством визначено порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджетів, який передбачає наявність подання відповідного органу, що контролює справляння надходжень бюджету, з метою внесення його платником до органу Державної казначейської служби України, оскільки саме органи Пенсійного фонду України, які контролюють справляння надходжень бюджету по даному збору, мають у разі ініціативи платника сформувати та подати відповідне подання до органів державної казначейської служби.
Таким чином, виходячи із встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що збір на обов`язкове державне пенсійне страхування в розмірі 1 відсотка від вартості придбаного нерухомого майна, позивачем сплачено помилково, за відсутності обов`язку здійснювати такий платіж, у зв`язку з чим кошти в сумі 9349 грн. 66 коп., сплачені при нотаріальному оформленні договору купівлі-продажу вперше придбаного житла, підлягають поверненню.
Аналогічну правову позицію викладено Верховним Судом у постанові від 24 квітня 2018 р. по справі № 813/2874/17.
Згідно з вимогами ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Ураховуючи викладене, суд визнає, що відповідачем протиправно було відмовлено в поверненні сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування у сумі 9349 грн. 66 коп. у встановленому порядку, отже порушено права позивача та не дотримано вимог, передбачених частиною другою статті 2 КАС України.
Позивачем під час розгляду справи було надано належні та допустимі докази на підтвердження обґрунтованості позовних вимог, а наведені ним доводи не було спростовано відповідачем.
Наведене свідчить, що дії відповідача були неправомірними. Право позивача порушено. Отже, позовні вимоги є обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у сумі 768 грн. 40 коп. згідно з квитанцією від 17 лютого 2019 р. № 0.0.1269854156.1.
Суд вважає за необхідне застосувати до спірних правовідносин правила ч. 1 ст. 139 КАС України, тому беручи до уваги результат вирішення спору щодо повного задоволення позовних вимог, присуджує позивачу 768 грн. 40 коп. понесених витрат з оплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255, 295 КАС, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови у поверненні ОСОБА_1 помилково сплаченого збору на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомості у розмірі 9 349 грн. 66 коп.
Зобов`язати Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області сформувати та подати до Броварського управління державної казначейської служби України подання про повернення ОСОБА_1 збору на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна за Договором купівлі-продажу квартири від 12 грудня 2018 р. у розмірі 9 349 грн. 66 коп., сплаченого згідно з квитанцією № 0.0.1209526785.1 від 12 грудня 2018 р.
Стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (код ЄДРПОУ - 37892505) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 ) судові витрати в сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Повне найменування сторін:
Позивач - ОСОБА_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 .
Відповідач - Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області, адреса: бул. Незалежності, 11, м. Бровари, Київська область, 07400, код ЄДРПОУ - 37892505.
Третя особа - Броварське управління державної казначейської служби України, адреса: вул. Київська, 286, м. Бровари, Київська область, 07400, код ЄДРПОУ - 37893158.
Суддя Журавель В.О.
Дата складення рішення суду 4 липня 2019 року.