
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 липня 2019 року м. Кропивницький Справа №340/1316/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Момонт Г.М., розглянув у порядку спрощеного провадження (письмового провадження) в м. Кропивницькому адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до відповідача: Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області
про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії.
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про:
- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо проведення виплати пенсії ОСОБА_1 з обмеженням її максимального розміру до десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність;
- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області виплачувати ОСОБА_1 призначену пенсію без обмеження її максимальним розміром;
- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області виплатити ОСОБА_1 різницю між нарахованою пенсією без обмеження її максимальним розміром та отриманою пенсією з 01.01.2016 р.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на виконання рішення Ленінського районного суду м. Кіровограда від 12.02.2018 р. у справі №405/7128/17 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області у серпні 2018 року здійснено перерахунок пенсії позивача та визначено її розмір - 15 736,59 грн., однак виплата пенсії здійснюється в розмірі 10 740,00 грн. Позивач вказує, що відповідачем протиправно вчинено дії щодо обмеження максимального розміру його пенсії.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву відповідно до якого не погоджується з позовними вимогами (а.с.59-61). Відповідач зазначає, що позовні вимоги в частині зобов`язання головного управління провести перерахунок пенсії позивача за період з 01.01.2016 р. до 27.05.2019 р. повинні бути залишені без розгляду у зв`язку з пропуском позивачем строку звернення до адміністративного суду.
Також відповідач вказує, що розмір пенсійної виплати позивача, яка безпосередньо підлягає до виплати, з урахуванням положень ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», починаючи з 01.01.2016 р. складає 10 740 грн. Відповідач наголошує на тому, що Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» визначено, зокрема, що максимальний розмір пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Вказані норми закону є чинними та неконституційними не визнавалися, а тому, на думку відповідача, підлягають застосуванню. Відповідач зазначає, що починаючи з 01.01.2017 р. максимальний розмір пенсії визначено окремим законом, а саме Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 р. №1774-VIII, на рівні 10 740,00 грн., положення якого також неконституційними не визнавалися та підлягають застосуванню з 01.01.2017 р. Відповідач стверджує, що пенсія позивача нараховується та виплачується відповідно до норм чинного законодавства України, а також враховуючи зобов`язання, покладені на Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області рішенням у справі №405/7128/17.
Окрім того, відповідач зазначає, що в ухвалі Ленінського районного суду м. Кіровограда від 19.11.2018 р. у справі №405/7128/17 суд дійшов висновку щодо відсутності протиправних дій Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо виконання рішення Ленінського районного суду м. Кіровограда від 12.02.2018 р.
Також відповідач висловив позицію щодо недоцільності встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, оскільки органи Пенсійного фонду України в межах своїх функціональних повноважень та покладених судом зобов`язань, виконують рішення суду, що набрали законної сили.
Стосовно стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області судових витрат відповідач зазначив, що відповідно до п.18 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» (в редакції до 15.12.2017 р.) Пенсійний фонду України та його органи були звільнені від сплати судового збору, у зв`язку з чим Головному управлінню Пенсійного фонду України в Кіровоградській області не виділялись бюджетні асигнування для сплати судових витрат. Згідно з ч.2 ст.73 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом, тому вимога позивача про стягнення судових витрат з ГУ ПФУ в Кіровоградській області є безпідставною.
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 03.06.2019 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, а також поновлено позивачу строк звернення до адміністративного суду (а.с.1-2).
Зважаючи на те, що судом поновлено позивачу строк звернення до суду, відсутні підстави для залишення позовної заяви без розгляду.
18.06.2019 р. проведено перше судове засідання та розпочато розгляд справи по суті (а.с.72).
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 з 01 травня 1998 року призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» від 09.04.1992 р. (а.с.64).
Рішенням Ленінського районного суду м. Кіровограда від 12.02.2018 р. у справі №405/7128/17 (провадження №2-а/405/284/17), залишеним без змін постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 21.06.2018 р. (а.с.23-26), визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 р. відповідно до норм Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ, постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18.11.2015 р. «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. №268» та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ, постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18.11.2015 р. «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. №268», та згідно з довідкою про грошове забезпечення від 19.05.2017 р. №5972, яка надана ліквідаційною комісією управління МВС України в Кіровоградській області та за пенсійною справою №А5972 у розмірі 85% грошового забезпечення: посадовий оклад - 4300 грн.; оклад за спеціальне звання - 2400 грн.; надбавка за вислугу років - 50%; надбавка за таємність - 20%; надбавка за особливо важливі завдання - 63%; за оперативно-розшукову діяльність - 38%; премія - 92% підвищення пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України №355 від 23 квітня 2012 року; надбавка дитині війни, починаючи з 01 січня 2016 року (а.с.10-22).
Постановою старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області Донцової О.В. відкрито виконавче провадження №56848755 щодо виконання виконавчого листа №405/7128/17, 2-а/405/284/17, виданого 13.07.2018 р. Ленінським районним судом м. Кіровограда (а.с.30).
На виконання рішення Ленінського районного суду м. Кіровограда від 12.02.2018 р. у справі №405/7128/17 (провадження №2-а/405/284/17) Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області визначено, що розмір пенсії ОСОБА_1 ( із надбавками) з 01.01.2016 р. складає 15 736,59 грн., при цьому встановлено, що розмір пенсії до виплати з урахуванням ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» становить 10 740,00 грн. (а.с.69).
Постановою старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області Донцової О.В. від 28.02.2019 р. закінчено виконавче провадження №56848755 щодо виконання виконавчого листа №405/7128/17, 2-а/405/284/17, виданого 13.07.2018 р. Ленінським районним судом м. Кіровограда на підставі п.11 ч.1 ст.39 Закону України «Про виконавче провадження», у зв`язку з надісланням виконавчого документа до суду, який його видав, з огляду на невиконання боржником рішення, яке не може бути виконано без участі боржника (а.с.31-33).
Ухвалою Ленінського районного суду від 19.11.2018 р. у справі №405/7128/17,2-а/405/238/18 залишено без задоволення заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови здійснити перерахунок і виплату надбавок до пенсії: за особливо важливі завдання (63%); за оперативно-розшукову діяльність (38%); премії (92%), щодо обмеження максимального розміру пенсії до 10 прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність, щодо відмови перерахування і виплати заборгованості пенсії за січень 2016 року - грудень 2017 року, на виконання рішення Ленінського районного суду м. Кіровограда №405/7128/17 від 12.02.2018 р., яке набрало законної сили 21.06.2018 р., згідно з постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду (а.с.40-44).
Частиною 1 ст.1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р №2262-ХІІ визначено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Відповідно до ч.7 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Рішенням Конституційного Суду України у справі №1-38/2016 від 20.12.2016 р. №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-XII зі змінами, а саме: частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Положення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-XII зі змінами, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Таким чином, ч.7 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 20 грудня 2016 року є нечинною.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 р. №1774-VIIІ, що набрав чинності з 01 січня 2017 року, у частині сьомій статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» слова і цифри «у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року» замінити словами і цифрами «по 31 грудня 2017 року».
Оскільки на час набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 р. №1774-VIIІ ч.7 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визнана неконституційною та, як наслідок, не була чинною станом на 01 січня 2017 року, то приписи Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 р. №1774-VIIІ залишилися нереалізованими.
Таким чином, упродовж 2017 року стаття 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не містила норми щодо обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами.
Зважаючи на викладене суд дійшов висновку, що зміни внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 р. №1774-VIIІ до частини 7 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», самі по собі не створюють підстав обмеження максимального розміру пенсії.
Зазначений висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постановах від 16.10.2018 р. у справі №522/16882/17, від 31.01.2019 р. у справі №638/6363/17 та від 12.03.2019 р. у справі №522/3049/17.
З огляду на зміст ст.2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 р. №3668-VI, в редакції Закону України від 24.12.2015 р. №911-VIII, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не може перевищувати 10740 гривень.
Водночас п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обумовлено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Окрім того, відповідно до п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 р. №911-VIII дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року.
Зважаючи на викладене, беручи до уваги, що пенсія ОСОБА_1 призначена з 01.05.1998 р., тобто до законодавчого встановлення обмеження пенсій максимальним розміром, суд дійшов висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області не мало правових підстав для обмеження розміру пенсії позивача максимальним розміром.
Висновки суду узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду викладеною в постанові від 15.04.2019 р. у справі №127/4270/17.
Стосовно посилання відповідача на ухвалу Ленінського районного суду м. Кіровограда від 19.11.2018 р. у справі №405/7128/17 на підтвердження відсутності протиправних дій Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо виконання рішення Ленінського районного суду м. Кіровограда від 12.02.2018 р., суд враховує, що зазначена ухвала не містить оцінки діям відповідача в частині обмеження пенсії позивача максимальним розміром.
Згідно з ч.3 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
На підставі викладеного суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду позивачем понесені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 768,40 грн. (а.с.3).
З огляду на викладене суд стягує на користь позивача документально підтверджені судові витрати (судовий збір) в розмірі 768,40 грн. за рахунок за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.
При цьому суд вважає безпідставним посилання відповідача на приписи ч.2 ст.73 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», оскільки порядок розподілу судового збору визначається саме ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Зважаючи на те, що рішення суду зобов`язує відповідача - суб`єкта владних повноважень вчинити певні дії, суд вважає за необхідне встановити відповідачу строк для подання звіту про виконання постанови - один місяць з дня набрання законної сили рішенням суду.
Водночас твердження відповідача про виконання органами Пенсійного фонду України в межах своїх функціональних повноважень та покладених судом зобов`язань, рішень суду, які набрали законної сили, не розцінюється судом як недоцільність вжиття заходів судового контролю.
Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297, 382 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо виплати пенсії ОСОБА_1 з обмеженням її максимального розміру до десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області виплачувати ОСОБА_1 призначену пенсію без обмеження її максимальним розміром.
4. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області виплатити ОСОБА_1 різницю між нарахованою пенсією без обмеження її максимальним розміром та отриманою пенсією з 01 січня 2016 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) понесені ним судові витрати (судовий збір) у розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім грн. 40 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 20632802, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7 а).
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області подати звіт про виконання рішення суду у строк - один місяць з дня набрання чинності рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 03 липня 2019 року у справі №340/1316/19.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Дата складання повного рішення суду - 03 липня 2019 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.М. Момонт