
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
27 червня 2019 року № 810/1105/18
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря судового засідання Сакевич Ж.В., розглянувши у порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, у якому позивач з урахуванням уточненого адміністративного позову просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо не проведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016 відповідно до ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції";
- зобов`язати ГУ ПФ України у Київській області відповідно до ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та на підставі довідки МВС №22/6-2361 від 25.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з включенням всіх надбавок та доплат, що входять до розрахунку її пенсії, з 01.01.2016 без обмеження максимального розміру пенсій (з урахуванням надбавок, підвищень, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законом) на підставі Рішення Конституційного суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 "У справі за конституційним поданням ВСУ щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб";
- зобов`язати ГУ ПФ України у Київській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразово своєчасно недоотримані суми пенсії за минулий час з 01.01.2016 без обмеження будь-яким строком.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 27.06.2018 адміністративний позов задоволено частково.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року по втраті годувальника згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статтями 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" на підставі перерахунку пенсії від 13.04.2018, за період з 01.01.2016 по 31.12.2017.
Щодо решти позовних вимог у задоволенні позову відмовлено.
Стягнуто на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області подати до суду звіт про виконання судового рішення протягом одного місяця з дати набрання судовим рішенням законної сили.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 06.09.2018 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 27.06.2018 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії - повернуто.
Отже, рішення Київського окружного адміністративного суду від 27.06.2018 набрало законної сили 06.09.2018.
12.10.2018 на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області надійшов звіт від про виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 27.06.2018 у справі №810/1105/18.
В результаті автоматизованого розподілу вказана заява була передана до розгляду судді Кушновій А.О.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 12.10.2018 призначено судове засідання для розгляду звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про виконання судового рішення в адміністративній справі №810/1105/18 на 13.11.2018.
Проте, 12.11.2018 через канцелярію суду від представника Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області надійшла заява від 12.11.2018 №10357/07-02 про зміну способу і порядку виконання рішення суду в адміністративній справі №810/1105/18 та врахування норм постанови Кабінету Міністрів України "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду" від 22.08.2018 №649, в порядку якої буде проведено виплату пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 на виконання вищезазначеного рішення суду.
За наслідками автоматизованого розподілу заяву передано до розгляду судді Кушновій А.О.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 13.11.2018 відкладено вирішення питання про звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про виконання судового рішення до набрання законної сили судовим рішенням за заявою Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 12.11.2018 №10357/07-02 про зміну способу і порядку виконання рішення суду в адміністративній справі №810/1105/18.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 13.11.2018 призначено до розгляду у судовому засіданні заяву Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 12.11.2018 №10357/07-02 про зміну способу і порядку виконання рішення суду в адміністративній справі №810/1105/18 на 22.11.2018.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 22.11.2018 заяву Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 12.11.2018 №10357/07-02 про зміну способу і порядку виконання рішення суду в адміністративній справі №810/1105/18, - задоволено.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року по втраті годувальника згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статтями 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" на підставі перерахунку пенсії від 13.04.2018, за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, шляхом вчинення дій, передбачених Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 р. № 649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду" за окремою бюджетною програмою, передбаченою пунктом 3 даної постанови.
Суд зазначає, що ухвала Київського окружного адміністративного суду від 22.11.2018 про зміну способу і порядку виконання рішення суду в адміністративній справі №810/1105/18 не була оскаржена та набрала законної сили 22.11.2018.
Суд зазначає, що 26 червня 2019 року на адресу суду надійшла заява Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 25.06.2019 №6307/07-02 про долучення до матеріалів справи довідки про суми виплаченої пенсії за період з 01.12.2017 по червень 2019 року та витяг в реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року № 649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду".
Вирішуючи питання щодо виконання судового рішення, суд зазначає про таке.
Відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно з частиною 2 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Судом встановлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області у квітні 2018 року проведено перерахунок пенсії позивачу в порядку, визначеному постановою КМУ №103 від 21.02.2018, за період з 01 січня 2016 року по 30 квітня 2018 року.
Сума доплати по перерахунку пенсії за період з 01.01.2016 по 30.09.2017 становить 1988,68 грн. При цьому у звіті від 03.10.2018 №9903/07-02 про виконання судового рішення відповідачем зазначено, що позивач отримує пенсію по втраті годувальника, з 01.10.2017 по 31.12.2017 доплата до пенсії ОСОБА_1 по перерахунку відсутня, оскільки основний розмір пенсії залежить від прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність та становить 2904,00 грн., що є більшим за основний розмір пенсії після проведення перерахунку.
У той же час, як вбачається зі звіту від 03.10.2018 №9903/07-02 про виконання судового рішення відповідачем зазначено, що Постановою КМУ №649 встановлено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов`язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого Постановою №649. Крім того, Кабінетом Міністрів України постановлено внести до бюджету Пенсійного фонду України на 2018 рік, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2018 № 8, зміни. Порядок визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.
Отже, відповідач у звіті про виконання судового рішення зазначає, що сума доплати за період з 01.01.2016 по 30.09.2017 буде виплачена позивачу в порядку, визначеному постановою КМУ від 22.08.2018 №649.
На підтвердження вказаних обставин відповідачем сформовано Реєстр рішень судів відповідно до Постанови № 649 за 2018 рік, де значиться судове рішення у справі №810/1105/18 від 27.06.2018, сума заборгованості позивачу за період з 01.01.2016 по 30.09.2017 становить 1947,25 грн.
Суд звертає увагу, що 22.08.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду", якою затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду; установлено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов`язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого цією постановою; внесено до бюджету Пенсійного фонду України на 2018 рік, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2018 р. № 8, зміни, що додаються.
Відповідно до пункту 1 Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 р. № 649 (далі - Порядок №649), цей Порядок визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.
Згідно із пунктом 3 Порядку №649 боржник веде облік рішень у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), відповідно до порядку, встановленого Пенсійним фондом України.
Пунктом 4 Порядку №649 визначено, що черговість виконання рішень визначається датою їх надходження до боржника.
Відповідно до пункту 5 Порядку №649 для підтвердження суми, що підлягає виплаті, боржник подає до Пенсійного фонду України: документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника; копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа; розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою.
Згідно з пунктом 6 Порядку №649 перевірку обґрунтованості розрахованої боржником суми, що підлягає виплаті, проводить в Пенсійному фонді України комісія з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (далі - комісія).
Пунктом 10 Порядку №649 передбачено, що виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику.
Відповідно до пункту 11 Порядку №649 боржник у триденний строк повідомляє стягувачу про виділення коштів та не пізніше десяти робочих днів з дня надходження коштів у межах встановленого Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" періоду виплати пенсії зобов`язаний здійснити виплату стягувачу суми, що підлягає виплаті, у порядку, встановленому статтею 47 зазначеного Закону.
Таким чином, суд дійшов висновку, що здійснення виплати пенсії позивачу з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статтями 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" на підставі перерахунку пенсії від 24.04.2018, за період з 01.01.2016 по 30.09.2017, буде проведено у відповідності до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 р. № 649.
Суд зазначає, що на виконання Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 р. № 649, Головним управлінням було сформовано та направлено до Пенсійного фонду України для взяття на облік в єдиному реєстрі рішень суду, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, у тому числі, рішення Київського окружного адміністративного суду від 27.06.2018 року № 810/1105/18, що підтверджується наданим суду витягом з Реєстру рішень суду, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.
Як вже зазначено вище, ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 22.11.2018 заяву Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про зміну способу і порядку виконання рішення суду в адміністративній справі №810/1105/18, - задоволено.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити виплату пенсії позивачу на підставі перерахунку пенсії від 24.04.2018, за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, шляхом вчинення дій, передбачених Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 р. № 649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду" за окремою бюджетною програмою, передбаченою пунктом 3 даної постанови.
Надана суду довідка відповідача про виплат позивачу пенсії від 19.06.2019 №216/03 свідчить, що розмір пенсії позивача в період з грудня 2017 по листопад 2018 року становив 2970,43 грн. щомісячно, розмір пенсії з грудня 2018 по червень 2019 року становить 3060,43 грн. щомісячно, в січні 2019 року позивачу за постановою КМУ №103 від 21.02.2018 була виплачена доплата у сумі 41,43 грн.
Розбіжності між сумою доплати за період з 01.01.2016 по 30.09.2017 у розмірі 1988,68 грн. та сумою, яка підлягає виплаті відповідно до Реєстру рішень судів відповідно до Постанови № 649 за 2018 рік, де значиться судове рішення у справі №810/1105/18 від 27.06.2018, у розмірі 1947,25 грн., пояснюється тим, що в січні 2019 року позивачу виплачена сума доплати за січень 2016 року у розмірі 41,43 грн., що підтверджується наданою суду довідкою відповідача від 19.06.2019 №216/03.
За таких обставин, враховуючи те, що відповідач здійснив ОСОБА_1 перерахунок пенсії, а також вжив передбачені законодавством дії щодо виплати різниці пенсії за період з 01.01.2016 по 30.09.2017, суд вважає за необхідне прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області від 03.10.2018 №9003/07-02 про виконання судового рішення в адміністративній справі № 810/1105/18.
Рішенням Європейського суду з прав людини від 19.03.1997 у справі "Горнсбі проти Греції" суд підкреслив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як невід`ємна частина судового розгляду. Здійснення права на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов`язків цивільного характеру було б ілюзорним, якби внутрішня правова система допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов`язкову силу, не виконувалося б на шкоду однієї зі сторін.
Відповідно до ст. 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Органи Пенсійного фонду України фінансують вказані види пенсійних виплат за рахунок коштів Державного бюджету, реалізуючи бюджетну програму КПКВК 2506020 "Дотація Пенсійному фонду України на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсії за різними пенсійними програмами" у межах виділених асигнувань.
При цьому, Головним розпорядником коштів за цією програмою є Міністерство соціальної політики України, розпорядником нижчого рівня - Пенсійний фонд України.
Постановою КМ України № 103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" врегульовано порядок проведення виплати перерахованих сум пенсії, відповідно до постанови КМ України № 988 від 15.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
Верховний Суд в ухвалі від 02.05.2018 по справі № 818/1076/18, наголосив на тому, що Постанова № 103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій на підставі Закону № 2262-XII та Постанови № 988, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.
Суд зазначає, що матеріали справи не містять доказів того, що Головному управлінню ПФУ у Київській області були виділені кошти для виконання судового рішення у справі №810/1105/18 від 27.06.2018 з Державного бюджету, оскільки виконання цього судового рішення має відбуватись за окремою бюджетною програмою в порядку постанови КМУ №649 від 22.08.2018, тому Головне управління не мало реальної фінансової можливості виконати судове рішення у частині виплати коштів за перерахунком за період з 01.01.2016 по 31.12.2017.
У постанові від 24.01.2018 у справі № 405/3663/13-а колегія суддів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду дійшла висновку про те, що невиконання судового рішення Управлінням в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Згідно з п. 4-5 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління" № 28-2 від 22.12.2014 Управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: забезпечує ведення в районі (місті) реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) та у складі цього реєстру - реєстру платників страхових внесків до солідарної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, своєчасне внесення відомостей до них, їх використання, контроль за достовірністю відомостей, поданих до реєстру застрахованих осіб, та автоматизовану обробку інформації; забезпечує ведення бухгалтерського обліку з виконання доходів і видатків, кошторису видатків на утримання управління Фонду та своєчасно складає і в установленому порядку подає затверджену звітність головним управлінням Фонду.
Тобто, виплати пенсій здійснюються ГУ ПФУ у Київській області виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавства, інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.
В силу частини першої статті 49 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" №794-VII від 27.02.2014, акти Кабінету Міністрів України (постанови і розпорядження) є обов`язковими для виконання, тому проведення виплати позивачу суми пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в порядку, визначеному постановою КМУ від 22.08.2018 №649, є правомірним.
На підставі викладеного, керуючись статтями 243, 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України , суд
у х в а л и в:
1. Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 03.10.2018 №9003/07-02 про виконання судового рішення в адміністративній справі №810/1105/18 від 27.06.2018.
2. Вважати рішення Київського окружного адміністративного суду в адміністративній справі №810/1105/18 від 27.06.2018 виконаним.
3. Копію ухвали надіслати (видати) сторонам по справі.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Повний текст ухвали складено 27.06.2019 р.
Суддя Кушнова А.О.