Ухвала суду № 82854369, 04.07.2019, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.07.2019
Номер справи
300/1122/19
Номер документу
82854369
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

"04" липня 2019 р. справа № 300/1122/19

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Микитин Н.М.,

при секретарі судового засідання Маковійчук С.М.,

за участю представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача Щепанського А.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду клопотання про закриття провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 , який діє в інтересах ОСОБА_3 , до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору - управління поліції охорони в Івано-Франківській області, про визнання протиправним та скасування пунктів 2 та 5 Висновку МВС України від 26.04.2019 та зобов`язання МВС України виділити і перерахувати на розрахунковий рахунок Управління поліції охорони в Івано-Франківській області грошові кошти в сумі 206700,00 грн. необхідні для виплати грошової допомоги, для подальшого їх перерахування на особистий рахунок ОСОБА_5, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1, який діє в інтересах ОСОБА_3 , звернувся до суду з адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору - управління поліції охорони в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування пунктів 2 та 5 Висновку МВС України від 26.04.2019 та зобов`язання МВС України виділити і перерахувати на розрахунковий рахунок Управління поліції охорони в Івано-Франківській області грошові кошти в сумі 206700,00 грн. необхідні для виплати грошової допомоги, для подальшого їх перерахування на особистий рахунок ОСОБА_3 .

Підставою звернення із вказаним позовом є протиправний, на переконання представника позивача, висновок від 26.04.2019 в частині пунктів 2 та 5 щодо скерування матеріалів ОСОБА_5 до Національної поліції України для вжиття заходів щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.05.2019 року дану позовну заяву залишено без руху у зв`язку з її невідповідністю вимогам статтей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України та надано десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліків.

10.06.2019 року позивачем зазначені в ухвалі про залишення позовної заяви без руху недоліки усунуті.

У зв`язку із усуненням недоліків ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.05.2019 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін(а.с.1-2).

01.07.2019 представником Міністерства внутрішніх справ України подано до суду, через канцелярію, клопотання від 25.05.2019 за №12/6-3062 про закриття провадження у справі №300/1122/19 за позовом ОСОБА_1, який діє в інтересах ОСОБА_3 . В обґрунтування заявленого клопотання про закриття провадження, представник відповідача зазначає про те, що постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.11.2017 у справі № 809/1042/17 частково задоволено позовні вимоги ОСОБА_3 та зобов`язано Міністерство внутрішніх справ України прийняти рішення про призначення ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги, в задоволені решти позовних вимог - відмовлено. При цьому позовні вимоги в даній адміністративній справі аналогічні тим, які заявлялися до суду у справі №809/1042/17. Відмінністю є лише конкретизація способу прийняття рішення про нарахування і виплату ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги. Проте, на думку МВС України, предмет та підстави звернення з позовними заявами є однаковими. Вказує на обрання позивачем не належного способу захисту порушеного права, оскільки такий має право подати подати заяви в порядку визначеному ст.ст. 382, 383 КАС України по справі справі №809/1042/17 щодо визання неправомірними дій відповідача вчинених на виконання рішення суду у наведеній справі. Таким чином, на переконання МВС України, між сторонами не виникло нового спору, а має місце продовження тих самих спірних правовідносин, які розглядалися судами у справі № 809/1042/17, проте на стадії його виконання. В зв`язку із чим, просить суд закрити провадження у справі № 300/1122/19 оскільки вимоги позивача не підлягають розгляду в порядку позовного провадження в адміністративному судочинстві.

В судовому засіданні представник відповідача підтримав заявлене клопотання з наведених у ньому мотивів, просив провадження у справі закрити.

Представник позивача щодо заявленого клопотання заперечив, звернув увагу суду, що підставою звернення до суду є протиправне зобов`язання відповідачем Національної поліції України щодо вжиття заходів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги. Наголосив на тому, що виконавче провадження у справі №809/1042/17 завершено, а судом встановлено належне виконання рішення суду у наведеній справі. Крім того, правом на подання заяв у порядку визначеному ст.ст. 382, 383 КАС України у справі №809/1042/17 сторона позивача скористалась.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору - управління поліції охорони в Івано-Франківській області в судове засідання не прибув, про причини неявки суд не повідомив, хоча про дату час та місце судового засідання повідомлявся належно.

Суд, розглянувши заявлене представником Міністерством внутрішніх справ України клопотання про закриття провадження у справі, оцінивши зміст позовної заяви, вислухавши пояснення сторін, зазначає наступне.

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень (частина 1 статті 2 КАС України).

Згідно з частиною 1 статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 27.07.2017 звертався до суду із адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача - Управління поліції охорони в Івано-Франківській області, про зобов`язання відповідача здійснити нарахування (розрахунок) та виплату одноразової грошової допомоги, виділити і перерахувати на розрахунковий рахунок Управління поліції охорони в Івано-Франківській області грошові кошти в сумі 206700 гривень, необхідні для виплати грошової допомоги, стягнення 10000 гривень завданої моральної шкоди.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.11.2017 № №809/1042/17 вказаний позов задоволено частково - зобов`язано Міністерство внутрішніх справ України прийняти рішення про призначення ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги. В задоволені решти позовних вимог відмовлено.

В той же час, суд зазначає, що відповідно до положень пункту 4 частини 1 статті 238 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.

Відповідно до наведених норм, тотожними визнаються позови, у яких збігаються сторони, предмет і підстава, тобто коли позови повністю збігаються за складом учасників адміністративного процесу, вимогами та обставинами, що обґрунтовують звернення до суду. Нетотожність хоча б одного із цих чинників не перешкоджає повторному зверненню до суду заінтересованих осіб за вирішенням спору.

Як вже попередньо встановлено судом, підставою звернення із вказаним позовом є протиправний, на переконання представника позивача, висновок від 26.04.2019 в частині пунктів 2 та 5 щодо скерування матеріалів ОСОБА_5 до Національної поліції України для вжиття заходів щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги.

Також, суд бере до уваги мотиви колегії суддів Івано-Франківського окружного адміністративного суду викладені в ухвалі від 06.05.2019 № 809/1042/17 про те, що дослідження і встановлення правомірності направлення Міністерством внутрішніх справ України до Національної поліції України рішення для здійснення виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_3 знаходиться поза межами судового контролю за виконанням постанови суду від 01.11.2017, оскільки вказані питання не були предметом дослідження і розгляду при її прийнятті.

Таким чином, суд не вбачає тотожності підстав звернення до суду з даним позовом відносно справи № 809/1042/19 та, відповідно, закриття провадження у справі з наведених мотивів.

Одночасно, суд зазначає, представник відповідача обґрунтовуючи подане клопотання про закриття провадження по даній справі, посилається на те що позивач може вирішити вказану спірну ситуацію шляхом звернення до суду по справі № 809/1042/17 в порядку передбаченому статтями 382, 383 КАС України, які регламентує підстави та порядок визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду, а не в порядку звернення до суду першої інстанції з новим позовом.

В свою чергу, суд звертає увагу на те, що позивач звертався із заявами в порядку передбаченому статтями 382, 383 КАС України в адміністративній справі № 809/1042/17(а.с.25-29).

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.10.2018 у справі, відповідно до ст 382 КАС України, встановлено судовий контроль за виконанням постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.11.2017. Зобов`язано Міністерство внутрішніх справ України подати Івано-Франківському окружному адміністративному суду у строк до 29 листопада 2018 року звіт про виконання постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.11.2017 у справі №809/1042/17.

24.10.2018, на підставі заяви представника позивача поданої в порядку ст. 383 КАС України, Івано-Франківським окружним адміністративним судом винесено окрему ухвалу по справі № 809/1042/17.

У мотивувальній частині ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.05.2019 встановлено, що Міністерством внутрішніх справ України виконано рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.11.2017 № 809/1042/17, яким Міністерство внутрішніх справ України зобов`язано прийняти рішення про призначення ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги. В зв`язку із чим відмовлено у задоволенні заяви представника заявника від 19.04.2019 про накладення штрафу в порядку здійснення судового контролю, передбаченого ч.2 ст.382 КАС України.

Наведене свідчить про те, що ОСОБА_3 реалізував надані йому права встановленні ст.ст. 382,383 КАС України у справі № 809/1042/19.

Враховуючи, висновки зазначені у вищенаведеній ухвалі, про те що Міністерством внутрішніх справ України, виконано рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.11.2017 №809/1042/17, а звернутись із заявами в порядку передбаченому статтями 382, 383 КАС України можливо тільки на стадії виконання судового рішення, яке у наведеній справі завершено, суд дійшов висновку, що позивач позбавлений права подання відповідних заяв по справі № 809/1042/17.

Таким чином, посилання представника відповідача на можливе вирішити вказаного спору, шляхом звернення до суду у справі № 809/1042/17 в порядку передбаченому статтями 382, 383 КАС України не знайшли свого підтвердження.

Крім того, суд бере до уваги вимоги частини 4 ст. 6 КАС України, якою забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.

У зв`язку із вищевикладеним, суд дійшов висновку, що у задоволенні клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі слід відмовити.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 238, 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_1 , який діє в інтересах ОСОБА_3 , до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору - управління поліції охорони в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування пунктів 2 та 5 Висновку МВС України від 26.04.2019 та зобов`язання МВС України виділити і перерахувати на розрахунковий рахунок Управління поліції охорони в Івано-Франківській області грошові кошти в сумі 206700,00 грн. необхідні для виплати грошової допомоги, для подальшого їх перерахування на особистий рахунок ОСОБА_3 - відмовити.

Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку.

Відповідно до статей 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Згідно до підпункту 15.5 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Суддя Микитин Н.М.

Ухвала складена в повному обсязі 05.07.2019.