
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
02 липня 2019 року Справа № 160/3994/19
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіСидоренко Д.В. за участі секретаря судового засіданняКручини Ю.Д. за участі: представника відповідача Тимофієва Є.Л. розглянувши у підготовчому засіданні адміністративну справу за позовом Державного агенства водних ресурсів України до Державного підприємства "СМОЛИ", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області про анулювання дозволу на спеціальне водокористування №00838 терміном дії до 03.03.2022 року, -
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду перебуває адміністративні справа №160/3994/19 за позовом Державного агенства водних ресурсів України до Державного підприємства "СМОЛИ", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області про анулювання дозволу на спеціальне водокористування №00838 терміном дії до 03.03.2022 року.
У підготовче засідання, призначене на 02.07.2019 року, з`явився представник відповідача.
Представник позивача та представник третьої особи до суду не з`явилися, про день, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
20.06.2019 року засобами поштового зв`язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла письмова заява від Державного агенства водних ресурсів України, в якій представник позивача просив суд розгляд справи здійснювати без його участі. Також у заяві представник зазначив, що позов підтримує у повному обсязі, та просив суд його задовольнити.
В ході підготовчого засідання представником Державного підприємства "СМОЛИ" заявлено клопотання щодо залишення позовної заяви без розгляду, яке було подано у формі заяви в підготовчому засіданні 18.06.2019 року.
В обгрунтування заявленого клопотання, представник відповідача зазначив, що він вважає, що Державне агентство водних ресурсів України є особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності для подання позову про застосування заходів реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру. Вважає, що з позовом повинен звернутися Департамент екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної адміністрації. Отже, враховуючи, що позивач звернувся до суду з позовом про застосування заходів реагування у виді анулювання дозволу без правової підстави, а саме за відсутністю припису виданого самим позивачем, представник Державного підприємства "СМОЛИ" просить суд на підставі п.1. ч.1 ст.240 КАС України, позовну заяву залишити бе розгляду.
02.07.2019 року до суду від позивача надійшли письмові заперечення на заяву відповідача про залишення позовної заяви без розгляду, в яких представник позивача просить суд у задоволенні вимог заяви відмовити, враховуючи, що Державне агентство водних ресурсів України є належним суб`єктом звернення, та в нього наявні всі правові підстави щодо звернення до суду з позовом до Державного підприємства "СМОЛИ" про анулювання дозволу на спеціальне водокористування.
Дослідивши матеріали справи, заслухвавши пояснення представника відповідача, розглянувши клопотання Державного підприємства "СМОЛИ", суд виходить з наступного.
За приписами п.8 ч.1 ст.4 КАС України, позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб`єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду.
Відповідно до ч.4 ст.5 КАС України, суб`єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст.28 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" визначено, що Міністерства, інші центральні органи виконавчої влади та їх територіальні органи звертаються до суду, якщо це необхідно для здійснення їхніх повноважень у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Згідно з п.1. Положення "Про Державне агентство водних ресурсів України", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. №393 (далі - Положення №393), Державне агентство водних ресурсів України (Держводагентство) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства та гідротехнічної меліорації земель, управління, використання та відтворення поверхневих водних ресурсів.
Пунктом 15 Положення №393 зазначено, що Держводагентство є юридичною особою публічного права, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власні бланки, рахунки в органах Казначейства.
Відповідно до п.2. Положення №393, Держводагентство у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Статтею 16 Водного кодексу України встановлено компетенцію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, в галузі управління і контролю за використанням і охороною вод та відтворенням водних ресурсів.
Пунктом 9 ч.1 ст.16 Водного кодексу України передбачено, що до відання центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, в галузі управління і контролю за використанням і охороною вод та відтворенням водних ресурсів належить видача дозволів на спеціальне водокористування.
Підпунктом 3 п.4. Положення №393 чітко встановлено, що Держводагентство відповідно до покладених на нього завдань видає та анулює дозволи на спеціальне водокористування.
За приписами ст.55 Водного кодексу України, припинення права спеціального водокористування здійснюється шляхом анулювання дозволу на спеціальне водокористування. Орган, що видав дозвіл на спеціальне водокористування, звертається до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання дозволу з підстав порушення умов спеціального водокористування та охорони вод, стосовно яких центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони і раціонального використання вод та відтворення водних ресурсів, раніше було видано припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.240 КАС України, суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо: позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності.
Враховуючи, що судом встановлено, що Державне агенство водних ресурсів України є особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатность щодо звернення до суду з даним позовом, суд вважає заяву Державного підприємства "СМОЛИ" про залишення позову без розгляду необгрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.
Керуючись статтею 240 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Відмовити в задоволенні заяви про залишення адміністративного позову без розгляду.
Відповідно до ч.2 ст.293 КАС України, ухвали суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково у випадках, визначених ст.294 цього Кодексу. Оскарження ухвал суду, які не передбачені ст.294 цього Кодексу, окремо від рішення суду не допускається.
Повний текст ухвали складений 05.07.2019 року.
Суддя Д.В. Сидоренко